Skocz do zawartości

Pomysł na urządzenie kuchni


Recommended Posts

Po pierwsze brak koncepcji
Po drugie nie radzę sobie z tym programem.
niby można wstawić meble (komplet) ale nie mogę ich przestawiać kolejnością.
Wymiary których nie mogę edytować.
Zamiast otworu z łukiem wstawiłem duże drzwi.

No nic - najważniejszy koncept.
Myślę, że zlewozmywak (mały) pod okno.
Do ustawienia zmywarka do wnęki lub obok zlewu po prawej, lodówka - duża - nieokreślona nie mam koncepcji.
Piekarnik do zabudowy i płyta gazowa, chyba na lewo od zlewu?
Podstawa to duży blat. Największy problem mam z lodówką, żeby nie wyłaziła na połowę kuchni.
Może ktoś coś doradzić?
Do zabudowy zarysowana powierzchnia.
[attachment=19701:k1.png]

DSC01446.jpg


DSC01446.jpg


DSC01446.jpg

Link do komentarza
Gość stach
Lodówka pewnie już kupiona icon_rolleyes.gif , jaki ma wymiar?
Zlewozmywak musi być tak umieszczony, aby stojąca bateria pozwalała otworzyć okno...
Czy piekarnik ma być doładnie pod płytą? Jaka to płyta - gazowa, czy elektryczna?
W których z grubsza miejscach masz wodę i kanalizację, oraz gniazdka elektryczne? Czy masz możliwość wykonania ewentualnych drobnych przeróbek, przesunięć?
Za zmywarką i piekarnikiem nie może być żadnych elementów tych instalacji - sięgają one dokładnie do ściany (no, może +- 2, 3 cm icon_smile.gif )

A, i jaki ma ro być barek?

Szafki wiszące też przewidujesz?
Link do komentarza
Cytat

Lodówka pewnie już kupiona icon_rolleyes.gif , jaki ma wymiar?
Zlewozmywak musi być tak umieszczony, aby stojąca bateria pozwalała otworzyć okno...
Czy piekarnik ma być doładnie pod płytą? Jaka to płyta - gazowa, czy elektryczna?
W których z grubsza miejscach masz wodę i kanalizację, oraz gniazdka elektryczne? Czy masz możliwość wykonania ewentualnych drobnych przeróbek, przesunięć?
Za zmywarką i piekarnikiem nie może być żadnych elementów tych instalacji - sięgają one dokładnie do ściany (no, może +- 2, 3 cm icon_smile.gif )

A, i jaki ma ro być barek?

Szafki wiszące też przewidujesz?



Lodówke nie kupiona
Płyta gazowa, piekarnik nie koniecznie pod płytą
woda, kanalizacja można wszystko lekko (lub bardziej hard) przerobić a teraz jest po prawej stronie w zagłębieniu
szafki wiszące tak
barek - jeszcze nie wiem chyba coś murowanego + wysokie stołki
Link do komentarza
Gość stach
Jednak brakuje mi paru wymiarów icon_cry.gif

Szerokość (135cm???) i głębokość (60???) wnęki,
odległość okna od ściany we wnęce (???),
szerokość okna,
odległość od okna do ściany z przejściem łukowym,
mam nadzieję, że parapet - jeśli jest - jest na wysokości takiej, że da się go wykończyć blatem kuchennym i okno będzie otwieralne???,
jaka jest odległość otworu z łukiem od ściany z oknem,
barek ew. murowany przy przejściu łukowym w zakreślonej części pomieszczenia (czyli stojący prostopadle do ściany, czy przy ścianie), czy też po drugiej stonie przejścia???
w niezakreślonej części pomieszczenia ma być jadalnia?
Link do komentarza
Gość mhtyl
Tak patrzę na ten projekt kuchni i co bym zmienił to zlewozmywak dał w miejsce gdzie płyta, obok zlewozmywaka zmywarka a we wnęce umieściłbym płytę wraz z okapem bo nad czy obok okna okap nie będzie się zbyt elegancko prezentował. I przy takiej ustawce kuchnia będzie bardziej funkcjonalna, bo między płytą a zlewozmywakiem będziesz miał trochę miejsce do szykowania i przyrządzania.
Do piekarnika dobrze by było gdybyś miał podciągniętą siłę, a na pewno obowiązkowo osobny obwód tak samo jak do zmywarki i lodówki.
Link do komentarza
Cytat

Bardzo dobry program, który zresztą robi w zdecydowanej większości firm "meblarskich" i "innszych" to: PRO100

Program łatwy w obsłudze a wersję demo można ściągnąć ze strony producenta.



Dzięki wielkie.
Pobawię się nim - widziałem przykładowy filmik na YT - chyba o taki program mi chodziło.
Link do komentarza
Gość stach
Cytat

Będę musiał narysować to i zwymiarować w innym programie, bo w tym nie umiem.
Czy wystarczyłoby w 2D (jak zwykły projekt)?
Będę miał wieczorem trochę więcej czasu to machnę dokładny rysunek.
Póki co dzięki za zainteresowanie tematem.



Wystarczy plan/projekt pomieszczenia z zaznaczonymi: wodą, kanalizacją, prądem, wysokością do parapetu (a najlepiej wymiarem mierzonym od podłogi - z zaznaczeniem, czy i co leży/ma leżeć na podłodze (płytki, parkiet, panele...) - do dolnej krawędzi otwartego na całą szerokość skrzydła okna icon_biggrin.gif

A co do programu - używam Kitchendraw 4.0. Jest to dość stara, ale na moje potrzeby wystarczająca wersja programu, który w wersji 6.5 można pobrać (na 30 godzinną wersję próbną, np icon_lol.gif ) ze strony dobreprogramy.pl.

http://www.dobreprogramy.pl/KitchenDraw,Pr...dows,11719.html

na Win XP/VISTA/7/8

Na tej stronie czytam dość niepochlebne opinie o nowszych wersjach tego programu, ale ich nie znam - o wersji 4.0 mam zdanie dobre, oczywiście brak mi współczesnych bibliotek wzorów płyt, płytek, sprzętu agd, sanitarnego, ale dla przedstawienia zarysu zabudowy kuchni, przy pomocy papierowych katalogów wytwórców akcesoriów w zupełności wystarcza icon_lol.gif
Link do komentarza
Idealna kuchnia to taka, która oparta jest na trójkącie ergonomicznym (magicznym).

Trzy kluczowe sprzęty: lodówka, zlew i płyta grzewcza ustawia się tak, aby były wierzchołkami trójkąta.

Optymalna odległość między nimi to od 120-160 cm.
Uzyskujemy wtedy maksymalną wygodę, i wykorzystujemy powierzchnię kuchni maksymalnie.

Wchodząc do kuchni wypakowujemy zakupy i chowamy je do lodówki, następnie myjemy i przygotowujemy potrawy.

Dzięki takiemu ustawieniu będziemy poruszać się po brzegach trójkąta który łączy w liniach prostych najważniejsze i najczęściej używane sprzęty. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Mało praktyczny ten układ. Zlew i kuchenka gazowa za blisko siebie. Niby jest kawałek blatu roboczego, ale w nietrafionym miejscu.


Wcześniej też o tym pisałem, płytę gazową umieściłbym w tej wnęce gdzie stoi lodówka a zlew tak jak jest pod oknem w miejscu płyty.

Wyjaśnię jeszcze dlaczego zlew w skrajnym lewym rogu okna, otóż problem z kranem odpada bo nie będzie kolidował z otwieraniem okna. Oczywiście zmywarka obok zlewu.
Natomiast co do lodówki to proponowałbym w miejscu gdzie Stach umieścił piekarnik, najlepiej gdyby była ona pod zabudowę , wtedy ładnie zlewała by się z całością mebli.
Co do piekarnika to z racji braku miejsca (najlepsze rozwiązanie to jest aby był na wysokości bioder) to pod płytą gazową, bo i tak tam za bardzo nie było by co upchnąć.
Link do komentarza
Stachu dzięki za wizualizację!!
Daje dużo do myślenia.
Ja od piątku mam problemy z netem i nie udało mi się nawet pobrać pro100.
Połączenie zrywa co chwilę.

Twój projekt mi się podoba.
Spróbuję stworzyć podobny w pro100 i poprzestawiać komponenty w wariantach o których mówią mhtyl i bajbaga
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Mózg mi już spuchł od wypocin w innym wątku...

Chcę jeszcze dokończyć ten temat.
Stach kiedyś ładni mi to namalował, ale układ jednak poszedł w innym kierunku.
Zostało na tym, że ostają się stare szafki tylko dobuduję resztę.

Nad szafkami, które już wiszą mam "gzyms", wystający przed szafki a w nim wbudowane oświetlenie.
Ponad tym gzymsem mam 41 cm niewykorzystanej powierzchni (od góry szafek do sufitu)

1. Jakie szafki zaprojektować, żeby miały te 41cm do sufitu.
Muszę zrobić te szafki w literę L.
Dłuższa 345cm, krótsza 132cm

Jak popatrzeć na rys. z #2 (zgubiłem oryginalne pliki)
to chodzi o przestrzeń na ścianie z oknem (nad oknem) i sąsiadującej w prawo (obok lodówki)

Czy te wymiary mają być na styk czy z jakimś luzem (jak to potem tam zawiesić)?
Jak to ma wyglądać w kącie 90st? (przypominam literka L)?
Jak rozwiązać kwestię oświetlenia?
Te szafki to lepiej otwarte, zamykane?

2. Na rys. z #2 na ścianie z lodówką chcę zrobić zabudowę tejże lodówki
Lodówka ma 60x180x66 (czyli wąska)
Chciałbym obok lodówki wsadzić piekarnik.
Szafki od podłogi do sufitu wys. 255,5cm.
Na szerokość mam 168cm miejsca + 79cm szerokości na szafkę wiszącą nad drzwiami.
W #13 wstawiłem pdf z wymiarami.

Mam nadzieję, że coś podpowiecie bo zanim pójdę do sklepu to chciałbym mieć już wizję całości.

Link do komentarza
W sensie, że program automatycznie zmienia szerokość po zmianie głębokości???
A dlaczego szafka ma mieć 45 cm głębokości - ma być górna (za głęboka), czy dolna (za płytka)...
Link do komentarza
Na rysunku zastąp tę szafkę kątową dwiema szafkami ustawionymi pod kątem prostym, tzn jedną 90x45, czy też 75x45, i drugą 45x45, czy też 30x30... Ty będziesz wiedział o co chodzi...
Drzwiczki zrób łamane, a nie zachodzące na siebie przy otwieraniu - są takie zawiasy: 180 stopni (do przymocowania "łamańca" do szafki) i takie - nie wiem jak się nazywają - do łączenia oby części tego "łamańca".
Link do komentarza
Cytat

Zgadzam się, teraz modne są minimalistyczne kuchnie. Dobrze przemyśl czy chcesz aż tak upychać szafki icon_smile.gif



Ciekawa ta moda. Rzeczywiście we wszystkich reklamach i katalogach wnętrzarskich jest tak mało mebli. I dotyczy to nie tylko kuchni. Tylko gdzie ci wszyscy ludzie mają trzymać wszystkie potrzebne rzeczy???
Link do komentarza
Cytat

Szafek nigdy nie jest za dużo - a nad lodówką wypełnij wnękę na równi z piekarnikiem



Nie rozumiem?
Jak na równi z piekarnikiem?

Cytat

Poza tym bym zamienił miejscami lodówkę z piekarnikiem - łatwiej wyjąć i postawić na blacie - raczej częściej będziesz z lodówki korzystał niż piekarnika



Lodówka wystaje bardziej niż szafka, dlatego dałem ją dalej.

Miałem też koncepcję, bu w miejsce szafki z piekarnikiem dać szafkę z blatem.
Połączyć ten blat z istniejącym L i zrobić takie niepełne U.
Nad tym dałbym szafkę z piekarnikiem, tylko nie wiem, czy to nie będzie za wysoko na piekarnik.

Cytat

Ciekawa ta moda. Rzeczywiście we wszystkich reklamach i katalogach wnętrzarskich jest tak mało mebli. I dotyczy to nie tylko kuchni. Tylko gdzie ci wszyscy ludzie mają trzymać wszystkie potrzebne rzeczy???


Dokładnie.
Mojej żonie brakuje obecnie szafek.
Co nie znaczy, że nie przesadziłem. Edytowano przez MrTomo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Piekarnik stykający się z lodówką - nie jest to dobry pomysł.

Blatów zawsze jest zbyt mało - w zasadzie szafek też.

Jak nie ma spiżarni - trudna sprawa.


Sugerujesz, żeby zamienić miejscami lodówkę z wąską szafką (wsadzić ją bliżej drzwi)
czy raczej włożyć piekarnik pod płytę indukcyjną? (dopisałem - tylko czy to nie będzie za nisko?)
Jeszcze inne rozwiązanie? Edytowano przez MrTomo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

W zasadzie w "monolitach" piekarnik jest zawsze pod płytą grzewczą - obsługa znacznie łatwiejsza i bezpieczniejsza niż przy zbyt wysokim umieszczeniu piekarnika.

Plusem (dla mnie istotnym) jest zwiększenie powierzchni blatu.



Spróbuję zatem poprzemieszczać w takim wariancie i zobaczę co wyjdzie.

Może w takim razie nie brać osobno do zabudowy płyty i piekarnika, tylko kupić
piec z płytą indukcyjną na szerokość 60cm i wstawić w miejsce szafki?
Link do komentarza
Cytat

Może w takim razie nie brać osobno do zabudowy płyty i piekarnika, tylko kupić
piec z płytą indukcyjną na szerokość 60cm i wstawić w miejsce szafki?



A tu są dwie szkoły.............
Jedna z nich rzecze, że jak zepsuje się płyta to trzeba też zmienić piekarnik - mimo że jest sprawny (lub na odwyrtkę).

Link do komentarza
Cytat

To przenieś płytę w prawo, obok piekarnika - tyle, ze będzie pryskało na meble, a i z okapem trochę kłopot.
Ale miejsca w szafkach będzie mniej - wybór ............



Tylko jak to tam zamontować?
Szafki górne mogę wypierniczyć, ale dola jest kątowa z szufladami...
Myślałem, żeby może tam dać zlew kątowy, tylko te szafki są na 45cm głębokie.

Cytat

Możliwy też powrót do koncepcji:
ale z piekarnikiem pod płytą.



Tak, myślałem tak ale żona woli piekarnik wyżej i osobno
Niestety za projektowanie się nie chce zabrać icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

A moja żona się przyczepiła, że gotowanie przy oknie to kiepski pomysł bo jak będzie pryskać to na firanki i okno.


akurat ten problem jest łatwy do rozwiązania; po kiego grzyba Wam firanki w kuchni? icon_lol.gif



Cytat

Tak, myślałem tak ale żona woli piekarnik wyżej i osobno
Niestety za projektowanie się nie chce zabrać icon_biggrin.gif


pertraktuj.

dużo pieczecie?

Przy takich gabarytach kuchni, ja wolałabym dać piekarnik pod płytę, na rzecz powiększonej przestrzeni roboczej.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...