Skocz do zawartości

Zalety ogrzewania elektrycznego przewyższają jego wady


Recommended Posts

Zalety ogrzewania elektrycznego przewyższają jego wady. System jest niekłopotliwy, bezobsługowy, koszt prądu nie odbiega diametralnie od kosztów używania innych systemów - mówi Janek, czytelnik Budujemy Dom, który użytkuje system grzewczy od 10 lat.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/kotly-i-podgrzewacze/a/18980-zalety-ogrzewania-elektrycznego-przewyzszaja-jego-wady

Link do komentarza
Parametry domu:

Cytat

parterowy, murowany, powierzchnia 189 m2; jednowarstwowe ściany z betonu komórkowego; wentylacja grawitacyjna.



Zapotrzebowanie na energię "grzewczą" ponad 200kWh/m2 .
Z bezobsługowych systemów pozostały tylko ogrzewanie gazem z butli, albo PCi.
PCi wydawała się za droga, a gaz z butli eksploatacyjnie kosztuje tyle samo co energia elektryczna.

Przejadł już "oszczędności" wynikające z różnicy kosztów inwestycyjnych z PCi.

Teraz pozostaje tylko docieplenie budynku, to może zejdzie do 100kWh/m2.
Link do komentarza
Cytat

System jest niekłopotliwy, bezobsługowy, koszt prądu nie odbiega diametralnie od kosztów używania innych systemów - mówi Janek, czytelnik Budujemy Dom, który użytkuje system grzewczy od 10 lat.
https://budujemydom.pl/instalacje/kotly-i-podgrzewacze/a/18980-zalety-ogrzewania-elektrycznego-przewyzszaja-jego-wady


Tak, tak. Prąd jest równie tani, co inne źródła.
Przerobiłem temat na własnej skórze: przez połowę grudnia i styczeń grzałem dom prądem - na opłacenie rachunku wydałem 1100zł.
Kolejne miesiące - od lutego do maja - dom ogrzewałem kominkiem z płaszczem - spaliłem 4mp sezonowanego drewna po 150zł/mp.
Lecz co z tego, że to piszę, skoro raczej tu nie zajrzy bohater artykułu - Jaś.
Link do komentarza
Gość gawel
icon_eek.gif Ja rozumiem niewątpliwe korzyści ogrzewania elektrycznego i kominka z DGP, bo mam je od 10 juz lat , ale podane przez autora zużycie prądu i opału mnie zabiły no reklama jak cholera. Szok po prostu. Po przeczytaniu chyba założę sobie gaz icon_rolleyes.gif
Link do komentarza
Gość gawel
Cytat

Gdyby grzał tylko wunglem, to poszłoby około 10 ton.


No dokładnie co to za reklama czy 10 ton węgla za 8000, czy 13000 za prąd to jest jakiś horror i debilizm i antyreklama tego systemu ogrzewania. Ja płace mniej 1\3 za prąd tego co zapisano ale za całkowite zużycie nie za samo ogrzanie na drewno wydaje połowę.
Link do komentarza
Gość gawel
Cytat

To nie wina systemu grzewczego - tylko sposobu wykonania domu.


To pewno też ale właśnie dotarło do mnie że akurat że pojęcie taniości to kwestia względna i dla właściciela tego domu taki rachunek za prąd jest niewielki. No jeżeli zarabia 120 tys netto to faktycznie też bym sobie głowy nie zawracał centralnym wodnym. Ja porównuję koszty alternatywnych źródeł w danym miejscu i czasie (okresie) o na razie prąd jest racjonalnym wyborem i porównując relatywnie z innymi domami tez jest ok. Nie najtaniej ale i nie najdrożej.

Poza ty 20 000 za grzejniki i maty grzewcze to też lekka przesada zważywszy że to było 10 lat temu, dla porównania ja zapłaciłem 2 tys.
Link do komentarza
Ale on za automatykę zapłacił ponad połowę tej (całościowej) kwoty.
Tam jest wypasiony bajer, np. bezprzewodowe sterowanie grzejnikami.

Gdyby tego sterowania nie było, to najprawdopodobniej rachunek x 2

Ps. Gdyby u Ciebie zastosować podobne sterowanie, to rachunek też mógłby być niższy - sporo niższy.
Link do komentarza
Gość gawel
Cytat

Ale on za automatykę zapłacił ponad połowę tej (całościowej) kwoty.
Tam jest wypasiony bajer, np. bezprzewodowe sterowanie grzejnikami.

Gdyby tego sterowania nie było, to najprawdopodobniej rachunek x 2

Ps. Gdyby u Ciebie zastosować podobne sterowanie, to rachunek też mógłby być niższy - sporo niższy.


Ja mam bardzo dobre grzejniki ze sterowaniem elektronicznym lepsze niż on, a zużycie całkowite prądu na poziomie 4300 zł rocznie to już na prawdę jest małe to ok 360 zł na msc nic się już nie zmniejszy
Link do komentarza
On tylko max 8 godzin na dobę ma temperaturę docelową.
Gdyby nie miał precyzyjnego (skądyś to znam icon_biggrin.gif ) sterowania temperaturą to poszedłby z torbami.

Już pomijam, że dobrze ponad 50% energii do ogrzania pochodzi z kominka (choć twierdzi, że okazjonalni - no chyba, ze z okazji zimna i drogiego prundu icon_lol.gif ).
Link do komentarza
Gość gawel
Ja próbowałem obniżać ale to marnie wyszło poza tym on ma coś koło chyba 14 kw mocy grzejnej w samych grzejnikach ja 6 już pomijam wielkość domu coś faktycznie u niego jest nie tak
Link do komentarza
Gość Mark
Eksploatacja prąd 12 000zł + 1080 drewno to tanio i porównywalne do innych systemów? Nie znam równie drogiego systemu. Nie wiem jak można pisać takie bzdury.
Jak nie ma dostępu do gazu można założyć zbiornik na gaz lub na olej opałowy.Na pewno będzie 80% tańsza eksploatacja.

Ja ogrzewam dom ciepłem systemowym -ogrzewanie wraz z podgrzewaniem wody wynosi mnie przeciętnie 2000zł na rok.Dom mniejszy bo 120m2.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
  • 2 lata temu...
Gość grzeje prądem
Panowie - mały domek (80 m) podłogówka plus na górze kaloryfery - podgrzewane wszystko piecem 15kw Elterm Generał - ddoatowko kominek . Domek dobrze ocieplony (styropian na zakładkę, szczeliny wypełnione itp) Koszt prądu 350 zł miesięcznie (w tym podgrzewanie wody) , w zimie ok 750 zł (bo się nie chciało palić) , moim zdaniem nie warto pchać w gaz ani "wongiel" czy inne .... taryfa nocna/weekend g12w wychodziła mi drożej wiec zwykła całodobowa. pzdr
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...