Skocz do zawartości

Zmienią się rachunki za gaz


Recommended Posts

Ciekawe czy zmiana rachunków wpłynie na ich wysokość?

Cytat

Od połowy wakacji faktury będą wykazywały nie tylko, ile zużyto metrów sześciennych błękitnego paliwa, lecz także ilość dostarczonej energii. Cena zależeć będzie od jakości gazu.

Nowe zasady obliczania ceny za dostarczony gaz będą obowiązywały od 1 sierpnia, kiedy wejdą w życie kolejne przepisy rozporządzenia ministra gospodarki w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie paliwami gazowymi (Dz.U. z 2013 r. poz. 820).

– Odbiorcy gazu będą otrzymywać rachunki, na których będą widniały trzy wartości: ilość zużytego gazu w jednostkach objętości (m3), współczynnik konwersji, za pomocą którego jednostki objętości będą przeliczane na jednostki energii, oraz ilość gazu w jednostkach energii (kWh) – tłumaczy Agnieszka Głośniewska, rzecznik prasowy Urzędu Regulacji Energetyki.



Źródło: http://serwisy.gazetaprawna.pl/energetyka/..._rewolucja.html
Link do komentarza
Zrobia wszystko, aby im się zbilansowało.

Ale, moim zdaniem, to słuszna droga. Będzie widać ile energii "spala" dom - a to już tylko jeden kroczek do sprawdzenia poprawności wykonania SE, a co za tym idzie sprawdzenia poprawności wybudowania domu i zgodności z obowiązującymi przepisami.
To takie ukryte opomiarowanie domu.
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Dostałem dziś nowe stawki opłat za gaz i po przeliczeniu wszystkiego (a nie jest to takie proste bo niestety niektórych danych trzeba szukać na stronie dostawcy gazu) wyszła mi podwyżka o 3% wobec dotychczasowych stawek (korzystałem z danych PGNIG na temat miesięcznych średnich wartości ciepła spalania za lipiec 2014). Wobec szerokiej kampanii informującej, że nic się nie zmieni czuję się oszukany o te 3%. Jeżeli wartości spalania za miesiące zimowe będą niższe (co oczywiście przełoży się na większe zużycie do ogrzania domu i wody) to rachunki pewnie i tak się nie zmienią bo gazu więcej pójdzie.

Stopień skomplikowania obliczeń jest dla przeciętnego odbiorcy nie do ogarnięcia. Aby wyliczyć cokolwiek trzeba w internecie znaleźć średnią arytmetyczną wartości ciepła za dany okres obliczeniowy publikowany na stronach dostawcy, następnie wyliczyć współczynnik korygujący, a dopiero potem przeliczać wszystko na złotówki. W zasadzie sens to ma tylko wówczas gdy każdy będzie miał w domu licznik energii pobranej faktycznie. Wówczas można rzeczywiście płacić za to co się dostało ale nie w m3 czy wirtualnych przeliczeniach kaloryczności tylko faktycznej kaloryczności. Nowy sposób liczenia powoduje, że większość odbiorców nie będzie potrafiła stwierdzić za co i ile płaci.

Na koniec mały dodatek. Bardzo rozśmieszyła mnie nowa taryfa za niedotrzymanie standardów jakościowych obsługi odbiorców oraz bonifikaty za niedotrzymanie parametrów jakościowych paliw gazowych np:

"
- za nieprzyjęcie zgłoszenia dotyczącego awarii lub zakłócenia w dostarczaniu paliwa gazowego 73 zł

- za przedłużenie 14 dniowego terminu sprawdzenia prawidłowości działania układu pomiarowego, którego Operator jest właścicielem za każdy dzień zwłoki 14,60 zł

Warunkiem otrzymania przez odbiorcę bonifikaty ... jest wystąpienie z pisemnym wnioskiem. Operator udziela lub odmawia udzielenia bonifikaty w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku."


Toż MIŚ się chowa. Komedia na całego. Mailem nie można? Oni żyją w XIX wieku zdaje się jeszcze. Kiedyś próbowałem zmienić adres meldunku odbiorcy. Wysłałem 3 pisma, wysłałem kilka maili, odbyłem 2 wizyty w BOK i w końcu się udało. Jak tak samo będą załatwiać bonifikaty to nieliczni się może załapią, a większość machnie ręką.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...