Skocz do zawartości

Wentylacja mechaniczna kanały


hrabiaM

Recommended Posts

Witam szanownych forumowiczów!
po kolei... Jak większość z nas buduję dom, jestem na etapie po tynkach przed wylewkami i właśnie zabrałem się za WM.
Wszystko już przemyślałem, co gdzie jakie kanały żeby łatwo było bo ambitnie zabrałem się za to sam i nie wiem tylko jednego, nawet internet nie wie lub nie chce powiedzieć a mianowicie, dom z poddaszem użytkowym, na parterze kotłownia w której planuję umieścić rekuperator a skrzynki rozdzielające takie 12x 75mm pod jętkami na poddaszu żeby kanały już docelowo do anemostatów biegły w drugiej warstwie wełny i miały mniej więcej jednakowe długości i tu moje pytanie:
czy rura o średnicy fi180 łącząca rekuperator ze skrzynką rozprężną może mieć prawie 8m długości czy lepiej umieścić skrzynki rozdzielające bliżej reku a wydłużyć przewody do anemostatów?
Link do komentarza
Cytat

ok 180m2 bo garaż i kotłownia grawitacyjnie



I tu, jak zwykle w takich przypadkach - niestety - zacznie się ciągnięcie za język, zadawanie dziesiątków pytań dotyczących położenia kotłowni, pomieszczeń brudnych, rozmieszczenia pokojów itd. itp, i po ok. 20 postach może ktoś Ci udzieli - może będzie w stanie udzielić - jakiejś pomocnej porady icon_rolleyes.gif

Takie sączenie informacji niczemu nie służy icon_rolleyes.gif
Link do komentarza
To już praktycznie norma Stachu icon_biggrin.gif , ale ja nie o tym.


Cytat

ok 180m2 bo garaż i kotłownia grawitacyjnie


Pytałem, bo z tego co napisałeś kanał główny (reku=> skrzynka rozprężna fi80) jest wstanie przepuścić około 90m3/h (lokal około 35m2) bez znaczących strat na ciśnieniu (2Pa/mb) i szumów.
90m3 to zbyt mało żeby spełnić wymagania dla wentylacji kuchni, łazienki i WC tudzież zapewnić odpowiednią ilość powietrza (spokojnie... udusić się nie udusisz icon_biggrin.gif ) dla czterech mieszkańców.
O możliwości jakiekolwiek przewietrzenia bez otwierania okien już nawet nie wspominam.
Twój dom ma kubaturę około 470m3 (+/- 100) więc wydajność centrali to minimum 200m3/h choć osobiście nigdy bym tak małej nie zainstalował.
Komfort wentylacyjny zaczyna się od 0,6, no powiedzmy że 0,55 kubatury/h.

To tak na początek.
A teraz opisz wszystko dokładnie, bo inaczej ciężko będzie zweryfikować Twoje zamysły/pomysły
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...