Skocz do zawartości

Pozwolenie na szambo, a jest kanalizacja


Recommended Posts

Witam,
kiedy rozpocząłem budowę w 2012r. droga przed domem nie była uzbrojona w kanalizację i siłą rzeczy musiałem wystąpić o budowę szamba (wraz z PnB). I PnB obejmowało również budowę zbiornika bezodpływowego. W trakcie mojej budowy wybudowano kanalizację i mam możliwość podłączenia się do niej (ba, zrobiłem już to).
Ale zaświeciło mi się pomarańczowe światło: czy oby nie wymaga to zmiany PnB? Jak uważacie?
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Skoro nie wystąpił o warunki, to pewnie i projektu nie ma...


Tu w trakcie budowy nastąpiło i on jako jeden z pierwszych się podłączył zapewne więc chyba tylko projekt wystarczyłby.
Warunki są potrzebne przy załatwianiu PnB.
Link do komentarza
Gość Leszek4
Cytat

Tu w trakcie budowy nastąpiło i on jako jeden z pierwszych się podłączył zapewne więc chyba tylko projekt wystarczyłby.
Warunki są potrzebne przy załatwianiu PnB.


No wiesz, ja tam się nie znam, ale pomyślałem sobie, że trudno projektować coś, nie mając przed nosem warunków technicznych właściciela kanalizacji... icon_smile.gif
Choć przyłącze jest już wykonane, to teraz trzeba chyba je jakoś zalegalizować. icon_rolleyes.gif
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Przed wystąpieniem o PnB warunki były na NIE. Dlatego szambo. W trakcie budowy się to zmieniło. Projekt przyłacza jest. Ale PnB domu nie zmieniałem.


Nie będzie z tym większych problemów, no chyba że masz u siebie urzędników co nie maja co robić icon_biggrin.gif
Zapytaj się kierownika i tego kto robił Ci adaptację jak to się u Ciebie załatwia.
I tak na zakończenie budowy będziesz robił mapkę po wykonawczą , więc wszystkie przyłącza będą na niej naniesione.
Link do komentarza
Projektant jest wszechwładnym w tym zakresie.
Jeśli uzna, że zmiana jest nieistotna, to dalej prościutko - nanosi zmiany na projekcie i finito.
Jeśli jednak uzna, że zmiana jest istotna, to w zależności od "okoliczności lokalnych":
- projekt zamienny i "nowe PnB", albo
- projekt "zamienny" i zmiana PnB w zakresie .......




Projektant.
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Tak, ale zastanawiam się czy nie jest to zmiana istotna.
PS. Przyłącze wykonywała firma, ktora robiła kanalizę w drodze. Uzyskali nowe warunki, zrobili projekt. Więc nie ma tu czego legalizować.


Ale u Ciebie w PnB jest szambo a nie kanalizacja.
A przyłącze energetyczne tez robi ZE a legalizować jak to nazwałeś trzeba.
Link do komentarza
Wypowiedź projektanta t.j. adaptującego projekt gotowy:
"Budynek był wybudowany zgodnie z pozwoleniem na budowę a szambo po prostu nie zostało wykonane. Wykonuje Pan przyłącze kanalizacyjne podłancza do niego budynek i wszystko jest ok. Na zakończenie budowy do nadzoru budowlanego zanosi Pan inwentaryzacje geodezyjną z wrysowanym przyłączem kanalizacyjnym i umowę z zarządcą sieci zamiast atestu szamba. Najwyżej kierownik budowy może wpisać w dziennik, ze z uwagi na
powstanie kanalizacji zrezygnowano z wykonywania szamba
"
Link do komentarza
Gość Leszek4
Cytat

"...umowę z zarządcą sieci..."


A czy zarządca tej sieci w ogóle wie o tym, że włączyłeś się do jego kanalizacji i w jaki sposób to zrobiłeś?
Link do komentarza
Skoro zakwalifikował jako odstępstwo nieistotne (zgodnie ze swoim prawem do tego), to powinien nanieść zmiany na projekt i podpisać się pod tym - zgodnie z wymaganiami prawnymi.

W takiej sytuacji ma podpisać również oświadczenie (kończące budowę) o zgodności z projektem.

Kierownik nie ma żadnych praw w tym temacie - co najwyżej może i powinien stwierdzić w oświadczeniu, że nie jest to zgodne z projektem. Inaczej, kierbud, poświadczy nieprawdę.
Link do komentarza
Gość stach
Cytat

Wypowiedź projektanta t.j. adaptującego projekt gotowy:
"Budynek był wybudowany zgodnie z pozwoleniem na budowę a szambo po prostu nie zostało wykonane. Wykonuje Pan przyłącze kanalizacyjne podłancza do niego budynek i wszystko jest ok. Na zakończenie budowy do nadzoru budowlanego zanosi Pan inwentaryzacje geodezyjną z wrysowanym przyłączem kanalizacyjnym i umowę z zarządcą sieci zamiast atestu szamba. Najwyżej kierownik budowy może wpisać w dziennik, ze z uwagi na
powstanie kanalizacji zrezygnowano z wykonywania szamba
"


Nie mam wyższego, "projektanckiego" wykształcenia, ale moja polonistka w technikum uczyła mnie w 1965 roku, że powinno się napisać podłącza icon_rolleyes.gif
Link do komentarza
Cytat

A czy zarządca tej sieci w ogóle wie o tym, że włączyłeś się do jego kanalizacji i w jaki sposób to zrobiłeś?



A jaki to ma związek z PnB domu? To są dwie odrębne sprawy urzędowe. Zarządca wie, bo zrobiłem to zgodnie z prawem i za jego przyzwoleniem. Jego jednak nie interesuje moje pozwolenie na budowę domu (czy tam jest szambo czy kanaliza).
Link do komentarza
Gość Leszek4
Cytat

A jaki to ma związek z PnB domu?


Nie ma, ale potem trzeba podpisać umowę na odbiór ścieków. Ale skoro...
Cytat

za jego przyzwoleniem.


... to nie ma sprawy.

Bo w czasach nagminnego podłączania do kanalizacji sanitarnej rur spustowych z rynien, tudzież drenaży, zarządca mógłby zechcieć zerknąć sobie na to i owo przed zasypaniem. Wody opadowe kierowane do oczyszczalni, to poważny problem.
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Bo w czasach nagminnego podłączania do kanalizacji sanitarnej rur spustowych z rynien, tudzież drenaży, zarządca mógłby zechcieć zerknąć sobie na to i owo przed zasypaniem. Wody opadowe kierowane do oczyszczalni, to poważny problem.



I powinien zajrzeć czy przyłącze zrobione wg projektu, a kto wie czy firma nie robiła przyłącza.
Dodam , choć już tu to zostało napisane ,że jeżeli został wykonany projekt przyłącza to w porozumieniu z zarządcą, wg jego wytycznych, w innym razie nie został by zatwierdzony.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...