Skocz do zawartości

Czy uda mi się wybudować taki dom za 200 tys. zł?


Recommended Posts

Gość mhtyl
Cytat

3000 x 83 =249 000 zł

No bez jaj,aż tyle? icon_eek.gif


Jak będziesz teoretyzować i słuchać się podobnych głosów to nigdy nie wybudujesz.
Powiem Ci tak, jak masz zamiar budować to buduj, jak zaczniesz to i skończysz, a jak będziesz się tak cykać to lata lecą a domu nie będziesz miała.
Dasz radę, pamiętaj co swoje to swoje icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Jak będziesz teoretyzować i słuchać się podobnych głosów to nigdy nie wybudujesz.
Powiem Ci tak, jak masz zamiar budować to buduj, jak zaczniesz to i skończysz, a jak będziesz się tak cykać to lata lecą a domu nie będziesz miała.
Dasz radę, pamiętaj co swoje to swoje icon_biggrin.gif



Zdaję sobie sprawę że takie przeliczenia na metr kwadratowy są raczej nierzetelne. Mam wielką ochotę wybudować dom ale boję się że w pewnym momencie zabraknie kasy icon_biggrin.gif A w kredyty pakować sie nie chcę.

Wiem,że lata lecą ale ja jeszcze młoda jestem i mam czas icon_wink.gif W sumie to na pewno zbuduję ten dom-niezależnie ile będzie kosztował ale chciałabym wiedzieć ile to będzie kosztować. Wiesz,chcę wiedzieć w co się pakuję icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Co do dachu,budowaliśmy ze znajomym domy w jednym okresie,on poddasze ja parter.On ze względu na mniejszą pow.zabudowy miał dach dwuspadowy 160m2 a ja czterospadowy 230m2.
Kupowaliśmy dachówkę ceramiczną razem,w tym samym miejscu,w tej samej cenie,z rynnami podobnie.
Całość jego materiału z rynnami na dach wyniosła w sumie 16,2tys.zł a na mój dach 18,6tys.zł.
Biorąc pod uwagę cenę/ilość m2 dachu wychodzi w jego przypadku 101zł/m2 a u mnie 81zł/m2




Cytat

Coś nie chce mi się wierzyć, że przy różnicy między twoim dachem a kolegi 70 m2, Twój dach był większy cena za m2 wyszła mniejsza - Ok, ale ... :
Dodając jeszcze rynny, u kolegi rynny z dwóch stron u Ciebie wokół domu, kolejna różnica na większy koszt u Ciebie.

Przy kopertowym dachu, przy docinaniu jest dużo odpadków (przy dachówce jest to znikoma ilość) ale porównaniu z dwu spadowym jakiś odpad jest, mogło to być 1-2m2 albo i nawet kilka m2 zależy jakie długie masz kalenice.

Kolejna różnica cenowa to cena za dachówkę krańcową, u Ciebie praktycznie jej nie ma,+ na Twoja korzyść , ale to można by podciągnąć pod to, że u kolegi wyszedł dach drożej, z drugiej strony u Ciebie poszło o wiele więcej gąsiorów niż na dach kolegi. A wiadomo, że te wykończenia są najdroższe.

Czyli tak suma summarum to powiedziałbym ,że dachy mogły wyjść cenowo równo bo wszystkich wymiarów i szczegółów nie znam, ale tak jak napisałem na początku nie wierzę, że Twój kopertowy wyszedł taniej.


Zrobiłem małą wycieczkę do Dziennika Budowy MilenyIV Bo wtedy gdy pisałem o kosztach dachu nie miałem zbytnio czasu aby dopracować moja wypowiedź icon_biggrin.gif
I tak jak pisałem w poprzednim poście ,fakty jakie zobaczyłem nie przemawiają do mnie że dach domu MilenaIV 230 m2 wyszedł taniej niż dwu spadowy 160 m2.
Zastanawia mnie jedno,czemu takie rzeczy ktoś wypisuje? sam siebie pociesza,że tanio zrobił czy pisze to aby z kogoś zrobić durnia?
Na potwierdzenia moje wypowiedzi proszę kilka fotek i rysunków omawianego dachu wielospadowego.
To jest widok z boku

Tutaj rzut z góry na dach


A tu kilka fotek z realizacji .
I niech ktoś mi potwierdzi,że ten dach wyszedł taniej niż dwu spadowy, stawiam skrzynkę wódki a może i dwie icon_biggrin.gif


Cytat

Zdaję sobie sprawę że takie przeliczenia na metr kwadratowy są raczej nierzetelne. Mam wielką ochotę wybudować dom ale boję się że w pewnym momencie zabraknie kasy icon_biggrin.gif A w kredyty pakować sie nie chcę.

Wiem,że lata lecą ale ja jeszcze młoda jestem i mam czas icon_wink.gif W sumie to na pewno zbuduję ten dom-niezależnie ile będzie kosztował ale chciałabym wiedzieć ile to będzie kosztować. Wiesz,chcę wiedzieć w co się pakuję icon_biggrin.gif


Więc nie ma co gdybać tylko się budować. Jeżeli nie chcesz brać kredytu a pieniążków braknie to nic Cię nie będzie gonić aby budowę zakończyć. Spokojnie i powoli domek wybudujesz. Gdyby zabrakło na elewacje to bez niej zamieszkasz, najważniejszy jest środek. Nawet jakieś chodniki, podjazd czy ogrodzenie, może przecież poczekać .
Dopytujesz się ile on będzie kosztować. Trudno ocenić, kto wie jakie ceny będą za pół roku, za rok. Jedno jest pewne, jak nie zaczniesz to się nie dowiesz icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Zrobiłem małą wycieczkę do Dziennika Budowy MilenyIV Bo wtedy gdy pisałem o kosztach dachu nie miałem zbytnio czasu aby dopracować moja wypowiedź icon_biggrin.gif
I tak jak pisałem w poprzednim poście ,fakty jakie zobaczyłem nie przemawiają do mnie że dach domu MilenaIV 230 m2 wyszedł taniej niż dwu spadowy 160 m2.
Zastanawia mnie jedno,czemu takie rzeczy ktoś wypisuje? sam siebie pociesza,że tanio zrobił czy pisze to aby z kogoś zrobić durnia?
Na potwierdzenia moje wypowiedzi proszę kilka fotek i rysunków omawianego dachu wielospadowego.
To jest widok z boku

Tutaj rzut z góry na dach


A tu kilka fotek z realizacji .
I niech ktoś mi potwierdzi,że ten dach wyszedł taniej niż dwu spadowy, stawiam skrzynkę wódki a może i dwie icon_biggrin.gif



Więc nie ma co gdybać tylko się budować. Jeżeli nie chcesz brać kredytu a pieniążków braknie to nic Cię nie będzie gonić aby budowę zakończyć. Spokojnie i powoli domek wybudujesz. Gdyby zabrakło na elewacje to bez niej zamieszkasz, najważniejszy jest środek. Nawet jakieś chodniki, podjazd czy ogrodzenie, może przecież poczekać .
Dopytujesz się ile on będzie kosztować. Trudno ocenić, kto wie jakie ceny będą za pół roku, za rok. Jedno jest pewne, jak nie zaczniesz to się nie dowiesz icon_biggrin.gif




Wiem... icon_razz.gif Tylko że no niestety mam ograniczony budżet i w moim przypadku nad budową domu należałoby się poważnie zastanowić. Nie sztuka zbudować dom,sztuką jest jego wykończenie bo to naprawdę skarbonka bez dna icon_wink.gif

A właśnie tego się boję- że zacznę budować i nie skończę z braku kasy. Wiele osób mówi że 200 tys zł stanowczo nie wystarczy. Eh,no i jak tu myśleć pozytywnie... Ale trzeba spróbować icon_smile.gif



Ale wracając do sedna sprawy....dałoby się wybudować i skromnie wykończyć za 200 tys zł? A jak nie,to za ile?

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Wiem... icon_razz.gif Tylko że no niestety mam ograniczony budżet i w moim przypadku nad budową domu należałoby się poważnie zastanowić. Nie sztuka zbudować dom,sztuką jest jego wykończenie bo to naprawdę skarbonka bez dna icon_wink.gif

A właśnie tego się boję- że zacznę budować i nie skończę z braku kasy. Wiele osób mówi że 200 tys zł stanowczo nie wystarczy. Eh,no i jak tu myśleć pozytywnie... Ale trzeba spróbować icon_smile.gif



Ale wracając do sedna sprawy....dałoby się wybudować i skromnie wykończyć za 200 tys zł? A jak nie,to za ile?

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi icon_biggrin.gif


villa, na pewno znajdziesz wykaz materiałów w necie na ten domek. Wydrukuj go sobie i pospisuj ceny najtańszych materiałów jakie będą potrzebne (i tak wszystkiego nie wyliczysz co do złotówki i co do szt) będziesz miała obraz kosztów materiału. Wtedy będziesz wiedziała czy możesz kopić coś lepszego, ze średniej półki czy należy trzymać się minimów.
Co do robocizny, to tez musisz sobie odpowiedzieć co zrobicie sami a za co trzeba będzie zapłacić.
Link do komentarza
Cytat

villa, na pewno znajdziesz wykaz materiałów w necie na ten domek. Wydrukuj go sobie i pospisuj ceny najtańszych materiałów jakie będą potrzebne (i tak wszystkiego nie wyliczysz co do złotówki i co do szt) będziesz miała obraz kosztów materiału. Wtedy będziesz wiedziała czy możesz kopić coś lepszego, ze średniej półki czy należy trzymać się minimów.
Co do robocizny, to tez musisz sobie odpowiedzieć co zrobicie sami a za co trzeba będzie zapłacić.



No właśnie nie ma żadnego wykazu materiałów icon_rolleyes.gif Ale na szczęście jak kupię projekt domu to dostanę kosztorys gratis icon_cool.gif
Link do komentarza
Gość gawel
Cytat

3000 x 83 =249 000 zł

No bez jaj,aż tyle? icon_eek.gif


No akurat Arturo postawił ostatnio taki dom więc rozeznanie kosztowe to ma na 100% i to bardzo rozsądny i mądry inwestor icon_wink.gif .Jak chcesz taniej to zapraszam do Wa-wy na jakiejś Białołęce gdzie psy szczekają niewłaściwą stroną kupisz sobie za to 2 pokoje w stanie deweloperskim
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

No akurat Arturo postawił ostatnio taki dom więc rozeznanie kosztowe to ma na 100% i to bardzo rozsądny i mądry inwestor icon_wink.gif


Ale cenowo to przesadza, zwróciłeś podana przez niego cenę dachu?
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

No widziałem i co cycków nie urywa. ja za dach 200m2 2 spadowy dałem 8 tys zł ale to było w 2003 roku


Mi nie chodzi ile dał, chodzi mi o fakt, że Twierdzi że jego dach wielospadowy 230 m2 wyniósł taniej niż dwuspadowy 160 m2 icon_lol.gif Zakładając przy tym, że materiały były kupowane takie same i w tej samej cenie.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

3000 x 83 =249 000 zł

No bez jaj,aż tyle? icon_eek.gif


Policz sama icon_smile.gif
m2 każdego "stworzenia" znasz.
Nie wiem w czym masz problem w oszacowaniu kosztów budowy.


Cytat

Ale cenowo to przesadza, zwróciłeś podana przez niego cenę dachu?


Dach 230m2,więżba 8m3*680zł=5440zł
Materiał na dach:dachówka ceramiczna Tondach+rynny Galeco=18,6tys.zł
Robocizna cała za SSO-38tys.zł,w rozbiciu na etap dachu 14tys.zł
Folia+kątowniki+gwoździe ok.2tys.zł
Cały dach 230m2=5,4+18,6+14+2=40tys.zł
Zapomniałem o dwóch włazach dachowych czyli + 2*320zł icon_smile.gif

Za dużo czy za mało przesada ?
Jeśli uważasz,że przesada wg dachówki to poniżej bez rynien:

DSC01446.jpg

Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Zrobiłem małą wycieczkę do Dziennika Budowy MilenyIV Bo wtedy gdy pisałem o kosztach dachu nie miałem zbytnio czasu aby dopracować moja wypowiedź icon_biggrin.gif
I tak jak pisałem w poprzednim poście ,fakty jakie zobaczyłem nie przemawiają do mnie że dach domu MilenaIV 230 m2 wyszedł taniej niż dwu spadowy 160 m2.
Zastanawia mnie jedno,czemu takie rzeczy ktoś wypisuje? sam siebie pociesza,że tanio zrobił czy pisze to aby z kogoś zrobić durnia?


A tu masz zestawienie kolego mhtyl na drugi dach o jakim pisałem,czyli 160m2 dwuspadowy.
Także sam z siebie robisz ...,kwestionując a nie mając pojęcia o rzeczywistości:
To są wstępne proformy,docelowe faktury opiewały na to co pisałem wcześniej bo były korekty.
Swoją VAT mogę wyciągnąć,drugą nie dysponuje.

DSC01446.jpg

Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Mi nie chodzi ile dał, chodzi mi o fakt, że Twierdzi że jego dach wielospadowy 230 m2 wyniósł taniej niż dwuspadowy 160 m2


Matematyka jest jedna dla wszystkich icon_smile.gif
Cytat

Całość jego materiału z rynnami na dach wyniosła w sumie 16,2tys.zł a na mój dach 18,6tys.zł.


Czyżby wg mhtyl 18,6<16,2 ?
Cóż...
Nie po raz pierwszy odnoszę wrażenie,że palący weglem mają problem z liczeniem,myślałem,że tylko na FM takie rzeczy się dzieją ale żeby tutaj także ? Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość adiqq
Cytat

Jak będziesz teoretyzować i słuchać się podobnych głosów to nigdy nie wybudujesz.
Powiem Ci tak, jak masz zamiar budować to buduj, jak zaczniesz to i skończysz, a jak będziesz się tak cykać to lata lecą a domu nie będziesz miała.
Dasz radę, pamiętaj co swoje to swoje icon_biggrin.gif



to nie jest teoretyzowanie
arturo stosunkowo niedawno skończył budowę i te ceny które podał
Cytat

Licz ok.2500zł/m2 pow.użytkowej domu wykończonego z bardzo dużym zaangażowaniem własnej pracy,3000zł/m2 z ekipami i częściowo własną pracą a 4000zł/m2 od A-Z z ekipami.


moim zdaniem są adekwatne
a przecież na dzień dobry dochodzą kwoty za projekt,adaptację,wszystkie świstki do PNB,media i już z samego tego może się uzbierać 10000 czyli 5% założonej kwoty

Arturowi można wiele zarzucić :scratching: :patyk: :yellowcard1: :takaemotka:
ale liczy dobrze icon_lol.gif
Link do komentarza
J.w. icon_lol.gif

Dodam, że przy domach około 150m2, wejście w kwotę 3.000zł jest bardzo trudne, ale przy takim małym smyku, nawet łatwo ją przekroczyć.

To co podał Arturo jest ekonomicznie uzasadnione, bo przy takich samych kosztach materiałowych, cena 1m2 w dachu większym, będzie niższa niż w dachu mniejszym - choćby z tego względu, że koszty "stałe" rozbijają się na większą powierzchnię.

Za 15 zł na łeb, trudno jest wyżywić (całodzienne) 2 osoby, ale przy 5, bułeczka z masełkiem - codziennie. icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Cytat

Mówisz jakbym chciała zbudować mega duży dom z luksusami. A tymczasem jest to mały domek 83 m2 bez garażu,bez piwnicy.Zresztą,mogłabym nawet nieco dopłacić.



mały domek, bez garażu, bez piwnicy za to z wymyślnym dachem, który pochłonie ca. 25% posiadanej kwoty.

Popraw mnie jeśli się mylę, ale wybrałaś projekt bo podoba Ci się dom z zewnątrz. W środku nie ma on kompletnie nic nadzwyczajnego, projektów z takim układem są setki, jak nie tysiące. Można znaleźć identyczny z dachem dwuspadowym, który zapewne będzie tańszy w budowie. Teraz zadaj sobie pytanie, czy chcesz mieć piękny, wielospadowy dach, czy np. 20 tys. na urządzenie kuchni.
Link do komentarza
Cytat

...... z wymyślnym dachem, który pochłonie ca. 25% posiadanej kwoty.



A dach 2 spadowy to niby ile pochłonie ? 23%, a może będzie za darmo icon_eek.gif

Coście się tak uparli ?

Jej się podoba taki, a dodatkowe i ewentualne "oszczędności" nie wyniosą kilkadziesiąt tysięcy, ba nie wyniosą nawet kilkunastu tysięcy - tylko (jeśli już) kilka tysięcy.

Może warto ponieść taki wydatek dla spełnienia swojej potrzeby poczucia estetyki ?

I ostatnia uwaga - najważniejsze jest to co MPZP lub WZiZT pozwala budować na tym terenie - dotyczy "kształtu" dachu i jego spadku.
Link do komentarza
Gość stach
Cytat

mały domek, bez garażu, bez piwnicy za to z wymyślnym dachem, który pochłonie ca. 25% posiadanej kwoty.

Popraw mnie jeśli się mylę, ale wybrałaś projekt bo podoba Ci się dom z zewnątrz. W środku nie ma on kompletnie nic nadzwyczajnego, projektów z takim układem są setki, jak nie tysiące. Można znaleźć identyczny z dachem dwuspadowym, który zapewne będzie tańszy w budowie. Teraz zadaj sobie pytanie, czy chcesz mieć piękny, wielospadowy dach, czy np. 20 tys. na urządzenie kuchni.



+

należy Ci się taki plus, chociaż tylko tak mogę Ci go przyznać icon_lol.gif
Link do komentarza
Cytat

mały domek, bez garażu, bez piwnicy za to z wymyślnym dachem, który pochłonie ca. 25% posiadanej kwoty.

Popraw mnie jeśli się mylę, ale wybrałaś projekt bo podoba Ci się dom z zewnątrz. W środku nie ma on kompletnie nic nadzwyczajnego, projektów z takim układem są setki, jak nie tysiące. Można znaleźć identyczny z dachem dwuspadowym, który zapewne będzie tańszy w budowie. Teraz zadaj sobie pytanie, czy chcesz mieć piękny, wielospadowy dach, czy np. 20 tys. na urządzenie kuchni.



Chyba wolę dach icon_biggrin.gif Zawsze można dopłacić
Link do komentarza
Cytat

Jej się podoba taki, a dodatkowe i ewentualne "oszczędności" nie wyniosą kilkadziesiąt tysięcy, ba nie wyniosą nawet kilkunastu tysięcy - tylko (jeśli już) kilka tysięcy.

Może warto ponieść taki wydatek dla spełnienia swojej potrzeby poczucia estetyki ?


Ze wszystkim się zgadzam, ale chcąc zmieścić się w 200 tys. trzeba oglądać każdą złotówkę kilkanaście razy, a kształt dachu w domu parterowym to tylko estetyka i nie ma nic wspólnego z właściwościami użytkowymi.

Początkujący, nie zdają sobie sprawy jak ważny jest dobry projekt. Można zbudować sobie domek 80 m2 z wielospadowym dachem, nawet z kolumnami, wykuszami i różnymi innymi dziwadłami. No i jak mantra powtarzać "to mały domek, więc będzie tani", pojęcia nie mając, że wszystkie udziwnienia kosztują. W tej samej cenie można postawić prostą stodołę, na planie prostokąta, która będzie mieć 20 m2 więcej powierzchni użytkowej. Nie wspominając już o tym, że takie malusie domki, niby zameczki, wyglądają komicznie (tak, tak moim zdaniem).

Cytat

Chyba wolę dach icon_biggrin.gif Zawsze można dopłacić


W porządku, ważne, że jesteś świadoma takiej decyzji i jej konsekwencji. Życzę powodzenia w spełnianiu marzeń. Załóż dziennik budowy i chwal się postępami prac icon_smile.gif
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Co do dachu,budowaliśmy ze znajomym domy w jednym okresie,on poddasze ja parter.On ze względu na mniejszą pow.zabudowy miał dach dwuspadowy 160m2 a ja czterospadowy 230m2.
Kupowaliśmy dachówkę ceramiczną razem,w tym samym miejscu,w tej samej cenie,z rynnami podobnie.
Całość jego materiału z rynnami na dach wyniosła w sumie 16,2tys.zł a na mój dach 18,6tys.zł.
Biorąc pod uwagę cenę/ilość m2 dachu wychodzi w jego przypadku 101zł/m2 a u mnie 81zł/m2




Cytat

Za dużo czy za mało przesada ?
Jeśli uważasz,że przesada wg dachówki to poniżej bez rynien:


Arturo, nie interesuje mnie ile zapłaciłeś, interesuje mnie Twoje twierdzenie że dach Twój 230 m2 wyszedł taniej niż kolegi 160 m2 dwu spadowy.
Nie obchodzą mnie tez jakieś faktury pro forma, bo takich to ja mam setki, pochodzą z wycen wstępnych.
Jeszcze raz powiem, chcesz pocieszać siebie to pocieszaj, na mnie wrażenia nie zrobisz taniością wykonania dachu kopertowego wielopołaciowego.
Sama różnica przy m2 to Twój dach większy o 70 m2!!!!!!! Samo orynnowanie to spory wydatek - 8 narożników zewnętrznych i 4 narożniki wewnętrzne i długość rynien, ilość rur spustowych to w porównaniu z dachem dwu spadowym kolosalna różnica.Wg tej faktury wychodzi , że na dach dwu spadowy 160 m2 koszt całego orynnowania to 1613,93 zł. Ciekawy jestem ile to te rynienki kosztowały na wielopołaciowy.
Sama ilość gąsiorów w Twoim dachu kwota to 4952,65 zł (koszt gąsiorów + uchwyty) przebija wartość gąsiorów wraz z dachówkami skrajnymi bo kwota na dach 160 m2 wynosi 3104,58 zł.
Reszty nie będę porównywał, ale jak dla mnie matematyka jest jedna a dla Ciebie ?
Więc z łaski swojej nie zamydlam oczu tu na forum BD, bo to nie FM.

Cytat

Arturowi można wiele zarzucić :scratching: :patyk: :yellowcard1: :takaemotka:
ale liczy dobrze icon_lol.gif


Nie zarzucam mu tego na czym ja się nie znam, ale liczyć to on też nie umie.
Wygłupił się z kosztem dachu i tyle w temacie.
Link do komentarza
Cytat

......ale liczyć to on też nie umie.
Wygłupił się z kosztem dachu i tyle w temacie.



Heniu zwróć uwagę, że chodzi o koszt wykonania 1m2 dachu, a nie o wartość bezwzględną.

W tym porównaniu powierzchnia do przykrycia była różna.

Cytat

Co do dachu,budowaliśmy ze znajomym domy w jednym okresie,on poddasze ja parter.On ze względu na mniejszą pow.zabudowy miał dach dwuspadowy 160m2 a ja czterospadowy 230m2.



Cytat

Kurde,miał być jeden plus a nie 2,sorry :P xD



To se zabierz tego dodatkowego - bez łachy icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Heniu zwróć uwagę, że chodzi o koszt wykonania 1m2 dachu, a nie o wartość bezwzględną.

W tym porównaniu powierzchnia do przykrycia była różna.


Cytat

Całość jego materiału z rynnami na dach wyniosła w sumie 16,2tys.zł a na mój dach 18,6tys.zł.
Biorąc pod uwagę cenę/ilość m2 dachu wychodzi w jego przypadku 101zł/m2 a u mnie 81zł/m2


Rysiu, czy tu w zacytowanym fragmencie pisze coś o robociźnie?
Ale choćby nawet to nikt mi nie wmówi, że nawet robocizna wyjdzie taniej przy wielopołaciowym pod warunkiem, że robi to jedna i ta sama firma.
Wiesz, ja miałem wycenę na wykonanie więźby od 3500 zł do ponad 5000 zł przy dachu dwu spadowym więc gdybym wziął ekip za 5000 tys a kolega do dachu kopertowego za mniejszą kwotę to cena końcowa wyjdzie mniej. Tak więc robocizna przy wyliczaniu kosztów nie powinna się liczyć , ale w przypadku Artura można ja przyjąć po chyba prace ciesielskie i dekarskie robiła ta sama firma.
Link do komentarza
Heniu odpuść - moim zdaniem nie masz racji. On liczył dobrze.

Co do kosztów - jak się uprę, to wyliczę, że koszt zwykłej koperty (takiej jak w tym projekcie) może wyjść nawet taniej niż dach 2 spadowy, oczywiście uwzględniając wszystkie koszty i tylko w umiarkowanym stopniu, stosując "kosztorysowanie kreatywne". icon_mrgreen.gif

Oczywiście to co napisałem dotyczy tylko domów parterowych.
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Heniu odpuść - moim zdaniem nie masz racji. On liczył dobrze.

Co do kosztów - jak się uprę, to wyliczę, że koszt zwykłej koperty (takiej jak w tym projekcie) może wyjść nawet taniej niż dach 2 spadowy, oczywiście uwzględniając wszystkie koszty i tylko w umiarkowanym stopniu, stosując "kosztorysowanie kreatywne". icon_mrgreen.gif

Oczywiście to co napisałem dotyczy tylko domów parterowych.


Ok, ja tam jestem prosty chłop ze wsi więc mogę się nie znać icon_biggrin.gif
Napisałeś świętą prawdę, że jak się uprzesz to koszt może być taki jaki się chce, ale przy różnych materiałach (cenach) i różnej cenowo robocizny, a w jego przypadku jak twierdzi wszystko było takie same, więc chyba ja głupi jestem icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Heniu - nie doceniasz mnie.

Przy takich samych, wręcz identycznych kosztach - wierz mi jest to możliwe. icon_cool.gif


Rysiu, żałuje że Cie nie wynająłem do liczenia kosztów mojego domku icon_biggrin.gif
Wierzę Ci na słowo, ale jak wspomniałem ja patrze na to trochę inaczej.
Link do komentarza
Wiesz to tak jak z wentylacją.

W zasadzie większość jest przekonana, że inwestycyjnie i z założenia, wentylacja grawitacyjna, jest tańsza od wentylacji mechanicznej, a z rekuperacją to już bezwzględnie.

I tak jest, jeśli nie wliczy się wszystkich kosztów poniesionych na wykonanie działającej wentylacji grawitacyjnej.
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Wiesz to tak jak z wentylacją.

W zasadzie większość jest przekonana, że inwestycyjnie i z założenia, wentylacja grawitacyjna, jest tańsza od wentylacji mechanicznej, a z rekuperacją to już bezwzględnie.

I tak jest, jeśli nie wliczy się wszystkich kosztów poniesionych na wykonanie działającej wentylacji grawitacyjnej.


Tylko tyle, że wentylacja to jest inne ustrojstwo w stosunku do dachu, który stawiasz i stoi (znaczy się leży icon_biggrin.gif ), w przypadku wentylacji to dochodzą koszty zysków w trakcie użytkowania a przy grawitacyjnej to w zasadzie koszty strat icon_lol.gif

Cytat

dobrze powiedziane...


Też się zgadzam icon_smile.gif
Link do komentarza
Henryku - kiedy wreszcie pójdziesz do okulisty icon_cool.gif
Albo gorzej - widzisz i czytasz co chcesz a nie co napisano - przeto:

Cytat

......... że inwestycyjnie i z założenia, .............
I tak jest, jeśli nie wliczy się wszystkich kosztów poniesionych na wykonanie działającej wentylacji grawitacyjnej.





icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Henryku - kiedy wreszcie pójdziesz do okulisty icon_cool.gif
Albo gorzej - widzisz i czytasz co chcesz a nie co napisano - przeto:





icon_mrgreen.gif


Bo ja czytam bez zrozumienia icon_biggrin.gif widzę i czytam dobrze icon_cool.gif
Link do komentarza
Ależ gorąca dyskusja .... i kulturalna icon_biggrin.gif
Podoba mi się icon_biggrin.gif


Cytat

Popraw mnie jeśli się mylę, ale wybrałaś projekt bo podoba Ci się dom z zewnątrz. W środku nie ma on kompletnie nic nadzwyczajnego, projektów z takim układem są setki, jak nie tysiące. Można znaleźć identyczny z dachem dwuspadowym, który zapewne będzie tańszy w budowie. Teraz zadaj sobie pytanie, czy chcesz mieć piękny, wielospadowy dach, czy np. 20 tys. na urządzenie kuchni.



Tak. Mam przykład w postaci znajomej - budowała dom bo wychodziła z założenia (jadąc na kredyt i mając ogromnie ograniczone środki , że skoro już bierze kredyt to na dom który ma jej się przede wszystkim podobać. Zarżnęli się finansowo, bo po drodze wyszły nieprzewidziane trudności w postaci ekipy lawirantów, i oczywiście dlatego że projekt okazał się w cholerę droższy niż myślała, że będzie.


Cytat

I słuszne podejście - spełnienie marzeń kosztuje, ale warto je spełniać.



Tak, Rysiaczku najdroższy - masz rację .... ale spełniać z głową icon_wink.gif


Cytat

Ze wszystkim się zgadzam, ale chcąc zmieścić się w 200 tys. trzeba oglądać każdą złotówkę kilkanaście razy



A i owszem .... kwestia wypracowania kompromisów i rezygnacji z "bo mi się podoba i ja chcę" .


Cytat

Heniu - nie doceniasz mnie.

Przy takich samych, wręcz identycznych kosztach - wierz mi jest to możliwe. icon_cool.gif



Tak, Rysiu .... u niektórych.
Ty wentylację mechaniczną zrobisz sobie w kosztach trzy razy mniejszych niż zaśpiewa szaraczkowi zielonemu firma. Bo masz o tym pojęcie , znasz się na tym i nie dasz się oskubać.


I jeszcze jedno - to, że do jest mały nie znaczy że będzie połowę tańszy niż duży. Tak skuli upierania się autorki, że przecież to mały domek jest icon_wink.gif .

Powodzenia icon_smile.gif
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Arturo, nie interesuje mnie ile zapłaciłeś, interesuje mnie Twoje twierdzenie że dach Twój 230 m2 wyszedł taniej niż kolegi 160 m2 dwu spadowy.
Nie zarzucam mu tego na czym ja się nie znam, ale liczyć to on też nie umie.
Wygłupił się z kosztem dachu i tyle w temacie.


Jeszcze raz,pomału a dokładnie,najważniejsze wytłuściłem dla łatwiejszego zrozumienia:

Cytat

On ze względu na mniejszą pow.zabudowy miał dach dwuspadowy 160m2 a ja czterospadowy 230m2.
Kupowaliśmy dachówkę ceramiczną razem,w tym samym miejscu,w tej samej cenie,z rynnami podobnie.
Całość jego materiału z rynnami na dach wyniosła w sumie 16,2tys.zł a na mój dach 18,6tys.zł.
Biorąc pod uwagę cenę/ilość m2 dachu wychodzi w jego przypadku 101zł/m2 a u mnie 81zł/m2


On miał mniejszą pow.zabudowy ok.120m2 czyli automatycznie miał mniejszy dach,gdyby miał taką samą powierzchnie zabudowy jak ja czyli 180m2 i na tym miał dach dwuspadowy różnica między moim czterospadem a jego dwuspadem byłaby minimalna jak nie więcej by wyszło na dwuspadzie.
Popatrz sobie na koszt materiału za m2 dachu.
A tutaj jest jego DB także możesz się upewnić:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?...l=1#post5080024 Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Ależ gorąca dyskusja .... i kulturalna icon_biggrin.gif
Podoba mi się icon_biggrin.gif




Tak. Mam przykład w postaci znajomej - budowała dom bo wychodziła z założenia (jadąc na kredyt i mając ogromnie ograniczone środki , że skoro już bierze kredyt to na dom który ma jej się przede wszystkim podobać. Zarżnęli się finansowo, bo po drodze wyszły nieprzewidziane trudności w postaci ekipy lawirantów, i oczywiście dlatego że projekt okazał się w cholerę droższy niż myślała, że będzie.




Tak, Rysiaczku najdroższy - masz rację .... ale spełniać z głową icon_wink.gif




A i owszem .... kwestia wypracowania kompromisów i rezygnacji z "bo mi się podoba i ja chcę" .




Tak, Rysiu .... u niektórych.
Ty wentylację mechaniczną zrobisz sobie w kosztach trzy razy mniejszych niż zaśpiewa szaraczkowi zielonemu firma. Bo masz o tym pojęcie , znasz się na tym i nie dasz się oskubać.


I jeszcze jedno - to, że do jest mały nie znaczy że będzie połowę tańszy niż duży. Tak skuli upierania się autorki, że przecież to mały domek jest icon_wink.gif .

Powodzenia icon_smile.gif



No bo to mały domek jest! icon_mrgreen.gif xD A w 250 tys zł dało by się go budować? ;)
Link do komentarza
Cytat

No bo to mały domek jest! icon_mrgreen.gif xD A w 250 tys zł dało by się go budować? ;)


Tak wybudujesz ten dom za 250 tys. złotych!



p.s. a jak wystarczy Ci tylko na SSZ, to co zrobisz? podasz forum budowlane do sądu? Jeśli potrzebujesz konkretnej odpowiedzi to zatrudnij kosztorysanta, który wykona Ci szczegółowy kosztorys, ważny zapewne na 2 tygodnie i będziesz wtedy wiedziała. Oczywiście najpierw musisz określić czy budujesz zgodnie z zaleceniami materiałowymi w projekcie, czy kombinujesz po swojemu, a jeśli po swojemu to podajesz jakie materiały Cię interesują. Nikt normalny, nie pokusi się o podanie kosztu budowy domu chyba, że interesuje Cię przedział z marginesem błędu 100 tysięcy.
Link do komentarza
Cytat

Tak wybudujesz ten dom za 250 tys. złotych!



p.s. a jak wystarczy Ci tylko na SSZ, to co zrobisz? podasz forum budowlane do sądu? Jeśli potrzebujesz konkretnej odpowiedzi to zatrudnij kosztorysanta, który wykona Ci szczegółowy kosztorys, ważny zapewne na 2 tygodnie i będziesz wtedy wiedziała. Oczywiście najpierw musisz określić czy budujesz zgodnie z zaleceniami materiałowymi w projekcie, czy kombinujesz po swojemu, a jeśli po swojemu to podajesz jakie materiały Cię interesują. Nikt normalny, nie pokusi się o podanie kosztu budowy domu chyba, że interesuje Cię przedział z marginesem błędu 100 tysięcy.



Ale ja i tak dostanę kosztorys jak kupię projekt. Po prostu chciałam się zapytać icon_confused.gif Edytowano przez villa28 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Ale ja i tak dostanę kosztorys jak kupię projekt. Po prostu chciałam się zapytać.


Kosztorysem ze studia projektowego możesz się (co by tu najgrzeczniej) najwyżej podetrzeć, a nie wiadomo, czy i do tego się nada, zależy na jakim papierze drukowany.

Z Twoich wpisów wnioskuję, że na budowaniu się nie znasz (żadna to ujma, wcale nie musisz), pytanie czy masz w rodzinie kogoś, kto się orientuje w temacie? Jeśli masz, to zakładałabym, że możesz się zmieścić w 250 tys. Jeśli nie, to 300 tys. jest rozsądną kwotą.
Link do komentarza
Cytat

Kosztorysem ze studia projektowego możesz się (co by tu najgrzeczniej) najwyżej podetrzeć, a nie wiadomo, czy i do tego się nada, zależy na jakim papierze drukowany.

Z Twoich wpisów wnioskuję, że na budowaniu się nie znasz (żadna to ujma, wcale nie musisz), pytanie czy masz w rodzinie kogoś, kto się orientuje w temacie? Jeśli masz, to zakładałabym, że możesz się zmieścić w 250 tys. Jeśli nie, to 300 tys. jest rozsądną kwotą.



To prawda,nie znam się na budowaniu. Tym bardziej chciałam się zapytać. W czym masz problem? icon_neutral.gif Chyba można się zapytać Edytowano przez villa28 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Jeszcze raz,pomału a dokładnie,najważniejsze wytłuściłem dla łatwiejszego zrozumienia:

Popatrz sobie na koszt materiału za m2 dachu.
A tutaj jest jego DB także możesz się upewnić:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?...l=1#post5080024


Czytałem i nawet liczyłem bo nie wierzyłem. Faktycznie liczby nie kłamią ale i tak mnie to nie przekonuje.
No a ile dokładnie zapłaciłeś za rynny?
W DB zaglądnę wieczorem to jak czegoś się dopatrzę to coś napiszę icon_biggrin.gif albo i nie icon_razz.gif
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Czytałem i nawet liczyłem bo nie wierzyłem. Faktycznie liczby nie kłamią ale i tak mnie to nie przekonuje.
No a ile dokładnie zapłaciłeś za rynny?
W DB zaglądnę wieczorem to jak czegoś się dopatrzę to coś napiszę icon_biggrin.gif albo i nie icon_razz.gif


Coś lekko ponad 2 tys.zł,Galeco PCV.
Jak znajdę czas to zapodam całą fakturę VAT icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

To prawda,nie znam się na budowaniu. Tym bardziej chciałam się zapytać. W czym masz problem? icon_neutral.gif Chyba można się zapytać


Nie mam problemu, próbuję w jak najłatwiejszy sposób wytłumaczyć, jak cała reszta forumowiczów, z czym masz do czynienia. Ponoć nie ma głupich pytań, więc napiszę po prostu, że wklejanie linka do projektu i pytanie ile będzie kosztować wybudowanie tego domu, jest jak wróżenie z fusów.

Oczekujesz poklepania po ramieniu i informacji, tak uda Ci się, buduj. Niestety nikt tutaj nie da Ci gwarancji, a ryzyko leży tylko po Twojej stronie.
Link do komentarza
Cytat

Nie mam problemu, próbuję w jak najłatwiejszy sposób wytłumaczyć, jak cała reszta forumowiczów, z czym masz do czynienia. Ponoć nie ma głupich pytań, więc napiszę po prostu, że wklejanie linka do projektu i pytanie ile będzie kosztować wybudowanie tego domu, jest jak wróżenie z fusów.

Oczekujesz poklepania po ramieniu i informacji, tak uda Ci się, buduj. Niestety nikt tutaj nie da Ci gwarancji, a ryzyko leży tylko po Twojej stronie.



Wiem,ale przecież nie chodzi mi o jakieś dokładne kwoty,po prostu- ile około to by mogło kosztować. Przy okazji każdy może powiedzieć ile np. jego dom kosztował i się ma jakieś porównanie.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...