Skocz do zawartości

sciana i panele podlogowe pleśnieja po awarii - co robic?


Recommended Posts

Witam,

Przed wprowadzeniem się miałem awarię w mieszkaniu, pękło kolanko przy zasilaniu spłuczki wodą. Woda sączyła się w ścianie i dalej wzdłuż murów sączyła się po ścianach działowych, tuż przy posadzce. Po naprawieniu awarii ściany zaczęły schnąć, ale lekkie przebarwienia pozostały.

Po 3 miesiącach od awarii próbowałem pomalować ślady zacieków i okazuje się, że farba schnie bardzo powoli i nie zakrywa plam.

„Fachowiec” od paneli podłogowych ułożył je bez dylatacji, więc zdjąłem je i ułożyłem od nowa. Przy zaciekach na ścianie odkryłem, że na bocznych ściankach paneli pojawiła się czarna pleśń, również w niektórych miejscach na ścianie widać czarne plamki i czuć stęchliznę. Folia i mata pod panelami były cięte równo z podłogą, więc folia nie izolowała paneli z boku.

Pytanie - Jakie kroki poczynić teraz? Czy wszystko wyschnie samo z czasem, czy też trzeba będzie ten proces wspomóc? Czy trzeba będzie odgrzybiać mur lub impregnować dodatkowo panele po ich przycięciu (1cm)? . Listwy przypodłogowe na razie nie zakładam, by umożliwić lepszą wentylację szczelin.
Link do komentarza
Trudno określić, jak długo będzie wysychać podłoże po zalaniu, zwłaszcza że podłoga została przykryta panelami co utrudnia odparowanie wilgoci. Miarodajny będzie pomiar wilgotności - nie powinien przekraczać 3% dla podłogi i 5% dla ściany.

W okresie letnim - wbrew pozorom - wysychanie jest utrudnione, gdyż podłoże ma z reguły niższa temp. niż powietrze
zewnętrzne, co ogranicza parowanie. Proces wysychania można przyspieszyć poprzez intensywną wentylację (przewiew), zdjęcie pokryci podłogowego i ewentualnie wstawienie osuszaczy powietrza.

Przed ostatecznym malowaniem ściany można pokryć preparatem grzybobójczym natomiast paneli nie ma sensu impregnować.
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Witam a mogę się dowiedzieć gdzie taki preparat można kupić ponieważ jestem w trakcie wykańczania domu i mam duży problem pewnie to wina tego iż budynek nie jest zbyt dobrze ogrzewany na ścianach szczytowych wychodzi wilgoć a w niektórych miejscach zaczął pojawiać się grzyb,czy taki preparat powinien pomóc? Edytowano przez LIWIA (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...