Skocz do zawartości

Sauna tradycyjna za 3000 złotych


Recommended Posts

Chcieliśmy mieć saunę, ale bez wydawania na to fortuny. Nigdy nie brałem pod uwagę zlecenia wykonawstwa firmie, ponieważ najniższy koszt wykonania sauny o potrzebnych u nas gabarytach sięgał 9000 zł. Mogłliśmy wydać na saunę 3000 zł - mówią Halina i Mietek, Czytelnicy Budujemy Dom


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/wystroj-wnetrz/wellness/a/15848-sauna-tradycyjna-za-3000-zlotych

Link do komentarza
  • 9 miesiące temu...
Gość gregor
Trochę przesada z tym drewnem sosnowym. Ja wykonując saunę samodzielnie zamknąłem się w 4,5 tys.
Piec Sawo 8kW ze sterownikiem zewn. 2 tys,
Drewno lipowe (porządna boazeria i ławki) 900zł
Drzwi ze sklejki impregnowanej i ocieplenie - 500zł
Myślę, że zamknąłem się w 4 tys, ale polskiej lipy nie zamieniłbym na nic innego.
Link do komentarza
Cytat

Sauna rzeczywiście tania, ale zastosowane materiały i piec, to najniższa półka cenowa, a drzwi nie spełniają kryteriów bezpieczeństwa.



Drzwi to w ogóle pomsta do nieba, zamek prokuratorski, a całość nie lepsza. Sosna, niezależnie od jej przygotowania to pełna porażka, gdy osikę czy topolę można kupić niemal w każdej wsi. Ciekawe jeszcze jak wygląda oświetlenie. Ogólnie to przypomina mi "patrz się na mnie i nie rusz" a nie saunę.


Cytat

Myślę, że zamknąłem się w 4 tys, ale polskiej lipy nie zamieniłbym na nic innego.



Za miękka, wspomnisz mnie po kilku latach użytkowania. Edytowano przez retrofood (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
W saunie z linka przerażają mnie przede wszystkim drzwi, wszechobecna oszczędność rzuca się w oczy. Ja mam u siebie drewno olchowe i moim zdaniem sprawdza się najlepiej. Piec to Ring Wall kupiony za ok 2 tys (aktualnej ceny nie znam). Całość kosztowała mnie dokładnie 5000zł ale po pierwsze wybierałem najlepsze materiały a po drugie mam większą powierzchnię niż autor artykułu.
Pozdrawiam
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
umarłem, jak to zobaczylem. jaka cena, taka sauna. nie leje sie zywica ze sciany? te drzwi jeszcze sie zamykaja? o lawach nie wspomne. sadze ze to najdrozszy opal w zyciu :)
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

umarłem, jak to zobaczylem. jaka cena, taka sauna. nie leje sie zywica ze sciany? te drzwi jeszcze sie zamykaja? o lawach nie wspomne. sadze ze to najdrozszy opal w zyciu icon_smile.gif


Jak umarłeś to tego posta zapewne napisał Twój duch.
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Faktycznie, oszczędność, i to podejrzana. Ja w prawdzie nie starałem się obcinać kosztów, bo wiem, że na czymś jakość musi polec, jak się oszczędza. Jednak 9 tys. wcale nie trzeba dawać.
Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...
Gość Malaak
Super. Bardzo doceniam własnoręczne wykonanie. Dla niektórych ludzi liczy się to .żeby było drogo (snobizm w najczystszej postaci )A ważne by cieszyło i dobrze działało. Gratulacje :)
Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...
  • 4 tygodnie temu...
retrofood uargumentuj swoją tezę lub wyjmij pawie piórko z dupy - dlaczego ma nie działać !? przeczytałem opis i wszystko jest prawidłowo wykonane. Sam posiadam saunę w swoim domu od 20 lat (drewno to sosna Kanadyjska). Osiągane temperatury to tak jak napisał twórca postu na wysokości 160cm to 80-100 stopni po sufitem wiadomo więcej +120 stopni. Zastosowanie szybów wentylacyjnych nisko przy drzwiach oraz po przekątnej w suficie gwarantuje dopływ świeżego powietrza. Stosowanie sauny w parach w okresie jesienno-wiosennym raz na 3 tygodnie - niemal wszystko tak samo jak u mnie ;-) Pozdrawiam Mietka i Halinę. Świetna robota !!!
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie temu...
Projektując i planując Saunę , chyba nikt nie myśli z góry o jej remoncie i naprawach , czego nie unikniemy przy zastosowaniu najtańszych materiałów, gorszej jakości. Sauna ma służyć wiele lat , takie też było nasze założenie i zdecydowaliśmy się na firmę Komfort i Relaks z Torunia która zajęła się wszystkim. Mamy saunę 4 osobową i zmieściliśmy się w 10 tyś. Sauną służy nam już 4 rok i jesteśmy bardzo zadowoleni. Często pozorne oszczędności okazują się dodatkowymi wydatkami po czasie.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Gość daroskwaro69
Totalna lipa, wystarczy dokładnie przeczytać artykuł. Montaż kabiny-całą zimę, aby była dobra wentylacja nalezy otwierać drzwi itp. No i samo stwierdzenie własciciela, że saunuje się raz na trzy tygodnie świadczy o całkowitym bezsensie. Ciekawę po co ja zbudował? Robić coś, aby udowodnić,że jest to tanie (licząc robociznę wyjdzie ,że najdroższe) chyba nie ma sensu. Prawdziwy saunowicz kożysta z sauny przynajmniej raz w tygodniu, delektuje się odpoczynkiem, marzy o tym. Skończcie z takimi bezsensownymi artykułami, że Polak potrafi, bo skończyły się czasy komunizmu juz dawno. Wtedy każdy sam wszystko robił. Próbujcie zachęcić ludzi aby kożystali z usług profesjonalnych wykonawców, wtedy wszystkim wyjdzie to na dobre. Ogólna ocena moja artykułu w skali od 0 do 10 równa jest 0.
Link do komentarza
Cytat

wybrałem drewno sosnowe (chciałem brzozowe, ale nie mogłem go nigdzie kupić). Jest sporo tańsze, a z problemem sęków i żywicy potrafiłem sobie poradzić. Wystarczyła ostra selekcja listew, by ograniczyć ilość sęków.

Żywicę, sączącą się mikroskopijnymi kropelkami, usuwałem szpachelką na samym początku korzystania z sauny. Wystarczyły trzykrotne przetarcia. Teraz już mam z tym spokój.

Tra ta ta ta. Dom moich dziadków jest zbudowany z sosny. Stare sosny, odziomki, bez sęków, jakich już prawie nie ma w lasach. Ale jak słoneczko przygrzało, to nawet po 50 latach żywica się perliła w niektórych miejscach, a Tobie trzy przetarcia starczyły... Powiedz to dzieciskom w przedszkolu. Może uwierzą w takie bajki. Sauna z desek sosnowych to porażka na całej linii.

Cytat

Drzwi do sauny są takie same, jak w całym budynku.

Ten konsultant to widzę taki sam fachman, jak i pomysłodawca. Drzwi do sauny ze zwykłym zamkiem i metalową klamką... Ludzie, myślcie! To nie boli!

Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...
Koszty pana kosztow wyniosly 3 tys bez robocizny to jak pan chciał firmie zaplacic 3 tys jak zwykle jak sie buduje to caly czas sie oszczedza na czy mozna ok ale bez dziadowania wszyscy chca domu za milion a wydac 300 tys standard.A pozniej o ekioa zla takie wady to nie zaplace jak zwykle nie ma sie co dziwic ze coraz trudniej o ludzi w budowlance za marne grosze chce sie miec luksusy a placic grosze.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 3 lata temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Krokwie poziome (kleszcze) i pionowe (słupy) są odsunięte od ścian około 40-50cm, więc stwierdziliśmy z kumplem, że to za daleko żeby mocować profile UD do ścian. Może źle się wyraziłem pisząc w powietrzu, bo pofile UD będą przykręcone do krokwi poziomych (kleszczy), ale tylko wschód-zachód, bo te dwie pozostałe płatwie są 30cm wyżej i tam nawet nie ma jak już nic zamocować. To oczywiście niezgodne ze sztuką, bo krokwie coś tam zawsze pracują razem z dachem, dlatego dajemy krzyżowy, OSB i dopiero GK, to samo na skosach. Btw na ścianach szczytowych będzie piana Pur, więc profil by nam zalali pianą jakby był przykręcony do tej ściany. Oczywiście pewności czy to pękać nie będzie 100% nie ma. GK na łączeniach z sufitem i ściankach kolankowych ze skosami będą łączone profielem elastycznym. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Parking ma dużo większą wytrzymałość na ściskanie niż Termo fundament... zatem musi być twardszy... Przecież one mają zasadniczo różne docelowe zastosowanie...   TERMONIUM fundament:         Parking odpowiedniej grubości  zastąpić może termonium, ale w żaden sposób nie może być odwrotnie     
    • W opisie mam tak  Czyli nie ma różnicy czy zastosuje ten czy który mam obecnie eps200 parking w sumie wygląda on mi na lepszy dużo twardszy , ale tamten dedykowany do fudamentu więc jestem głupi z tego ale to i to EPS ... 
    • Kiedy właśnie o to chodzi, żeby sufit podwieszony był zupełnie niezależny, niezwiązany z tym stropem drewnianym, obitym OSB...   Do stropu drewnianego, przez płytę OSB przymocujesz zaczepy do swojego sprzętu sportowego... Będzie on narażone na drgania, przeciążenia, uderzenia przy mniej, czy bardziej intensywnych ćwiczeniach - tak jak ostrzegają wyżej koledzy... Na stropie betonowym może nie bardzo odczuwalne byłyby te ruchy i nie powodowałyby drgań, które spowodują pękanie podwieszanego sufitu z płyt g/k na połączeniach płyt g/k... Jeśli zrobisz wg Twojego planu - czyli sprzęt podwieszony poprzez sufit z wykończeniem g/k - na 100% w krótkim czasie będzie zarysowany sufit... właśnie na połączeniach płyt g/k...   W poprzek pokoju dasz gęściej profile CD60 - co 30 cm - i to powinno mechanicznie wytrzymać obciążenie płytami g/k... będzie sobie wisiał, przecież niczym dodatkowo nie obciążony, a przez otwory, o których pisałem wcześniej, niezależnie od podwieszonego sufitu, umocujesz sprzęt do belek obitych płytami OSB... sprzęt będzie sobie działał, ale nie oddziaływał na g/k... Można pomyśleć o stelażu krzyżowym, ale wydaje mi się, że przy niespełna 3 metrach szerokości pokoju, będzie to przerost formy nad treścią... Jak masz wielkie wątpliwości co do ciężaru podwieszonego sufitu, to (nie wiem co na to powiedzą koledzy) można zastosować PŁYTĘ G-K SPECJALNĄ 2600x1200x6,5MM PRO FLEXI NORGIPS...     No, ja tak bym zrobił... prosty, jednopoziomowy, gęstszy  stelaż, płyty 12 mm, otwory na montaż sprzętu wprost do drewnianego stropu...   Jeszcze uwaga:   Płyta nie powinna się o ścianę opierać - ona ma wisieć na stelażu... przy profilach CD60 zamocowanych co 30 cm, będzie wisieć na pięciu profilach...   Płyta ma 260 cm długości, więc i  tak będzie jeszcze połączenie na jej szerokości do tych 290 cm pokoju...   Będzie miało co pękać - w razie drgań i ruchów stropu...  
    • Nie bardzo rozumiem o co pytasz. Przecież każdy styropian przepuści wodę. Nie widziałeś nigdy tonącego styropianu? Długo zanurzony w wodzie nasiąknie jak gąbka. Może chodziło o styrodur fundamentowy XPS?
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...