Skocz do zawartości

Dlaczego wentylacja źle działa?


Recommended Posts

Od kilku lat mieszkam w nowym domu i od początku mam problemy z jego wentylacją. Najgorzej jest przy rozpalaniu kominka – dym cofa się do salonu. Ostatnio spędziłem zaś dwa tygodnie w starym domu z otwartym kominkiem i tam rozpalanie nie dostarczało takich "atrakcji". Skąd ta różnica?


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/wentylacja-i-klimatyzacja/porady/18813-dlaczego-wentylacja-zle-dziala

Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Gość Dotleniony
Mnie się zdaje, że dla tego, że mieszkamy nie na Syberii tylko mamy klimat umiarkowany. Odkąd wprowadzono uszczelki w oknach, zamiast lufcików, to massoni ustalili, że Prawo Newtona ma w budownictwie nie obowiązywać. Walka z grawitacją jest zadaniem każdego Mistrza, który z wiatraczkiem sprawdza ciąg na kratce komina nawet w upał. Normatywne zidiocenie nastało w Polsce za czasów komuny: PN-64/B-03430, bo już wtedy okazało się, że 70 m3/h dla kuchni z gazem wymaga 11 m komina, przy kratkach pod oknem i Tz 12 st C, Tw=20 st C. To podsno w tabeli 2 tej PN. Ale kto to czytał, to widać po dachach budynków. Bo aby zostać "właścicielem" obywateli należało mieć 3 klasy podstawówki i WUML. Teraz opory uszczelek ustaliło pokolenie spadkobierców tych "uczonych" , którym 20 m3/h odebrało rozum. Dla nich 10Pa ciągu komina jest pojęciem abstrakcyjnym no bo:PN-64/B-03430 w świetle Recknagla i danych Extech

Może nowy Sejm wprowadzi do Prawa budowlanego Prawo Newtona, albo ustawowo zmusi, aby gaz 1.5 X cięższy od powietrza leciał do góry ( o ile jest tam komin)?
Link do komentarza
Rozpalanie raz na jakiś czas, tak też mam takie atrakcje z cofającym się dymem.
To normalne przy wkładach kominkowych, ale dobrze jest przed rozpaleniem wymusić ciąg kominowy otwierając drzwiczki wkładu, choć i to nie zawsze daje dobry efekt.
Powodem tych atrakcji jest wyziębiony komin który częściowo do tego jest na zewnętrznej ścianie.
Całe szczęście że u mnie te atrakcje są minimalne i nie zawsze.
Link do komentarza
  • 8 lata temu...
Komentarz dodany przez Andrzej Wilhelmi:
Pragnę zwrócić uwagę na fakt, że we wkładach kominkowych z chwilą otwarcia drzwiczek następuje automatycznie przesłonięcie otworu dymowego. Z początkiem rozpalania strumień ciepłego powietrza nie jest wstanie wypchnąć z komina zalegającego słupa ciężkiego, zimnego powietrza. Po zamknięciu drzwiczek po krótkim czasie problem znika. W przypadku piców i otwartych kominków praktycznie problem nie występuje. Bez względu na rodzaj paleniska wskazane jest ocieplenie komina na całej jego długości.
Link do komentarza

Witam
Niewystarczający ciąg w kominie, może być to spowodowane niewystarczającą wysokością lub niewłaściwą konstrukcją komina, a także zatorami lub nagromadzeniem sadzy w kominie.
Jeśli komin ma pęknięcia, dziury lub inne uszkodzenia, może to spowodować przedostawanie się dymu z powrotem do pomieszczenia.
Nowsze domy mogą mieć zainstalowany system wentylacji, który wytwarza nadciśnienie wewnątrz domu, zapobiegając normalnemu wydostawaniu się dymu przez komin.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...