Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
retrofood

Ważne dla działkowców: zmiany w ustawie działkowej

Recommended Posts

Przeszło 966 tys. użytkowników działek w niemal 5 tys. ogrodach nie miałoby takiego dylematu, gdyby nie zmiana ustawy działkowej, którą wymusił Trybunał Konstytucyjny. Uznał on za niezgodne z konstytucją przepisy, które przyznawały Polskiemu Związkowi Działkowców (PZD) monopol w zarządzaniu ogrodami. Od 19 stycznia formalnie już go nie ma. Ale ogrodami w dalszym ciągu zarządza PZD. Z tym że już jako stowarzyszenie ogrodowe.

Uwaga! Wszystkie ogrody stały się terenowymi jednostkami organizacyjnymi stowarzyszenia ogrodowego PZD. Ba, wszyscy działkowcy automatycznie stali się jego członkami. To zaś oznacza, że w tym roku muszą - czy im się to podoba, czy nie - zapłacić składkę na rzecz PZD.

Jeden ogród, jedno stowarzyszenie

Czy ogrody mogą się spod tej kurateli wyzwolić? Tak. Czy to się opłaca? Tu nie ma prostej odpowiedzi.

Niezależnie od odbywających się właśnie w ogrodach walnych zebrań sprawozdawczych stowarzyszenia PZD zarządy ogrodów muszą zwołać specjalne zebranie, na którym użytkownicy działek mają zdecydować, czy chcą wziąć sprawy w swoje ręce.

Uwaga! Wymaga to przyjęcia uchwały o wyodrębnieniu ogrodu ze struktur stowarzyszenia PZD. Byłoby to równoznaczne z powołaniem komitetu założycielskiego nowego stowarzyszenia ogrodowego, które przejmie prowadzenie ogrodu (oraz użytkowanie wieczyste lub własność terenu).

Dodajmy, że ustawa dopuszcza istnienie wielu stowarzyszeń ogrodowych. Sęk w tym, że dany ogród może prowadzić jedno. Do jego zadań należy podział gruntu na tereny ogólne i działki oraz budowa infrastruktury ogrodowej (ta stanowi własność stowarzyszenia prowadzącego ogród). Ponadto stowarzyszenie ogrodowe uchwala regulamin ogrodu, któremu muszą się podporządkować wszyscy działkowcy.

Na to zebranie powinien przyjść każdy

Na to zebranie powinien przyjść każdy

Uwaga! Olbrzymie kłopoty mogą mieć ci, którzy do tej pory ignorowali wymogi prawa budowlanego, a PZD, gmina i nadzór budowlany przymykały oczy na ten proceder. Obecnie stowarzyszenie ogrodowe musi zgłaszać każdy taki przypadek do właściwego organu administracji publicznej. Jeśli nadzór budowlany potwierdzi, że altana jest za duża, stowarzyszenie ma podstawę do rozwiązania umowy z użytkownikiem działki. Co dalej? W stowarzyszeniu PZD wyjaśniają, że "w przypadku braku możliwości zmniejszenia altany np. ze względów konstrukcyjnych zachodzi konieczność jej wyburzenia". Działkowiec nie otrzyma za ponadwymiarową altanę odszkodowania, a na dodatek gmina obciąży go podatkiem od nieruchomości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Ma wywiewać bo masz z tego co pamiętam wentylacje grawitacyjną. Anemostat to raczej do wentylacji mechanicznej a nie do grawitacyjnej. To błąd, należałoby to naprawić ale najpierw wywaliłbym ten anemostat i sprawdził czy jest w ogóle jakiś ciąg. Kuchnia i łazienka bez sprawnej wentylacji to w przyszłości kłopoty.
  • W kuchni od początku wentylacja była do kitu, czyli boczny kanał pod sufitem idący do łazienki.Zrezygnowałam z takiego rozwiązania. Jest dziura i anemostat. Nic nie wwiewa, nie zaobserwowałam osadzającego się lodu.  Zatem idąc tropem obaw Gawła mam nadzieję, że na kolejnej dziurze też by nie było lodu.  Kołderki skończone, zapakowane do studni. Fotki jutro.  
  • Gość rgaczol@wp.pl
   Witam, to coś wspaniałego, gratuluję pomysłu. TYLKO ZAZDROŚCIĆ. Czy ten kosztorys to wszystkie koszty? Proszę o uściślenie, 400 zł na środki chemiczne to koszt roczny , czy miesięczny? Jestem emerytem z niewielkim dochodem. Dlatego takie może naiwne pytanie. Mam dom letniskowy na wsi . Drewniany z możliwością mieszkania całorocznie. Problem z ogrzewaniem . Mam kominek , który spala duże ilości drewna i w zasadzie zimą tam nie bywam. Państwa rozwiązanie związane z miejscem do hydromasażu może zmienić moje podejście do eksploatacji "działki".
  • Też się nad tym zastanawiam i plnuję ale dopiero za 3 lata a Ty już nie za wcześnie? Nie chodzi chyba o malowanie??
  • Jest to stary budynek i w niektórych miejscach ściana ceglana ma 12 cm grubości i w tych miejscach gdzie mam możliwość wkładałem dodatkowe ocieplenie. Druga sprawa to ściana kolankowa, która jest tak naprawdę cofnięta o jakieś 0,5 metra od faktycznej zewnętrznej ściany. Tzn. ścianka kolankowa jest zbudowana ze stelażu pod GK a przed nim jest 15 cm warstwa wełny.   Pomiędzy legary a sam stelaż nie planowałem już wkładać wełny, nie będzie tam na nią miejsca ponieważ stelaż będzie wisiał o "włos" od legarów. Jedynym więc ociepleniem sufitu będzie 15 cm warstwa wełny między belkami stropowymi a strych powyżej będzie miał wypełnione między krokwiami również 15 cm warstwą wełny.
 • Popularne tematy

×