Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Czy pompa ciepła jest opłacalna?


Recommended Posts

Na temat kosztów inwestycji w system z pompą ciepła, a także osiąganych oszczędności powstało wiele mitów. Niestety i niektórzy nieodpowiedzialni sprzedawcy sami psują rynek, obiecując klientom absurdalnie niskie rachunki za ciepło. Gdy te obietnice się nie sprawdzają, rozgoryczeni nabywcy psują opinię całej branży.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/budowlane-abc/domy-energooszczedne-i-pasywne/a/18170-czy-pompa-ciepla-jest-oplacalna

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lamper
Moja pompa powietrze woda ogrzewa dom 180m2. Moc 16kW ciepła, inverterowa, wysokotemperaturowa. Maksymalna temperatura wyjściowa wody 65C. Jest opomiarowana i w ciągu roku zużyła energii elektrycznej na łączną kwotę 2800 PLN. Z tym że: grzała w zimie, woda CWU cały rok 300 l o temperaturze 60C na zbiorniku oraz chłodziła dom w okresie letnim. Sezon pomiarowy od października 2012 do października 2013.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość czytelnik
Sraty Taty... Mam pompe i roczne zużycie prądu do 4500zł tyle co groszek, jeszcze nie miałem serwisu a już się boję.
Jak będą pompy poniżej 20.000 cała instalacja można o niej pomyśleć, a na razie uodpornić się na lobby sprzedawców.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czyzby lamper i czytelnik mieli identyczne domy i identyczne w nich temperatury:o
A jeden ma trafiona PC a drugi bardzo dobra

icon_biggrin.gif

a rozpietosc cenowa jest baaardzo duza... zalezy co dla kogo i jakiego domu.

Ale ponoc sie nie oplaca bo nigdy sie nie zwroci... a PC musi sie zwrocic... inne zeczy juz nie koniecznie ;) Edytowano przez Värmepumpsägare (zobacz historię edycji)
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mam 3 sezony grzewcze za sobą,podlicznik i dużo danych w excelu
dom 150m2 +dogrzewana piwnica 75m2, PC gruntowa 7,6kw
sezon 2010-2011 (od 1.11.2010 - 30.10 2011 - za późno zamontowałem podlicznik, wprowadziliśmy się w 1.12.2010) - zużycie 5027kwh (CO+CWU) co dało kwotę około 1959zł (2 taryfy)
sezon 2011-2012 (od 1.10.2011 - 30.09.2012) zużycie 4975kwh, za 1894zł
sezon 2012-2013 (okres jw) zużycie około 4800kwh za około 1800zł
sezon 2013-2014 (od 24.10.2013-1.04.2014, ) zużycie 3027kwh za 1043zł
przestałem już regularnie spisywać podlicznik, bo jest to nudne
za cały rok będzie pewnie w okolicy 4100kwh i 1600zł - (to szacunki ale z dużą górką - zapomniałem spisać podlicznik 1.10)
utrzymywana temperatura to 22,5 poddasze i 22,75 parter - piwnica 17C

więc jak czytam o kosztach takich jak "czytelnik" napisał wyżej - to tylko sobie myślę jak to dobrze, że o wielu rzeczach pomyslałem jeszcze przed wbiciem przysłowiowej łopaty (szkoda że nie o wszystkich!) i mam rachunki jakie mam. I przy tym wszystkim nie wolno zapominać o najważniejszym - że źle zbudowany dom będzie zawsze drogi w utrzymaniu, nawet PC nie pomoże. A dobrze zbudowany dom, może być tani w ogrzaniu nawet "czystym" prądem
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 5 miesiące temu...
Jak mam pompe ciepła i za cąły rok dostałem rachunek 2800 zł (za ogrzewanie, ciepła wodę, gotowanie, i prąd w domu, kosiarka). Była to pierwsza zima w domu, fakt że w miarę słaba. Temperatura w domu ustawiona na 22 stopnie. Dodam że jak mieszkałem w bloku to rachunki za sam prąd miałem na poziomie 1500 zł rocznie.

Przy wyborze dużo sugerowałem się wpisami adiqq'a :)
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok temu...
1800zł za prąd rocznie , chciałbym mieć tatemperatura w domu 22 stopnie, rachunek za rok wynosi około 4000zł. Serwis pompy po trzech latach użytkowania to 1500zł. Więc niech każdy sam sobie odpowie czy się opłaca.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 8 miesiące temu...
Nieoplacalnosc pompy ciepła. Ta dyskisja mnie przeraża. Najbardziej oplacalnym zrodłem ogrzewania domu jest...ognisko z otworem w dachu. To podstawa. Druga podstwa. Idiotyzmy porownywania systemów. Kpina. Ciekawe ze tak kazdy inwestor nie podchodzi z rozwagą do kupienia auta. I tu najbardziej oplacalnym jest maluch albo raczej furmanka.mpa ciepła to wygoda, zapewnienie zródła,,dostawce energi na stałe( ciepło ziemi) a nie jakisc tam handlarz czy rzad !
Sterownie elektroniczne zapewnia komfort w kazdym miejscu ziemi...wystarczy agregat !!!
Mozesz właczac pompę nawet bedąc na biegunie !!
A jezeli ci brak szmalu....to wiedz ze kosztuje to sredniorocznie 2000 zł samo ogrzewanie !! i cieplła woda. wsumie grosze!!! No ale jak nie masz na kasy na samochud typu DACIA luks wypas. hmmmm to musisz sobie kupic merca za 150 tys....bo to jest opłacalne.
Ps. uwazam , ze solary to idiotyzm w polsce, tak samo jak wiatraki...bo zrodła zasilania sa niestabilne.To samo dotyczy wyłacznia pradu na godzinę...ci ekolodzy to maja swira !!!
Wiec co pozostaje..ostrzedzanie , niskoenergetyczne systemy ,,no i coraz sprawniejsze pompy ciepła. Przypominam tez niektorym , ze Pc tylko z sytemem scienym lub podłogowym..oraz koniecznie bufor min 300 l.
Sory za ironiczny tekst. Ale jak slysze o ochronie srodowiska w polsce to mnie zalewa...dlaczego urzedasy nie dofinansowuja ekologiczne rozwiazania??? te dobre a nie te bzdurne.
wyjasniam mam popmpe i nieziemieniłbym tego ogrzewania na nic innego. Zostawcie wegiel swoim wnukom !!!! i prawnukom !!!!
POZDRAWIAM ODWAZNYCH
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Wiec co pozostaje..ostrzedzanie , niskoenergetyczne systemy ,,no i coraz sprawniejsze pompy ciepła. Przypominam tez niektorym , ze Pc tylko z sytemem scienym lub podłogowym..oraz koniecznie bufor min 300 l.koniecznie bufor?? 300l?
proponuję się dokształcić w temacie, a potem dopiero pisać...
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 3 miesiące temu...

Witam !

Mam zastrzeżenie jedynie do okresu zwrotu takiej instalacji, w przypadku budynków energooszczędnych poniżej 40kWh/m2 rok okazało się, że nie ma sensu inwestować w pompę ciepła, a to oczywiście nieprawda. Zwróciłbym uwagę na koszty inwestycyjne, które w przypadku takiego domu i zastosowania pompy ciepła powietrze woda powinny być stosunkowo niższe. A to ze względu na mniejszą moc wymaganego urządzenia do zaspokojenia potrzeb energetycznych budynku niż w przypadku budynku o zapotrzebowania 120kWh/m2. 

Pozdrawiam!

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

oprócz zróżnicowania kosztów inwestycyjnych dla 40/70/120 kwh/m2, na które uwagę zwrócił przedmówca, ja zwróciłem jeszcze uwagę na podawane koszty eksploatacyjne średnia cena zł/kwh. I tak - w przypadku gazu z sieci, znajomy mający dom ocieplony 20cm styro ściany, 35cm dach, rekuperator - ma średnią cenę kwh z gazu=0,25zł. Nie zgadzam się też z ceną 0,12-15 zł/kwh w przypadku pomp g-w. W moim konkretnym przypadku średnia z faktury za cały prąd(z uwzględnieniem wszystkich opłat stałych) wyniosła na początku okresu grzewczego 0,41zł, a w trakcie sezonu grzewczego nawet 0,33zł Po uwzględnieniu SCOP=3,5 (takie ostrożne szacunki, w rzeczywistości prawie na pewno jest więcej, bo temperatura DZ nigdy nie spadła mi poniżej +2C na zasilaniu) wychodzą widełki 0,094-0,117. A takich osób które mają wyniki podobne do moich jest więcej. A jeszcze znam osoby, które nie uwzględniają średniej ceny z faktury(bo uważają, że tak czy siak te koszty ponoszą, więc to nie jest koszt grzania) tylko biorą pod uwagę tylko cenę energia+dystrybucja+oze - i tutaj po uwzględnieniu SCOP średnia cena 1kwh wychodzi jeszcze niższa...No i ostatnia rzecz - nakłady inwestycyjne w przypadku pomp g-w wcale nie muszą wynosić 40-60tys. Tyle, a nawet więcej będzie kosztować jak zleci się renomowanej firmie całość od A-Z. Natomiast przy niewielkim wkładzie własnym(np. wykonanie we własnym zakresie DZ poziomego) można tę cenę znacznie obniżyc, tak samo decydując się na produkt polskiego producenta, który jakościowo wcale jest gorszy niż ten z firmowa naklejką i wodotryskami

  • Lubię to 1
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja jak zwykle .....  pompa ciepła nie dla idiotów.

Jak słyszę określenie "zwrot inwestycji" to mam odruch wymiotny.

Praktyka pokazuje, że instaluje się PCi, reguluje i zapomina że coś ogrzewa dom i CWU. To się nazywa komfort  - także w aspekcie kosztów eksploatacji.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, bajbaga napisał:

Praktyka pokazuje, że instaluje się PCi, reguluje i zapomina że coś ogrzewa dom i CWU. To się nazywa komfort  - także w aspekcie kosztów eksploatacji.

oj niekoniecznie. Spotkałem się już przez te wszystkie lata z wieloma przypadkami, że o zapominaniu nie było mowy. Wręcz trzeba było się prosić żeby coś dam dorobić, poprawić, ustawić itd. Tyle że to trochę inny temat - poprawnego wykonania instalacji i późniejszej regulacji  - i fachowości instalatorów. Co ciekawe, sporo przypadków(tych problematycznych) o których czytałem, dotyczyło produktów tych dużych i renomowanych producentów :P

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak masz pecha, to nowy Mercedes też będzie złomem, a chałupę wybudują przekoszoną  :icon_rolleyes:

Gdzieś czytałem, że statystycznie PCi jest mniej awaryjna niż lodówka - a PCi to przeca taka lodówka na sterydach.:icon_biggrin:

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mnie też właśnie zawsze drażni ten zwrot inwestycji. To jest może zasadne, jak chcemy wynajmować dom komuś - wtedy patrzymy za ile zwróci się cała budowa. Ale jak budujemy dla siebie to jest to kwestia wyboru tego, co nam odpowiada. 

Ja w projekcie miałem kominy, kocioł na ekobadziewie (choć i tak 10x lepszy, niż zasypowce w większości domów w koło mnie) i wentylację grawitacyjną. Fundameny na jesieni, budowa na wiosnę. Przez zimę dokształcanie. Poszedłem w PC i rekuperator. I nie żałuję. Poniżej troszkę kosztów dla zainteresowanych.

Dom 228m2, w tym nieogrzewany garaż 32m2

Wszędzie ogrzewanie podłogowe (1540 mb rury) sam układałem - za rury, rozdzielacze i inne pierdoły zapłaciłem ok 6000 (wszystko praktycznie kan-therm, rura blue floor)

Dolne źródło pompy ciepła - 750 mb rury fi 40, 2,4 ścianka producent chyba wawin - koszt 2300 zł + pierdołki ze 250 zł, (koparkę miałem za free, ale normalnie trzeba by zapłacić ze 2000 - kopałem 4 rowy po 30mb i szerokie na 15mb, kolektor spiralny) Firma za zrobienie DZ chciała 12500 zł netto, wszystko ich, kolektor miał być liniowy.

Kompletna kotłownia z przyłączeniem DZ i GZ , boilerem, pompą ciepła PCC 10kw inwerterową za 26693 zł. Wziąłem to z dofinansowaniem z NFOS w formie kredytu , gdzie jak spłacę po 3 latach, dostanę umorzenie 25% (kredyt wziąłem na 8 lat dla spokoju) , więc jeśli dobrze pójdzie, po potrąceniu odsetek i zapłacie podatku od wzbogacenia od umorzenia jeszcze jakies 4000 będzie mniej

Dla porównania szwagier kupował do domu 200m2 kocioł na pelet , za kotłownię dał coś koło 28000 zł... Ma grzejniki i troszkę podłogówki. Za to nie wiem, ile mu wyszło. 

NIe grzeję jeszcze CWU, tej zimy cały czas 14-15 stopni w domu (na samym początku bawiłem się i grzałem do 22 nawet) bo trwają prace wykończeniowe. Przeciągi, wietrzenia, cięcia płytek, ogólnie częste wietrzenie domu. Do tego jeszcze przez miesiąc nie było docelowych drzwi, tylko samoróbka z osb, no i jest jeszcze pare innych mostków, nie ma rekuperatora.

Od 5 października do teraz (czyli ponad 3,5 miesiąca) pompa chodziła ok 540 h, zużyła do wczoraj 1006 kWh, tylko w taryfie nocnej. W największe mrozy na krzywej grzania 1 chodziła po 8-9 godzin dziennie, więc wszystko w taniej taryfie. Wiadomo, że jak bym mieszkał, to bym grzał CWU i trochę wyżej by była temperatura. Ale też byłby reku, więc w sumie mogłoby być podobnie.

A jeszcze jedno - pompa ma naczynka i pompki obiegowe w obudowie - każdy, kto wejdzie do pomieszczenia nie może się nadziwić, co to grzeje, gdzie te wszystkie rury, pompki itp ;)

Ja jestem zadowolony ;)

 

 

Edytowano przez Ifarrg (zobacz historię edycji)
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Skoro już ktoś wydał kilkadziesiąt tysięcy a wcześniej planował i rozważał i porównywał, to musi być zadowolony. Wracając do zwrotu inwestycji.

Koszty to jeno, a wygoda to drugie. Nikt nie zastanawiała się nad zwrotem kosztów kotła gazowego  - chociaż ceny takiego źródła ciepła z całym "dobrem" co+cwu+sterowanie+ pogodówka sięgają 20 tysięcy., Tu mamy najzwyczajniej inne źródło ciepła i nie musimy bawić się w przyłącze gazowe. Ceny przyłącza nie rozpatruję.

 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Skoro już ktoś wydał kilkadziesiąt tysięcy a wcześniej planował i rozważał i porównywał, to musi być zadowolony.

moje doświadczenia z pompami ograniczają się do "znania" ludzi posiadających takie ustrojstwa - dokładnie 2 ludzi

i w sumie poznałem 2 niezależne opinie na temat działania  ( osoby się nie znają i mieszkają w różnych częściach Polski ) posiadają różne urządzenia różnych firm , montowane przez różnych wykonawców - łączy te osoby tylko fakt posiadania pompy.

opinia 1 - doopy nie urywa

opinia 2 - w mrozy trzeba odpalać kozę bo rachunki za prąd mogę człowieka z torbami puścić , a osiągnięty rezultat pompy ledwie zadowalający.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

to zbyt ogólnie - równie dobrze można powiedzieć, ze jedna marka samochodu jest zła, bo sąsiadowi się zepsuł a drugi przepłacił i też nie jest zadowolony :icon_cool:

Nadeszły czasy oszczędzania energii żeby nie pakować tego w atmosferę. Dlatego też pompy ciepła i opcjonalnie kotły gazowe wyprą paliwa stałe. I nic tu nie da naginanie prawdy, że pellet to paliwo ekologiczne.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

 I nic tu nie da naginanie prawdy, że pellet to paliwo ekologiczne.

niczego nie naginam - znam 2 osoby które drugi raz tą drogą by nie poszły , o tych zadowolonych zdarza mi się słyszeć - ale bezpośrednio nie znam żadnego.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bo pompa ciepła nie dla idiotów - dotyczy zarówno inwestorów jak i instalatorów - bez podtekstów.

W zasadzie to jedyne źródło ciepła, które nie wybacza błędów.

22 minuty temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Nadeszły czasy oszczędzania energii żeby nie pakować tego w atmosferę. 

I co bardzo ważne - jednym z głównych elementów oszczędności są paliwa nieodnawialne - czyli nacisk na jak najmniejszy EP (dla celów ogrzewania, wentylacji i CWU).

W zasadzie bezpowrotnie przemijają tanie (inwestycyjnie) kotły. Polska musi wprowadzić regulacje co do wymaganej V klasy kotłów (na paliwa stałe) - a te kosztują (cena zakupu) około 10.000zł .

Z drugiej strony, obowiązujące minimalne U dla przegród, wymuszają dobrą izolację termiczną budynku, a to powoduje, że wymagane moce urządzeń grzewczych drastycznie spadają.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie cały problem zawiera się w różnicach ceny kotła.

Goowniany kocioł na paliwo stałe porównywany jest z bezobsługowym kotłem typu pompa ciepła.

To tak jakby powiedzieć, że samochód nigdy się nie  zwraca - a zwłaszcza w porównaniu z rowerem.

Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To wszystko wina bełkotu marketingowego.

WM z rekuperacją - zwróci się .................. w tym tabelki porównania ........

A prawda jest taka, że WM z rekuperacją tylko powoduje, że zimą nie pizga zimnem, a latem wentylacja jest - czyli stwarza komfortowe warunki w domu. I w zasadzie nic się nie zwraca.

PCi - zwróci się .......................... tabelki, ceny nośników, i inne duperele ........

A prawda jest taka, że jest to urządzenie bezobsługowe, dające ciepło w cenie najtańszych nośników/paliw - czyli komfort użytkowania.

Komfort ma zapewnić, komfort  - a nie zwrot.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie zgadzam się z powyższym podejściem do sprawy - po co jeździć fordem mondeo ze wszystkimi bajerami, skoro syrenką też się dojedzie, tak samo stoi się w korkach, tak samo wiezie się zakupy, czy dzieci do szkoły...

I tak jak koledzy często twierdzą - zwrócić się może stara sałatka...

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

do tego właśnie zmierzam. Zwróci się czyli wydam mniej niż w przypadku instalacji grzewczej złożonej z........???

Olek nie jest to porównywalne w żaden sposób - bo .

Bo co prawda cena paliwa da się porównać w okresie czasu ( poprzez zachowanie parametru optymalnej temperatury w budynku )  , ale bezobsługowe z obsługowym nie porównasz , a przynajmniej żeby to zrobić uczciwie należałoby doliczyć do kosztów stałych kotła obsługowego - wypłatę palacza .

W wyliczeniach bezwzględnych wychodzi najdrożej.

Jako że budżet domowy z gumy nie jest , to nikt palacza nie zatrudnia i koszt obsługi jest pomijany jako nierealny do uniesienia.

Fajnie byłoby gdyby koszt miesięcznego zapotrzebowania na energię z rozczłonkowanym na miesiące kosztami serwisów i innych erdół - był niewiele wyższy cenowo od ceny drewna , węgla bez kosztów palacza - wtedy w sumie można mówić o zwrocie - znaczy odsetki odbieramy w robieniu "NIC" . Gdzie inni muszą robić , czyli wpłacać jakieś % w robociźnie.

niestety te 2 przypadki o których wspominałem to są właśnie te grzybki - ze swoim niepowtarzalnym sposobem zwrotu

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Grzybki grzybkami, ale jak włączymy odzysk ciepła z wentylacji, to dajemy dodatkowe źródło ciepa z powietrza, które przez wymiennik odzyskujemy. Tylko z czym to porównać - może z pompa ciepła - bo tam jest też odzysk ciepła z innego medium.

Ja bym porównał ewentualnie z ogrzewaniem elektrycznym + rekuperacja ale to tylko przybliżone porównanie.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja porównałbym z najtańszym jednak na rynku paliwem .

bo niestety nie zawsze świadomość kształtuje byt .

a ekonomia jest mało łaskawa dla ekologicznie poprawnych nowinek

co gorsze energia ze źródeł odnawialnych kosztami wytworzenia wygląda dość blado do tradycyjnych metod wytwarzania - jest zbyt droga w inwestycji oraz zbyt mało efektywna w trakcie użytkowania

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, MTW Orle - osuszanie budynków napisał:

Fajnie byłoby gdyby koszt miesięcznego zapotrzebowania na energię z rozczłonkowanym na miesiące kosztami serwisów i innych erdół

W zasadzie PCi nie potrzebuje żadnych serwisów, przeglądów, itp.

Tylko u nas jest taki wymysł "gwarancyjny" stosowany przez niektórych przedstawicieli "markowych" firm.- płatne serwisowanie.

Jako przykład - powietrzna pompa ciepła LG Therma V (u nas niestety już niedostępna).

U nas było 24 m-ce gwarancji ale odpłatny serwis z wymiana filtrów z groźbą utraty gwarancji.

W Holandii i Niemczech 5 lat gwarancji, wymóg wymiany filtra wtedy kiedy PCi o to się upomni, ale uwaga wymienia właściciel pompy.

Ps. Pompa ciepła nie jest żadną nowinką i naprawdę jest bardzo efektywna.

Ps.2. Osobiście znam i obserwuję instalację grzewczą oparta (tylko) na PCi W/W zasilaną z odwiertów pionowych. To staruszka ma ponad 10 lat (jeszcze tłokowa), montowana w jakimś "garażu" w Polsce. Chodzi bezawaryjnie i bezobsługowo. Kolega chce ją wymienić na nowszy model, ale ta wciąż bezawaryjnie działa - bierze ja na przetrzymanie.

 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rozpatrywanie PC w kontekście "opłacalności" jest nieporozumieniem i w pełni zgadzam się z bajbagiem. Jedno z wcześniejszych porównań jednak przedstawiłbym trochę inaczej: czy kupić wózek czy samochód. i jednym i drugim towar przemieścimy tyle, że pierwszy choć tańszy, będzie od nas wymagał pracy a drugi tę pracę wykona za nas. I tu jest ta "opłacalność", która nie przekłada się na pieniądze. Sam zdecydowałem się na PC bo młodszy nie będę a w wieku 70+ (o ile dożyję) nie widzę siebie walczącego z węglem czy popiołem.

Prawidłowo postawione pytanie powinno być "czy mnie stać na PC" (biorąc pod uwagę wszystkie aspekty) a nie czy jest to opłacalne. Jak mnie nie stać na samochód to kupuje wózek i sam go pcham :)

P.S.

Gazu nie biorę pod uwagę bo w promieniu kilometra nie ma rury.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, Valco napisał:

Rozpatrywanie PC w kontekście "opłacalności" jest nieporozumieniem

Przeczytaj 5 postów wyżej .

i oby się nie okazało że w okresie 70+ 

90% twojej emerytury pochłaniają leki, a w pozostałych 10% PC się z poborem energii nie mieści .

Zwłaszcza że w tamtym okresie Twoja wydajność ,a co za tym idzie i przychody dość istotnie z reguły maleją.

 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, MTW Orle - osuszanie budynków napisał:

90% twojej emerytury pochłaniają leki, a w pozostałych 10% PC się z poborem energii nie mieści .

A z czym/co się zmieści ?

Jak PCi pobiera dużo energii, to znaczy, że dom tyle potrzebuje - przy każdym innym nośniku też dużo trzeba będzie zapłacić - często więcej niż za PCi - no chyba, że własny las i darmowe drewno :icon_biggrin: albo spalanie śmieci :yellowcard1:

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, bajbaga napisał:

A z czym/co się zmieści ?

Jak PCi pobiera dużo energii, to znaczy, że dom tyle potrzebuje - przy każdym innym nośniku też dużo trzeba będzie zapłacić - często więcej niż za PCi - no chyba, że własny las i darmowe drewno :icon_biggrin: albo spalanie śmieci :yellowcard1:

no jeszcze pozostaje wypłata dla palacza i to ratuje sytucję - zawsze to jakiś dodatkowy dochód

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tu sprawa jest ukierunkowana na określenie zapotrzebowania na energie i dobranie takiego źródła ciepła by na bieżąco nie pójść z torbami. A pompa ciepła musi przecież pobierać prąd na sprężarkę i wyświetlacz i pompy, a że cześć ciepła odzyskuje z ziemi to mamy więcej energii niż ta, którą dostarczamy z sieci. 

I teraz trzeba oszacować czy się na to decydujemy czy tez nie.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...
Gość Dr Mazi
W Polsce 70% budynków nie jest przystosowanych do instalacji źródeł niskotemperaturowych w związku ze stratami energii - najpierw energetyka budynku, potem pompa ciepła....
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam !

Zgadzam się, dodatkowo w nowych domach powinno się zwracać szczególną uwagę na stopień izolacyjności budynku. Im mniejsze zapotrzebowanie energetyczne budynku tym można zastosować w nim pompę ciepła o mniejszej mocy (kilku kW), a co za tym idzie mniejszym koszcie inwestycyjnym.

Pozdrawiam !

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Jestem tu nowa ale zainteresowana tematem ponieważ sama taką pompę posiadam i uważam że koszta wcale nie są małe . Jeśli chodzi o zwrot kosztów inwestycji to nie wiem na czym on niby miałby polegać a już na pewno nie w moim wypadku, Pompa którą posiadam została skonstruowana cała przez kolegę , podłączone mam do niej klimakonwektory , Średnie zużycie prądu dla tej pompy to 1,6kwh w dniach gdy temperatura oscyluje w granicach 5 stopni na zewnątrz , w domu jest 6 takich konwektorów. Po jednym w każdym z pokoi + dwa przypadające na salon z kuchnią. Odzielnie mam także pompę do grzania wody marki Viteco bxc6 która jest podłączona do podłogówki ale tylko w łazience. Na razie sprawdzam tylko z łazienką o wielkości 3m2 i w zasadzie ustawiona jest ona na 1, na pompie dałam temperaturę którą chcę osiągnać 48 stopni. Po podpięciu licznika wychodzi że na podgrzewanie zużywa mi średnio 0,5kwh temperatura na zewnąrtrz ta sama co powyżej. Przy takim zużyciu rachunki za ten okres od padziernika do dzisiaj wychodzą mi za dwie pompy około 850 zł za miesiąc, mi się wydaje że to bardzo dużo ale może się mylę. Proszę o podpowiedz :)

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to jakiś kosmos...

850 zł m-c to jakieś 1400KWh
Średnio 45KWh na dzień.

Tutaj podajesz pobór mocy dwóch pomp na poziomie 2KW.
Czy te pompy chodzą 24/24 ??

Klimakonwektor współpracujący z  PC wg. mojej wiedzy pobiera około 30-40W/h czyli przy
6 klimakonwektorach uzbiera się z 250W a to dziennie jakiś 1,5KW (przy 6 godz. pracy) tj. około 1zł.

Nie wiem, ale jakoś coś się tu nie zgadza...

  

Edytowano przez MrTomo (zobacz historię edycji)
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

tak, ta od grzania chodzi cały czas . No własnie dla mnie też dlatego chciałam zapytać co i jak :( specjalnie dlatego zamontowałam podlicznik na miejsce gdzie znajdują się obydwie pompy, na tę Viteco podpięłam dodatkowo odzielne urządzenie, na 22,h ta od wody i podłogówki zużyła 12,2 kwh , a ta od grzania mieszkania jak sobie odjęłam jjedno od drugiego to wychodzi około 1,5kwh . Aha nie wiem czy to ma znaczenie, pompa od grzania konwektorami jest pompą gruntową

 

 

Edytowano przez Lucka123 (zobacz historię edycji)
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

dla mnie to nie jest kosmos bo....nic nie wiemy jaki budynek jest ogrzewany. Gdy chodzi o mały domek, np. 120m2 - to faktycznie kosmos. Gdy jednak chodzi  o "gierkowską kostkę", niech będzie 350m2 to już to trochę inaczej wygląda, prawda??

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pompa ciepła może pracować 24/24  ale przy sporym mrozie, nie przy +5stC.
Jaką masz temp. wewnątrz?
Budynek jest ocieplony?

Przed chwilą, aaaa napisał:

dla mnie to nie jest kosmos bo....nic nie wiemy jaki budynek jest ogrzewany. Gdy chodzi o mały domek, np. 120m2 - to faktycznie kosmos. Gdy jednak chodzi  o "gierkowską kostkę", niech będzie 350m2 to już to trochę inaczej wygląda, prawda??

Oczywiście, masz rację, nic nie wiemy poza wskazaniem mierników mocy i ilością pomieszczeń.
Ale za chwilę się na pewno dowiemy :icon_wink:

Napisz też jaką masz taryfę

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

mam nadzieję, bo na razie, to praktycznie nic wiemy (a przynajmniej ja)

mogę się jedynie domyślać...jedynie czego jestem pewny to że są 2 PC - samoróbka do CO (gruntówka) + dodatkowo PC do CWU(p-w)+grzeje podłogówkę w łazience (dziwnie rozwiązane, ale nie moja sprawa)..do tego że jest jakiś podlicznik..i jest takie zużycie, które wydaje się spore (w przypadku małego domu) 

proszę o więcej informacji

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie dlatego właśnie potrzebuję pomocy mądrzejszych ode mnie w tym temacie :)  budynek z Ytongu wykonany jakieś 20 lat temu,  ocieplony , konwektory o ile to ma znaczenie to chyba ten model http://fujielectric.eu/produkty-fujielectric/klimatyzatory-split/typ-scienny-rsg-lt-(2,5-2,5-kw).html , czemu dziwne rozwiązanie tez chętnie się dowiem bo szczerze mówiąc sprawą zajmowała się moja mama ja teraz że tak powiem zbieram ,,żniwo,, może da się coś zmienić co pozwoli na zaoszczędzenie, powierzhchnia 145 m2, budynek parterowy, do tego mam rekuperację, taryfa G11 , średnia temperatura ustawiona na konwektorach to 21,22 stopnie, fakt że czasem w mrozy lubiłam zapodać 25 stopni np , w domu leży sobie gdzieś termometr to na nim pokazuje 21 stopni. Może się przyda jeszcze to że  tym momencie temperatura zródla to 8,6 stopnia. Do tego jest 6 takich sprężarek PANASONIC 5SS072XAA , podaję to co widzę chociaż nie wiem czy to w ogóle ma znaczenie

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...