Skocz do zawartości

Wylewka w kamienicy


Recommended Posts

Witam

Mam do zrobienia podłogę w kuchni. Budynek jest zrobiony w starym budownictwie, sama podłoga jest drewniana a pod deskami 15 cm gruzu a pod gruzem drewno ( pewnie sufit sąsiadki ). Chce zrobić wylewkę zaizolowaną folią z atestem, zbrojoną 5 cm na styropianie 10 cm. Znalazłem styropian i jestrich tylko nie wiem czy te materiały się nadadzą. Jestrich worki po 40 kg oznaczone CT-C20, jest jeszcze droższy Jestrich e 225 ( co to za różnica ?), Styropian WLG 038. Nie wiem też ile dać warstw mat zbrojonych, jedna wystrczy ? Czy matę zbrojeniową dać pomiędzy wylewkę czy od razu na styropian ?

Pozdrawiam Marcin
Link do komentarza
Gość stach
Pomiędzy Twoją drewnianą podłogą a deskami (tym chyba sufitem sąsiada z dolnego piętra) są legary, czy belki stropowe, a to wypełnienie leży właśnie między tymi belkami i bez podniesienia Twojej podłogi wylewkę możesz zrobić też tylko między belkami icon_rolleyes.gif
Nie wiadomo, czy ten strop pozwoli - ze względów wytrzymałościowych - na dodatkowe obciążenie wylewką.
Powinien obejrzeć to jakiś doświadczony budowlaniec - konstruktor...
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Witam

Mam do zrobienia podłogę w kuchni. Budynek jest zrobiony w starym budownictwie, sama podłoga jest drewniana a pod deskami 15 cm gruzu a pod gruzem drewno ( pewnie sufit sąsiadki ). Chce zrobić wylewkę zaizolowaną folią z atestem, zbrojoną 5 cm na styropianie 10 cm. Znalazłem styropian i jestrich tylko nie wiem czy te materiały się nadadzą. Jestrich worki po 40 kg oznaczone CT-C20, jest jeszcze droższy Jestrich e 225 ( co to za różnica ?), Styropian WLG 038. Nie wiem też ile dać warstw mat zbrojonych, jedna wystrczy ? Czy matę zbrojeniową dać pomiędzy wylewkę czy od razu na styropian ?

Pozdrawiam Marcin


Nie możesz zrobić wylewki na takim stropie jaki opisałeś. Jedynie tylko płyty osb aby wyrównać i zrobić "zero" pod przyszłe wykończenie podłogi panele, parkiet, płytki itp.
Link do komentarza
Gość mhtyl
Nie jeden mój znajomy już takie remonty przechodził, a ostatnio nawet szwagier któremu osobiście pomagałem więc wiem co piszę. A znajomy to miał na to jakiś papierek czy tak na ładne oczęta to zrobił.
Jeżeli znajomy robił i jest ok to pytaj znajomego, w końcu On jest bliżej Ciebie niż my.
Link do komentarza
Cytat

Nie jeden mój znajomy już takie remonty przechodził, a ostatnio nawet szwagier któremu osobiście pomagałem więc wiem co piszę. A znajomy to miał na to jakiś papierek czy tak na ładne oczęta to zrobił.
Jeżeli znajomy robił i jest ok to pytaj znajomego, w końcu On jest bliżej Ciebie niż my.



Byłem właśnie w domu i z metra2 wyszło 108 kg gruzu. Tylko teraz nie wiem czy te 5 cm wylewki będzie dobre ?
Link do komentarza
Gość mhtyl
Widzę, że jakby tu nie pisano to jest po próżnicy. I tak zrobisz i tak zrobisz, więc po to te pytania?
Oglądał to jakiś fachowiec budowlany?
Kolega kiedys wylał taka posadzkę w mieszkaniu w starej kamienicy we Wrocławiu. Jak zobaczył to (już teraz nie pamiętam kto) jakiś fachowiec to wszystko kuł i wiadrami wynosił z 4 piętra, a wcześniej materiał wnosił icon_biggrin.gif
Więc jak chcesz być mądrzejszy od innych to rób, powodzenia.
Link do komentarza
Gość stach
Cytat

nie wiem czy te 5 cm wylewki będzie dobre ?



Zasadniczo na odpowiednim styropianie te 5 cm w zupełności wystarczy, ale czy nie widzisz, że ta wylewka będzie tylko między legarami, razem ze styropianem będzie obciążać TYLKO deski sufitu sąsiada z dołu icon_eek.gif
Żeby wylewka stanowiła jednolitą posadzkę, musisz podnieść poziom podłogi ponad legary właśnie o te Twoje 5 cm, zbrojone, jak planujesz...
A jak uzbroisz "matami zbrojonymi" całą posadzkę, jeśli poszczególne pasy jastrychu pomiędzy legarami nie będą się ze sobą stykały icon_eek.gif

Cytat

Ale ja chce wyrzucić ten gruz i dać styropian a na to beton 5 cm. 1 m2 tego gruzu waży 90 kg (15 cm wysokości) a 1m2 betonu tez cos koło 90 kg. W tamtym roku u znajomego robiłem to samo ale on robił 8 cm wylewki i wszystko było ok



Wyrzuć sobie ten gruz, nikt Ci tego nie zabrania, włóż styropian (najlepszy byłby taki izolujący akustycznie, potem warstwa podłogowego), a na to wylewka jastrychowa, może być zbrojona włóknami, ale wylewka musi na całej powierzchni mieć tą samą grubość, więc styropian musi całkowicie wypełnić to miejsce, które teraz zajmuje gruz, i dopiero na poziomie górnych płaszczyzn legarów można rozłożyć folię (szczelnie, żeby nie zalać sufitu sąsiadowi icon_rolleyes.gif ) i na nią dopiero wylewać jastrych.
A to da to podwyższenie poziomu Twojej podłogi o grubość wylewki...

Dlatego lepszym rozwiązaniem jest po wyrzuceniu gruzu i założeniu styropianu, tak jak radzi mhtyl położenie płyty osb i wykończenie czym chcesz, panelami, parkietem, a nawet płytkami ceramicznymi.

Natomiast jeśli uważasz, że te nasze porady są nieodpowiednie, to przecież - sam piszesz, że "W tamtym roku u znajomego robiłem to samo ale on robił 8 cm wylewki i wszystko było ok" - to powtórz wszystko u siebie i też będzie OK icon_rolleyes.gif

A dopytujesz się tak, jakbyś nie miał pojęcia o takich robotach icon_eek.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...