Skocz do zawartości

Dziennik naszego siedliska :-)


Recommended Posts

Ocho- widzę że nikt się od dawna nie witał? icon_razz.gif Źle trafiłam czy jak? Proszę o podpowiedzi gdzie się zameldować jeśli to nie tu icon_smile.gif
W każdym razie- ja się witam icon_lol.gif Mam nadzieję że uzupełnię tutaj wiedzę o wszystkie swoje braki związane z budową domu. Bo na ten moment to jestem jeden wielki znak zapytania :scratching: ohmy.gif

Już od dłuższego czasu czytam Wasze forum, trochę chaotycznie, bo przy tylu niewiadomych i raczej z ograniczonym czasem do dysponowania, próbuję ogarnąć jak najwięcej, efekt jak się domyślicie- bywa różny icon_confused.gif

Miło mi będzie podzielić się swoją historią, obawami i mam nadzieję otrzymać trochę wsparcia (mentalnego icon_razz.gif ) i porad od Was.

Na ten moment- po przeczytaniu kilku wypowiedzi, bezpośrednio "uderzyłam" o pomoc do Irbisa icon_biggrin.gif :hug:
Udzielił bardzo, bardzo cennych wskazówek odnośnie adaptacji projektu jak i adapterów icon_biggrin.gif Jeszcze raz wielkie dzięki-za dotychczasową pomoc i na przyszłość blush.gif

Izula
Link do komentarza
Hej!
Ja Ciebie dobrze radzę, nie uderzaj bezpośrednio, tylko pisz na forum. Nie ma omnibusów, wszyscy się mylą, ale w Twojej sytuacji nikt Irbisa nie sprawdził, a lubił pisać głupoty, oj, lubił!...
Gdybyś napisała na forum, zawsze ktoś by to przeczytał i błędy wychwycił.

Rozgość się więc i pisz.
Link do komentarza
Cytat

Hej!
Ja Ciebie dobrze radzę, nie uderzaj bezpośrednio, tylko pisz na forum. Nie ma omnibusów, wszyscy się mylą, ale w Twojej sytuacji nikt Irbisa nie sprawdził, a lubił pisać głupoty, oj, lubił!...
Gdybyś napisała na forum, zawsze ktoś by to przeczytał i błędy wychwycił.


serio, serio? icon_razz.gif
Na razie po kupnie dużej działki (1,3 Ha) szukamy projektu, adaptera i próbujemy ruszyć z całą tą procedurą by uzyskać PnB. Planujemy oczywiście budowę siedliska icon_smile.gif
I po problemach z kupnem (czy u Was też sprzedający robili taką łachę że sprzedawali ziemię? angry.gif ) teraz są problemy z adapterem .... bo oczywiście chcą nas "wydymać" jak się orientują że my nie do końca wiemy z czym "to się je" icon_cry.gif
Mamy świadomość że nie ma "tanio i dobrze" ale kurcze, czy tak trudno wypisać, rozpisać co wchodzi w zakres prac, a co będzie dodatkowo płatne i ile? wacko.gif

Cytat

Rozgość się więc i pisz.



ale że tutaj? icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Adapter to przedostatni "cykl" w procesie uzyskania PnB i w sumie najmniej istotny na tym etapie.

Masz większy problem - czyli zostania rolnikiem.

Ale wcześniej tak czy siak, należy sprawdzić w MPZP lub w razie jego braku, w gminie, czy, co i na jakich zasadach można na tej ziemi budować - to jest najważniejsze, reszta to tylko pochodna.

Jeśli dla tej działki MPZP nie przewiduje zabudowy, lub w przypadku braku MPZP nie ma dla tej działki WZiZT, to kupienie jej obarczone jest ryzykiem (realnym!!!!), że nic na niej nie można będzie wybudować.

Ps. Poproś Admina (Redakcję) , aby przeniósł wpisy do nowego tematu np. do / Budowa, remont, naprawy / Działka /
Link do komentarza
Cytat

Adapter to przedostatni "cykl" w procesie uzyskania PnB i w sumie najmniej istotny na tym etapie.

Masz większy problem - czyli zostania rolnikiem.

Ale wcześniej tak czy siak, należy sprawdzić w MPZP lub w razie jego braku, w gminie, czy, co i na jakich zasadach można na tej ziemi budować - to jest najważniejsze, reszta to tylko pochodna.



Bajbaga - to mamy sprawdzone, ziemia rolna ? na całości, głównie klasa V i VI, w MPZP są jasno określone warunki zabudowy zagrodowej. Po wielu rozmowach, m.in. w gminie- wiemy że z siedliskiem nie będzie żadnego problemu. Z tzw. papierologi złożone zostały dokumenty do PGE i skrzynkę będziemy mieć w marcu 2015-czyli dla nas ok. Musimy złożyć jeszcze papiery do wodociągów. Gazu nie chcemy.
I rozglądamy się za geodetą, trzeba zrobić odwierty geo- bo bez tego ani rusz np; jeśli chodzi o rozmowy z firmami od pomp ciepła (bo takie ogrzewanie+ rekuperacja chcemy+ ewentualnie kominek) i oczyszczalni biologicznej (pewnie biologiczno- mechaniczna będzie). Chcemy też mieć studnię- na potrzeby naszych terenów zielonych.
I zadajemy kompleksowe pytania zarówno adapterom, jak i odrębnie geodetom czy firmom od odwiertów- i dziwi nas, że ci odrębni ceny podają takie same co adapter w swoim "pakiecie"- dlatego rozważamy by on zajął się całością reszty spraw. A dlatego z nim mamy już rozmowy- bo chcemy by ktoś pomógł nam złozyć komplet dokumentów zarówno do PnB jaki wszelkie zgłoszenia (m.in. ogrodzenie). Bo zaczynać chcemy od ogrodzenia na wiosnę. Bez tego też części prac nie posuniemy dalej- bo prawie cała ta działka to samosiejkowy las (brzozy i sosny)- i wolelibyśmy po wycince zachować to drewno, bez ogrodzenia- w noc to wyprowadzą.... icon_cry.gif
I kolejny powód dlaczego adapter? Bo oczywiście z projektem problem jest icon_redface.gif Próbowaliśmy zmodyfikować Alpejską Łąkę:
http://projekty.muratordom.pl/projekt_alpe...-i,2798,0,0.htm
- ale ktoś to poddasze źle zaprojektował icon_cry.gif i chyba nie uda się (tzn. nie będzie się opłacało) zmodyfikować tego projektu tak by wszystko było cacy (czyli likwidacja pomieszczenia nr.14 na poddaszu by zrobić antresolę nad salonem, i by na górze nie było żadnych słupów śród-pomieszczeniowych, ech icon_confused.gif

Cytat

Heeeej, izulam77.



hej icon_biggrin.gif Edytowano przez izulam77 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

- to mamy sprawdzone, ziemia rolna Ÿ na całości, głównie klasa V i VI, w MPZP są jasno określone warunki zabudowy zagrodowej.



A co z byciem rolnikiem ustawowym ?

I jeszcze jedna sprawa, jak tam w "obrysie" nie ma zabudowy, to być może konieczny będzie średni areał dla danej gminy.
Link do komentarza
jest średni areał w tej gminie :-)
Będziemy musieli mieć działkę tak zaprojektowaną by oprócz domu był tam jeszcze budynek gospodarczy-ale nam to pasuje. Znaleźliśmy garaż wolnostojący na adpatację jako budynek gospodarczy.
Żadnych innych warunków już nie ma... i to mnie/nas cieszy- bo przede wszystkim mogę teren zagospodarować w taki sposób jak chcę- w dowolnej odległości (zachowują oczywiście min.) od granic działki i dróg, nikt nie mówi pod jakim kątem do drogi czy ile ma mieć front etc.
Link do komentarza
izulam77.
mym zdaniem projektów podobnych do przywołanego przez ciebie jest cała masa. Zanim wydasz kasę poszukaj głębiej niż przez gogle, na forach popytaj.
Antresola nad tarasem - rozważ czym chcesz ogrzewać dom i wnioski skonfrontuj z charakterem wnętrz.
Z pozoru tylko są to sprawy mało powiązane - antresola i ogrzewanie.
Załóż jakiś swój wątek gdzieś w jakimś dziale, będzie miło się wtrącać.
Pozdrowienia
Link do komentarza
Tak się zastanawiam, ale ............. icon_cool.gif

Rolnik ustawowy:
- posiada areał nie więcej jak 300 ha, w danej gminie, (może być wymagana średnia wielkość gospodarstwa rolnego dla danej gminy i w danej gminie).
- jest zameldowany w danej gminie (uznaniowo w gminie sąsiadującej,
- posiada wykształcenie (kwalifikacje) rolnicze.

Trzeba te warunki spełnić. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

izulam77.
mym zdaniem projektów podobnych do przywołanego przez ciebie jest cała masa. Zanim wydasz kasę poszukaj głębiej niż przez gogle, na forach popytaj.


pytaliśmy, szukaliśmy - opowiem za chwilę o co nam chodzi i dlaczego ten a inne nie.

Cytat

Antresola nad tarasem - rozważ czym chcesz ogrzewać dom i wnioski skonfrontuj z charakterem wnętrz.
Z pozoru tylko są to sprawy mało powiązane - antresola i ogrzewanie.



nie, nie- antresola nad salonem, i to taka rozległa nie "kominowa" - to akurat marzenie męża a mnie się to pomysł (na szczęście) podoba icon_smile.gif Tak- wiemy że ma to wpływ na ogrzewanie, że akustyka etc.- ale z tym się liczymy. A ciepła rzeczywiście będziemy potrzebować baaaardzo dużo, bo ja z tych baaaardzo ciepłolubnych jestem icon_cool.gif I dlatego na ten moment myślimy o PC -bo wydajne, bezobsługowe tylko te ceny kurcze... icon_confused.gif

Cytat

Załóż jakiś swój wątek gdzieś w jakimś dziale, będzie miło się wtrącać. Pozdrowienia



i mnie będzie miło jak będziecie się wtrącać i doradzać, bo wiem że jestem czasami osioł uparty. Ale przyjmuję racjonalne argumenty, przyjmuję icon_biggrin.gif
Tylko podpowiedz proszę- gdzie się uzewnętrzniać? icon_question.gif bo to będzie wątek wielowątkowy blush.gif
Link do komentarza
Cytat

(...)
nie, nie- antresola nad salonem(...)


Mój błąd, przejęzyczenie, myślałem o antresoli nad salonem.

Cytat

Tylko podpowiedz proszę- gdzie się uzewnętrzniać? icon_question.gif bo to będzie wątek wielowątkowy blush.gif


Załóż swój dziennik budowy. W tym dziale, w którym teraz jesteśmy.
Będziesz pisać o wszystkim i rządzić się, i szarogęsić.
Link do komentarza
Cytat

Tak się zastanawiam, ale ............. icon_cool.gif

Rolnik ustawowy:
- posiada areał nie mniej jak 1 ha, w danej gminie, (może być wymagana średnia wielkość gospodarstwa rolnego dla danej gminy i w danej gminie).
- jest zameldowany w danej gminie (uznaniowo w gminie sąsiadującej,
- posiada wykształcenie (kwalifikacje) rolnicze.

Trzeba te warunki spełnić.



Nie wiem w sumie dokładnie jak- ale podobno w naszej (przyszłej) gminie spełnimy wszystkie warunki do zabudowy zagrodowej -to z info w gminie i od 3 architektów którzy zapoznali się z dokumentami icon_cool.gif
-posiada areał nie mniej jak 1 ha, w danej gminie, (może być wymagana średnia wielkość gospodarstwa rolnego dla danej gminy i w danej gminie). = to mamy, w gminie średni wynosi niewiele ponad 1 Ha
- jest zameldowany w danej gminie (uznaniowo w gminie sąsiadującej = no tu będziemy zameldowani. Jak się wybudujemy. Bo teraz to ani tu ani w sąsiedniej icon_smile.gif
- posiada wykształcenie (kwalifikacje) rolnicze = a tu podobno wystarczy że mamy wyższe wykształcenie... ja nawet byłam gotowa się dokształcić kierunkowo (nie powiem że z entuzjazmem, ale co robić jak by był mus), ale podobno nie trzeba....
Link do komentarza
Cytat

I kolejny powód dlaczego adapter? Bo oczywiście z projektem problem jest icon_redface.gif Próbowaliśmy zmodyfikować Alpejską Łąkę:



Nawet bez problemów, kazdy projekt wymaga adaptacji, chociażby jego usytuowanie na działce, dlatego adapter jest niezbędny.
Dobrze myslisz, lepiej jest powierzyć mu całość i koordynację, bo on zna ludzi, adresy, telefony, oszczędzisz mnóstwo czasu.
Na razie nie widzę błędów.
Link do komentarza
Witam i tutaj,
Przenoszę/ kontynuuję powitania i zaczynam odrębny wątek- jak to PeZet ładnie określił- by panoszyć się na swoim icon_biggrin.gif

Poproszę też by admini może scalili te wątki? icon_question.gif

Cytat

Nawet bez problemów, kazdy projekt wymaga adaptacji, chociażby jego usytuowanie na działce, dlatego adapter jest niezbędny.
Dobrze myslisz, lepiej jest powierzyć mu całość i koordynację, bo on zna ludzi, adresy, telefony, oszczędzisz mnóstwo czasu.
Na razie nie widzę błędów.



Tak, wiemy- że tak czy owak każdy projekt wymaga adaptacji.
Błędów chyba ( icon_question.gif ) na razie nie ma, ale stąd mój opis, który będzie się rozwijał, by przed zapadnięciem konkretnych decyzji głupoty nie zrobić....
Na dniach mamy wybrać ostatecznie adaptera- wczoraj było 1 spotkanie, w sobotę drugie będzie, a trzeci się chyba wysypie-bo na długi urlop idzie, a z kolei potem my mamy urlop. A nie chcemy tej części decyzji czy etapów przeciągać do września...

Podpowiedzcie proszę jak to jest z tymi odwiertami bo tylko "o tyle o ile" coś tam wiem (że np; ci od PC i tak zrobią swoje badania i projekt przyłącza)- na co zwrócić uwagę przy tym zleceniu? Tak by wyniki były wystarczające zarówno pod dom, budynek gospodarczy, oczyszczalnię biologiczną, własną studnię a może w przyszłości basen odkryty? Czy trzeba zwrócić uwagę na coś konkretnego, np; głębokość odwiertów etc.?

Cytat

Na razie nie widzę błędów.



-a bajbaga widzi.... :/ Edytowano przez izulam77 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

-a bajbaga widzi.... :/



Bo my z bajbagą piszemy o zupełnie różnych sprawach. Ja piszę o sposobie postepowania, a Rysio pisze o szczegółowych rozwiązaniach.
Acha, na adaptera nie szukaj architekta, tylko buowlańca konstruktora, co za durna mania ludzka, że całe swoje szczęście widzą w architektach. To są ludzie nie od rozwiązań konstrukcyjnych!!!!!!!!
Link do komentarza
Cytat

Acha, na adaptera nie szukaj architekta, tylko budowlańca konstruktora, co za durna mania ludzka, że całe swoje szczęście widzą w architektach. To są ludzie nie od rozwiązań konstrukcyjnych!!!!!!!



no a jak go znaleźć? to przecież musi być człowiek z uprawnieniami więc chyba naturalnie ludzie szukają adaptera wśród architektów icon_rolleyes.gif


bajbaga- by upewnić się po raz kolejny- zadzwoniłam i do powiatu i do gminy- w tej gminie wymogiem jest tylko posiadanie działki większej niż 1,01 Ha. Tzn. nie trzeba mieć żadnego specjalnego wykształcenia czy zameldowania. Są pewne warunki tej zabudowy- ale jak w każdej gminie i przy każdej budowie. Tej Gminie zależy na ściągnięciu i osiedlaniu się ludzi- wg. mnie bardzo mądre podejście, więcej gmin powinno iść po rozum do głowy.... Edytowano przez izulam77 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Ps. Jeśli powiat nie uzna (a moim zdaniem na to że nie uzna, jest bardzo duża szansa), że spełniacie warunki ustawowe "bycia rolnikiem", to te wszystkie teraz podjęte prace są (będą) kasą wyrzuconą w błoto.

Cytat

i- wg. mnie bardzo mądre podejście, więcej gmin powinno iść po rozum do głowy....
Polecam budowanie się w Gminie Żabia Wola icon_smile.gif



A masz to na piśmie ?

Możesz sprawdzić bardzo prosto - wójt musi Ci wystawić zaświadczenie, że jesteś rolnikiem indywidualnym i że w tej gminie prowadzisz gospodarstwo rolne.
Link do komentarza
Cytat

Tylko dodam, mimochodem, że warto jest poczytać osobiście cóż takiego jest zawarte w MPZP dla tego terenu i konkretne wymagania co do zabudowy zagrodowej (też dla tego terenu).



cieszę się zwracacie tak dokładnie uwagę na różne sprawy bo samemu można faktycznie coś przeoczyć, szczególnie z czasem- gdy będzie się wydawało że się już wszystkie rozumy pozjadało icon_razz.gif
Tak bajbaga- osobiście przeczytałam icon_biggrin.gif mam ten dokument w ręku icon_smile.gif

Cytat

Ps. Jeśli powiat nie uzna (a moim zdaniem na to że nie uzna, jest bardzo duża szansa), że spełniacie warunki ustawowe "bycia rolnikiem", to te wszystkie teraz podjęte prace są (będą) kasą wyrzuconą w błoto.



wiesz co -tu już się zastanawiam czy to nie jest nadgorliwość zbyt wielka, bo:
- skoro telefonicznie zarówno w gminie jak i powiecie potwierdziłam te informacje,
- mąż osobiście 2 x w gminie o to pytał i potwierdził,
- 2 z 3 adapterów, godziłoby się ryzykować nie uzyskaniem sporej części kasy bo nie dostaniemy z tego powodu PnB? (ustalona ok. 50% płatności po otrzymaniu prawomocnej decyzji...) Zakładam, że też wiedzą co mówią, bo oni są "stąd" i to pewnie kolejna ich adaptacja działki pod siedlisko.... unsure.gif nie czepiam się- tylko to rozważam....
Link do komentarza
Cytat

wiesz co -tu już się zastanawiam czy to nie jest nadgorliwość zbyt wielka,



W sumie jest to zabudowa tylko dla rolników.

Pokazałem ustawę która to reguluje - tylko to.

Co kto zrobi z taką wiedzą - cóż nie mój cyrk, nie moje małpy i co najważniejsze nie moja kasa.

Mam nadzieję że Ci się uda w takim "uproszczonym trybie".

dopisałem:

Cytat

a gdzieś przeczytałam że adapter/architekt - kierownik budowy i wykonawca to powinny być 3 różne osoby, najlepiej nie znające się i niespokrewnione... icon_rolleyes.gif



Chyba w takim samym "akcie prawnym" jak architekci, o wykształceniu rolniczym - bo to taka sama 4 góralska prawda. icon_lol.gif Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Jak pięknie.
Panoszyć na swoim - bardzo ładnie to określiłaś.

izulam77,
bez względu na to jak bardzo wypowiedzi Bajbagi i Retrofooda wydawać ci się będą zawiłe a sprawy skomplikowane, pamiętaj, że to wszystko - adaptacja, mpzp, srepypepy, dokumentacje - jest w istocie dość proste: pojechać w kilka miejsc, zebrać kwity, zapłacić. Wymaga czasu i rozeznania co załatwiać, gdzie załatwiać i w jakiej kolejności.

Zatankuj do pełna i dolicz stówę do rachunku tel.
Link do komentarza
Cytat

Jak pięknie.
Panoszyć na swoim - bardzo ładnie to określiłaś.


icon_mrgreen.gif

Cytat

bez względu na to jak bardzo wypowiedzi Bajbagi i Retrofooda wydawać ci się będą zawiłe a sprawy skomplikowane



no własnie... chyba nie załapałam ostatniego żartu bajbagi ... icon_rolleyes.gif

Cytat

pamiętaj, że to wszystko - adaptacja, mpzp, srepypepy, dokumentacje - jest w istocie dość proste: pojechać w kilka miejsc, zebrać kwity, zapłacić. Wymaga czasu i rozeznania co załatwiać, gdzie załatwiać i w jakiej kolejności.

Zatankuj do pełna i dolicz stówę do rachunku tel



PeZet'cie Drogi - adaptacji sami nie zrobimy tym bardziej że ten projekt nie jest taki ot prościutki (jak się pierwotnie wydawało wacko.gif ), do wodociągów i owszem -sami pojedziemy- ale jak pisałam wcześniej- skoro ci odrębni geodeci, "odwiertowcy" dają tę samą cenę co adapter w pakiecie... a do tego cierpimy na chroniczny brak czasu zalamka.jpg tak, wiem- to to dopiero w przyszłości będzie problem. Ale tym bardziej, teraz jeśli nie musimy się zrywać, czy brać urlopu-by go sobie na przyszłość skumulować, bo będzie bardziej potrzebny-to wolimy by tę część prac ktoś wykonał i tak za te same pieniądze, a czas zaoszczędzony.
My harujemy standardowo min.8 godzin, a zwykle jest to więcej icon_cry.gif Tę budowę trzeba będzie pogodzić z pracą zawodową, i pozostałymi zawiłościami życia icon_confused.gif

Ale wracając do projektu, który jak widać nie leży nam do końca a chcielibyśmy takowy znaleźć, to co wg. Was powinniśmy zrobić- wg. naszych "chceń" takowego gotowego nie ma, trzeba się będzie zdecydować na indywidualny pewnie...
Bo to co chcemy to:
Przede wszystkim nowoczesna bryła (coś jak Alpejska Łąka, choć najbardziej podobał nam się Koncept 13, ech laugh.gif ), a inne to:
a) powierzchnia użytkowa domu nie większa niż 140 m2 (+garaż 2-stanowiskowy)
b) zachowanie ilości pomieszczeń (otwarty, połączony salon z kominkiem, jadalnia i kuchnia, oprócz tego: mała spiżarnia, mała łazienka, mały gabinet, wiatrołap, kotłownia, mała sypialnia, garderoba, pralnia, nasza duża sypialnia połączona szklaną ścianą z dużą łazienką. Na piętrze nie może być żadnych słupów w przestrzeni jakiegokolwiek z pomieszczeń.
c) antresola nad salonem ma być sporą otwartą przestrzenią na górze- z balustradą do holu na poddaszu+ np. "galeryjka". Tak by uniknąć stylu "komina" nad salonem.
d) zachowanie układu domu, w taki sposób że wjazd do garażu (z którego wejście musi być wprost do domu), główne wejście muszą być na przeciwległej stronie w stosunku do części rekreacyjnej tzn. tarasu etc.

edit: wydzieliłam jedną wypowiedź Edytowano przez izulam77 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

.... bo prawie cała ta działka to samosiejkowy las (brzozy i sosny)- i wolelibyśmy po wycince zachować to drewno, bez ogrodzenia- w noc to wyprowadzą.... icon_cry.gif



Pozwolenie na wycinkę, jeśli drzewa są starsze niż 10 lat - kary są bardzo dotkliwe (też architekt powinien to wiedzieć).

Ps. A ogrodzenie można stawiać już teraz - zgłoszenie (ewentualne) tylko od strony drogi (i innych miejsc publicznych jeśli "występują) na 30 dni przed planowanymi pracami.
Link do komentarza
A już całkiem nie rozumiem co ma wspólnego architekt z odwiertami do pompy ciepła, a same odwierty do PnB.

Radzę sprawdzić czy starosta na tamtym terenie wymaga projektu prac geologicznych (bo tylko o to chodzi) - bo w tym zakresie, mimo "wytycznych" z ministerstwa jest sporo zamętu. Główny geolog twierdzi, że to nie są prace geologiczne i projekt jest niepotrzebny, lecz mimo to są starostowie, którzy takowego wymagają.
Link do komentarza
Tak, wiemy- wycinkę zgłosimy. A z ogrodzeniem-to też wiemy, tylko że kasę na ogrodzenie będziemy mieli na wiosnę dopiero :P
A z tymi odwiertami i PC to rzeczywiście niepotrzebnie wyszło połączenie :-) Bardziej chodziło nam o to że:
- skoro ta sama wycena- niech odwierty zrobi architekt
- architekt projektując, adaptujac dom powienien wiedzieć o PC i rekuperacji, prawda? To raczej sporo zmienia w instalacjach...
- w kwestii projektu prac geologicznych- również sądzimy że architekt (czy też adapter) będzie wiedział jaki jest zakres prac
Link do komentarza
Cytat

- w kwestii projektu prac geologicznych- również sądzimy że architekt (czy też adapter) będzie wiedział jaki jest zakres prac



Założysz się, że nie ma bladego pojęcia ?

Spytaj go jakie "kwity" (za które to Ty zapłacisz) musi załatwić w celu instalacji PCi.

Jemu potrzebna jest opinia geologiczna co do posadowienia budynku - i finito.

Podejrzewam, ze jego znajomość związana z instalacją PCi (w tym przepisami) jest dokładnie taka sama jak znajomość ustawy o ochronie ustroju rolnego. icon_cry.gif

W sumie mi to wisi, bo to Twoja kasa - ale z poczucia sprawiedliwości (?) informuję.

I radzę - zapomnij o architekcie i sprawy zwiazane z PCi zleć firmie która sprzeda Ci pompę ciepła.

Ps. Jak otrzymasz projekty WM i PCi zapodaj na Forum - może wychwycimy ewentualne błędy.

Cytat

Tak, wiemy- wycinkę zgłosimy.



Zrobił ktoś ocenę co podlega pozwoleniu ?

Cytat

A z ogrodzeniem-to też wiemy, tylko że kasę na ogrodzenie będziemy mieli na wiosnę dopiero :P



A co ma piernik do wiatraka - zgłaszasz to od ulicy i masz 2 lata na rozpoczęcie prac.

Masz jakąś umowę z tym architektem - z kwotą za jaką to zrobi, czy z "otwartym kontem"?

pogrubiłem:

Nie obraź się, ale to wygląda tak, że on złapał jelenia i strzyże go jak barana. icon_evil.gif Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
no to po kolei:
- architekt/adapter nie będzie się mieszał w sprawy PC (firmy od PC zrobią swoje), pewnie się nie do końca zna, i nie zamierzamy mu za tę pracę płacić- miałam na myśli tylko to- że on jak będzie projektował dom, to chyba powinien wiedzieć że powinien uwzględnić w projekcie instalacje np; od rekuperacji? Jeśli się mylę to mnie popraw proszę. Bo tylko taki zakres jego będzie w temacie pompy ciepła

- formalnej wstępnej wyceny jeszcze nie było (ktoś naprawdę to robi?) Otrzymaliśmy z gminy (dwukrotnie) potwierdzenie że "oczywiście- jak pod budowę domu/ siedliska, to nikt nie będzie tu robił kłopotu tym bardziej że tam tylko sosny i brzozy. Trzeba będzie zrobić inwentaryzację i pan z urzędu wg. naszych życzeń oznaczy te do wycinki". Przypominam to działka rolna oznaczona R-ką, nie leśna. Ten lasek to samosiejka której nikt nie zaewidencjonował. Jedyne "zagrożenie"-to takie że co najwyżej za niektóre sztuki trzeba będzie w ciągu 3 lat posadzić taką samą ilość w innym miejscu.

- architekt zrobi prace ustalone w umowie za ustaloną w umowie kwotę. M.in. ogrodzenie nam ma też zgłosić (tak jak drogę wewnętrzną i parę innych rzeczy)- bo na wczesną wiosnę chcemy się ogrodzić. Pisałam już o tym przecież... Skoro adapter będzie robił różne rzeczy i zgłaszał do urzędów, to dlaczego ma czegoś nie zrobić "w pakiecie" tym bardziej, że wkrótce będzie nam to potrzebne? Jak wcześniej pisałam- dla nas czas-to duża wartość, jeśli możemy na czasie zaoszczędzić, to czemu z tego nie skorzystać?
Dlaczego się dziwisz w tym punkcie?

Być może czasami używam zbyt dużych skrótów myślowych.... Edytowano przez izulam77 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Poczekamy zobaczymy i mam nadzieję że się mylę, co do pogrubionego wyżej.

Ps. A co z zaświadczeniem, że posiadasz gospodarstwo rolne i jesteś rolnikiem - wszak na jakiejś podstawie powiat musi to stwierdzić przed wydaniem pozwolenia na budowę zabudowy zagrodowej.



Bajbaga- rozumiem Twoją troskę, tylko pisałam już jak w tej gminie odbywa się procedura (w szerokim pojęciu) przy PnB dla siedliska. W związku z tym, czy:
- jeśliby było inaczej to adapter ryzykowalby nieotrzymanie 50% wynagrodzenia?
A odnosząc się do sentencji pogrubionej- to powinnismy wg. Ciebie "odpuścić" adapterowi załatwianie niektórych kwestii i sami mamy się tym zająć za te same pieniadze ale tracąc czas (którego nie mamy)?
Link do komentarza
Powiem tak, ktoś w tym przypadku będzie musiał poświadczyć nieprawdę, bo budowa zagrodowa jest tylko dla rolników.

Adapter nie zna obowiązujących przepisów - może zapoznaj go z linkiem który zapodałem, przy czym jeśli powiat odmówi wydania PnB ze względu na to, że nie spełniacie warunków "bycia rolnikiem ustawowym", to nijak nie będzie można obciążyć winą projektanta, który o tym doskonale wie, bo to na Tobie, nie na nim, spoczywa obowiązek pokazania w powiecie prawa do takiej zabudowy.

Adapter niczym nie ryzykuje ! - no może ewentualnym procesem sądowym o zapłatę, który bezapelacyjnie wygra, bo wykonał to co do niego należało, mimo braku PnB, bo to nie jego wina.

dopisałem:

Cytat

.... tylko pisałam już jak w tej gminie odbywa się procedura (w szerokim pojęciu) przy PnB dla siedliska.



Tyle, że to nie gmina jest w stroną w procesie wydawania PnB. Oni swoje w tym zakresie zrobili, czyli uchwalili MPZP i finito.
Ich rola skończona.
Mogą jedynie potwierdzić, a konkretnie wójt, czy w ich gminie prowadzisz rodzinne gospodarstwo rolne.

To powiat sprawdza czy są zachowane wszystkie elementy zgodności projektu z MPZP w tym prowadzenia gospodarstwa rolnego.

Po raz kolejny - POWIAT nie gmina, o czym nawet mało kumaty architekt doskonale wie. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Ty naprawdę sądzisz że którakolwiek ze stron zgodziła by się poswiadczyc nieprawdę? ???
Oczywiście że wszystko będzie zgodnie z obowiązującym prawem.
Dopilnujemy tego.

A tak na marginesie- to po prostu taka Twoja natura? Czy może "atakujesz" mnie bo w swej początkowej niewiedzy (o waszym na forum konflikcie z Irbisem) naiwnie przyznałam że poradziłam się Irbisa?
Link do komentarza
Cytat

A tak na marginesie- to po prostu taka Twoja natura? Czy może "atakujesz" mnie bo w swej początkowej niewiedzy (o waszym na forum konflikcie z Irbisem) naiwnie przyznałam że poradziłam się Irbisa?



icon_eek.gif

Skoro pokazanie obowiązujących przepisów i opisanie krok po kroku procedur zgodnych z przepisami uważasz za atak - to jakoś nie chce mi się dalej pisać. Wszak za to płacisz adapterowi i ufasz mu.

A połączenie tego z Irkiem, uważam za bardzo niestosowne.

Przeto - Paaaaaa.


Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

A tak na marginesie- to po prostu taka Twoja natura? Czy może "atakujesz" mnie bo w swej początkowej niewiedzy (o waszym na forum konflikcie z Irbisem) naiwnie przyznałam że poradziłam się Irbisa?


Dlaczego piszesz, że naiwnie się przyznałaś, że poradziłaś się Irbisa? Nie ma czego się wstydzić, a przede wszystkim trzeba być szczerym i pisać prawdę a Irbis nie zawsze to robił, tylko Ty tego nie wiesz bo nie brałaś udziału w dyskusji z nim.
A co do konfliktu to raczej On miał go z nami niż My z nim icon_biggrin.gif
Założyłaś temat w nadziei, że uzyskasz porady, i takie porady uzyskujesz, ale te które Tobie nie pasują a są prawdziwe są wg Ciebie be.
Kto jak kto ale bajbaga zna się i wie co pisze, więc trochę pokory i posłuchaj się jego wskazówek, a na pewno na tym nie stracisz.
Link do komentarza
Ja tam bardzo cenię obu i bajbagę i Irbisa. Internet ma to do siebie, że nie zawsze jest idealna i perfekcyjna wypowiedź. W tym przypadku bajbaga ci pisze - jak to wg ustawy ma wyglądać. Ale przepisy przepisami a życie życiem.
U mnie np teraz była kontrola z ARMiRu - i się doczepili że do JPO zaliczyłem drogę polną nieutwardzoną prowadzącą do budowy- a tak nie można - bo to jest jedyna droga dojazdowa do budynku
No to jak nie można jak można ?
cyt:
Cytat

Do JPO zalicza się :
obiekty położone w obrębie działki rolnej, takie jak żywopłoty, pasy zadrzewieo, ściany
tarasów,nieutwardzone drogi dojazdowe wydzielone w obrębie działek rolnych oraz mury, które tradycyjnie
stanowią element dobrej kultury rolnej, jeżeli ich całkowita szerokość nie przekracza 2 m, i które nie
stanowią odrębnej działki ewidencyjnej..


A może nie potrafię czytać ze zrozumieniem ? Ot życie. Co z tego, że czytam skoro urzędnik wie lepiej ?
To samo tyczy się zabudowy zagrodowej - u ciebie akurat na korzyść - dopóty - dopóki nie zaczniesz się sądzić Edytowano przez Draagon (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Ja tam bardzo cenię obu i bajbagę i Irbisa. Internet ma to do siebie, że nie zawsze jest idealna i perfekcyjna wypowiedź. W tym przypadku bajbaga ci pisze - jak to wg ustawy ma wyglądać. Ale przepisy przepisami a życie życiem.ądzić


Ooooo, przepraaaszam. Zawijam rękawy. Czyżbyś sugerował, że ich nie szanuję? Ooooo. W mojem najgłębszem przekonaniu na tak ciężką próbę wystawiają Izulam77, taką bombę informacyjną jej serwują, że nie sposób ogarnąć. Do tego dorzucają swoje resentymenty z jakichś dyskusji. Czemu to służy? Wyjaśnieniu? Wątpię. A i tak prawdę lokalny urzędnik powie. Chyba że zbroisz się na awanturę i sąd, to wtedy jak znalazł.
Link do komentarza
No wszyscy macie racje - co jak do czego - jak nie ma kłopotów to jest gites - niby wszystko ok - gorzej jak kiedyś tam wyjdzie nie gites /upierdliwy sąsiad/ zawistny kochanek/etc i wtedy problemy bo się urząd/sąd/NSA/WSI/NZS/ABW/Alkaida dopatrzyli, że coś było niezgodne/naruszało/coś tam i wtedy oczy w słup - a tak to teraz urzędniki oczy w słup postawią o co biega tej "wariatce" skoro wszystko jej powiedzieliśmy telefonicznie i osobiście !
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

Dlaczego piszesz, że naiwnie się przyznałaś, że poradziłaś się Irbisa? [...] trzeba być szczerym i pisać prawdę a Irbis nie zawsze to robił, tylko Ty tego nie wiesz bo nie brałaś udziału w dyskusji z nim.


Chętnie poczytam - możesz wskazać wątek gdzie to nasz "były" Ekspert Budowlany pisał nieprawdę?
Warto zdobyć umiejętność "jak odróżnić oszołoma od Eksperta"

W każdym razie, w wątku Zabudowa Zagrodowa mamy temat omówiony dokładnie i o dziwo z udziałem "byłego Eksperta" ... tylko ja tam nie widzę tej podnoszonej przez mhtyla nieprawdy...?

Cytat

Czyżbyś sugerował, że ich nie szanuję? Ooooo. W mojem najgłębszem przekonaniu na tak ciężką próbę wystawiają Izulam77, taką bombę informacyjną jej serwują, że nie sposób ogarnąć. Do tego dorzucają swoje resentymenty z jakichś dyskusji.


O kim piszesz PeZet? Bo ja nie zoczyłem w tym wątku wpisów Irbisa... a już resentymentów na pewno
Trzymajmy się faktów. icon_wink.gif

Link do komentarza
Cytat

A i tak prawdę lokalny urzędnik powie.



Ale także pod warunkiem, że właściwego urzędu (będącego "dysponentem" danych decyzji) - i raczej na piśmie (można dochodzić njp. zwrotu kosztów), bo na "gębę" ............... różnie to bywało, a inwestor zostawał z ręką w ...........,

Ps. I w zasadzie nie chodzi tu tylko o to co urzędnik powiedział, tylko o rolę w tym zakresie adaptera.
Link do komentarza
Cytat

Chętnie poczytam - możesz wskazać wątek gdzie to nasz "były" Ekspert Budowlany pisał nieprawdę?


edytował swoje wypowiedzi - nie było śladu po edycji, bo takie uprawnienia ma "Ekspert"
nie raz i nie dwa taka sytuacja została wychwycona. Jesteś pewien ze chcesz drążyć ten temat? po co?
I nie pierwszy raz piszesz o tym wątku, co tylko utwierdza mnie w moich podejrzeniach.

@Draagon - też miałem podobny problem na etapie PnB - że urzędnik twierdził, że nie może być dojazdu do działki przez tereny zielone(nie pamiętam oznaczenia w MPZP) - dopiero jak dostał pod nos konkretny paragraf że można, to się szybciutko z tego wycofał.

izulam77 - dam ci dobrą radę - nie spiesz się. Pisałaś gdzieś wyżej, że pewnych decyzji czy etapów nie chcesz przeciągać do września. Śpiesz się powoli - powtarzaj to sobie jak mantrę i stosuj się do tego. A z tego co piszesz, to wynika ze ci się spieszy....piszesz też coś o odwiertach do PC - czyli pomieszanie z poplątaniem.( masz gaz blisko, może go można tanio podłączyć Nie odrzucaj z góry żadnego rozwiązania - to się mści. Ja mam PC, ale na etapie składania wniosków o warunki techniczne przyłąceń mediów złożyłem też wniosek do gazowni - co tylko utwierdziło mnie w przekonaniu, ze PC jest dobrym wyborem. Co wcale nie oznacza, że u ciebie będzie tak samo.

Zwolnij trochę, poczytaj więcej, nie spiesz sie. Wyjdzie ci to tylko na dobre.
Link do komentarza
Ponieważ przywołano dyskusję : https://forum.budujemydom.pl/Zabudowa-Zagro...tml#entry344964 ,
uprzejmie donoszę, że w międzyczasie nastąpiła zmiana cytowanych tam w # 17 przepisów (podałem link wcześniej, ale chyba z lenistwa zainteresowana nie luknęła)

Obecne brzmienie branych pod uwagę definicji związanych z zabudową zagrodową:

Cytat

Art. 5.

1. Za gospodarstwo rodzinne uważa się gospodarstwo rolne:
1) prowadzone przez rolnika indywidualnego oraz
2) w którym łączna powierzchnia użytków rolnych jest nie większa niż 300 ha.

Art.6.

1. Za rolnika indywidualnego, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, uważa się osobę fizyczną będącą właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha, posiadającą kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkałą w gminie, na obszarze której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego i pro-wadzącą przez ten okres osobiście to gospodarstwo.

2. Uważa się, że osoba fizyczna:
1) osobiście prowadzi gospodarstwo rolne, jeżeli:
a) pracuje w tym gospodarstwie,
b) podejmuje wszelkie decyzje dotyczące prowadzenia działalności rolni-czej w tym gospodarstwie;

2) posiada kwalifikacje rolnicze, jeżeli uzyskała:
a) wykształcenie rolnicze zasadnicze zawodowe, średnie lub wyższe lub
b) tytuł kwalifikacyjny lub tytuł zawodowy, lub tytuł zawodowy mistrza w zawodzie przydatnym do prowadzenia działalności rolniczej i posiada co najmniej 3-letni staż pracy w rolnictwie, lub
c) wykształcenie wyższe inne niż rolnicze i posiada co najmniej 3-letni staż pracy w rolnictwie albo wykształcenie wyższe inne niż rolnicze i ukończone studia podyplomowe w zakresie związanym z rolnictwem, albo wykształcenie średnie inne niż rolnicze i posiada co najmniej 3-let-ni staż pracy w rolnictwie, lub
d) wykształcenie podstawowe, gimnazjalne lub zasadnicze zawodowe inne niż rolnicze i posiada co najmniej 5-letni staż pracy w rolnictwie.

3. Za staż pracy, o którym mowa w ust. 2, uznaje się okres, w którym osoba fizycz-na:
1) podlegała ubezpieczeniu społecznemu rolników lub
2) prowadziła działalność rolniczą w gospodarstwie rolnym o obszarze nie mniejszym niż 1 ha stanowiącym jej własność, przedmiot użytkowania wie-czystego, przedmiot samoistnego posiadania lub dzierżawy, lub
3) była zatrudniona w gospodarstwie rolnym na podstawie umowy o pracę lub spółdzielczej umowy o pracę, wykonując pracę związaną z prowadzeniem działalności rolniczej, lub
4) wykonywała pracę związaną z prowadzeniem działalności rolniczej w cha-rakterze członka spółdzielni produkcji rolnej, lub
5) odbyła staż, o którym mowa w art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415, z późn. zm.2)), obejmujący wykonywanie czynności zwią-zanych z prowadzeniem działalności rolniczej.

Art. 7.

1. Dowodem potwierdzającym osobiste prowadzenie gospodarstwa rolnego jest oświadczenie prowadzącego to gospodarstwo, poświadczone przez wójta (bur-mistrza, prezydenta miasta).
4. Dowodem potwierdzającym zamieszkanie jest zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt stały.



I dla przypomnienia definicja zabudowy zagrodowej:

Cytat

§ 3. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:

3) zabudowie zagrodowej - należy przez to rozumieć w szczególności budynki mieszkalne, budynki
gospodarcze lub inwentarskie w rodzinnych gospodarstwach rolnych, hodowlanych lub ogrodniczych
oraz w gospodarstwach lesnych,

Link do komentarza
Cytat

O kim piszesz PeZet? Bo ja nie zoczyłem w tym wątku wpisów Irbisa... a już resentymentów na pewno
Trzymajmy się faktów. icon_wink.gif


Jestes naiwny czy sam sobie schlebiasz?
Przecież wcześniej nie zabierałeś tu głosu więc jak PeZet mógł o Tobie pisać? icon_biggrin.gif
A jak nie doczytałeś to o Irku pierwsza wspomniała autorka tematu.
I proponuje trzymać się faktów tak jak radzisz, znaczy się pisać na temat.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
    • Niezła gromadka. Ja muszę segregować w mieszkaniu. To dopiero przerąbana sprawa -.-
    • Na starym mieszkaniu miałem meble z Ikea i powiem, że z jakości niektórych naprawdę byłem zadowolony. Ale większość niestety nie przetrwała długo w idealnym stanie.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...