Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
retrofood

Kilkaset tysięcy altan może być uznanych za samowolę

Recommended Posts

Niemal milion użytkowników działek w naszym kraju najpewniej żyje w przekonaniu, że nic im nie grozi, jeśli ich altana spełnia normy określone w Prawie budowlanym. Czyli, że powierzchnia zabudowy nie przekracza 35 m kw., a wysokość - czterech lub pięciu metrów, w zależności od tego, czy dach altany jest płaski, czy stromy.

Niepewność...

Jednak niedawne orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA), do którego dotarła "Wyborcza", stawia pod znakiem zapytania legalność wielu takich altan. Bo dla tego sądu znaczenie ma również, jak i z czego są one zbudowane oraz jaką pełnią funkcję.

Przekonał się o tym warszawski działkowiec, który przed pięciu laty postawił na 23,4 m kw. swojej działki dwukondygnacyjny domek murowany. Pierwsza kondygnacja jest częściowo zagłębiona w ziemi, więc jego wysokość nie przekracza pięciu metrów. Mimo to nadzór budowlany uznał, że jest to budynek rekreacyjno-wypoczynkowy, a nie altana czy obiekt gospodarczy, który nie podlega obowiązkowi uzyskania pozwolenia na budowę. W konsekwencji decyzja urzędników brzmiała: rozbiórka!

Na nic zdały się odwołania działkowca. Ostatecznie jego nadzieje pogrzebał najpierw Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, a następnie NSA, do którego działkowiec złożył kasację od niekorzystnego orzeczenia. Sędziowie skupili się na pojęciu "altana", które w żadnej ustawie nie jest zdefiniowane. Sięgnęli więc po... "Słownik języka polskiego" i "popularną encyklopedię internetową". W rezultacie orzekli, że "pod pojęciem altany należy rozumieć budowlę o lekkiej konstrukcji, często ażurowej, stawianej w ogrodzie, przeznaczonej do wypoczynku i ochrony przez słońcem i deszczem". W NSA podkreślają, że wcześniej w podobnym duchu wypowiadały się sądy administracyjne w Krakowie i Szczecinie.

Kłopot z działkami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czyli nazwa "altana" należy brać w cudzysłowie bo altanami są tylko z nazwy. Nie ma co się wiec dziwić,że takie budynki będą uznawane za samowole budowlane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...