Skocz do zawartości

PC z powierza do CWU a klimatyzacja


Recommended Posts

Zamierzam zainstalować PC dla CWU.
Mój bojler zdycha więc pora to przemyśleć.
Przeczytałem, że można użyć takiej PC jako klimatyzatora (?) w lecie. w połączeniu z wentylacją mechaniczną z odzyskiem.
To, że w zimie PC mogłaby korzystać z powietrza usuwanego to rozumiem, ale nie bardzo rozumiem jak w lecie ma "dmuchać zimnym"?
Może ktoś rozjaśnić na czym ma polegać podłączenie takiej PC w obieg wentylacji i jak należałoby to poprawnie uczynić?
Czy PC o mocy 2KW wystarczy do takich celów?
Link do komentarza
Cytat

Przeczytałem, że można użyć takiej PC jako klimatyzatora (?) w lecie.


Chłyt marketingowy icon_lol.gif

Chłód jest produktem uboczny/odpadowym, który można wykorzystać... tyle że jest go na tyle mało że wystarczy go na jedno pomieszczenie - o czym wspomniał Bajbaga.
Wtedy schłodzenie będzie zauważalne... dla całego domu się rozlezie po kątach icon_biggrin.gif
Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...
Wrócę do tematu.
Prosument podobno pomału staruje.

Sytuacja wygląda tak, że i tak nuszę kupić nowy zasobnik CWU o pojemności 200-250L
z podwóją wężownicą. Wydam na to około 2tys.

Alternatywa to zakup PCI do CWU 2 w jednym - koszt pewnie około 6tys.

W programie Prosument można by uzyskać 40% dofinansowania (?), na jakich zasadach (?)
Kręci mnie ta możliwość i tylko nie chciałbym się dać wkręcić w coś kiczowatego.


Co sądzicie?
Link do komentarza
Gość mhtyl
Nawet gdybyś nie dostał dofinansowania to i tak się opłaci.
Znajomy kupił z trzy lata temu PCi do cwu i bardzo sobie chwali. Niestety nie pamiętam jaka to pompa i z jakim zasobnikiem, ale wyszła mu ta inwestycja taniej niż by miał zamontować solary.
Link do komentarza
Cytat

Nawet gdybyś nie dostał dofinansowania to i tak się opłaci.


Ale pod jakim względem?
Ekonomicznie raczej słabo?
Powiedzmy 6 tysiaków- 2 tysiaki = 4 tysiaki - tyle musiałbym dołożyć.
Jak wydam te 4 tysiaki na węgiel to będę mógł grzać tą wodę (samą wodę) ile lat icon_mrgreen.gif

Wydaje mi się, że tylko z dofinansowaniem ma to jaki-taki sens ekonomiczny.
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Ale pod jakim względem?
Ekonomicznie raczej słabo?
Powiedzmy 6 tysiaków- 2 tysiaki = 4 tysiaki - tyle musiałbym dołożyć.
Jak wydam te 4 tysiaki na węgiel to będę mógł grzać tą wodę (samą wodę) ile lat icon_mrgreen.gif

Wydaje mi się, że tylko z dofinansowaniem ma to jaki-taki sens ekonomiczny.


Ale mówimy tu o cwu i tylko w okresie letnim bo w zimie to i tak będziesz palił w piecu czyli cwu masz już w pakiecie icon_biggrin.gif
Konkretnie chodziło o okres letnio gdzie aby mieć cwu trza palić w piecu, i o to głównie chodzi, a ekonomicznie to w porównaniu z solarami. Ja gdybym miał taki problem to zamiast solarów założyłbym PCi.
Jak go spotkam to się wypytam co to za pompa i ile dał za nią.
A tak na marginesie to za wygodę się płaci icon_biggrin.gif
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Forumowicze,

Jak wiadomo, budynki mieszkalne można wentylować grawitacyjnie lub za pomocą wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej (np. rekuperatory) lub poprzez wentylację mechaniczną wyciągową.Ostatnią z możliwości wykorzystujemy właśnie w pompach ciepła do przygotowania cwu. Wywiew powietrza z pomieszczeń jest wymuszony poprzez wentylator znajdujący się w pompie ciepła, natomiast nawiew powietrza z zewnątrz odbywa się podciśnieniowo poprzez nieszczelności (np. nawiewniki szczelinowe w oknach)
Wentylowanie budynku za pomocą pompy ciepła do cwu umożliwia odzysk części ciepła z powietrza wywiewanego, które byłoby tracone wymuszając ruch powietrza za pomocą zwykłego wentylatora wyciągowego. Odzysk ciepła jest jednak możliwy jedynie w czasie podgrzewu wody w zasobniku, przez resztę czasu instalacja wentylacji będzie pracowała bez odzysku ciepła. Zakładając, że użytkownicy będą zużywali dziennie 250 litrów ciepłej wody o temp. 40°C to instalacja wentylacji będzie pracowała z odzyskiem ciepła przez ponad 5 godzin na dobę.

Dodatkowo, jeżeli inwestor zdecydował się na zakup pompy ciepła z myślą o grzaniu ciepłej wody użytkowej to otrzymuje urządzenie wentylacyjne niejako za darmo.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...