Skocz do zawartości

Jak ogrzewać dom energooszczędny - aspekt ekologiczny i finansowy


Gość uzytkownik pieca na węgiel

Recommended Posts

20 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Z pompami ciepła jest taki problem, że najpierw straszą człowieka kosztami montażu a potem jeszcze mówią, że to wszystko jest na prąd :icon_cool: 

 

Dlatego od dobrych 10 lat powtarzam - pompy ciepła nie dla idiotów (także dotyczy instalatorów) - bez podtekstów osobistych.

Link do komentarza

Nie dla idiotów bo każdy umie liczyć. Na pewno dla młodych bo młodzi załapią się na nowe energooszczędne domy, może załapią się na spadek cen i może doczekają czasów, że pompa ciepła będzie na wyposażeniu podstawowym a te kilka kW prądu będziemy dostawać na preferencyjnych warunkach. To graniczy z cudem i wygląda jak szklane domy ale, że cuda się czasem zdarzają....

Link do komentarza
Dnia 28.02.2017 o 12:30, aaaa napisał:

o to właśnie chodzi, że to żadna nowa technologia....

Nie nowa - ale droga,jak cholera... I w tym jest problem. Dla  przecietnego Polaka PC jest droższa 3, 4 razy niż dla Niemca.

Tylko tyle i aż tyle!

Dnia 28.02.2017 o 08:40, aaaa napisał:

ale co te przypadki wymienione przez ciebie mają wspólnego z pompami ciepła???

słyszałeś może o planowanym postarzaniu produktów?

to tak ogólnie - a w temacie PC to może lepiej się nie wypowiadaj, bo tylko się kompromitujesz

a co do sprzętu AGD....

Te przypadki maja tyle wspólnego zPC, ile twój sprzęt AGD!

A zdanie:  "a w temacie PC to może lepiej się nie wypowiadaj, bo tylko się kompromitujesz"  to przykład łojenia (hejtu), bo nie zawiera zadnego argumentu. 

Równie dobrze mógłbym odpowiedzieć, ze bronisz PC bo masz i głupio ci inaczej mówić - ale to by była demagogia i hejt, dlatego tak nie odpowiadam!

I Pozdrawiam!

 

Link do komentarza

 

13 godzin temu, zenek napisał:

Dla  przecietnego Polaka PC jest droższa 3, 4 razy niż dla Niemca.

Tylko tyle i aż tyle!

tak samo jak każdy inny kocioł,piec, urządzenie grzewcze, także dom. Więc argument z d....

Pc wcale nie musi kosztować drogo, podpisuję się pod stwierdzeniem bajbagi - pompy ciepła nie dla idiotów

13 godzin temu, zenek napisał:

Te przypadki maja tyle wspólnego zPC, ile twój sprzęt AGD!

A zdanie:  "a w temacie PC to może lepiej się nie wypowiadaj, bo tylko się kompromitujesz"  to przykład łojenia (hejtu), bo nie zawiera zadnego argumentu. 

Równie dobrze mógłbym odpowiedzieć, ze bronisz PC bo masz i głupio ci inaczej mówić - ale to by była demagogia i hejt, dlatego tak nie odpowiadam!

jakby ci to wytłumaczyć...mam alergię na "nie znam się, nie miałem z tym w ogóle do czynienia, ale się wypowiem" - szczególnie jak ktoś się ustawia przy okazji na pozycji eksperta

Jako wieloletni użytkownik, dodatkowo w części wykonujący we własnym zakresie pewne roboty, coś tam jednak wiem na ten temat. Z pewnością więcej, niż ktoś, kto tylko czytał na ten temat.

Link do komentarza
Gość mhtyl

a

20 godzin temu, zenek napisał:

Nie nowa - ale droga,jak cholera... I w tym jest problem. Dla  przecietnego Polaka PC jest droższa 3, 4 razy niż dla Niemca.

Tylko tyle i aż tyle!

 

 

To może podaj ceny jakie są w Niemczech i jakie u Nas. Kiedyś, kiedyś jak PCi były nowością na naszym rynku to kosztowały można rzec "majątek" ale nie dzisiaj gdy ceny znormalniały.

Link do komentarza
3 godziny temu, mhtyl napisał:

To może podaj ceny jakie są w Niemczech i jakie u Nas. Kiedyś, kiedyś jak PCi były nowością na naszym rynku to kosztowały można rzec "majątek" ale nie dzisiaj gdy ceny znormalniały.

kosztuja pewnie podobnie - ale Niemiec przecietnie zarabia 3, 4 x więcej niż Polak i stąd PC jest relatywnie tańsza da Niemca. Nie wiem też, jakie maja ulgi i dotacje, ale wiadomo, że Niemcy mocno wspieraja odnawialne źródła, a Polska nie. 

Link do komentarza
10 godzin temu, aaaa napisał:

 

Dnia 1.03.2017 o 23:16, zenek napisał:

Dla  przecietnego Polaka PC jest droższa 3, 4 razy niż dla Niemca.

Tylko tyle i aż tyle!

tak samo jak każdy inny kocioł,piec, urządzenie grzewcze, także dom. Więc argument z d....

Pc wcale nie musi kosztować drogo, podpisuję się pod stwierdzeniem bajbagi - pompy ciepła nie dla idiotów

 

Nie tak samo, jak każdy inny kocioł.... bo każdy inny kocioł koszuje 7 - 10 tys, a PC kosztuje ok 60 tys dla 150 m domu. Może da ciebie 6 krotna różnica nie ma znaczenia, to oczywiście nie ma oczym mówić.

 

10 godzin temu, aaaa napisał:
Dnia 1.03.2017 o 23:16, zenek napisał:

Te przypadki maja tyle wspólnego zPC, ile twój sprzęt AGD!

A zdanie:  "a w temacie PC to może lepiej się nie wypowiadaj, bo tylko się kompromitujesz"  to przykład łojenia (hejtu), bo nie zawiera zadnego argumentu. 

Równie dobrze mógłbym odpowiedzieć, ze bronisz PC bo masz i głupio ci inaczej mówić - ale to by była demagogia i hejt, dlatego tak nie odpowiadam!

jakby ci to wytłumaczyć...mam alergię na "nie znam się, nie miałem z tym w ogóle do czynienia, ale się wypowiem" - szczególnie jak ktoś się ustawia przy okazji na pozycji eksperta

Jako wieloletni użytkownik, dodatkowo w części wykonujący we własnym zakresie pewne roboty, coś tam jednak wiem na ten temat. Z pewnością więcej, niż ktoś, kto tylko czytał na ten temat.

to ty stawiasz się w roli eksperta, łojac przeciwników PC - a argumentem twoim jest: mam,korzystam - więc się na tym znam. I żadych konkretów oczywiście.

Ja wymieniam tylko wątpliwości - i nie rozumiem, dlaczego cię to denerwuje.

Jak się tak dobrze znasz, to pokaż konkrety: ile koztuje PC dladomu 150 m2 ocieplonego tak.. I koszt roczny (np. srednia z twojej pompy). I porównaj to z kotłem za np 10.000. 

A ustawianie sobie rozmówcy, mówiac, co przeczytał na dany temat - to unikanie konkretów... niestety.

I demagogia.

Link do komentarza
6 godzin temu, zenek napisał:

Nie tak samo, jak każdy inny kocioł.... bo każdy inny kocioł koszuje 7 - 10 tys, a PC kosztuje ok 60 tys dla 150 m domu. Może da ciebie 6 krotna różnica nie ma znaczenia, to oczywiście nie ma oczym mówić.

będę się powtarzać, ale chyba warto. pompy ciepła nie dla idiotów Tak jak kocioł kosztuje 10tys., tak moja PC kosztowała 12tys.

 

Link do komentarza

Tak sobie - dla zrozumienia.

Piszemy w temacie "Jak ogrzewać dom energooszczędny - aspekt ekologiczny i finansowy" - dla przypomnienia.

Co to jest dom energooszczędny?

Za budynki energooszczędne przyjęło się uznawać te, których wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na energię do ogrzewania nie przekracza 70 kWh/(m2·rok).

Są też standardy:  NF40 – dom o zapotrzebowaniu na energię użytkową do ogrzewania na poziomowe kWh/(m2·rok). Oraz NF15 – dom, do ogrzewania którego wystarczy zaledwie 15 kWh/(m2·rok) energii. 

Czyli moc maksymalna moc kotła, dla domu 150m2, dla delty t=40 stopni wynosi:

dla NF15  2,5 kW  (z CWU),

dla NF40  4,0 kW (z CWU)

dla "potocznej: 5,6 kW (z CWU).

 

A PCi do takiego domu to mniej jak 15.000zł (np. http://www.wodtech.pl/towar/szczegoly/27520/pompa-ciepla-powietrze---woda-vitocal-200-s-(5%2C6-kw)-viessmann ) a jak dobrze poszukać to za 10.000zł też kupisz ( http://www.jula.pl/catalog/artykuly-budowlane-i-farby/klimatyzacja-i-dogrzewanie/ogrzewanie/pompy-ciepla-powietrze-woda/pompa-ciepla-typu-powietrze-woda-416120/ )

Link do komentarza
Gość stach
58 minut temu, mhtyl napisał:

Szkoda, że nie ma tu Arturka bo zenek by sobie z nim pooooooooooodyskutował na temat pomp:D

Nawet tak nie pisz, bo administrator odblokuje jego konto i będzie powtórka z rozrywki :zalamka::icon_confused::icon_rolleyes:...

Link do komentarza
13 godzin temu, aaaa napisał:

będę się powtarzać, ale chyba warto. pompy ciepła nie dla idiotów Tak jak kocioł kosztuje 10tys., tak moja PC kosztowała 12tys.

No to jeszcze napisz jak pompa, jaki dom (powierzchnia i ocieplenie) i czy tyle cię kosztowała cala instalacja pompy".

No i co w takim razie powiesz na te arytkuly:

https://budujemydom.pl/instalacje/pompy-ciepla/a/10869-realny-koszt-pompy-ciepla

https://budujemydom.pl/instalacje/pompy-ciepla/a/7511-za-pompe-ciepla-z-montazem-zaplacilem-30-000-zl

http://www.gaspol.pl/poradnik/dla-domu/koszty-uzytkowania-pompy-ciepla

http://energiaodnawialna.net/index.php?option=com_content&view=article&id=363&Itemid=95

Muszę przyznać że masz pompę (z instalacją) 2 - 4 razy tańsza, niż najtańsze oferty. Prawda czy fałsz - chce się zapytać. Jeśli prawda, to zarekomenduj to rozwiązanie, ofertę - w ten sposób przekonasz wielu do tego rozwiazania. Mnie też - jeśli dotyczy to ogrzania domu ok 150 m2 (czyli przeciętnego). 

Jeszcze raz - zarekomenduj konkretne rozwiazanie i ofertę - podaj markę, wykonawcę, warunki techniczne - wielu będzie ci dziękować pewnie - a ja ci przyznam rację, ze PC jest tania i ekonomiczna. Ba - całkiem prawdopodobnie zamienię gaz na PC.

4 minuty temu, stach napisał:

Nawet tak nie pisz, bo administrator odblokuje jego konto i będzie powtórka z rozrywk

a dlaczego arturek jest taki sławny i legendarny?

Link do komentarza
Gość stach
48 minut temu, zenek napisał:

a dlaczego arturek jest taki sławny i legendarny?

Lepiej żebyś tego nie wiedział :zalamka:

A co do Twoich linków patrz na daty  inaczej przedstawiało się to wszystko w 2008 roku.

A przy stylu, w jakim prowadzisz swoje "rozważania" - nie licz na dyskusję, bo mało kto chce się kopać z koniem...

Link do komentarza
Gość mhtyl

Nawet z 2007 roku

Cytat

Koszt: pompa ciepła + instalacje + kolektor pionowy + ogrzewanie podłogowe i grzejniki 
= 80 000 zł z VAT 7% (lipiec 2007).

. Pisałem

Dnia 2.03.2017 o 19:32, mhtyl napisał:

Nas. Kiedyś, kiedyś jak PCi były nowością na naszym rynku to kosztowały można rzec "majątek"

ale zenek lubi odgrzewać stare kotlety. 

W obecnych czasach przy postępie jaki mamy to rok jest tak jak za komuny 10 lat a 10 lat to odyseja kosmiczna w postępie jak również i w cenach.

A dla informacji zenka, aaaa pisał i opisywał nieraz swoja pompę, dom i podawał bieżące rachunki za zużytą energię więc nie widzę potrzeby aby powielał to co już kiedyś napisał.

Link do komentarza

http://www.gaspol.pl/poradnik/dla-domu/koszty-uzytkowania-pompy-ciepla

To aktualna oferta.

15 minut temu, mhtyl napisał:

A dla informacji zenka, aaaa pisał i opisywał nieraz swoja pompę, dom i podawał bieżące rachunki za zużytą energię więc nie widzę potrzeby aby powielał to co już kiedyś napisał.

jeszcze raz - jeśli aaaa ma pompę 2 - 4 razy tańszą niż oferty w nternecie - to warto ją reklamować.

To może byc hit sprzedażowy. 2 - 4 raz taniej. Bomba!

Link do komentarza
1 godzinę temu, stach napisał:

Reklamuj więc, bo o ile mi wiadomo, to akurat aaaa nie handluje pompami, tylko jest użytkownikiem takowej...

To tym lepiej - że nie handluje! Bo będzie to wiarygodna promocja ! 

Ja nie będę reklamował kota w worku - a tym jest na razie (bez konkretów) pompa aaaa 2 - 4 razy tańsza od propozycji które znalazłem w sieci. 

Ale Bajbaga - tu konkret - podał przykłady konkretne. Dlatego daję mu punkcika. Mam nadzieję że na plus, bo o to mi chodziło. Dowiem się o tym więcej. Ciekawiła by mnie taka pompa ale dostarczajaca ciepłe powietrze - np 25 st C.

Link do komentarza

Przyznam się szczerze, że długo się zastanawiałem, czy w ogóle odpisywać - bo jak zauważył wyżej Stach, nie mam ochoty się kopać, a dodatkowo, pisałem już o tym wcześniej w różnych miejscach. 

Uśmiech na mojej twarzy wywołał przede wszystkim artykuł, w którym są podane ceny 60tys, 80tys i  70tys. Ja w tym okresie interesowałem się już tematyką PC - ceny faktycznie takie były. Gdzieś pod koniec 2008 rozsyłałem już zapytania ofertowe, także dotyczące PC i rozrzut proponowanych mi mocy był od 6kw - 15kw (wszyscy dostali dokładnie te same dane!), rozrzut cenowy także był bardzo duży, podobne oferty(jak w tym artykule) też dostawałem, ale znowu cisną mi się na usta słowa bajbagi ;)  Dziwne, że nikt wcześniej nie zwrócił uwagi, że te modele o których mowa w artykule, to najwyższa półka cenowa (przynajmniej na tamte czasy, teraz być może też) Ja zdecydowałem się na PC polskiego producenta(nie kupowałem w ciemno, bo wcześniej już bardzo pozytywnie pisał o nim pewien forumowicz, do którego miałem zaufanie).  Z wykonanych przeze mnie obliczeń w OZC wyszło mi że potrzebuję 5,5kw na CO, dodałem do tego 1kw na CWU i ostatecznie zdecydowałem się na 7,6kw - kosztowała wtedy ona niecałe 10tys netto. Dzisiaj 12tys netto. Czyli  faktycznie sama PC kosztowała mniej niż pisałem wcześniej (bo kupowałem ją z montażem, a nie na 22%)

Jedyną alternatywą jaką brałem wtedy pod uwagę, to był kocioł na ekogroszek (koszt - około 7tys.) Do tego we własnym zakresie zakopałem 550mb rury PE40 (4 pętle) i wprowadziłem do piwnicy. Taki mały paradoks - za wykonanie DZ zapłaciłem duuużo mniej niż chciały za to firmy - mam większą powierzchnię DZ, a dzięki temu że mam bardzo dobre warunki gruntowe, to mam lepsze temperatury niż gdybym miał przy kolektorze pionowym. Przez te wszystkie lata, temperatura na zasilaniu, najniżej spadła do około +2C. koszt wykonania DZ (koparka,rura,glikol) to około 8tys. Cała reszta wyglądałaby dokładnie tak samo - czy byłby to kocioł gazowy czy piec na ekogroszek. Chociaż podłogówkę też udało mi się zrobić sporo taniej niż wynosiła ówczesna "standardowa" cena, która jest w wycenach do PC. Nawet dzisiaj jeszcze można spotkać podobne - czyli 100zł/m2 podłogi.

koszty? -  Od 1.10.2016 do 1.03.2017 zużyłem na CO+CWU 3703kwh, za około 1257zł. Czyli za pełny rok na pewno nie będzie więcej niż w 1 sezonie grzania PC(był najdroższy)

2010/2011(od 1.10-30.09 następnego roku) - 5027kwh za 1959zł, 2011/2012 - 4975kwh za 1894zł, 2012/2013 - 4831kwh za 1819zł, 2013/2014 - 4291kwh za 1489zł, 2014-2015 - 4498kwh za 1528zł, 2015/2016 - 4667kwh za 1416zł ;) Temperatura w domu 22,5-23C

Cena którą miał p. Marcin z linku http://www.gaspol.pl/poradnik/dla-domu/koszty-uzytkowania-pompy-ciepla  czyli 37tys. za PC 14,6kw z odwiertami i podłogówką to bardzo dobra cena. Jakby trochę inny poziom niż te z ewcześniejsze 60/70/80 tys., prawda?? Bo przypominam, że wcześniej pisałeś "bo każdy inny kocioł koszuje 7 - 10 tys, a PC kosztuje ok 60 tys dla 150 m domu." - a teraz okazuje się, że są też tacy, co maja za 37tys.

Ale gdyby w opisanym przypadku odwierty zastąpić DZ poziomym, a PC dać trochę mniejszą(bo prawdopodobnie jest nieco przewymiarowana) to można by jeszcze zejść nieco z ceny(jeśli oczywiście jest miejsce na DZ poziome)

I już całkiem na koniec -  te 10 lat temu na rynku praktycznie nie było pomp p-w (poza może sopel lodu) - które dzisiaj są bardzo popularne i wypierają gruntówki - przede wszystkim przez relację jakość/cena - ale jak będzie z żywotnością, to czas pokaże...Gdybym dzisiaj budował, to nie wiem na co bym się zdecydował...sąsiadowi który będzie się wkrótce budować niedaleko, będę polecać PC p-w, bo nie ma miejsca na DZ poziome. Wszystko zależy od tego ile błędów popełni podczas budowy i co mu wyjdzie w OZC ;) 

 

 

Link do komentarza

Samochód (nowy) osobowy kosztuje 200.000zł - prawda czy fałsz ?

PCi kosztuje 60.000zł - prawda czy fałsz ?

W obu przypadkach jest podobna zasada - samochód ma dojechać z punktu A do punktu B, a PCi (kocioł) ma ogrzać np: 20 stopni dom i 50 stopni CWU przy każdej temperaturze zewnętrznej.

Link do komentarza

I jeszcze coś.

Cytat

Pan Marcin ogrzewa pompą ciepła dom o powierzchni 230 m2. Pompa ciepła ma moc 14,6 kW. Kolektor: sondy pionowe (8 odwiertów po 30 m każdy w gruncie piaszczystym z wodą gruntową na głębokości 8 m). Koszt urządzenia, wymiennika gruntowego oraz ogrzewania podłogowego wyniósł 37 tysięcy zł

W liczbach "bezwzględnych" to jest dalej niby dużo - ale 

Ale dla domu o powierzchni 150m2 i jeszcze energooszczędnego (tak jak w temacie) - czyli, DZ i ogrzewanie podłogowe o 50% mniej, a sama PCi też będzie tańsza.

Przyjmując (i upraszczając) że w podanym przykładzie (230m2) koszt przypadający na 1m2 to około 160zł, to dla domu 150m2 ogólny koszt wyjdzie około 24.000zł.

Przypominam koszt wykonania kotłowni "pędzonej" przez PCi z ogrzewaniem podłogowym - a nie samej (zakupu) PCi

Link do komentarza

No tak, tylko że przy takiej pompie ciepła - a zwłaszcza powietrznej - trzeba założyć alternatywne źródło energii - najlepiej nie elektrycznej. Czyli co - kominek + komin. O ile będzie można instalować kominki?

Chyba, że na wypadek braku energii elektrycznej (jakaś wichura, awaria itp) wyjeżdżamy z domu...

Link do komentarza
21 godzin temu, aaaa napisał:

Przyznam się szczerze, że długo się zastanawiałem, czy w ogóle odpisywać - bo jak zauważył wyżej Stach, nie mam ochoty się kopać, a dodatkowo, pisałem już o tym wcześniej w różnych miejscach. 

Nie chodzi o kopanie - chodzi o konkrety. W konkrecie cena wyszła jednak większa niż 12 tys. Ale twoje koszty ogrzewania domu sa imponujace. I dzięki za szeroki opis. Nie ma się o co boczyć  - a ja się nie mądrzę, raczej szukam wiadomości.

O co mi chodziło? Rozmawiamy  o tym jakie ogrzewanie wybrać, które jest najbardziej ekonomiczne - ale to się zmienia również w stosunku do tego, czy dom jest pasywny, energooszczędny czy tylko docieplony.

No i czy jest to budowa od poczatku , czy modernizacja ogrzewania.

Jeśli porównywałem kocioł gazowy i PC - to mam na myśli to, że nie każdego stać na jednorazowy większy wydatek - ale później te rachunki roczne, które podajesz, rzeczywiście zwracaja te koszty.

Muszę to przemyśleć i jeszcze pogrzebać w internecie.  I dam ci punkcik - jeśli cie to bawi.

6 godzin temu, bajbaga napisał:

Tylko, ze w domu energooszczędnym ogrzewanie domu, to raczej mały Pan Pikuś wobec innych "przypadlości" związanych z brakiem energii.

pod warunkiem że masz dom energooszczedny, a nie tylko docieplony. Noi jest kwestia dlugości braku energii - np.kilka dni lub tygodni

No i jest na to sposób - mieć panele foto - ale to następny koszt niestety. 

7 godzin temu, MrTomo napisał:

 

No tak, tylko że przy takiej pompie ciepła - a zwłaszcza powietrznej - trzeba założyć alternatywne źródło energii - najlepiej nie elektrycznej. Czyli co - kominek + komin. O ile będzie można instalować kominki?

 

Kominek - to zdecydowanie najtańsze źródło ciepła - tyle że pracochłonne.

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Ojjjjjjjjjjjj.

15 godzin temu, zenek napisał:

Jeśli porównywałem kocioł gazowy i PC - to mam na myśli to, że nie każdego stać na jednorazowy większy wydatek - ale później te rachunki roczne, które podajesz, rzeczywiście zwracaja te koszty.

Fakt - kocioł gazowy można porównać z PCi z uwagi na ich "bezobsługę" (upraszczając).

Również koszty eksploatacyjne (dla identycznych domów i rodzin) są porównywalne.

Nie mniej jednak PCi można zastosować wszędzie, natomiast kocioł gazowy, tylko w miejscach gdzie jest gaz. Jest gaz w granicach działki, lub w odległości takiej, że jego doprowadzenie nie zrujnuje ekonomicznego aspektu.

Jak jest gaz w granicach działki, inwestycyjnie, kotłownia pędzona PCi będzie droższa niż kotłownia z kotłem gazowym..

Link do komentarza
2 godziny temu, bajbaga napisał:

Jak jest gaz w granicach działki, inwestycyjnie, kotłownia pędzona PCi będzie droższa niż kotłownia z kotłem gazowym..

To jest konkret!

W takim razie ciekawe, w jakim okresie zwróci się ta różnica w inwestycji. Bo oczywiście potem rachunki za (energię) PC są niższe, niż za gaz. I tu właśnie dochodzi jeszcze kwestia amortyzacji - prawdziwej, tzn prawdziwych kosztów eksploatacji kotła (kotłowni) i PC (instalacji) w jakimś sensownym okresie czasu.

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

:zalamka:

Dom. Dom mieszkalny. Dom mieszkalny jednorodzinny. Dom mieszkalny jednorodzinny energooszczędny (dla tego tematu).

Jaka amortyzacja ??????

Co ma się zwracać i jaka amortyzacja ???? Kocioł, kominek, a może ocieplenie???

Zwraca się, czyli występują perturbacje żołądkowe przez usta, po zjedzeniu nieświeżych grzybków.

 

Link do komentarza
2 godziny temu, bajbaga napisał:

Dom. Dom mieszkalny. Dom mieszkalny jednorodzinny. Dom mieszkalny jednorodzinny energooszczędny (dla tego tematu).

Jaka amortyzacja ??????

Co ma się zwracać i jaka amortyzacja ???? Kocioł, kominek, a może ocieplenie???

Temat dyskusji jest taki: Jak ogrzewać dom energooszczędny - aspekt ekologiczny i finansowy

Jeśli szukamy odpowiedzi, to chyba liczymy koszt urzadzeń, instalacji i koszt energii w ciagu np. 10, 15, czy 20 lat. +dodatkowe jakieś za i przeciw.

Dla kotła gazowego, dla PC (jakiego typu?), dla promienników podczerwieni, dla kominka....

No i ztego powinna wyjść jakaś w miarę sensowna odpowiedź.

 

Link do komentarza

ą

4 godziny temu, zenek napisał:

To jest konkret!

W takim razie ciekawe, w jakim okresie zwróci się ta różnica w inwestycji. 

Już nawet nie chodzi o to nieszczęsne "zwracanie się" , ale jeżeli chodzi o koszt inwestycyjny to różnicą będzie cena zakupu pieca gazowego i ewentualne podłączenie gazu, do wiadomo czego i to sobie sam możesz policzyć. Koszt eksploatacyjny to cena uzyskania jednej kWh z gazu i prądu. Dla gazu wynosi około 21 gr. a dla prądu tak jak chłopaki piszą przy taryfie nocnej ok. 33gr , co dla pompki przy średnim COP-3  daje 11 gr. Tak więc eksploatacyjnie wychodzi o połowę mniej pompka w stosunku do gazu. Reszta kosztów eksploatacyjnych to zmienne  zależne indywidualnie dla każdego budynku, jak wielkość,  jakość ocieplenia ilość domowników, upodobania temperaturowe, posiadanie rekuperatora itp.

Link do komentarza
Dnia 1/13/2017 o 15:32, zenek napisał:

OK - ale to jest i tak 3000 na rok w tył tylko za pompę - a nie tylko pompa ale i instalacja jest awaryjna - a instalację podziemną naprawiać to chyba nie jest tanio.

A przecież jeszcze i tak za prąd trzeba płacić.

Poza tym gdzie mam gwarancje na te 10 lat. przecież takich gwarancji prawie nie man produkty. Ja zam dwie: jedna dysk SSD (mam) i na mikrofon.

Ale to nie budowlanka - na promienniki jest 5 lat gwarancji.

Kto mi pokaże pompę z instalacją z gwarancją na 10 lat?

 

Witam, 

W przypadku pomp ciepła marki Junkers, istnieje możliwość otrzymania gwarancji do 5 lat. Jednak żywotność gruntowej pompy ciepła jest limitowana trwałością sprężarki. W pompach ciepła z rodziny Supraeco zastosowane sprężarki mogą mieć przebieg do 80 000 godzin pracy, co przy rocznej pracy pompy wynoszącej ok. 2 500 godzin w przeliczeniu wynosi ok. 30 lat. Ważne jest, aby również po zakończeniu okresu gwarancji wykonywać coroczne przeglądy urządzenia przed sezonem grzewczym. 
Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania. 
Pozdrawiam, 
________________________________ 
Konsultant marki Junkers

Edytowano przez Ekspert marki Junkers (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
7 godzin temu, Ekspert marki Junkers napisał:

W przypadku pomp ciepła marki Junkers, istnieje możliwość otrzymania gwarancji do 5 lat. Jednak żywotność gruntowej pompy ciepła jest limitowana trwałością sprężarki. W pompach ciepła z rodziny Supraeco zastosowane sprężarki mogą mieć przebieg do 80 000 godzin pracy, co przy rocznej pracy pompy wynoszącej ok. 2 500 godzin w przeliczeniu wynosi ok. 30 lat.

Jeśli żywotność pompy limitowana jest trwałością sprężarki - a ta może pracować 20- 30 lat - to dlaczego gwarancja na pompę ma tylko 5 lat?

Link do komentarza
Dnia 5.03.2017 o 19:04, demo napisał:

ą

Już nawet nie chodzi o to nieszczęsne "zwracanie się" , ale jeżeli chodzi o koszt inwestycyjny to różnicą będzie cena zakupu pieca gazowego i ewentualne podłączenie gazu, do wiadomo czego i to sobie sam możesz policzyć. Koszt eksploatacyjny to cena uzyskania jednej kWh z gazu i prądu. Dla gazu wynosi około 21 gr. a dla prądu tak jak chłopaki piszą przy taryfie nocnej ok. 33gr , co dla pompki przy średnim COP-3  daje 11 gr. Tak więc eksploatacyjnie wychodzi o połowę mniej pompka w stosunku do gazu. Reszta kosztów eksploatacyjnych to zmienne  zależne indywidualnie dla każdego budynku, jak wielkość,  jakość ocieplenia ilość domowników, upodobania temperaturowe, posiadanie rekuperatora itp.

diabeł tkwi w szczegółach. Na etapie projektu, zwróciłem się do gazowni o wydanie WT, tak bardziej z ciekawości szczerze mówiąc. Okazało się (o dziwo), ze gaz jest, trochę ponad 100m od planowanej budowy. Koszt przyłącza - około 20tys, z czego część miała pokryć gazownia. W tym momencie, po rezygnacji z "eko" groszku już nie miałem wątpliwości. ani za bardzo wyboru ;)

A co do cen nośników...pisaliśmy już o tym w innym wątku...u mnie średnia cena 1kwh z faktury kształtuje się w przedziale od 0,34-0,42 (wraz ze wszystkimi opłatami stałymi). A jest mnóstwo takich ludzi, co wychodzą z założenia, że tych opłat stałych nie powinno się brać w ogóle pod uwagę, bo bez względu na to czy grzeje się prądem czy czymś innym, one i tak będą(będą się tylko minimalnie różniły) - więc nie trzeba ich uwzględniać w kosztach CO+CWU (wtedy wyjdzie jeszcze mniej) Taryfę mocną mam w okolicy 0,19zł. I będę taką jeszcze mieć do końca 2018r.

Zakładając, bardzo pesymistycznie (biorąc pod uwagę temperatury mojego DZ) SCOP=3,5, to wychodzi koszt 1kwh od 0,097-0,12. Jak policzę bez kosztów stałych, to oczywiście będzie mniej.

Demo, dla gazu jak uwzględnisz opłaty stałe i coroczny przegląd, to też wyjdzie trochę więcej niż te 0,21zł - jakiś czas temu to liczyliśmy i wychodziło nawet 0,24-0,25 jeśli dobrze pamiętam

Link do komentarza
12 godzin temu, zenek napisał:

Jeśli żywotność pompy limitowana jest trwałością sprężarki - a ta może pracować 20- 30 lat - to dlaczego gwarancja na pompę ma tylko 5 lat?

ty tak na serio?? :D

załóżmy teoretycznie - jesteś producentem PC, ustawowo musisz dać gwarancję na 2 lata. Wiesz, że  5 lat też bez problemu objedzie - dasz gratis gwarancję na 5 lat, czy każesz sobie za te przedłużenie gwarancji dodatkowo płacić?? ;)

Trwałość sprężarek Copeland była swego czasu szacowana na 100tys. godzin pracy. Nie wiem, czy nie było drugiego warunku, związanego z ilością "start/stopów" - bo częste włączanie i wyłączanie sprężarki ma wpływ na jej żywotność.

2500h grzania na rok, to też wg starych wytycznych - gdy pompy niedowymiarowano. Pompa lekko przewymiarowana jest już zdecydowanie bliżej 1800h/rok...i spotkałem się z tym już wcześniej. Czyli drugi skrajny przypadek 100tys i do tego 1,8/rok, czyli sprężarka powinna wytrzymać 55lat :P  Po tylu latach, to sprężarka to pewnie będzie najmniejszy problem ;)

ale jak dobrze poszukać to instalacje z lat 70-80 da się znaleźć za zachodnią granicą. Czytałem o tym kilka razy

Chyba ciężko będzie przebić: instalacja zbudowana w 1983 roku w mieście Paderborn w Niemczech u mojej rodzinki - pompa ciepła ogrzewa 20 mieszkań - razem jakieś 1300 m2 w 2-klatkowym bloku mieszkalnym. Mury są bardzo grube, jak na wczesne lata 80-te: coś w rodzaju porothermu, styropian i cegła klinkierowa na elewacjach - razem ok. 50 cm. Stropy też bardzo grube, w których zatopiono podłogówkę we wszystkich mieszkaniach. W każdym mieszkaniu rozdzielacz z ok. 8 nitkami. Odwierty pionowe, nie mam pojęcia, jak głębokie i jakie długie. Tego się nie dowiem. Następnym razem, jak u nich będę, postaram się dotrzeć do "kotłowni" w piwnicy i zrobić parę fotek. Pewnie jest to jakiś Viessmann, Danfoss albo coś podobnego. Zakładam, że ma sprężarkę tłokową, bo takie wtedy produkowano zwłaszcza przy większych urządzeniach. Przez całe 28 lat była JEDNA (!) awaria, która zdarzyła się jakoś w zimowy piątek, więc do czasu naprawy biedaki mieli w mieszkaniach po 10 stopni Z tego co wiem padła pompa, ale obiegowa, więc sama PC i DZ działają prawie 30 lat (!!!) bez zarzutu.

 

a tutaj

http://www.waermepumpen-verbrauchsdatenbank.de/index.php?button=anlagen&lang=pl

na samym dole, jest PC w której rok produkcji podany jest 1977....ale zweryfikować tego się raczej nie da....

Link do komentarza

ą

7 godzin temu, aaaa napisał:

 

Demo, dla gazu jak uwzględnisz opłaty stałe i coroczny przegląd, to też wyjdzie trochę więcej niż te 0,21zł - jakiś czas temu to liczyliśmy i wychodziło nawet 0,24-0,25 jeśli dobrze pamiętam

No jaaaaasne że gaz jest drogi a prąd prawie za darmo. Do tego przeglądy tych pieców gazowych, przy nich pompka to prawie perpetum mobile.:icon_lol:

Tymczasem dla wielu producentów pompek przeprowadzanie rocznych badań jest obligatoryjne, ponieważ są one podstawą do zachowania ważności umowy gwarancyjnej.

Wiem jak bardzo chcesz wykazać wyższość ogrzewania pompką nad gazem, ale informuję Cię że koszt 1kWh jest z opłatami stałymi  wynosi tak jak napisałem właśnie ok. 21gr.  Bo cena 1m3 gazu wynosiła brutto jakieś 1,4 zł , a teraz nawet trochę spadła.

Link do komentarza
12 godzin temu, aaaa napisał:
Dnia 6.03.2017 o 22:09, zenek napisał:

Jeśli żywotność pompy limitowana jest trwałością sprężarki - a ta może pracować 20- 30 lat - to dlaczego gwarancja na pompę ma tylko 5 lat?

ty tak na serio?? :D

Jasne! Temat jest o oplacalności ogrzewania - więc brak oplat za naprawianie sprzętu przez dany okres jest konkretem.

Są firmy, które dają na sprzęt 10 lat gwarancji - i nie każa sobie dodatkowo płacić - wystarczy rejestracja na stronie www - mam takie urzadzenie za 8000 zł, więc nietanie.

11 godzin temu, bajbaga napisał:

Gwarancja nie jest obligatoryjna. To tylko dobrowolne oświadczenie np. producenta

Bład. Jest obligatoryjna - i rękojmia. W UE 2 - 3 lat dla prywatnego klienta.

A poza tym - to nie łaska - to rynek! Sprzedawcy i kupca.  I konkurencji.

4 godziny temu, demo napisał:

Bo cena 1m3 gazu wynosiła brutto jakieś 1,4 zł , a teraz nawet trochę spadła.

Przepraszam cię, ale skąd masz cene gazu 1.4 zł za 1 m3, chyba bez przesyłu? . Ja płace coś ponad 2 zł - może nawet w okolicach 2.5. Muszę sprawdzić!

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Tiiiiiiiiaaaaaaaaaaaaa

9 godzin temu, zenek napisał:

Bład. Jest obligatoryjna - i rękojmia. W UE 2 - 3 lat dla prywatnego klienta

Gwarancja jest uzależniona tylko od woli udzielającego ją i nie jest obligatoryjna.

Jej udzielenie następuje poprzez wydanie oświadczenia gwarancyjnego którym w praktyce jest karta gwarancyjna.

 Gwarancja ustanawiana jest w drodze dobrowolnej umowy bądź oświadczenia, stanowi więc wyłącznie dodatkowe uprawnienie uzyskiwane przez kupującego od (najczęściej) producenta towaru.

Oświadczenie gwarancyjne może zostać złożone w reklamie.

Podstawa prawna - Ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta

Tak jest także w UE  -Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/83/UE z dnia 25 października 2011 r. w sprawie praw konsumentów (na podstawie której zmieniono naszą ustawę o prawach konsumenta).

 

Ps. Stare przepisy (do 2014r.) nakładały obowiązek udzielenia gwarancji.

Link do komentarza
10 godzin temu, zenek napisał:

 

Przepraszam cię, ale skąd masz cene gazu 1.4 zł za 1 m3, chyba bez przesyłu? . 

Tak, bez przesyłu, tak napisałem może niezbyt jasno, ale przeczytaj jeszcze raz bo pisane było o cenie za 1m3 gazu i koszcie jednej kWh. Ufam że wiesz jak policzyć ile jest kWh z jednego metra gazu.:icon_biggrin:

Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
1 godzinę temu, bajbaga napisał:

Gwarancja jest uzależniona tylko od woli udzielającego ją i nie jest obligatoryjna.

Dobra - no to mój błąd. Jednak od producenta, który nie udziela gwarancji - nigdy sprzetu nie kupię. Chyba za pół darmo i taki ktory mogę sprawdzić.

I logicznie rzecz biorac: Gwarancja jest uzależniona od dwoch kontrachentów. Jeden musi chcieć ją da dać - a drugi kupić lub nie kupić produkt bez gwarancji. Wiec interes jest obopólny.

A im gwarancja dłuższa, tym wększa pewność, że producent nie sprzedaje badziewia!

A produkt bez gwarancji to takie AmberGold. Zwłaszcza drogi. Jak kto głupi  -to kupi!:yahoo:

Link do komentarza

Jako posiadaczka kotła gazowego i domu o prawie pasywnego stwierdzam, że koszt montażu instalacji, pieca, konserwacja i bieżąca eksploatacja doprowadziły mnie do wniosku, że inwestycja była bez sensu. Teraz wiem, ze trzeba było grzać czystym prądem (nie PC, ale zwykły kocioł na prąd).

 

Jak ogrzewać dom energooszczędny - najlepiej wcale. Tak trzeba zrobić izolacje, by zapotrzebowanie na ciepło było minimalne i dało się dom ogrzać najprostszym, najtańszym w montażu systemem.

 

Powyższe nie dotyczy rodzin z dużą liczbą dzieci o dużym zużyciu ciepłej wody, chyba, że doliczą kolektory słoneczne. Nie dotyczy okolic Suwałk czy Przemyśla oraz ludzi, którzy zimą grzeją 25 stopni w domu.

Link do komentarza
1 godzinę temu, Elfir napisał:

Jako posiadaczka kotła gazowego i domu o prawie pasywnego stwierdzam, że koszt montażu instalacji, pieca, konserwacja i bieżąca eksploatacja doprowadziły mnie do wniosku, że inwestycja była bez sensu. Teraz wiem, ze trzeba było grzać czystym prądem (nie PC, ale zwykły kocioł na prąd).

Jak ogrzewać dom energooszczędny - najlepiej wcale. Tak trzeba zrobić izolacje, by zapotrzebowanie na ciepło było minimalne i dało się dom ogrzać najprostszym, najtańszym w montażu systemem.

No i właśnie o tym piszę w postach - ale wielu mnie tu za to łoi i zarzuca podejrzliwość. 

Wydatki na ogrzewanie to suma wszystkich na to wydatków - i tu rzeczywiście kocioł elektryczny jest chyba najtańszy.

Jednak warunkiem jest doskonale ocieplony dom - najlepiej pasywny. Chyba że będzie jakaś bardziej tania taryfa.

Jeszcze jedno przemawia za prądem - to chyba najmniej skomplikowana technika  (czyli najtańsza). Poza kominkiem. Ale ten jest bardzo pracochłonny.

Link do komentarza

problemem grzania prądem jest produkcja ciepłej wody użytkowej. Wychodzi drogo. Dlatego PC jest alternatywą dla posiadaczy małych dzieci w chłodnych rejonach Polski. Bo muszą grzać mocniej niż dla dorosłych, bo mają wysokie zużycie wody, bo klimat zmusza do zużywania większej ilości energii.

Dlatego nie ma jednego uniwersalnego przepisu "co jest lepsze?".  To suma wszystkich składników - konstrukcji domu i trybu życia, 

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Dnia 24.03.2017 o 15:38, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Za kilka lata o pompy ciepła będziemy zabiegać.

szczególnie, gdy będą tańsze - albo sił nabywcza Polaka większa.

Ale jeśli panele foto stanieją i osprzęt - to niekoniecznie...:14_relaxed:

Dnia 10.03.2017 o 23:22, Elfir napisał:

Dlatego nie ma jednego uniwersalnego przepisu "co jest lepsze?".  To suma twszystkich składników - konstrukcji domu i trybu życia

Tak jest i jeszcze miejsca położenia budynku - geologia, teren, otoczenie.

Link do komentarza
Dnia 3/6/2017 o 22:09, zenek napisał:

Jeśli żywotność pompy limitowana jest trwałością sprężarki - a ta może pracować 20- 30 lat - to dlaczego gwarancja na pompę ma tylko 5 lat?

Zenek, 

Większość producentów urządzeń grzewczych oraz innego rodzaju urządzeń mechanicznych nie udziela gwarancji na więcej, niż 5 lat, bo uszkodzeniu może losowo ulec praktycznie każda część. W przypadku pomp ciepła ważne jest wykonywanie corocznych przeglądów przed sezonem grzewczym, ponieważ pozwoli to na wyeliminowanie większości ewentualnych usterek, które mogą przyczynić się w przyszłości do poważniejszych awarii. 
Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania. 
Pozdrawiam, 
________________________________ 
Konsultant marki Junkers

Link do komentarza

Buduję dom i chcę w nim zamontować ogrzewanie panelami na podczerwień. Inwestycja jest stosunkowo tania biorąc pod uwagę wyceny innych rozwiązań, które dostałem i tych o których Wy piszecie. Nie będę musiał robić corocznych przeglądów. Gdy spłacę dom chciałbym zainstalować w fotowoltaikę. Do tego czasu sprawność ogniw będzie wyższa niź obecnie, a jeśli będą nadal dotacje do takiego rozwiązania, to w ogóle byłoby super. W każdym razie wydaje mi się, że podzielenie tej inwestycji na dwie części będzie dla mnie najkorzystniejsze. Mając porządną izolację nie powinienem dużo płacić za prąd, bo nie są to tradycyjne grzejniki elektryczne, które dmuchają ciepłym powietrzem jak suszarka do włosów. Macie jakieś doświadczenia z takim ogrzewaniem?

Link do komentarza

Jestem nowy i nie bardzo nadążam za rozważaniami, jednak skoro 1kWh

- prądu kosztuje ok 0,55 zł

- gazu kosztuje ok 0,21 zł

to :

1 ) aby koszty ogrzewania CO były porównywalne, system ogrzewania prądem musi mieć  o ponad 50% mniejsze zapotrzebowanie na kWh  Prawda / Fałsz ?

2) niezależnie jaki system grzewczy weźmiemy zapotrzebowanie w kWh na ogrzewanie domu zależy od izolacyjności budynku i jego wielkości ( oraz temperatury zewnętrznej i w domu), a nie nazwy energooszczędny, pasywny  Prawda/Fałsz?

3) aby który system jest lepszy pod względem kosztów eksploatacji wystarczy aby znać ilość zużytych kWh na ogrzewanie w sezonie Prawda / Fałsz

Jest to może uproszczenie, nie uwzględnia kosztów inwestycyjnych , przeglądów, napraw ale…… po dodaniu tych kosztów otrzymamy  odpowiedz na nurtujące wielu inwestorów pytania co wybrać.

 Dom ok 180 m2  , 20 cm styropiany, 40 wełny na dachu ,koszty zużycia gazu na ogrzewanie:

- 2015/2016 (6 m-cy listopad- kwiecień)  zużycie gazu 650 m3  koszt 1 420 zł przy średniej temp w pomieszczeniach +17,0C i na zewnątrz + 3,0C

- 2016/2017 (7 m-cy październik- kwiecień)  zużycie gazu 950 m3  koszt prognozowany 2 000 zł
przy średniej temp w pomieszczeniach +20,0C i na zewnątrz + 2,2C

I po co dzielić włos na czworo ? wystarczy podać różnice odczytów z licznika prądu przy PC
a inwestor sam wyciągnie wnioski :)

Link do komentarza
1 godzinę temu, wal napisał:

 

Jestem nowy i nie bardzo nadążam za rozważaniami, jednak skoro 1kWh

- prądu kosztuje ok 0,55 zł

- gazu kosztuje ok 0,21 zł

 

Zapomniałeś o sprawności urządzeń, systemów ogrzewania. Tu wydaje się jest dużo do zbadania i dyskusji.

W samych piecach gazowych masz ileś rodzajów pieców (kotłów) - o różnej sprawności. Jesli tak - to musisz przyjąć możliwość tego typu możliwości w urządzeniach elektrycznych.

Dopiero porównanie konkretnych urządzeń źródła ciepła wraz z systemem ogrzewania oraz ich cena  i koszt eksploatacji (poza ceną zasilania - prąd, gaz, itd) daje wiarygodną odpowiedź - co jest bardziej opłacalne. 

Link do komentarza
1 godzinę temu, wal napisał:

Jestem nowy i nie bardzo nadążam za rozważaniami, jednak skoro 1kWh

- prądu kosztuje ok 0,55 zł

- gazu kosztuje ok 0,21 zł

od ceny prądu odejmij - i to sporo

gdy się używa prądu do celów grzewczych, to wykorzystuje się taryfę nocną/weekendową

znam sporo osób, które od początku budowały dom pod grzanie "czystym" prądem (czystym, tzn z COP=1) i mają 100% zużycia na cele grzewcze w taniej taryfie. Więc ta cena prądu będzie dużo niższa. 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...