Skocz do zawartości

Budynek gospodarczy 25m2, odległośc od domu sąsiada.


Recommended Posts

Witam!
Jest taka oto sytuacja: chcę wybudować budynek gospodarczy do 25m2 na swojej działce. Sytuacja wygląda tak, że budynek stał by równolegle do domu sąsiada. Sąsiad ma na ścianie od ewentualnego budynku gospodarczego okna, ale tylko na piętrze, na parterze jest ślepa ściana. Mój budynek od strony domu sąsiada nie miałby żadnych okien. Jaką odległość minimalną muszę zachować od granicy działki (płotu) do ściany mojego budynku? Nie ma miejscowego planu zagospodarowania. Czy muszę pytać sąsiada o zgodę?

Znalazłem taki oto zapis:
„Jeżeli ściana budynku gospodarczego lub inwentarskiego od strony granicy ma mieć otwory okienne lub drzwiowe, budynek ten musi być oddalony od ściany istniejącego (lub takiego, dla którego istnieje ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę) na sąsiedniej działce budynku mieszkalnego, użyteczności publicznej lub zamieszkania zbiorowego o min. 8 m.”

Mój nie będzie miał okien czyli mogę postawić swój budynek gosp. 1,5 m od płotu sąsiada?
Dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam.
Link do komentarza
Gość mhtyl
Nie ma takiej odległości jak 1,5 m. Jest albo 4 m albo 3 m lub w ostrej granicy czyli na granicy.
Jeżeli nie ma planu to istnieje możliwość, że dostaniesz pozwolenia na budowę ,ale o to pytaj u siebie w gminie i w starostwie.
Nie wiem jak u Ciebie ale u mnie starostwo zażyczyło abym otrzymał od sąsiada zgodę na piśmie.
Link do komentarza
Cytat

Nie ma takiej odległości jak 1,5 m. Jest albo 4 m albo 3 m lub w ostrej granicy czyli na granicy.
Jeżeli nie ma planu to istnieje możliwość, że dostaniesz pozwolenia na budowę ,ale o to pytaj u siebie w gminie i w starostwie.
Nie wiem jak u Ciebie ale u mnie starostwo zażyczyło abym otrzymał od sąsiada zgodę na piśmie.



w każdym razie te 8 m mnie nie dotyczy? Dotyczy to tylko budynków z oknami?
Czy w załączniku do wniosku mam narysować tylko swoją działkę i umiejscowienie na niej budynku czy też działkę i dom sąsiada?
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

w każdym razie te 8 m mnie nie dotyczy? Dotyczy to tylko budynków z oknami?
Czy w załączniku do wniosku mam narysować tylko swoją działkę i umiejscowienie na niej budynku czy też działkę i dom sąsiada?


Strefa oddziaływania jest bez wątpienia na działki sąsiednie, więc i sąsiad/dzi muszą być ujęci.
Wg prawa to sąsiad ma okna (nie ważne gdzie, ale ważne że na tej ścianie od granicy) i musi być oddalony co najmniej 4 m od granicy, a Twój budynek powinien być 3 m. Tylko, że jak pisałeś , nie ma planu i możesz uzyskać pozwolenie budowy na granicy.
Wszystko w gestii urzędników z Twojej gminy.
Link do komentarza
Cytat

Nie ma takiej odległości jak 1,5 m. Jest albo 4 m albo 3 m lub w ostrej granicy czyli na granicy.


icon_eek.gif no co Ty Heniu? jakie albo, albo? Jak dostanie pozwolenie, to moze sobie stawiac 3,45 m, 3,48 lub inna dowolna. Jesli ma waska dzialke i zgode na budowe w granicy, to 1,5 m tez moze byc. Przeciez to sa wartosci minimalne, a nie idealnie wymagane.


Tomi, nie napisales jak duza jest Twoja dzialka, jakie ma wymiary?
Link do komentarza
Granica granicą, ale wymagana odległość między budynkami (dla tego przypadku) to:

- 8 m dla ścian z oknami,
- 7 m dla ściany z oknem i drugiej bez okna,
- 3m od granicy, jeśli ściana bez okna będzie wykonana jako ściana oddzielenia p.poż. (przy odległościach, między budynkami) mniejszych jak wyżej wskazane

Bez pozwolenia na budowę - tylko na zgłoszenie i sąsiadowi nic do tego.

Teoretycznie jest możliwość budowy w granicy (jeśli sąsiada budynek też tak stoi), ale sąsiad musiałby zlikwidować okno i praktycznie "wyrazić" zgodę na takie usytuowanie budynku.
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

icon_eek.gif no co Ty Heniu? jakie albo, albo? Jak dostanie pozwolenie, to moze sobie stawiac 3,45 m, 3,48 lub inna dowolna. Jesli ma waska dzialke i zgode na budowe w granicy, to 1,5 m tez moze byc. Przeciez to sa wartosci minimalne, a nie idealnie wymagane.


Tomi, nie napisales jak duza jest Twoja dzialka, jakie ma wymiary?


Male sprostowanie, 3,45 m czy 3,48 m może być jeżeli ściana jest bez okien, jeżeli są okna to minimum 4 m ale i 4,66 m też może być.
Te 3 m i 4 m to są minimalne odległości.
Co do tych 1,5 m to podaje tak jak mi powiedzieli i jak mówi prawo , nie ma takiej odległości, jest tylko na granicy czy w ostrej granicy. Ale od reguły bywają wyjątki, rzadko ale się zdarza.

Cytat

Działka ma szerokość ok. 40m, długość 80m.


Przy takim kolosie Ty chcesz stawiać na granicy? Toszto Cię w urzędzie wyśmieją. Ja sądziłem ,że masz jakąś malutką działeczkę, ale przy tak pokaźnej działce ponad 30 ar nie masz szans aby urząd poszedł Ci na rękę i wyraził zgodę , ale cóż spróbuj może akurat cud się zdarzy.
Link do komentarza
Cytat

§ 12.
3. W zabudowie jednorodzinnej, uwzględniając przepisy odrębne oraz zawarte w § 13,
60 i 271-273, dopuszcza się:

4) sytuowanie budynku gospodarczego i garażu o długości mniejszej niż 5,5 m i o
wysokości mniejszej niż 3 m bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną
lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych.



+ wymagania p.poż. o minimalnych odległościach między budynkami (§ 271-273) .

Link do komentarza
Gość mhtyl
No widzisz, przepis ,przepisem a życie ,życiem icon_biggrin.gif
W moim przypadku mam postawiony budynek garażowo-gospodarczy dł 14 m na granicy. Chciałem postawić go 1-1,5 m od granicy ale powiedzieli w gminie ,że albo na granicy albo 3 m a działkę mam 19 m szeroką i 80 m długą czyli taka wąska, długa kiszka.Natomiast w starostwie zażyczyli bo nie jest to wymagane abym uzyskał od sąsiada zgodę na piśmie, że to takie na przyszłość zabezpieczenie.

No i oczywiście ten mój budynek garażowo-gospodarczy musiał mieć ściankę p-poż.
Link do komentarza
Cytat

Natomiast w starostwie zażyczyli bo nie jest to wymagane abym uzyskał od sąsiada zgodę na piśmie, że to takie na przyszłość zabezpieczenie.



I słusznie, bo stawiałeś w obszarze "ochronnym" (czyli mniej jak 3 lub 4 m) - § 12.4. Rozporządzenia.

A "u mnie" lub "w moim przypadku" nie jest wykładnia przepisów - zważywszy choćby na to:

Cytat

W moim przypadku mam postawiony budynek garażowo-gospodarczy dł 14 m na granicy.
Chciałem postawić go 1-1,5 m od granicy ale powiedzieli w gminie ,że albo na granicy albo 3 m ..........



Link do komentarza
Gość mhtyl
To,że pisząc "u mnie" nie jest wykładnią prawa ale znaczy że takie coś jest możliwe. Wszystko zależy czy raczej w większości zależy od dobrej woli urzędników.
Link do komentarza
Napisano (edytowany)
Żeby było widać lepiej załączam rysunek.
Nurtują mnie 2 kwestie, odległość 8m od ściany sąsiada do mojej ściany - jeżeli ktoś może doprecyzować o co konkretnie chodzi w tym zapisie, ponieważ istnieje zapis o 4m, gdy będą otwory okienne, i o 8 m, gdy budynek gospodarczy będzie miał otwory okienne i sąsiadował z domem mieszkalnym, który również ma okna? Która odległość mnie w końcu dotyczy?

Cytat

Trzeba pamiętać, że w przypadku gdy na sąsiedniej działce budowlanej jest usytuowany budynek mieszkalny, budynek zamieszkania zbiorowego bądź użyteczności publicznej, to budynek gospodarczy trzeba lokalizować ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w odległości nie mniejszej niż 8 m od ściany takiego budynku na działce sąsiedniej.



Najchętniej postawiłbym budynek 1,5m od granicy działki (wiem, że wtedy sąsiad staje się stroną, bo budynek będzie w strefie oddziaływania), sąsiad nie widzi problemu i może dać mi to na piśmie. Tak jak wspomniałem sąsiad nie ma okien na wysokości I piętra, ma je dopiero na piętrze. Czyli ściana na wysokości mojego ewentualnie postawionego bud. gosp. jest ślepa.
Dodam, że budynek nie będzie spełniał wymiarów do 5,5m, będzie dłuższy czyli muszę zachować teoretycznie co najmniej 3m odległości, pomijając ten zapis z 8 metrami, który nie wiem czy ma zastosowanie do mojego przypadku.
Pozdrawiam.

DSC01446.jpg

Edytowano przez ctr_tomi (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość mhtyl
Jeżeli chodzi Ci o te 8 m to 4 m odległość domu od granicy sąsiada i 4 m odległość Twojego budynku od granicy co daje w sumie 8 m.
A to ,że sąsiad ma okna w tej ścianie od granicy na piętrze nic nie zmienia, liczy się tak że ściana z oknami jest.
Powiem Ci tak jak już wyżej pisałem, bez rozmowy w gminie to możemy gdybać czysto prawnie. Zobaczysz co Ci w gminie powiedzą i wtedy można będzie dyskusje prowadzić dalej, albo nie icon_biggrin.gif jeżeli uznają że tak możesz wybudować jak chcesz.
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

A ile metrów od granicy sąsiad może postawić budynek gospodarczy bez okien ?


To zależy od sytuacji.
Odpowiedź masz powyżej, tylko czytać i jeszcze raz czytać , ale uważnie icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Witam, po wizycie w Starostwie, mam niestety możliwość tylko i wyłącznie postawienia budynku w odl. 3m od granicy działki, każda inna odległość - pozwolenie na budowę.



icon_eek.gif a podali podstawę prawną. Napisz do nich - nic na gębę.
Ciućmoki gadają co im ślina na język przyniesie, ale jak będą musieli przelać to na papier, to zastanowią się zanim stworzą babola.

Najlepiej napisz zgłoszenie zamiaru budowy tego budynku gospodarczego (ważne aby w zgłoszeniu była wzmianka o tym, ze ściana "graniczna" będzie wykonana jako oddzielenia p.poż) i czekaj. Jak w ciagu 30 dni urząd nie wyrazi sprzeciwu - to masz 2 lata na rozpoczęcie budowy.

Jak wyrazi sprzeciw, to będzie musiał podać podstawę prawną, albo (i) warunki do spełnienia.
Na wszelki wypadek do zgłoszenia dołącz pismo o braku sprzeciwu podpisane przez sąsiada (nie jest wymagane, ale odstrzela jedyny argument urzędu) - to oczywiście w sytuacji lokalizacji budynku w odległości mniejszej jak 3m (ale nie mniejszej jak 1,5m)od granicy lub w granicy.
Link do komentarza
Dopowiem.

Cytat

Dodam, że budynek nie będzie spełniał wymiarów do 5,5m, będzie dłuższy czyli muszę zachować teoretycznie co najmniej 3m odległości, pomijając ten zapis z 8 metrami, który nie wiem czy ma zastosowanie do mojego przypadku.
Pozdrawiam.



1. Jeśli ściana będzie wykonana jako oddzielenia p.poż, nie jest istotna odległość miedzy budynkami.

2. Można postawić budynek w granicy lub w odległości 1,5 od granicy (każdy) jeżeli wynika to z ustaleń MPZP albo decyzji o WZiZT - Rozporządzenie w sprawie WT ....... § 12.2. ale nawet wtedy nie jest wymagane pozwolenie na budowę, tylko zgłoszenie - jeśli gospodarczy, wolnostojący, parterowy i o powierzchni do 25m (do 35m dla zabudowy zagrodowej).
Link do komentarza
Napisano (edytowany)
Cytat

Dopowiem.



1. Jeśli ściana będzie wykonana jako oddzielenia p.poż, nie jest istotna odległość miedzy budynkami.

2. Można postawić budynek w granicy lub w odległości 1,5 od granicy (każdy) jeżeli wynika to z ustaleń MPZP albo decyzji o WZiZT - Rozporządzenie w sprawie WT ....... § 12.2. ale nawet wtedy nie jest wymagane pozwolenie na budowę, tylko zgłoszenie - jeśli gospodarczy, wolnostojący, parterowy i o powierzchni do 25m (do 35m dla zabudowy zagrodowej).




Bajbaga dałeś mi to myślenia, chyba rzeczywiście złożę wniosek tak jak mówisz - tam się w ogóle gdzieś wskazuję odległość od sąsiedniej działki? w tej chwili i tak czekam na mapy - do tygodnia czasu, dodam jeszcze, że dla mojej miejscowości brak jest planu zagospodarowania. Z map wynika, że moja działka widnieje jako grunty orne, jeżeli ma to jakieś znaczenie, do 35m2 stawiać nie mogę, bo nie jestem rolnikiem z tego co czytam. Edytowano przez ctr_tomi (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
A do czego mają być te mapy ?

Prawo Budowlane, Art. 30.

Cytat

2. W zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych
oraz termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie,
o którym mowa w art. 32 ust. 4 pkt 2, oraz, w zależności od potrzeb, odpowiednie
szkice lub rysunki
, a także pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane
odrębnymi przepisami. W razie konieczności uzupełnienia zgłoszenia właściwy
organ nakłada, w drodze postanowienia, na zgłaszającego obowiązek
uzupełnienia, w określonym terminie, brakujących dokumentów, a w przypadku
ich nieuzupełnienia – wnosi sprzeciw, w drodze decyzji.



Rysujesz odręcznie, wymiarując i podając odległości od granic - nawet nie musi być w skali. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

A do czego mają być te mapy ?

Prawo Budowlane, Art. 30.



Rysujesz odręcznie, wymiarując i podając odległości od granic - nawet nie musi być w skali.



W Starostwie wymagają mapy sytuacyjno - wysokościowej w skali 1:1000, obligatoryjnie do każdego zgłoszenia.
Link do komentarza
Bezprawnie - chyba, że traktują to jako (równoczesną) inwentaryzację geodezyjną, zgodnie z :

Cytat

Art. 43.
1. Obiekty budowlane wymagające pozwolenia na budowę oraz obiekty, o których
mowa w art. 29 ust. 1 pkt 20, podlegają geodezyjnemu wyznaczeniu w terenie, a
po ich wybudowaniu – geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej, obejmującej
położenie ich na gruncie.

2. Właściwy organ może nałożyć obowiązek stosowania przepisu ust. 1 również w
stosunku do obiektów budowlanych wymagających zgłoszenia.



Urząd może wymagać geodezyjnego wyznaczenia w terenie i naniesienie tego na mapę, a po wykonaniu dokonania inwentaryzacji geodezyjnej powykonawczej.

Ale nawet biorąc to pod uwagę, przykładowy wymóg:

Cytat

b) dwa egzemplarze planu sytuacyjnego na aktualnych mapach (1:500 lub 1:1000, z orientacją 1:25000 - 1: 10000), z wrysowanym obiektem budowlanym i charakterystycznymi wymiarami z dokładnością do 0,1 m, pozwalającymi na odczytanie jego wymiarów i jednoznaczne zlokalizowanie w terenie;



jest bez sensu i nijak ma się do obowiązujacych przepisów.

Ale jak to w życiu - urzędnik potęgą jest i basta.
Jak 20 lat temu napisał, to po co uaktualniać icon_evil.gif

Ps. Na szczęście taki zapis jest tylko w nielicznych starostwach - w większości są jednolite i zgodne z procedurą UEPA tak jak np. tu: http://www.eu-go.gov.pl/pl/opisy-procedur/procedura/582/999/


No ale to i tak, jest w powiatach które weszły już do cywilizacji. icon_cool.gif
Link do komentarza
OK, zrobię tak jak mówisz, przejdę się do sąsiada z pismem, że nie ma nic przeciwko stawianiu 1,5m od granicy działki, opiszę, że ściana będzie p.poż, oczywiście na ścianie brak otworów okiennych i drzwiowych, wyrysuje to na ich mapie tak jak chcą i zobaczymy co będzie, pewnie będę pierwszy, który coś takiego złoży icon_smile.gif, podejrzewam, że większość zainteresowanych daje sobie spokój po wizycie w urzędzie i stawia bez tego pozwolenia.
Link do komentarza
Jest pewien problem, jeśli ten budynek ma więcej niż 5,5m długości, to takie posadowienie (odległość od granicy) musi być przewidziane w WZiZT, dla tej działki - inaczej starostwo wyda decyzję odmowną powołując się na § 12.2. Rozporządzenia w sprawie WT ........

Przy budynku gospodarczym do 5,5m nie mają żadnego punktu zaczepienia.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...