Skocz do zawartości

Jak zabezpieczyć instalację c.o. przed przegrzaniem w wyniku zatrzymania się pompy obiegowej?


Recommended Posts

Wyremontowałem instalację centralnego ogrzewania, wymieniając stare, grube rury i grzejniki oraz zamontowałem pompę obiegową do kotła węglowego. Dotychczasowy układ grzewczy pracował grawitacyjnie i zastanawiam się, czy po zamontowaniu pompy, w razie przerw w dopływie prądu nie dojdzie do przegrzania kotła. Kocioł nie ma automatyki sterującej, a rury miedziane w instalacji mają średnicę 25 mm i 20 mm. W jaki sposób zabezpieczyć taką instalację przed ewentualnym przegrzaniem w wyniku zatrzymania się pompy?


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/kotly-i-podgrzewacze/porady/18319-jak-zabezpieczyc-instalacje-c-o-przed-przegrzaniem-w-wyniku-zatrzymania-sie-pompy-obiegowej

Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...
Mam taki problem i co zrobić:
przy temp kotła ok 75 stopni chyba wymiennik odcina obieg zamknięty co a nastepnie nastepuje szybki wzrost temp na kotle i gotowanie wody oraz jej wyrzut przez naczynie wzbiorcze?Dlaczego tak się dzieje /Moja instalacja to kociol na paliwo stałe instalacja w domu w obiegu zamkniętym oraz wymiennik płytowy ciepla oraz zasobnik cwu . wszystko zabezpieczone w drugim ukladzie otwartym z naczyniem wzbiorczym umieszczonym bezposrednio nad piecem.

witam
A może to wymiennik plytowy zastąpić przez Zasobnik wody grzewczej jako wymiennik ciepła. Może to pozwoli na zwiekszenie sprawności kiedy temp nagle wzrosnie a maly zlad wody powoduje jej natychmiastowe wrzenie i wyrzut przez naczynie wzbiorcze?
Link do komentarza
  • 2 lata temu...
Dnia 1.01.2015 o 23:57, paulcity napisał:

Mam taki problem i co zrobić:
przy temp kotła ok 75 stopni chyba wymiennik odcina obieg zamknięty co a nastepnie nastepuje szybki wzrost temp na kotle i gotowanie wody oraz jej wyrzut przez naczynie wzbiorcze?Dlaczego tak się dzieje /Moja instalacja to kociol na paliwo stałe instalacja w domu w obiegu zamkniętym oraz wymiennik płytowy ciepla oraz zasobnik cwu . wszystko zabezpieczone w drugim ukladzie otwartym z naczyniem wzbiorczym umieszczonym bezposrednio nad piecem.

witam
A może to wymiennik plytowy zastąpić przez Zasobnik wody grzewczej jako wymiennik ciepła. Może to pozwoli na zwiekszenie sprawności kiedy temp nagle wzrosnie a maly zlad wody powoduje jej natychmiastowe wrzenie i wyrzut przez naczynie wzbiorcze?

Jak to chyba i dlaczego akurat 75 stopni. Może na pompie jest ustawiona taka temperatura graniczna na sterowniku, rozłącza pompę gdy temperatura na powrocie jest za duża. Tak zgaduję. I gdyby to była prawda to pytanie dlaczego na powrocie jest zbyt wysoka temperatura i co z odbiorem ciepła z instalacji. To skomplikowana sprawa a moja opinia to jedynie dedukcja.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...