Skocz do zawartości

Od czego zależy koszt budowy?


Recommended Posts

Jestem na etapie wybierania projektu i gryzę się z kosztami. Nie bardzo ogarniam temat kosztów, tzn co będzie w budowie droższe, czy kurnik, czy balkon, czy dodatkowy pokój nad garażem. Tzn wiem, że wszystko co dodatkowe zwiększa koszt, ale czy warto rezygnować np z dodatkowego pokoju na dole przez co metraż będzie mniejszy. Czy warto robić zamiast balkonu kurnik? Czy te kwoty będą rzeczywiście dużo mniejsze? Nie ukrywam, że funkcjonalnie chciałbym mieć pokój nad garażem i balkon, ale mógłbym z tych rzeczy od biedy zrezygnować jeśli to będą sporo wyższe koszty

A konkretnie mam 3 projekty. Który wg was będzie najdroższy i dlaczego?

http://hbstudio.pl/projekt;37

http://www.archeton.pl/projekt-domu-zojalux_946_opisogolny

http://www.archeton.pl/projekt-domu-majkab...1187_opisogolny Edytowano przez erol (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Cytat

Najtańszy będzie ten pierwszy - z uwagi na najmniejszą powierzchnię.


powierzchnia to nie wszystko; liczy się bryła budynku, kształt dachu, układ pomieszczeń, ilość kominów itp.

Ja uważam, że najbardziej funkcjonalny jest projekt Zoja. Po małym tuningu, realizacja będzie zbliżona do kosztów budowy Agatki. Ja zrezygnowałabym z wykuszy, balkonów i jeśli fundusze są mocno ograniczone to również z kominka. Układ sypialni małżeńskiej można by odwrócić tak, by łazienki były obok siebie (wtedy byłby jeden pion, a nie 2).
Link do komentarza
Projekt "Majka" odpada - mały, ciasnawy i za bardzo fikuśny.

"Agatka" jest całkiem niezły.
Jeśli chcesz ciąć koszty, to możesz zrezygnować z garażu (zamiast tego wiata) i strychu nad nim (brak wejścia z klatki schodowej, więc jest mniej funkcjonalny niż ten z Zoji).
Jeśli zechcesz zrezygnować z balkonu zadaszającego wejście do domu, to wówczas trzeba będzie zmienić rozmieszczenie ścianek działowych poddasza i nieco przesunąc też komin od kominka w głąb domu (tańsza wersja: otwór kominowy zacząć dokładnie nad wkładem kominkowym - komin stalowy - brak wyczystki). Dach nad wejściem wysunąć jak w Zoji.
Co jest dobre w tym projekcie: dodatkowy pokój na parterze, łazienki przy/nad kotłownią (jeden pion wod.-kan.).

A może zajrzyj na strony innych pracowni architektonicznych (domy w stylu, horyzont, Z500 itp.) Edytowano przez moniss (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

powierzchnia to nie wszystko; liczy się bryła budynku, kształt dachu, układ pomieszczeń, ilość kominów itp.

Ja uważam, że najbardziej funkcjonalny jest projekt Zoja. Po małym tuningu, realizacja będzie zbliżona do kosztów budowy Agatki. Ja zrezygnowałabym z wykuszy, balkonów i jeśli fundusze są mocno ograniczone to również z kominka. Układ sypialni małżeńskiej można by odwrócić tak, by łazienki były obok siebie (wtedy byłby jeden pion, a nie 2).



dokładnie, dodałbym jeszcze rodzaj i koszt materiałów budowlanych icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Uważam, że powinieneś spojrzeć szerzej na temat kosztów budowy domu i uwzględnić jego eksploatacje. Budując dom z materiałów o lepszych parametrach, zwłaszcza termoizolacyjnych zaoszczędzisz w przyszłości na kosztach ogrzewania, obecnie najlepszym takim materiałem jest beton komórkowy, który dodatkowo bardzo dobrze wpływa na czas budowy ponieważ muruje się z niego bardzo sprawnie a także łatwo w nim wykonywać wszelkie bruzdy instalacyjne itp.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

...Budując dom z materiałów o lepszych parametrach, zwłaszcza termoizolacyjnych zaoszczędzisz w przyszłości na kosztach ogrzewania, obecnie najlepszym takim materiałem jest beton komórkowy, który dodatkowo bardzo dobrze wpływa na czas budowy ponieważ muruje się z niego bardzo sprawnie a także łatwo w nim wykonywać wszelkie bruzdy instalacyjne itp.



Zawsze mnie zastanawiają takie wypowiedzi, bo w sumie - większość z nas buduje się tak po 30-stce, może nawet później, a każdemu mówi się, że dom musi być z jak najlepszych materiałów, wtedy wytrzyma 500 lat etc etc...
Tyle że średnią życia w Polsce mamy zdecydowanie niższą,
więc po co komu dom na tyle lat?
Chyba nie dla prapraprawnuków, którzy i tak będą mieli własną wizję mieszkania, domu, życia?

Koszt budowy zależy od materiałów to fakt, ale czy my aby nie przesadzamy z super jakością tych materiałów?
Mi wystarczy dom na 50 lat plus minus paręicon_smile.gif I koszta budowy niższe.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...