Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Redakcja

NIK ocenia negatywnie proces powstawania lądowych farm wiatrowych w Polsce

Recommended Posts

Cytat

Żadna ze skontrolowanych gmin, nawet w sytuacji licznych protestów dotyczących lokalizacji farm wiatrowych, nie zdecydowała się na zorganizowanie referendum w tej sprawie, mimo że taką formę rozstrzygnięcia dopuszczały przepisy ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym. Decyzje w imieniu społeczności lokalnych w tym zakresie, podejmowane były wyłącznie na sesjach rad gmin przez radnych. Skontrolowane gminy umożliwiły wprawdzie mieszkańcom wyrażenie opinii i stanowisk na każdym etapie procedowania zagadnień związanych z lokalizacją elektrowni wiatrowych, niemniej argumenty i obawy przeciwników ich budowy z reguły nie były podzielane i uwzględniane w trakcie podejmowania decyzji.

W części gmin (ok. 30%) elektrownie wiatrowe lokalizowane były na gruntach należących do osób pełniących funkcję organów gminy bądź zatrudnionych w gminnych jednostkach organizacyjnych m.in. do radnych, burmistrzów, wójtów, czy też pracowników urzędów gmin, tj. osób, które jednocześnie w imieniu gminy uczestniczyły w podejmowaniu bądź podejmowały decyzje, co do miejsca inwestycji. Sytuacje takie noszące znamiona konfliktu interesów - w ocenie NIK - stwarzały zagrożenie wystąpienia zjawisk o charakterze korupcyjnym, a także noszącym znamiona niedopuszczalnego lobbingu.Więcej: http://www.nik.gov.pl/aktualnosci/nik-o-el...wiatrowych.html

A jak będzie wyglądać proces powstawania farm wiatrowych po kontroli?

Pozdrawiam
Marcin Szymanik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

A jak będzie wyglądać proces powstawania farm wiatrowych po kontroli?A jak ma wyglądać? Tak samo jak dotychczas! Wójt na zagrodzie równy wojewodzie, a może nawet jeszcze równiejszy.


Przy czym, to stwierdzenie dotyczy obydwu stanowisk, czyli zarówno ZA jak i PRZECIW. Czyli jak to w Polsce, ci, którzy mają jakieś zdanie, nie zmienią go za cholerę i jesli są zwolennikami wiatraków, to żadnych argumentów przeciwko nie przyjmą do wiadomości, z kolei przeciwnicy wiatraków odrzucą z góry wszystkie przesłanki świadczące na korzyść takiego rozwiązania.
Nihil novi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Służby dozoru technicznego nie interesowały się bezpieczeństwem funkcjonowania urządzeń technicznych elektrowni wiatrowych.


A jeszcze jedna myśl, co się stanie jak NIK wejdzie do elektrowni jądrowej (pytanie hipotetyczne oczywiście)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A kto ich wpuści? Papiery mogą sobie posprawdzać chociażby w pobliskiej kawiarni...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...