Skocz do zawartości

Kocioł kondensacyjny a podłączenie do komina


Recommended Posts

Witam,

Rok temu wymieniłem stary kocioł tradycyjny Vaillanta na kocioł kondensacyjny Buderusa. Polecono mi pozostawić stary stalowy komin a jedynie w srodek włożyć wkład do wyrzutu spalin. Tak tez zostało zrobione, od kotła do komina idzie komin dwuscienny a nastepnie idzie tylko rura do wyrzutu spalin. Zauważyłem że kondensat leci zarówno z kotła jak i ze skraplacza od "starego" wkładu. Ponizej zalączam grafike poglądową z podłączeniem kotła.

Z góry dziękuje za pomoc.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Odkraplacz jest czescia "starego" wkladu gdy jeszcze kociol vaillanta byl zainstalowany. Po zainstalowaniu buderusa odkraplacz poprostu zostal tam gdzie byl ale nie jestem pewien czy na pewno tym odkraplaczem powinny lecec skropliny. Osobiscie na tym sie nie znam i komin instalowala mi firma jedynie skropliny w odkraplaczu zwrocily moja uwage.
Link do komentarza
A to już inna sprawa.
Tyle że jeśli ten komin pracuje jako "Turbo" (wymiennik przeciwprądowy dla powietrza zasysanego do spalania), to powietrze zasysane się ogrzewa... podczas pracy kotła.
Więc skropliny w przewodzie dymowym - tak, kondensat w kominie - nie.

Spaliny z kotła kondensacyjnego niosą bardzo mało ciepła, więc łatwo je wychłodzić tym bardziej że z tego co piszesz rozumiem że stary wkład stalowy jest nieizolowany.
Przy bardzo niekorzystnych warunkach może dojść nawet do zaczopowania.
Link do komentarza
Nie wiem... nie wiem czego oczekujesz.
Nie jestem wróżką.
Ciąg dymowy jest wykonany na skróty (źle).
Najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się wyłączenie tego komina (mniemam ze to komin wewnętrzny) z funkcji "Turbo" i podłączenie powietrza do spalania oddzielnym przewodem powietrznym (izolowanym).
Wtedy można? zaizolować termicznie rurą dymową co ograniczy wychładzanie spalin i jednocześnie poprzez ograniczenie ruchu powietrza w starym kominie powinno go ocieplić na całej wysokości.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...