Skocz do zawartości

Indywidualny projekt domu parterowego


Recommended Posts

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów. Planuję w przyszłym roku rozpocząć budowę domu parterowego.
Mam w planach zlecić wykonanie projektu indywidualnego, z moich wytycznych, ale zanim to zrobię chciałbym posłuchać różnych rad i uwag bardziej doświadczonych forumowiczów icon_smile.gif
"Narysowałem" projekt, który by odpowiadał moim oczekiwaniom. Dom musi być parterowy z 4 pokojami (w planach dwójka dzieci + biuro). Na poddaszu tylko mały strych (bez poddasza użytkowego).
Chciałbym, aby dom był jak najłatwiejszy w użytkowaniu, bez żadnych schodów oraz energooszczędny z rekuperacją, ogrzewany gazem + kominek.
Całość wyszła ok. 196m2 razem z pomieszczeniami gospodarczymi + 44m2 garaż. Podobają mi się typowe niskie parterówki i myślałem o dachu z nachyleniem 25stopni.
Działka ma ok. 2300m2 łącznie z częscią na dole gdzie planuję zrobić duży ogród z sadem.
Będę bardzo wdzięczny za wszystkie pomysły, uwagi i rady co do projektu icon_smile.gif

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Gość mhtyl
Co do nachylenia dachu jak i również samego domku to powinieneś zajrzeć w WZ dla tej działki i w MPZP.
Co do projektu to wyprostowałbym ten uskok w korytarzu za schowkiem , ściana niech będzie szła równo na całej długości, zyskasz trochę więcej miejsca w sypialni.
Zlitowałbym front łazienki 2 m2 z tym uskokiem , znaczy się wydłużyłbym ją o ten uskok co wchodzi w hol.
A w wiatrołapie też zrównał bym ścianę ta granicząca z garażem, przesunął ja na wysokość ściany kotłowni-pralni, zyskasz większy wiatrołap a garaż na tym i tak nie straci bo jest duży a w dodatku masz na jego końcu pomieszczenie gospodarcze.
Link do komentarza
Napisano (edytowany)
- w WZ dopuszczalne jest nachylenie od 20 do 45 stopni, inne wymogi również projekt spełnia,
- co do uskoku zrobiłem go specjalnie, ze względu na to, że korytarz jest długi i żeby nie było klaustrofobicznie. Muszę się zastanowić czy jeśli zostawię po całości 140cm szerokości, czy nie będzie za ciasno,
- faktycznie małą łazienkę mogę powiekszyć, może nie aż do samego końca tego uskoku co wchodzi w hol. Chyba wystarczy tylko 0,5m poszerzyć, a uskok zmniejszyć na równo z łazienką,
- co do wnęki w garażu to na pewno nie chcę jej likwidować, ponieważ musi być wygodne miejsce na rowery itp. icon_smile.gif

mhtyl, dziękuję za uwagi. Łazienkę na pewno powiększę bo te 2m2 faktycznie mogą być za mało icon_smile.gif Edytowano przez ekips (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Administracyjnie:
- nie każda gmina dopuszcza kąt dachu 25o ( sprawdzić MPZP lub WZ),
- elewacja frontowa często ma określoną w wytycznych długość (15-17m),
- linia zabudowy - sprawdziłeś jaka obowiązuje na Twoim terenie?

Projekt:
- biuro w strefie nocnej,
- brak naniesionych kominów,
- doprowadzenie powietrza do spalania w kominku,
- kominek obok TV,
- duży podcień gospodarczy przez co łazienka będzie ciemna,
- bardzo długie kosze dachu od strony zachodniej (najczęstszy kierunek wiatrów) będą wymagały ponadprzeciętnej dokładności wykonania,
- przejście z garażu do domu przez pomieszczenie w funkcji pralni... w funkcji kotłowni OK.
Link do komentarza
Cytat

Administracyjnie:
- nie każda gmina dopuszcza kąt dachu 25o ( sprawdzić MPZP lub WZ),
- elewacja frontowa często ma określoną w wytycznych długość (15-17m),
- linia zabudowy - sprawdziłeś jaka obowiązuje na Twoim terenie?

Projekt:
- biuro w strefie nocnej,
- brak naniesionych kominów,
- doprowadzenie powietrza do spalania w kominku,
- kominek obok TV,
- duży podcień gospodarczy przez co łazienka będzie ciemna,
- bardzo długie kosze dachu od strony zachodniej (najczęstszy kierunek wiatrów) będą wymagały ponadprzeciętnej dokładności wykonania,
- przejście z garażu do domu przez pomieszczenie w funkcji pralni... w funkcji kotłowni OK.



- dopuszczalny kąt dachu jest od 20 do 45stopni, nie ma wytycznych do długości elewacji oraz linia zabudowy minimum 5m od drogi. Ogólnie projekt spełnia wymogi administracyjne.
- kominy oraz doprowadzenie powietrza do spalania w kominku nie są naniesione, ponieważ to tylko wstępny projekt ogólnego zarysu "narysowany" przeze mnie,
- bardzo dobra rada co do kominka obok TV, faktycznie kominek zostawię przy tej ścianie co jest, przesunięty na środek, a TV przeniosę na ścianę zachodnią,
- bardzo chętnie zrobiłbym mniejszy podcień przy łazience, ale to już architekt musi ocenić czy jest to możliwe, aby dach trzymał jakiś ład i skład ;)
- co do projektu dachu i długości koszy chyba nie ma innej możliwości? (również zwrócę na to uwagę architektowi)
- faktycznie nie pomyślałem, że przejście w pralni może być problemem... Może pralnię przeniosę tam gdzie schowek 3,2m a schowek zrobię w kotłowni. Muszę tą kwestię omówić z moją drugą połówką ;)
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

- co do uskoku zrobiłem go specjalnie, ze względu na to, że korytarz jest długi i żeby nie było klaustrofobicznie. Muszę się zastanowić czy jeśli zostawię po całości 140cm szerokości, czy nie będzie za ciasno,
- co do wnęki w garażu to na pewno nie chcę jej likwidować, ponieważ musi być wygodne miejsce na rowery itp. icon_smile.gif


Zrobisz jak uważasz, ale z korytarza będziesz mniej korzystał-przebywał niż w sypialni.
Co do garażu to i bez tej wnęki rowery zmieścisz, zresztą jak już pisałem masz pomieszczenie gospodarcze a i tak jak będziecie korzystać z rowerów to nie będą one chowane co dzień (znam to z własnego podwórka) tylko od czasu do czasu no i na okres zimy.

Jeszcze zwrócę uwagę na ten dach, kąt niby jest odpowiedni, a co z kalenicą (kalenicami)?
Link do komentarza
Cytat

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów. Planuję w przyszłym roku rozpocząć budowę domu parterowego.
Mam w planach zlecić wykonanie projektu indywidualnego, z moich wytycznych, ale zanim to zrobię chciałbym posłuchać różnych rad i uwag bardziej doświadczonych forumowiczów icon_smile.gif
"Narysowałem" projekt, który by odpowiadał moim oczekiwaniom. Dom musi być parterowy z 4 pokojami (w planach dwójka dzieci + biuro). Na poddaszu tylko mały strych (bez poddasza użytkowego).
Chciałbym, aby dom był jak najłatwiejszy w użytkowaniu, bez żadnych schodów oraz energooszczędny z rekuperacją, ogrzewany gazem + kominek.
Całość wyszła ok. 196m2 razem z pomieszczeniami gospodarczymi + 44m2 garaż. Podobają mi się typowe niskie parterówki i myślałem o dachu z nachyleniem 25stopni.
Działka ma ok. 2300m2 łącznie z częscią na dole gdzie planuję zrobić duży ogród z sadem.
Będę bardzo wdzięczny za wszystkie pomysły, uwagi i rady co do projektu icon_smile.gif



nie wiem jakiego typu biuro prowadzisz, ale jeśli dość często przychodzą różni interesanci to muszą przejść przez cały dom i patrz żeby przypadkiem do żony nie skręcili icon_razz.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...