Skocz do zawartości

Tynki - ściana trójwarstwowa


Recommended Posts

Witam, posiadam dom o ścianach wybudowanych w technologii trójwarstwowej:
pustak max 29cm
http://www.cerpol.com.pl/pustak-max-288-220.php
styropian 10cm
pustak max 12cm
http://www.cerpol.com.pl/pustak-minimax-120-188.php
Obecnie planuję ten dom wytynkować tynkiem silikatowym lub silikatowo- silikonowym. Fachowcy sugerują dodatkowe docieplenie budynku styropianem 5cm. Twierdzą, że idealnie równe wykonanie tynku jest możliwe jedynie na styropianie.
Dodam jeszcze, że nie przeszkadzają mi dodatkowe koszty styropianu i robocizny z nim związanej, więc proszę nie pisać o opłacalności takiej inwestycji. Zależy mi jedynie na tym, żeby tynk wyszedł ładnie dla oka, żeby nie było widać nierówności. Oto moje pytania:
1. Czy jest rzeczywiście tak jak mówią fachowcy? Czy nie można ładnie wytynkować budynku bez kładzenia styropianu?
2. Czy dodatkowa warstwa styropianu nie spowoduje złej cyrkulacji powietrza, a w konsekwencji dużej wilgotności wewnątrz domu? Czy dodatkowe ocieplenie jest zgodne ze sztuką budowlaną?
Link do komentarza
Jakość cienkowarstwowego pokrycia tynkarskiego zależy od staranności wykonania a nie od tego, czy kładziony będzie na styropian, czy na tynk podkładowy. Oczywiście przy znacznych nierównościach surowego muru łatwiej wyprowadzić płaszczyznę układając styropian. Dodatkowe ocieplenie nie wpłynie negatywnie na własności ściany a jednocześnie poprawi jej ciepłochronność.
Link do komentarza
Dziękuję za odpowiedź. Czyli jednak jestem zmuszony położyć ten styropian. Ściany wybudowane są raczej prosto, ale przecież wystarczy kilka wystających cegieł i sprawy się komplikują na tyle, że zaczynam wątpić czy wytynkowanie w ten sposób jest w ogóle możliwe.
Czy może Pan udzielić jakiś informacji na czym się skupić przy ocenie na bieżąco pracy tych ludzi? Jak prawidłowo powinien wyglądać montaż styropianu, czy wymagane są kołki, dolna listwa podtrzymująca? Co w przypadku dachówek przylegających równolegle do tynkowanej ścianie, należy je odpowiednio dociąć czy bez docinania dojść do nich styropianem i tynkiem?
Link do komentarza
Cytat

Czy może Pan udzielić jakiś informacji na czym się skupić przy ocenie na bieżąco pracy tych ludzi? Jak prawidłowo powinien wyglądać montaż styropianu, czy wymagane są kołki, dolna listwa podtrzymująca? Co w przypadku dachówek przylegających równolegle do tynkowanej ścianie, należy je odpowiednio dociąć czy bez docinania dojść do nich styropianem i tynkiem?


Proszę:
Link do komentarza
Napisano (edytowany)
Co w przypadku dachówek przylegających równolegle do tynkowanej ścianie, należy je odpowiednio dociąć czy bez docinania dojść do nich styropianem i tynkiem?

Cytat

Dodatkowe ocieplenie nie wpłynie negatywnie na własności ściany a jednocześnie poprawi jej ciepłochronność.



A jak Pan ustosunkowuje się do opinii krążących po internecie odnośnie skraplania się wody w takiej ścianie? Edytowano przez iqor (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Trudno ustosunkować się do nieznanych opinii, które mogą dotyczyć innego układu warstw i użytych materiałów. W przedstawionym przypadku zawilgocenie nie grozi choćby ze względu na niską paroprzepuszczaność wewnętrznej warstwy ocieplenia ze styropianu. Co do dachówek - z opisu nie wynika, gdzie one stykają się z tynkiem (może jakiś rysunek).
Link do komentarza
Napisano (edytowany)
Dachówki przy ścianie jak w tym filmie tyle tylko, że u mnie blacha znajduje się ponad dachówkami, a na filmie pod dachówkami. Rząd dachówek przy ścianie jest przycięty, więc może dlatego blacha jest na zewnątrz.
http://www.youtube.com/watch?v=S9EzvErdiBM
Chyba to jest ta blacha:
http://photos04.istore.pl/38050/photos/big/22249481.jpg Edytowano przez iqor (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Więc powtarzam pytanie:
Należy te dachówki odpowiednio dociąć czy bez docinania dojść do nich styropianem i tynkiem?


Tak na moje widzi mi sie to najpierw trza położyć ten styropian a potem dociąć te dachówki. Bo jak niby chcesz dociąć przed? znasz wymiar jaki wyjdzie po ociepleniu?

Rozumiem, że chodzi Ci o ścianę szczytową.
Link do komentarza
Cytat

Bo jak niby chcesz dociąć przed?


Nic takiego nie napisałem.
No pewnie, że po położeniu styropianu. Chodziło mi oto czy zamiast kładzenia fartucha można dojść do dachówek bezpośrednio tynkiem. Widziałem już takie rozwiązania i zastanawiam się czy mi tego nie zaproponują tynkarze. Osobiście wolałbym gdyby docieli dachówki.

W jaki sposób umocować ten fartuch blaszany w styropianie. Obecnie zrobione jest nacięcie w pustakach i tam właśnie włożony jest fartuch. W styropianie też robi się nacięcie czy mocuje całkiem inaczej?
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Nic takiego nie napisałem.


Pytałeś czy dachówki dociąć po położeniu styro, a mi jakoś przed oczami pojawiło się , że chciałeś dociąć przed icon_lol.gif
Ot taka mała nadinterpretacja z mojej strony icon_cool.gif
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Właśnie jestem na etapie tynkowania. Zdecydowałem się na 5 cm styropianu i nie żałuję, gdyż teraz wiem, że tak równych ścian nie dałoby się osiągnąć bez kładzenia styropianu. Ponawiam pytanie z poprzedniego posta odnośnie sposobu mocowania blaszanego fartucha do styropianu.
Link do komentarza
Profesjonalne rozwiązanie polega na mocowaniu fartucha do listwy startowej, na której spoczywa ocieplenie. Fartuch powinien mieć zawiniętą krawędź wprowadzoną w rowek w styropianie. Ostatecznie blachę można mocować na kołki rozporowe (osadzone w murze) podkładając na pod fartuch płaskownik usztywniający, który zabezpieczy przed pofalowaniem przy przykręcaniu.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Trzeba było od razu napisać, że to pod dachem... 
    • Krokwie poziome (kleszcze) i pionowe (słupy) są odsunięte od ścian około 40-50cm, więc stwierdziliśmy z kumplem, że to za daleko żeby mocować profile UD do ścian. Może źle się wyraziłem pisząc w powietrzu, bo pofile UD będą przykręcone do krokwi poziomych (kleszczy), ale tylko wschód-zachód, bo te dwie pozostałe płatwie są 30cm wyżej i tam nawet nie ma jak już nic zamocować. To oczywiście niezgodne ze sztuką, bo krokwie coś tam zawsze pracują razem z dachem, dlatego dajemy krzyżowy, OSB i dopiero GK, to samo na skosach. Btw na ścianach szczytowych będzie piana Pur, więc profil by nam zalali pianą jakby był przykręcony do tej ściany. Oczywiście pewności czy to pękać nie będzie 100% nie ma. GK na łączeniach z sufitem i ściankach kolankowych ze skosami będą łączone profielem elastycznym. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Parking ma dużo większą wytrzymałość na ściskanie niż Termo fundament... zatem musi być twardszy... Przecież one mają zasadniczo różne docelowe zastosowanie...   TERMONIUM fundament:         Parking odpowiedniej grubości  zastąpić może termonium, ale w żaden sposób nie może być odwrotnie     
    • W opisie mam tak  Czyli nie ma różnicy czy zastosuje ten czy który mam obecnie eps200 parking w sumie wygląda on mi na lepszy dużo twardszy , ale tamten dedykowany do fudamentu więc jestem głupi z tego ale to i to EPS ... 
    • Kiedy właśnie o to chodzi, żeby sufit podwieszony był zupełnie niezależny, niezwiązany z tym stropem drewnianym, obitym OSB...   Do stropu drewnianego, przez płytę OSB przymocujesz zaczepy do swojego sprzętu sportowego... Będzie on narażone na drgania, przeciążenia, uderzenia przy mniej, czy bardziej intensywnych ćwiczeniach - tak jak ostrzegają wyżej koledzy... Na stropie betonowym może nie bardzo odczuwalne byłyby te ruchy i nie powodowałyby drgań, które spowodują pękanie podwieszanego sufitu z płyt g/k na połączeniach płyt g/k... Jeśli zrobisz wg Twojego planu - czyli sprzęt podwieszony poprzez sufit z wykończeniem g/k - na 100% w krótkim czasie będzie zarysowany sufit... właśnie na połączeniach płyt g/k...   W poprzek pokoju dasz gęściej profile CD60 - co 30 cm - i to powinno mechanicznie wytrzymać obciążenie płytami g/k... będzie sobie wisiał, przecież niczym dodatkowo nie obciążony, a przez otwory, o których pisałem wcześniej, niezależnie od podwieszonego sufitu, umocujesz sprzęt do belek obitych płytami OSB... sprzęt będzie sobie działał, ale nie oddziaływał na g/k... Można pomyśleć o stelażu krzyżowym, ale wydaje mi się, że przy niespełna 3 metrach szerokości pokoju, będzie to przerost formy nad treścią... Jak masz wielkie wątpliwości co do ciężaru podwieszonego sufitu, to (nie wiem co na to powiedzą koledzy) można zastosować PŁYTĘ G-K SPECJALNĄ 2600x1200x6,5MM PRO FLEXI NORGIPS...     No, ja tak bym zrobił... prosty, jednopoziomowy, gęstszy  stelaż, płyty 12 mm, otwory na montaż sprzętu wprost do drewnianego stropu...   Jeszcze uwaga:   Płyta nie powinna się o ścianę opierać - ona ma wisieć na stelażu... przy profilach CD60 zamocowanych co 30 cm, będzie wisieć na pięciu profilach...   Płyta ma 260 cm długości, więc i  tak będzie jeszcze połączenie na jej szerokości do tych 290 cm pokoju...   Będzie miało co pękać - w razie drgań i ruchów stropu...  
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...