Skocz do zawartości

Jaki kocioł gazowy na 380m2


Recommended Posts

Witam serdecznie,

Stoję właśnie przed dylematem wyboru pieca gazowego kondensacyjnego. Mam gaz ziemny na działce podłączony.
Przerobiłem już trochę ekip sprzedająco-serwisująco-montażowych i szczerze przyznam, że tak mi namieszali w głowie, że masakra.

Dom o powierzchni użytkowej 326 m2, kubatura 1375 m3 ( bez garażu o pow. 42,22 - będzie nieogrzewany ).
- na podłogówce będzie : parter 213 m2 + część poddasza 30 m2
- reszta poddasza : grzejniki

Ocieplenie : poddasze wełna mineralna 25 cm, ściany wełna mineralna 15 cm i styropian 15 cm

Generalnie docelowo ogrzewanie ma być oparte o powietrzną pompę ciepła 18 KW współpracującą z piecem gazowym kondensacyjnym. A ponieważ część budowy to generalny remont i przebudowa domu drewnianego, to mam w piwnicy jeszcze piec "śmieciuch" na wszystko co popadnie ( najbardziej lubi drewno ) i jego też chcę włączyć do systemu na wypadek wojny i ataku-icon_smile.gif - pewnie i tak nie da rady ogrzewać takiej powierzchni, ale będą jeszcze dwa kominki, więc nie zginiemy.

Mam w tej chwili dwie oferty gazówki :
1. De Dietrich MCR3 24 T
2. Viessman Vitodens 200-W 35 KW + vitotronic 200 HO1B

I szczerze mówiąc nie bardzo wiem który wybrać. Różnica jest kolosalna, bo De detrich mogę mieć za 3300 brutto, a Viessmann za ..... 11.000 brutto.

Poradźcie coś proszę, bo zastanawia mnie fakt, że jeden "instalator" zaproponował kocioł o mocy 24 KW ( de dietrich ), a drugi o mocy 35 KW ( Viessmann ) i zastanawiam się, który przewymiarował a który niedowymiarował....

Plan jest generalnie taki, że głównym źródłem ciepła ma być właśnie pompa ciepła powietrzna 18 KW ( czekamy na program dofinansowania Prosument ), która ma działać w zakresie temperatury do ok. -8 st. a potem pałeczkę ogrzewania ma przejmować piec gazowy. Dodam przy tym, że część pomieszczeń o pow. 120 m2 będzie używana cały czas na nasze własne potrzeby mieszkaniowe, a reszta jak zajdzie potrzeba, ktoś przyjedzie ( goście na przykład ). Część budynku będzie uzywana jako "pokoje do wynajęcia" a zatem na full będzie ogrzewana tylko wtedy kiedy będą goście. Dom jest po prostu w okolicy atrakcyjnej turystycznie.

W ciągu najbliższego miesiąca muszę podjąć decyzję co do pieca gazowego, jedyna różnica z tych które wybrałem, to różnica w cenie i w mocy - nie do końca rozumiem, skąd takie różnice w propozycjach.

Poradźcie coś proszę, bo mam czasami uczucie, że sprzedawcy się zlatują jak sępy, widzą laika i chcą go po prostu złoić.
Link do komentarza
Piszesz że masz miesiąc czasu na podjęcie decyzji.
To wykorzystaj ten czas i zrób OZC... będziesz znał konkretne zapotrzebowanie na ciepło całego domu lub i jego poszczególnych stref.
Jak już będziesz dysponował tą wiedzą, to zastanów się czy kocioł gazowy jest Ci w ogóle potrzebny, czy może wystarczy sama pompa ciepła.
Ponieważ ma być to powietrzna pompa ciepła jej moc musi być dobrana do zapotrzebowania na ciepło bardzo dokładnie, a nie według katalogu.
Jej dobór (moc) powinien uwzględniać spodek mocy grzewczej przy niższych temperaturach zewnętrznych (DZ).
Godzinę "zero" jak i ekstrema pogodowe załatwi "śmieciuch" i kominki.

Zarówno PCi jak kocioł kondensacyjny (który zakładasz że będzie) lubią pracować w "niskiej temperaturze", więc i tak grzejniki na tych pozostałych 80m2 które nie zostały dołączone do podłogówki muszą być przeliczone i odpowiednio dobrane pod zasilanie niskotemperaturowe.
Link do komentarza
Zapotrzebowanie cieple budynku było liczone ( przynajmniej tak mi się wydaje ) przez człowieka od Viessmana. Nie wiem, czy tak to powinno wyglądać, ale wprowadzał przeróżne dane do jakiegoś mądrego programu komputerowego.
I wyszło mu tak :
- zapotrzebowanie na ciepło : 19 KW
- zapotrzebowanie na ciepło przez pompę ciepła na ogrzewanie 20314 kwh/rok
- zapotrzebowanie na ciepło przez pompę na ciepłą wodę 9137 kwh/rok

I uzupełnienie tego przez drugie źródło ciepła
- ogrzewanie 1954 kwh/rok
- ciepła woda 2368 kwh/rok

Oczywiście zapotrzebowanie na prąd wyliczył oddzielnie dla pompy ciepła ( na działanie pompy obioegowej itp. )
- dla ogrzewania budynku 7334 kwh/rok
- dla przygotowania ciepłej wody 3076 kwh/rok

Przy czym w podsumowaniu tego opracowania zobaczyłem coś zupełnie dla mnie zaskakującego : koszty eksploatacji pompy ciepła i pieca gazowego wyszły praktycznie identyczne :
- pompa ciepła 7872 zł / rok
- piec kondensacyjny gazowy 9322 zł / rok

Nie wiem na ile te dane mają odzwierciedlenie w rzeczywistości, stąd mój post na tym forum.

Biorąc przy tym pod uwagę koszt zakupu urządzeń, to koszt zakupu pieca jest przynajmniej 5 razy niższy niż koszt zakupu pompy, a koszty eksploatacyjne w skali roku porównywalne, bez większego szału jeśli chodzi o różnice 1500 zł rocznie w kosztach eksplotatacji.

I zacząłem się zastanawiać... czy może sam piec gazowy ? A może sama pompa ciepła ? Po drodze gdzieś poczytałem o programie Prosument, który ma dofinansowywać zakup pompy w 20 %, więc po kolejnych rozmowach zgłupiałem ciałkiem. Gdybym budował normalny zwykły dom na standardowym poziomie dziś ok. 150 m2, to w ogóle bym się nie zastanawiał, tylko wziął gazówkę i spokój. Ale tutaj, przy takim metrażu, przy wykorzystaniu części domu pod "agroturystykę", dylematów jest naprawdę dużo. A chodzi mi wyłącznie o to, abym wydał kasę z sensem. Bywam na budowie średnio raz na miesiąc i wiele decyzji jest podejmowanych na odległość, więc tym bardziej muszą one być przemyślane, a niestety jestem w temacie budownictwa laikiem.
Link do komentarza
Cytat

- zapotrzebowanie na ciepło przez pompę na ciepłą wodę 9137 kwh/rok

I uzupełnienie tego przez drugie źródło ciepła

- ciepła woda 2368 kwh/rok



icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif Zmień tego "fachowca" na fachowca.

Tylko tego co wyliczył dla CWU wychodzi, że w tym domu przebywa codziennie 20 osób zużywających (każde z nich) około 50l CWU o temperaturze około 50 stopni (lub 10 osób z codziennym zużyciem 100l CWU też przez każdego z nich)icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif


I dobór kotła gazowego - ciekawy bo zapewnia komfort taki jak z zasobnikiem 150l (Ty potrzebujesz, w.g. tych wyliczeń 1.000l)

Rozwiązaniem sytuacji może być układ kaskadowy (mieszany lub jednorodny).

Być może, korzystnym też będzie, potraktowanie odrębne obu sposobów użytkowania domu - dla domu zasilanie i obieg osobny i dla gości osobny.

I ostatnia uwaga, jeśli goście mają być także w okresie letnim i przy faktycznym zużyciu CWU w ilości 1.000l/dobę powinno się rozważyć zastosowanie kolektorów słonecznych. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif Zmień tego "fachowca" na fachowca.

Tylko tego co wyliczył dla CWU wychodzi, że w tym domu przebywa codziennie 20 osób zużywających (każde z nich) około 50l CWU o temperaturze około 50 stopni (lub 10 osób z codziennym zużyciem 100l CWU też przez każdego z nich)icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif


I dobór kotła gazowego - ciekawy bo zapewnia komfort taki jak z zasobnikiem 150l (Ty potrzebujesz, w.g. tych wyliczeń 1.000l)

Rozwiązaniem sytuacji może być układ kaskadowy (mieszany lub jednorodny).

Być może, korzystnym też będzie, potraktowanie odrębne obu sposobów użytkowania domu - dla domu zasilanie i obieg osobny i dla gości osobny.

I ostatnia uwaga, jeśli goście mają być także w okresie letnim i przy faktycznym zużyciu CWU w ilości 1.000l/dobę powinno się rozważyć zastosowanie kolektorów słonecznych.



20 osób to maksymalne obłożenie części dla gości. Kolektory słoneczne zostały wyeliminowane z propozycji z uwagi na to, że wtedy kiedy mogę mieć najwięcej gości ( lato ), uzależniam się z ciepłą wodą od słońca. Chcę uniknąć sytuacji, kiedy np. pada 2 dni a ja mówię gościom że nie ma ciepłej wody bo pada deszcz. Stąd pomysł na pompę ciepła, dzięki której mogę się uniezależnić od pogody i jestem z systemem bardziej uniwersalny.
Zaplanowane zasobniki CWU to 2 x 400 L + bufor dwuwężownicowy 400 L, pracujący w układzie biwalentnym.

Ja bym bardzo chciał mieć takie obłożenie gości, że mam codziennie 20 osób -icon_smile.gif, ale przecież to nierealne. Przyjęliśmy że satysfakcjonujące nas obłożenie to maksymalne obłożenie przez 60 dni w roku. Więc cały system nie będzie pracował bez przerwy na pełnych obrotach.

Założeniem było, że w sytuacji, kiedy nie mam gości ( np. listopad albo styczeń ) "przykręcam" regulatory pokojowe dla podłogówki w części dla gości na 15 C, a wtedy u siebie w domu "pykam" sobie : pompą ciepła do temp. -8 C, a poniżej tej temperatury automatyka załącza piec gazowy. Przyjąłem sobie też założenie, że kiedy jestem w domu ( w większość czasu mnie nie ma, bo normalnie pracujemy ), np. w weekend i nie mam gości, to mam czas żeby zejść do piwnicy i zapalić w piecu drzewem lub węglem, który pierwotnie ogrzewał ten dom i jednoczesnie zagrzać wodę CWU.

Jeśli źle sobie to wykombinowałem, to proszę wyprowadźcie mnie z błędu. Jeszcze mam czas, żeby conieco pozmieniać.

Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

20 osób to maksymalne obłożenie części dla gości. Kolektory słoneczne zostały wyeliminowane z propozycji z uwagi na to, że wtedy kiedy mogę mieć najwięcej gości ( lato ), uzależniam się z ciepłą wodą od słońca.


To ma być lokal użytkowy czy dom prywatny? Bo z tego co piszesz wynika,że jakąś agroturystykę robisz.
A tu wszyscy biorą Twój dom jako dom jednorodzinny.
Jeżeli chcesz wiedzieć dokładnie jaki kocioł to wklej projekt i opisz ten dom jakie ma spełniać zadanie.
Link do komentarza
Cytat

To ma być lokal użytkowy czy dom prywatny? Bo z tego co piszesz wynika,że jakąś agroturystykę robisz.
A tu wszyscy biorą Twój dom jako dom jednorodzinny.
Jeżeli chcesz wiedzieć dokładnie jaki kocioł to wklej projekt i opisz ten dom jakie ma spełniać zadanie.



A własnie... napisałem na początku w pierwszym poście, że część budynku będzie dla gości.
Tak robię coś na kształt agroturystyki.
Kończę przebudowę starego domu drewnianego ( budowa ok. 1955 rok ) z bala drewnianego kwadratowego. Obok tego budynku stoi 30 letni budynek gospodarczy murowany który będzie właśnie przeznaczony dla gości jako dla uproszczenia agroturystyka. Pomiędzy domem a budynkiem gospodarczym wybudowałem tzw. budynek łączący mieszkalny z dzisiejszym gospodarczym. Budynek łączący mieści w sobie na parterze : kuchnię dla gości, tzw. salę kominkową, kotłownię. Na poddaszu jeden pokój z łazienką, garderobą i poddaszem. Do budynku został też dobudowany garaż.

Piszę o tym jak o domu jednorodzinnym, bo nie traktuję tego jako biznesu.

W załączeniu rzuty i wizualizacja. Może to pomoże. No i przepraszam forumowiczów za niedomówienie -icon_smile.gif

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

A własnie... napisałem na początku w pierwszym poście, że część budynku będzie dla gości.


Wiesz każdy z nas przyjmuje gości, ja też mam część domu dla gości jak przyjadą (jeden pokój i ewentualnie salon) icon_biggrin.gif , ale już sprawa się wyjaśniła o co biega więc ktoś Ci tu doradzi po wyjaśnieniu co i jak.
Link do komentarza
Tym bardziej zaprojektuj 2 niezależne systemy grzewcze - choćby mając na uwadze to, że kocioł o mocy ponad 30kW musi być w kotłowni z określonymi wymaganiami, znacznie bardziej rygorystycznymi niż dla kotłów do 30kW.

I rozważ, że przy proponowanym przez "fachowca" rozwiązaniu grzania CWU, będziesz sumarycznie ogrzewał taką sama ilość wody, dla 1 gościa, jak i dla 20.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...