Skocz do zawartości

powietrzna pompa ciepła cwu a kominek bez płaszcza


Recommended Posts

Witam wszystkich.
Pytam jak w tytule postu.
Chciałabym kupić powietrzną pompę ciepła do cwu, żeby wreszcie uniknąć palenia w piecu c.o. od wiosny do jesieni.
Posiadam kominek z nawiewem do pokoi na piętrze(sprawdza się b.dobrze). Dom dobrze ocieplony,więc palimy
w kominku codziennie od wczesnej wiosny do późnej jesieni.Ciepła woda z pieca c.o.palone średnio raz na ok.tydzień.
Czy w okresach jak temp. zewnętrzna oscyluje w okolicach 0 st.C dałoby dogrzewać ciepłą wodę ciepłem z kominka,
które w tym okresie właściwie nie jest wykorzystane?Jeśli tak,jak to zrobić?Dzięki za wszelkie sugestie.


Link do komentarza
Bez problemu.
Musisz tylko na rurze dymowej w kapie kominka zainstalować nadstawkę/nasadę wodną dobraną do mocy Waszego kominka i połączyć ją hydraulicznie z zasobnikiem CWU.

Cytat

Czy w okresach jak temp. zewnętrzna oscyluje w okolicach 0 st.C dałoby dogrzewać ciepłą wodę ciepłem z kominka,
które w tym okresie właściwie nie jest wykorzystane?


Tego za bardzo nie rozumiem.
Skoro ciepło nie jest wykorzystywane to poco palić w kominku?
I jak do tego wszystkiego ma się pompa ciepła do CWU?
Link do komentarza
Być może pytanie nieprecyzyjnie sformułowane.Otóż w okresach,kiedy temp.zewn. oscyluje ok.0 - 10 st.C palę w kominku ale w sypialniach gdzie jest nadmuch czyli na górze temperatura do spania jest dla nas za wysoka,uchylamy więc okna na noc.
Jest to dla mnie niewykorzystane ciepło kominka.Jeśliby była możliwość "odbioru" ciepła do celów ogrzania cwu byłoby to,o co mi chodzi.
Powietrzna pompa o której myślę tj.HEWALEX grzeje wodę optymalnie (czyli odpowiedni COP)od temp. około 7-8 st.C a komfortowo od 15 st.C.
Link do komentarza
Cytat

A jaki problem żeby z tego nadmiaru ciepła korzystała PPCi?
Przecież dla tak małej jednostki czerpnia nie musi być tylko z zewnątrz.
Ona może pracować w obiegu wewnętrznym powietrza.


Jedno jest wyjaśnione,jest możliwość.Teraz pytanie o techniczną stronę.
Rozumiem,że należy nawinąć na przewód dymowy rurkę (miedź?)i połączyć
ją z bojlerem.Ale..
1/jakiej średnicy i długości winna być ta rurka?
2/przy piecu co mam bojler 100l ,do odzysku z kominka należałoby dodać
drugi - czy z wężownicą?jaka pojemność?
3/znów czy - potrzebna do tego druga pompka(jedna jest przy piecu)
4/sprawa bezpieczeństwa - jeśli woda za gorąca co będzie odbierało ten
ewent. nadmiar gorącej wody?
Wybacz blondynce,ale tak jest,że myślę ja,tak więc z góry bardzo,bardzo
dzięki za pomoc icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Jedno jest wyjaśnione,jest możliwość.Teraz pytanie o techniczną stronę.
Rozumiem,że należy nawinąć na przewód dymowy rurkę (miedź?)i połączyć
ją z bojlerem.Ale..


Może najpierw usystematyzujmy zagadnienia bo przeskakujesz z tematu na temat.
Rozumiem że to dla Ciebie jeden problem dotyczący rozbudowy systemu podgrzewania CWU, ale...

Owijanie przewodu dymowego rurką miedzianą to robota która przyniesie bardzo mizerne efekty w stosunku do poniesionych kosztów i nakładu pracy.
Chyba że myślisz o takiej profesjonalnej konstrukcji:


Zacznij może od => nasada wodna kominkowa
( https://www.google.pl/search?q=nasada+wodna...421&bih=640

http://www.kominkinapiatke.com.pl/akcesori...-kominkowe.html )

100l (0,1m3)pojemności bojlera/zasobnika to tyle co nic.
Dla zakresu temperatur 30 =>90oC upniesz w nim 7kWh ciepła.
Ciężko wyrokować jaki zasobnik będzie dla Ciebie idealny (nic nie wiadomo o mocy kominka, mocy wymiennika, tudzież mocy rzeczywistej z jaką będzie akurat u Ciebie pracował), ale rozbudowując układ celowałbym w zasobnik 300l +.
Na marginesie Hewelek ma w swojej ofercie PPCi z takim zasobnikiem wyposażonym w wężownicę.
Ładowania zasobnika raczej grawitacyjnie nie zrobisz, więc ten układ będzie wymagał swojej pompy obiegowej.
Nasady kominkowe są również z dodatkowymi wężownicami co pozwoli poprzez elektrozawór sterowany termicznie zabezpieczyć układ przed przegrzaniem... to w sprawie bezpieczeństwa gdyby się okazało że kominek dysponuje za dużą mocą grzewczą.
Link do komentarza
Cytat

Witam wszystkich.
Pytam jak w tytule postu.
Chciałabym kupić powietrzną pompę ciepła do cwu, żeby wreszcie uniknąć palenia w piecu c.o. od wiosny do jesieni.
Posiadam kominek z nawiewem do pokoi na piętrze(sprawdza się b.dobrze). Dom dobrze ocieplony,więc palimy
w kominku codziennie od wczesnej wiosny do późnej jesieni.Ciepła woda z pieca c.o.palone średnio raz na ok.tydzień.
Czy w okresach jak temp. zewnętrzna oscyluje w okolicach 0 st.C dałoby dogrzewać ciepłą wodę ciepłem z kominka,
które w tym okresie właściwie nie jest wykorzystane?Jeśli tak,jak to zrobić?Dzięki za wszelkie sugestie.



Alternatywnym rozwiązaniem dla Pani może być niezależna pompa ciepła do c.w.u., która nie wymaga palenia w piecu czy kominku i nie angażuje użytkownika w żaden sposób. Przykładem takiego urządzenia jest system BECT marki Sofath, który pozyskuje energię do podgrzewu c.w.u. z powietrza zewnętrznego lub z powietrza wewnątrz budynku. System BECT składa się z powietrznego wymiennika ciepła, sprężarki o mocy grzewczej 1,7 kW, a także zasobnika c.w.u o pojemności 210 l, 260 l lub 270 l. Co więcej, czytelny i prosty w obsłudze interfejs panelu sterowania umożliwia monitorowanie akutalnego stanu ciepłej wody, a także wskazuje ilość dostępnych kąpieli. Kolejną zaletą jest to, że powietrze, z którego pompa odebrała ciepło może posłużyć do schłodzenia spiżarni czy piwniczki.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Cytat

Alternatywnym rozwiązaniem dla Pani może być niezależna pompa ciepła do c.w.u., która nie wymaga palenia w piecu czy kominku i nie angażuje użytkownika w żaden sposób. Przykładem takiego urządzenia jest system BECT marki Sofath, który pozyskuje energię do podgrzewu c.w.u. z powietrza zewnętrznego lub z powietrza wewnątrz budynku. System BECT składa się z powietrznego wymiennika ciepła, sprężarki o mocy grzewczej 1,7 kW, a także zasobnika c.w.u o pojemności 210 l, 260 l lub 270 l. Co więcej, czytelny i prosty w obsłudze interfejs panelu sterowania umożliwia monitorowanie akutalnego stanu ciepłej wody, a także wskazuje ilość dostępnych kąpieli. Kolejną zaletą jest to, że powietrze, z którego pompa odebrała ciepło może posłużyć do schłodzenia spiżarni czy piwniczki.


Skoro już mowa o pompach ciepła dedykowanych do cwu ja polecam nowość - vitocal 060A.
Tak jak przedmówca zauważył, rzeczywiście korzyści z wykorzystania takiego urządzenia jest kilka. Akurat ta pompa o której mówie jest dedykowana do modernizacji instalacji stałopalnych, gdzie ma poprawić komfort przygotowania ciepłej wody, a więc brak czyszczenia kotła w okresie poza sezonem grzewczym, mniejsze roczne zużycie paliwa, czystsze powietrze itd.
W jej kompaktowej obudowie mieści się obok modułu pompy ciepła również zasobnik ciepłej wody użytkowej o pojemności 250 litrów i regulator.

Jest opcjonalnie dostępna bez wężownicowego wymiennika ciepła (typ WWK) do pracy w trybie monoenergetycznym lub z wbudowanym wężownicowym wymiennikiem ciepła (typ WWKS) do dogrzewania z wykorzystaniem kotła grzewczego lub instalacji solarnej. Edytowano przez Konsultant Viessmann (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Witam wszystkich.
Pytam jak w tytule postu.
Chciałabym kupić powietrzną pompę ciepła do cwu, żeby wreszcie uniknąć palenia w piecu c.o. od wiosny do jesieni.
Posiadam kominek z nawiewem do pokoi na piętrze(sprawdza się b.dobrze). Dom dobrze ocieplony,więc palimy
w kominku codziennie od wczesnej wiosny do późnej jesieni.Ciepła woda z pieca c.o.palone średnio raz na ok.tydzień.
Czy w okresach jak temp. zewnętrzna oscyluje w okolicach 0 st.C dałoby dogrzewać ciepłą wodę ciepłem z kominka,
które w tym okresie właściwie nie jest wykorzystane?Jeśli tak,jak to zrobić?Dzięki za wszelkie sugestie.



Witam,

Nawiązując do tematu wyboru powietrznej pompy ciepła do przygotowywania ciepłej wody użytkowej, zachęcam do zapoznania się urządzeniem z serii Supraeco W SWI marki Junkers. Pompa ciepła posiada wbudowany zasobnik c.w.u. o pojemności 260l, z możliwością podłączenia dodatkowego źródła ciepła. Dzięki wykorzystaniu energii powietrza otoczenia urządzenie to osiąga sprawność nawet do 430%..
W razie pytań ? jestem do dyspozycji.

Pozdrawiam,

________________________________
Konsultant marki Junkers
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...