Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
retrofood

Ważne dla działkowców: zmiany w ustawie działkowej

Recommended Posts

Przeszło 966 tys. użytkowników działek w niemal 5 tys. ogrodach nie miałoby takiego dylematu, gdyby nie zmiana ustawy działkowej, którą wymusił Trybunał Konstytucyjny. Uznał on za niezgodne z konstytucją przepisy, które przyznawały Polskiemu Związkowi Działkowców (PZD) monopol w zarządzaniu ogrodami. Od 19 stycznia formalnie już go nie ma. Ale ogrodami w dalszym ciągu zarządza PZD. Z tym że już jako stowarzyszenie ogrodowe.

Uwaga! Wszystkie ogrody stały się terenowymi jednostkami organizacyjnymi stowarzyszenia ogrodowego PZD. Ba, wszyscy działkowcy automatycznie stali się jego członkami. To zaś oznacza, że w tym roku muszą - czy im się to podoba, czy nie - zapłacić składkę na rzecz PZD.

Jeden ogród, jedno stowarzyszenie

Czy ogrody mogą się spod tej kurateli wyzwolić? Tak. Czy to się opłaca? Tu nie ma prostej odpowiedzi.

Niezależnie od odbywających się właśnie w ogrodach walnych zebrań sprawozdawczych stowarzyszenia PZD zarządy ogrodów muszą zwołać specjalne zebranie, na którym użytkownicy działek mają zdecydować, czy chcą wziąć sprawy w swoje ręce.

Uwaga! Wymaga to przyjęcia uchwały o wyodrębnieniu ogrodu ze struktur stowarzyszenia PZD. Byłoby to równoznaczne z powołaniem komitetu założycielskiego nowego stowarzyszenia ogrodowego, które przejmie prowadzenie ogrodu (oraz użytkowanie wieczyste lub własność terenu).

Dodajmy, że ustawa dopuszcza istnienie wielu stowarzyszeń ogrodowych. Sęk w tym, że dany ogród może prowadzić jedno. Do jego zadań należy podział gruntu na tereny ogólne i działki oraz budowa infrastruktury ogrodowej (ta stanowi własność stowarzyszenia prowadzącego ogród). Ponadto stowarzyszenie ogrodowe uchwala regulamin ogrodu, któremu muszą się podporządkować wszyscy działkowcy.

Na to zebranie powinien przyjść każdy

Na to zebranie powinien przyjść każdy

Uwaga! Olbrzymie kłopoty mogą mieć ci, którzy do tej pory ignorowali wymogi prawa budowlanego, a PZD, gmina i nadzór budowlany przymykały oczy na ten proceder. Obecnie stowarzyszenie ogrodowe musi zgłaszać każdy taki przypadek do właściwego organu administracji publicznej. Jeśli nadzór budowlany potwierdzi, że altana jest za duża, stowarzyszenie ma podstawę do rozwiązania umowy z użytkownikiem działki. Co dalej? W stowarzyszeniu PZD wyjaśniają, że "w przypadku braku możliwości zmniejszenia altany np. ze względów konstrukcyjnych zachodzi konieczność jej wyburzenia". Działkowiec nie otrzyma za ponadwymiarową altanę odszkodowania, a na dodatek gmina obciąży go podatkiem od nieruchomości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Ciężko mówić o dom energooszczędnym, zeroenergetycznym czy pasywnym bez zamontowanej wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Teraz nawet odchodzi się od budowania kominów, bo i po co skoro nie spełniają swojej roli w ogóle? Modna jest ekologia, odnawialne źródła ciepła, pompy ciepła, fotowoltaika etc. To wszystko idealnie współgra z WM. Znaleźć dobrą ekipę, która wykona projekt i przeprowadzi montaż nie jest wcale takie proste. Mnie się udało i zrobiła to firma BCS z Żelazowej Woli https://www.rekuperacjabcs.pl Polecam, bo jak zatrudniać, to tylko fachowców. 
  • A napisz jeszcze, czy korzystałeś z dofinansowania, czy po prostu sam finansowałes instalacje, jaka jest duża itd... To będzie bardzo przydatne dla innych, którzy się zastanawiają.
  • Jaki piec do sauny? Wszystko zależy od sauny, a przede wszystkim o jej wielkości. Piec musi mieć odpowiednią moc żeby dał nagrzać saunę do odpowiedniej temperatury. Nie warto tez kupować pieca o dużej mocy do małej sauny bo wydasz więcej pieniędzy a nie będziesz mógł w całości wykorzystać potencjału takiego pieca. Najlepiej kupować piece znanych i renomowanych producentów takich jak: Harvia, Narvi, Helo czy Tylo. Jak chcesz kupic dobrej jakości i odpowiedniej mocy piec do swojej sauny w sklepie fachowcy na pewno Ci w tym pomogą.
  • Babol, oj babol nad babolami    Dobrze, że inni czuwają.  Ps. Sam liczyłem dobrze .......................
  • Gość acer pp
   Płytki kolczaste wprasowuje się przy pomocy prasy hydraulicznej o nacisku 30 - 50 ton. Do wykonania więźby należy stosować drewno sortowane wytrzymałościowo w klasie zgodnej z tą która jest w projekcie (najczęściej C24) o wilgotności do 18 %. Nie ma żadnych wymogów dot. impregnacji drewna przeciw korozji biologicznej. Więźbę z wiązarów dachowych wyprodukowanych w fabryce, można bez problemów stosować w większości domów z użytkowym poddaszem.
 • Popularne tematy

×