Skocz do zawartości

przyłącze wodociagowe


Recommended Posts

Witam!
Z przyjaciółmi wybudowaliśmy 4-ro segmentowy szeregowiec. Cztery przyłącza gazowe położyliśmy w jednym wykopie, podsypaliśmy piaskiem, położyliśmy taśmę ostrzegawczą i zakopaliśmy . Gazownia odebrała, podłączyła gaz i jest o'k.
Podobnie kable elektryczne też w jednym wykopie i tak dalej. Energetyka odebrała, podłączyła i jest o"k.
Teraz woda. Wodociągi podciągnęły w końcu miejską sieć w ulicy, przystąpiliśmy do wykonania przyłączy naszych segmentów i......zaczęły się schody!!!! Wodociągi nie zgadzają się na położenie 4-rech przewodów z polietylenu fi 30mm
w jednym wykopie!!! Mają być 4-ry wykopy oddzielone od siebie co 40 cm minimum!! po to aby jak jeden trzeba będzie wykopać do naprawy (!?) to przy tym wykopywaniu zostaną uszkodzone sąsiednie przewody gdy będą w jednym wykopie.
Nie dyskutując z i............ zaproponowaliśmy położenie 4-rech przewodów w jednym wykopie ale każdy w oddzielnej twardej rurze osłonowej, nawet stalowej jak im to pozwoli spokojnie spać.
Odpowiedż NIE bo NIE. Bo my to panie jesteśmy wadza i wynocha!!!
W końcu dla świętego spokoju zrobilibyśmy tak jak chcą ale nie mamy na to miejsca !!!! Za mała działka!
Pytanie:
Jak to jest? 4-ry kable mogą być w jednym wykopie obok siebie, 4-ry przewody gazowe też. A przewody z wodą NIE?
Czy jakieś przepisy, polskie czy też europejskie normy to regulują? Jak walczyć z taką g......? A może jest jakiś instytut
u którego można zamówić opinię na ten temat bo pewnie bez sądu się nie obędzie a w sądzie bez takiej opinii też nie da rady?
To tyle
Bardzo proszę o jakąś podpowiedż co z tym zrobić? Jak sobie z tą wadzą poradzić!?
Pozdrówka
R
Link do komentarza
Nie prościej będzie położyć w wykopie jedną rurę fi110, a od niej wykonać bezpośrednie przyłącza do budynków? Koszt będzie niewiele wyższy (wykop jeden!) bo dojdą tylko nawiertki na przyłącza ... Wodociągi postępują tak standardowo - wykorzystują sytuację aby rozbudowywać sieć, ale ma to swoje uzasadnienie! Przy okazji położenia rury fi110 w projekcie zostanie zapewne ujęte wykonanie/montaż hydrantu który będzie służył celom p.poż i okresowemu płukaniu z osadu tego odcinka wodociągu - zyskujecie tylko Wy! Odcinek wodociągu i tak przejmie, wraz z ciążącym na tym prawie obowiązkiem utrzymania, przedsiębiorstwo wodociągowe!
Link do komentarza
Gość mhtyl
To jest jedyne słuszne rozwiązanie jakie proponuje Irbis, tylko mała uwaga co do tej fi 110. Nie wiadomo jakiej średnicy jest główny wodociąg. Bo jeżeli jest to fi 90 to nie ma sensu dawać odnogi fi 110.
Link do komentarza
Cytat

Idę o zakład, że średnica ok. fi 125 - jeśli przegram stawiam!



Witam ponownie!
Wielce Szanowni Koledzy Forumowicze, dzięki za zainteresowanie moim problemem!
Tylko skromnie i uprzejmie pragnę przypomnieć o co pytałem!

"Jak to jest? 4-ry kable mogą być w jednym wykopie obok siebie, 4-ry przewody gazowe też. A przewody z wodą NIE?
Czy jakieś przepisy, polskie czy też europejskie normy to regulują? Jak walczyć z taką g......? A może jest jakiś instytut
u którego można zamówić opinię na ten temat bo pewnie bez sądu się nie obędzie a w sądzie bez takiej opinii też nie da rady?"

I to jest mój problem! Płacę podatki (spore!). Budowa, rozbudowa i utrzymanie sieci wodociągowej nie jest moją sprawą ale zadaniem własnym gminy utrzymywanej z moich podatków tak jak i pensje urzędasów gminnych. Moim problemem jest budowa PRZYŁĄCZA a nie PRZEWODU wodociągowego. A pytanie sprowadza się do kwestii: jeżeli wiązka czterech rur z gazem może być w jednym wykopie i podobnie wiązka czterech kabli może być w jednym wykopie to DLACZEGO wiązka czterech przewodów plastykowych z polietylenu fi 30 mm NIE MOŻE być w jednym dołku!???

Nie trzeba być wielkim ekspertem aby ocenić skutki przerwania rury z gazem, kabla z prądem w opozycji do węża (bo trudno coś takiego nazwać rurą) z wodą!!!!

Moje pytanko zadałem bo przestudiowałem WSZYSTKIE ustawy i normy państwowe dotyczące problemu łącznie z regulaminem i tzw. "Wytycznymi projektowymi" Miejskich Wodociągów mojego miasta i NIGDZIE NIE MA SŁOWA NA TEN TEMAT (w sensie zakazu dla takiego rozwiązania). A pytanko zadałem tylko aby się upewnić czy czegoś nie przeoczyłem. Bo marzy mi się państwo w którym każdy robi to co powinien !!!!!
To tyle
Pozdrówka
R
Link do komentarza
Cytat

..... DLACZEGO wiązka czterech przewodów plastykowych z polietylenu fi 30 mm NIE MOŻE być w jednym dołku!???



A warunki techniczne i projekt przyłącza jakie rozwiązanie przewidywał ?

I faktycznie, nie ma jednoznacznie określonych odległości miedzy rurami w jednym wykopie, a skoro nie ma, to decyduje o tym projektant, a ten musi opierać się także na przepisach bhp dotyczących (dość głębokich) wykopów, mając na uwadze warunki geologiczne - wszak jest to najgłębszy wykop.

dopisałem:

Ps. Luknij http://www.gzwikswierklany.pl/files/8.pdf pkt.5.4.3. i 6.1.3

I na marginesie - gdzieś tam w szerokiej gamie przepisów jest zapis, że przypadku budynków dwurodzinnych – bliźniaczych, w zabudowie segmentowej, dopuszcza się zaprojektowanie jednego przyłącza wodociągowego dla dwóch segmentów pod warunkiem oddzielnego ich wprowadzenie do budynku i połączenia z instalacją wewnętrzną.

Być może "pogrupowanie" tych segmentów pozwoli na umieszczenie 2 rur w jednym wykopie.
Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

A warunki techniczne i projekt przyłącza jakie rozwiązanie przewidywał ?

I faktycznie, nie ma jednoznacznie określonych odległości miedzy rurami w jednym wykopie, a skoro nie ma, to decyduje o tym projektant, a ten musi opierać się także na przepisach bhp dotyczących (dość głębokich) wykopów, mając na uwadze warunki geologiczne - wszak jest to najgłębszy wykop.

dopisałem:

Ps. Luknij http://www.gzwikswierklany.pl/files/8.pdf pkt.5.4.3. i 6.1.3

I na marginesie - gdzieś tam w szerokiej gamie przepisów jest zapis, że przypadku budynków dwurodzinnych – bliźniaczych, w zabudowie segmentowej, dopuszcza się zaprojektowanie jednego przyłącza wodociągowego dla dwóch segmentów pod warunkiem oddzielnego ich wprowadzenie do budynku i połączenia z instalacją wewnętrzną.

Być może "pogrupowanie" tych segmentów pozwoli na umieszczenie 2 rur w jednym wykopie.



Szanowny Kolego bajbaga, problem głębokich wykopów (ok. 2m!) został przez teorię i praktykę rozwiązany (nawet tą rodem z byłego ZSRR). Trudności te występują tak samo przy układaniu przewodu jak i potem, gdy potrzeba, dostawaniu się do niego i to niezależnie czy jest to jedna rura jednego przyłącza, wiązki kilku przyłączy czy też PRZEWODU wodociągowego od którego biegną poszczególne przyłącza.
Co do reszty, to masz rację! Można tak zrobić ale nadal pozostają jakieś ruruyw głębokim wykopie.
To tyle
pozdrówka
R
Link do komentarza
Cytat

Szanowny Kolego bajbaga, problem głębokich wykopów (ok. 2m!) został przez teorię i praktykę rozwiązany (nawet tą rodem z byłego ZSRR). Trudności te występują tak samo ...............




Tyle, że to raczej nie do mnie, tylko do "projektanta", który najprawdopodobniej określał warunki techniczne wykonania tego przyłącza - jaką ma wiedzę, taki projekt.
Link do komentarza
Cytat

Witam ponownie!
Wielce Szanowni Koledzy Forumowicze, dzięki za zainteresowanie moim problemem!
Tylko skromnie i uprzejmie pragnę przypomnieć o co pytałem!


Sądzę, że kłopotasz się na zapas.
Jak słusznie zauważył Bajbaga
Cytat

A warunki techniczne i projekt przyłącza jakie rozwiązanie przewidywał?



Cytat

Moje pytanko zadałem bo przestudiowałem WSZYSTKIE ustawy i normy państwowe dotyczące problemu łącznie z regulaminem i tzw. "Wytycznymi projektowymi" Miejskich Wodociągów mojego miasta i NIGDZIE NIE MA SŁOWA NA TEN TEMAT (w sensie zakazu dla takiego rozwiązania). A pytanko zadałem tylko aby się upewnić czy czegoś nie przeoczyłem. Bo marzy mi się państwo w którym każdy robi to co powinien !!!!!
To tyle


Chciałeś machnąć tak sobie przyłącze i masz pretensje, że się nie udało?
Bo tyle wynika z Twojego pytania.
Trzeba zapłacić za projekt, wykonany na podstawie warunków technicznych jakie dostałeś przed uzyskaniem pozwolenia na budowę domu i wtedy, myślę, nikt Ci nie będzie czynił wstrętów, a jeśli to masz podstawę do drogi sądowej (nie potrzebna ekspertyza!)

Uprzedzając ewentualne pretensje - nie pisałeś nigdzie, że wodociągi mają zastrzeżenia do projektu, a tylko do Twojego pomysłu na szybkie rozwiązanie problemu.
Link do komentarza
Cytat

Sądzę, że kłopotasz się na zapas.
Jak słusznie zauważył Bajbaga



Chciałeś machnąć tak sobie przyłącze i masz pretensje, że się nie udało?
Bo tyle wynika z Twojego pytania.
Trzeba zapłacić za projekt, wykonany na podstawie warunków technicznych jakie dostałeś przed uzyskaniem pozwolenia na budowę domu i wtedy, myślę, nikt Ci nie będzie czynił wstrętów, a jeśli to masz podstawę do drogi sądowej (nie potrzebna ekspertyza!)

Uprzedzając ewentualne pretensje - nie pisałeś nigdzie, że wodociągi mają zastrzeżenia do projektu, a tylko do Twojego pomysłu na szybkie rozwiązanie problemu.



Szanowni Koledzy, przypominam temat. Jest prosty i konkretny, a mianowicie czy można czy nie można położyć RAZEM 4-rech węży z polietylenu fi 30 mm (bo trudno to nazwać rurami) w jednym wykopie w stalowych rurach osłonowych czy nie?
To tyle i tylko tyle. Po co dorabiać do tego filozofię? Ja twierdzę, że można bo nic tego nie zakazuje! Wodociągi twierdzą, że nie można a na pytanie dlaczego odpowiadają NIE bo NIE!
Stąd sprawa na forum. Poszukiwanie argumentów dla wodociągów bo oni nie chcą ich wyjawić. TAJEMNICA!! Jest takie stare powiedzenie: jak nie wiadomo o co chodzi to wiadomo, że chodzi o kasę!!! Ja łapówy przestałem płacić z upadkiem tego czerwonego gówna i nie zmienię zwyczajów choćbym miał sprawę zawlec do sądu i bujać się ze dwa lata. I jestem pewien, że im więcej ludzi będzie robiło jak ja tym lepiej się nam będzie żyło. Długo żyłem gdzie indziej, w porządnym kraju, i wiem, że to prawda!
To tyle
R
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Witam ponownie!
Wielce Szanowni Koledzy Forumowicze, dzięki za zainteresowanie moim problemem!
Tylko skromnie i uprzejmie pragnę przypomnieć o co pytałem!

"Jak to jest? 4-ry kable mogą być w jednym wykopie obok siebie, 4-ry przewody gazowe też. A przewody z wodą NIE?
Czy jakieś przepisy, polskie czy też europejskie normy to regulują? Jak walczyć z taką g......? A może jest jakiś instytut
u którego można zamówić opinię na ten temat bo pewnie bez sądu się nie obędzie a w sądzie bez takiej opinii też nie da rady?"



Otóż to , projekt widziałeś wcześniej czyli jak to mówią widziały gały co brały, a teraz wywalasz swoją frustrację za nieudolność swoją i swoich sąsiadów na Nas.
Wodociągi są gospodarzem i jak oni zechcą tak ma być zrobione przyłącze, bo po wykonaniu staje się ich własnością więc maja prawo do narzucania swoich "racji".
Co do tego przyłącza, macie je już zrobione czy czekacie z wykonaniem?

Cytat

Szanowni Koledzy, przypominam temat. Jest prosty i konkretny, a mianowicie czy można czy nie można położyć RAZEM 4-rech węży z polietylenu fi 30 mm (bo trudno to nazwać rurami) w jednym wykopie w stalowych rurach osłonowych czy nie?
To tyle i tylko tyle. Po co dorabiać do tego filozofię? Ja twierdzę, że można bo nic tego nie zakazuje! Wodociągi twierdzą, że nie można a na pytanie dlaczego odpowiadają NIE bo NIE!


Już pisałem ale jeszcze raz raz ,wodociągi są "Panem i Władcą" na swoim terenie i jeżeli projekt jest taki a nie inny to nic nie wskórasz -chyba proste do zrozumienia.
A jeżeli jesteś tak bardzo zbulwersowany ,że dorabiamy filozofie to tylko dlatego ,że chcemy Ci jakoś pomóc i nie oczekujemy za to nawet podziękowania ale wku..... mnie jak gościu takie teksty wypisuje z wielkim oburzeniem bo odpowiadamy nie na temat.
Chcesz zrobić inaczej to zrób od nowa projekt taki który będzie odpowiadał Wam i Wodociągom i wtedy będą wszyscy szczęśliwi.

Cytat

Długo żyłem gdzie indziej, w porządnym kraju, i wiem, że to prawda!


TO BYŁO TRZEBA SIĘ TAM BUDOWAĆ I BYŁBYŚ SZCZĘŚLIWYM CZŁOWIEKIEM, i jak tak będziesz durnoty wypisywał o łapówkach i sądach to po jakiego grzyba zatruwasz życie na forum Panie Obcokrajowcu.
Link do komentarza
Gość Leszek4
"Skromnie i uprzejmie" zapytujesz, a walisz tyle wykrzykników i wersalików, że dech zapiera. Krzyczysz na tych, od których oczekujesz pomocy na forum i pewnie robił to będziesz tak długo, aż nie poprą Twojej wizji świata.
Zamiast wrzeszczeć wypadałoby zajrzeć do projektów przyłączy dla tych budynków.

A swoją drogą, to tak ciężko jest umówić się na rozmowę z dyrektorem wodociągów i porozmawiać z nim nt. uwarunkowań Waszej nieruchomości i związanej z tym, nieco zmodyfikowanej propozycji Irbisa, tj. aby wodociągi wykonały na własny koszt odcinek sięgacza, z którego wykonacie indywidualne przyłącza? Jeśli sięgacz będzie się kończył na terenie gminy, to być może sprawę załatwisz od ręki.

Twoja walka z gminą (urzędem gminy) nie ma sensu, bo ta realizuje zaopatrzenie w wodę poprzez wydanie odpowiednich aktów prawa miejscowego (stworzenie warunków do zaopatrzenia w wodę).
Jeśli już, to wszystkie pretensje kieruj do przedsiębiorstwa wodociągowego, o ile jego postępowanie nie jest zgodne z uchwalonym przez radę gminy regulaminem dostarczania wody i odprowadzania ścieków.

Piszesz na temat Twojego pomysłu czterech przyłączy obok siebie: "NIGDZIE NIE MA SŁOWA NA TEN TEMAT (w sensie zakazu dla takiego rozwiązania)" - wybacz, ale zapytam retorycznie: A jest zakaz przeprowadzenia przyłącza linią napowietrzą?

PS. Chętnie też przeczytam, jakie to spore podatki płacisz gminie...
Link do komentarza
Cytat

"Skromnie i uprzejmie" zapytujesz, a walisz tyle wykrzykników i wersalików, że dech zapiera. Krzyczysz na tych, od których oczekujesz pomocy na forum i pewnie robił to będziesz tak długo, aż nie poprą Twojej wizji świata.
Zamiast wrzeszczeć wypadałoby zajrzeć do projektów przyłączy dla tych budynków.

A swoją drogą, to tak ciężko jest umówić się na rozmowę z dyrektorem wodociągów i porozmawiać z nim nt. uwarunkowań Waszej nieruchomości i związanej z tym, nieco zmodyfikowanej propozycji Irbisa, tj. aby wodociągi wykonały na własny koszt odcinek sięgacza, z którego wykonacie indywidualne przyłącza? Jeśli sięgacz będzie się kończył na terenie gminy, to być może sprawę załatwisz od ręki.

Twoja walka z gminą (urzędem gminy) nie ma sensu, bo ta realizuje zaopatrzenie w wodę poprzez wydanie odpowiednich aktów prawa miejscowego (stworzenie warunków do zaopatrzenia w wodę).
Jeśli już, to wszystkie pretensje kieruj do przedsiębiorstwa wodociągowego, o ile jego postępowanie nie jest zgodne z uchwalonym przez radę gminy regulaminem dostarczania wody i odprowadzania ścieków.

Piszesz na temat Twojego pomysłu czterech przyłączy obok siebie: "NIGDZIE NIE MA SŁOWA NA TEN TEMAT (w sensie zakazu dla takiego rozwiązania)" - wybacz, ale zapytam retorycznie: A jest zakaz przeprowadzenia przyłącza linią napowietrzą?

PS. Chętnie też przeczytam, jakie to spore podatki płacisz gminie...



Szanowni Forumowicze, myślę, że pora zamknąć temat.
Dziękuję wszystkim za uwagi, żegnam i pozdrawiam
R
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...