Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Jaka trawa na moją działkę?


rustin

Recommended Posts

W końcu działka została wyrównana, teraz będzie glebogryzarką zruszona i zgrabiona. Zastanawiam się jaką trawę kupić i ile. Potrzebuję jej na ok 700m2.
Sęk w tym , że wprowadzę się może za 4-5 lat , czy jest sens kupować jakąś super dobrą trawę czy po tym okresie i tak trzeba będzie jeszcze raz wszystko glebogryzarką i od nowa siać? Wiadomo , że na działce z budową taka trawa będzie miała ciężko i nie będe jej kosił co tydzień czy co dwa. Muszę coś posiać aby to jakoś wyglądało i po deszczu błota nie było , a w suche dni dało się coś zrobić grilla czy coś.
Jaką kupić trawę i ile ?

I takie pytanko czy najpierw sieje się trawę czy sadzi tuje wokół działki przy płocie?
Link to postu
Ma być trawa a nie jakieś rośliny.

To ja was pytam czy taka trawa po 5 latach będzie ok icon_smile.gif Wiadomo na budowie coś tam sie dzieje ale już na dworze nie będzie nic takiego robione. Więc kwestia tego czy ona będzie nadal ładna czy kupić jakąś najtańszą uniwersalna?
Link to postu
Jeżeli nie będziesz jej kosił to kup jakąś krótką, niską coś na wzór trawy golfowej.
Co do sadzenia tui , to co za różnica przed czy po. Jeżeli planujesz siać trawę to najpierw posadź tuje a potem siej trawę.

Ale jedno jest pewne, żadna trawa nie lubi jak jest nie koszona icon_biggrin.gif
Link to postu
 • 2 tygodnie temu...
Cytat

Ma być trawa a nie jakieś rośliny.

To ja was pytam czy taka trawa po 5 latach będzie ok icon_smile.gif Wiadomo na budowie coś tam sie dzieje ale już na dworze nie będzie nic takiego robione. Więc kwestia tego czy ona będzie nadal ładna czy kupić jakąś najtańszą uniwersalna?Obawiam się, że po 5 latach niepielęgnowany trawnik będzie przypominał bardziej pastwisko niż przydomową murawę. Nie wiem czy jest sens jego zakładania jeśli nie będzie użytkowany przez tak długi czas, a przede wszystkim pielęgnowany.

Każdy trawnik (bez względu na to z jakie wysiejemy nasiona) będzie wymagał regularnej pielęgnacji - przede wszystkim koszenia. Jeśli przez dłuższy czas zapomnimy o strzyżeniu murawy trawy się "wykłoszą" i po ich skoszeniu zamiast trawnika będziemy mieli rżysko!

Nie polecam kupowania najtańszych mieszanek nasion traw! Bardzo często zamiast nasion traw gazonowych (trawnikowych) zawierają one nasiona traw pastewnych (gdyż są znacznie tańsze). Trawa pastewna rośnie bardzo szybko, w kępach i ma szerokie źdźbła - psuje to efekt na trawniku. dodatkowo niektóre trawy pastewne są jednoroczne! i po zimie nie będzie po nich śladu.

Podstawowe gatunki wykorzystywane do mieszanek trawnikowych to: rajgras angielski, wiechlina łąkowa, kostrzewa czerwona, kostrzewa owcza oraz mietlica pospolita. Należy unikać mieszanek, które w składzie mają trawy pastewne, t.j.: życica wielokwiatowa, mieszańcowa oraz westerwoldzka.

Więcej o wyborze mieszanki nasion traw w artykule
Link to postu
Barenbrug - ich mieszanki sa stabilne.

Ostatnio znalazłam do forumowicza zdawałoby się fajną, tanią mieszankę polską, a przysłano coś kompletnie innego, z bezsensownymi gatunkami (zycica holenderska), z idiotycznymi proporcjami gatunków i nie chciano uwzględnić reklamacji, bo w sklepie zapisano "mozliwe NIEWIELKIE zmiany składu mieszanki". NIEWIELKIE okazało się DRASTYCZNE. Coś takiego jest NIEDOPUSZCZALNE i za to firma jest na mojej czarnej liście oszustów ogrodniczych.
Mieszanka kompletnie nie nadawała się do wysiewu, bo była pastewna.
 • Lubię to 2
Link to postu
Niestety ale trawa będzie wysiewana. 200zł nie wysypię do kosza. Mam nadzieję , że po zimie dosieje tam gdzie będą placki i bedzie ok. Nie ma wyjścia. Do hejterów , nie była szukana najtańsza czy coś w tym stylu.
Mieszanka tawnikowa Planta
kostrzewa czerwona dipper15%
życica wielokwiatowa 29%
kostrzewa szczeciniasta 7%
kostrzewa trzcinowa 7%
życica trwała belida 20%
życica trwała envy 15%
kostrzewa czerwona 7%

Dziwne , jest to , że bardzo dużo ludzi kupuję tą trawę. Byłem dzisiaj w sklepie stacjonarnym i taki sam skład, sprzedawca mówił , że sprzedaje się najlepiej zaraz po wembleyce z planty
Link to postu
Cytat

Niestety ale trawa będzie wysiewana. 200zł nie wysypię do kosza. Mam nadzieję , że po zimie dosieje tam gdzie będą placki i bedzie ok. Nie ma wyjścia. Do hejterów , nie była szukana najtańsza czy coś w tym stylu.
Mieszanka tawnikowa Planta
kostrzewa czerwona dipper15%
życica wielokwiatowa 29%
kostrzewa szczeciniasta 7%
kostrzewa trzcinowa 7%
życica trwała belida 20%
życica trwała envy 15%
kostrzewa czerwona 7%

Dziwne , jest to , że bardzo dużo ludzi kupuję tą trawę. Byłem dzisiaj w sklepie stacjonarnym i taki sam skład, sprzedawca mówił , że sprzedaje się najlepiej zaraz po wembleyce z plantyWembleyka? Nie znam, nie widziałem.
Pamiętam, że kiedyś była trawa Wembley ale nie wiem jakiego producenta. Pewnie już jej nie ma. Przynajmniej ja dawno jej nie widziałem.
Link to postu
Własnie miało być to:
- Kostrzewa czerwona - Livision 22%
- Kostrzewa czerwona - Reverent 17%
- Kostrzewa trzcinowa - Fawn 24%
- Życica trwała - Naki 16%
- Życica trwała - Taya 21%

A było to:
kostrzewa czerwona dipper15%
życica wielokwiatowa 29%
kostrzewa szczeciniasta 7%
kostrzewa trzcinowa 7%
życica trwała belida 20%
życica trwała envy 15%
kostrzewa czerwona 7%

Czy dla kogokolwiek przy zdrowych zmysłach to jest NIEZNACZNA RÓŻNICA? Moim zdaniem należałoby żądać zwrotu kasy to nieznacza różnica to może być 17 % nasion danej odmiany zamiast deklarowanych 15 %
A nie KOMPLETNIE INNY SKŁAD.

OMIJAJCIE TĘ FIRMĘ Z DALEKA. PLANTA - kupujesz kota w worku, a na 100% mieszankę na pastiwsko a nie na trawnik.

 • Lubię to 1
Link to postu
 • 3 miesiące temu...
 • 2 tygodnie temu...
 • 3 tygodnie temu...
Cytat

Trawnik jest jednym z najdroższych elementów ogrodu.


to zależy ile go jest i jak się o niego dba, jak ma się wychuchany trawniczek, nawożony i koszony raz w tygodniu to tak, jeśli się jednak akceptuje drobne chwasty itp to nie ejst źle, do tego trzeba wybrać dość dobrą mieszkankę.
Link to postu
Cytat

to zależy ile go jest i jak się o niego dba, jak ma się wychuchany trawniczek, nawożony i koszony raz w tygodniu to tak, jeśli się jednak akceptuje drobne chwasty itp to nie ejst źle, do tego trzeba wybrać dość dobrą mieszkankę.Tyle, że trawnik z chwastami nie jest trawnikiem z definicji icon_smile.gif


Cytat

Witam. Podczepię się pod temat i zapytam jaką należałoby kupić trawę na trawnik, aby nie było problemów z wielką ilością chwastów czy np. koniczyny, jaki najlepszy byłby skład takiej trawy, co brać pod uwagę.
Chciałbym przed zima zasiać.Aby nie było problemów z chwastami trzeba po prostu starannie odchwaścić teren pod trawnik. Chwastów w mieszankach nie ma (chyba, że w jakiś tanich, szemranych marketówkach).
Jakie gatunki?
A to już zalezy od tego na jakiej glebie jest trawnik zakładany i jaką ma spełniac rolę.
Najpopularniejsze gatunki to:
kostrzewa owcza - ma wąskie listki i dosc wolno rośnie, słabo znosi deptanie, wolno regeneruje po zimie
kostrzewa czerwona - w zasadzie podobna jak wyżej
kostrzewa trzcinowa - silnie rośnie, łatwo regeneruje, ale ma szersze blaszki liściowe - dobra na deptanie, ale wymaga częstego koszenia. Najbardziej odporna na suszę.
Zycica trwała (rajgras) - trawa o średnio szerokich żdzbłach, szybko rusza na wiosnę, stosunkowo szybko rośnie, ale lubi podmarzać, ma duże wymagania wodne i glebowe
wiechlina - niska trawka o średno szerokich żdzbłach, znosi zacienienie, ale przy slabszych gatunkach i dużym udziale wiechliny może zdominowac trawnik
Inne trawy to jakieś drobne dodatki (np. wyczyniec, śmiałek).
Każdy z tych gatunków dzieli się na odmiany. I to odmiany, a nie czyste gatunki powinny być stosowane w mieszankach. Są odmiany życicy odporne na mrozy albo kostrzewy trzcinowej o stosunkowo wąskich żdźbłach.

Dobre firmy produkujące trawy to Barenbrug, Johnsons, DSV
 • Lubię to 3
Link to postu
 • 3 tygodnie temu...
Żadna trawa trawnikowa, nawet za milion, nie będzie rosła na glinie/iłach.
Trawy sa wrażliwe na podmakanie korzeni w okresie po roztopach i dużych ulewach. Ziemia musi przeschnąc w ciągu pół godziny po ulewie.

U klientów czasem spychaczem usuwało się 30 cm ziemi, wywoziło i w to miejsce przywoziło się luźnej, lekkiej ziemi z pola.
Mozna też rozluźniać żwirem, sieczką słomianą, trocinami drewnianymi.

trawnik gazonowy - trawnik ozdobny wolnorosnący, nie tolerujący regularnego deptania
trawnik rekreacyjny - ogolnoużytkowy o cechach pośrednich
trawnik sportowy - odporny na deptanie, szybkorosnący (często trzeba kosić - na boiskach co dwa dni)
Link to postu
Cytat

Trawy sa wrażliwe na podmakanie korzeni w okresie po roztopach i dużych ulewach. Ziemia musi przeschnąc w ciągu pół godziny po ulewie.


Chcesz przez to powiedzieć, że w takich przypadkach trawa zgnije czy zmarnieje?
Zastanawia mnie ostatnie zdanie, że ziemia musi przeschnąć w ciągu pół godziny po ulewie, a zapytam się po jakiej ulewie godzinnej, dwu czy trzy godzinnej icon_biggrin.gif
Nie znam przypadków aby po takich sytuacjach jak tu opisujesz trawa ucierpiała, gdyby trawnik był zalany wodą przez kilka dni to trawa zgnije ale nie po ulewnych deszczach.
Link to postu
Witam. Na wierzch ziemi wczoraj zostało nawiezione trochę ziemi z innych terenów, wszystko zostało przeorane i zasilone nawozem. Teraz zostanie zabronowane, wybrane zostaną kamienie i perz i będę siał trawę.
Co do wody, to raczej długo nie stoi, bynajmniej nie ma jakiś większych kałuż, chyba wsiąka.
Już nie mam czasu szukać i chyba zostanę przy tej trawie BARENBRUG EXCLUSOR która i tak muszę zamówić w necie.
Pozdrawiam
Link to postu
Cytat

Chcesz przez to powiedzieć, że w takich przypadkach trawa zgnije czy zmarnieje?U mnie woda nie stoi nawet po najwiekszych oberwaniach chmury, nawet jak leje kilka godzin. Wsiąka w przeciągu pół godziny po zakończeniu opadów.
Wsiąkanie po prostu określa, ze ma się do czynienia z glebą przepuszczalną.
Trawa po prostu gnije jak ma za mokro. Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
Link to postu
 • 2 tygodnie temu...
 • 1 miesiąc temu...
@ewamariusz no to musimy trzymać razem kciuki;D my się nie odważyliśmy na sianie. Murawę mamy z rolki od firmy trawnik, mimo zapewnień jakoś się boimy że zimy nie przetrwa bo koniec października to dziwny termin jak na trawę- przynajmniej z naszego punktu laików;) Niestety nie udało nam się wcześniej bo musieliśmy zorganizować żywopłot no i posadzić większe rośliny w pierwszej kolejności...trawnik został nam na koniec.
Link to postu
 • 2 tygodnie temu...
Cytat

Witam. Z rolki to Wam się prędzej przyjmie, niż moja siana, tak mi się wydaje, chociaż pogoda i temperatura dopisuje, a mi cos tam wykiełkowało na kilka centymetrów to może i przetrzyma zimę i na wiosnę ruszy, zobaczymy.
Pozdrawiam


Pogoda była dobra, trawa raczej przetrwa, mimo późnego wysiewu. Kiedyś siałam później od Was i nie było żadnych problemów, jesień była wtedy całkiem podobna do tegorocznej. Krok niby ryzykowny ale opłacił się. Zwłaszcza że trawa z rolki jest droższa od tej wysiewanej a i zakładanie takiego trawnika to więcej zachodu.
Link to postu
 • 2 miesiące temu...
 • 2 tygodnie temu...
Nie przesadzajcie jednak z nawożeniem azotowym, bo powoduje on szybki i bujny wzrost trawy, co wiąże się z częstym koszeniem. Azofoskę stosowałbym jedynie na początku (choć pewnie wielu z Was się ze mną nie zgodzi), a później stosował jedynie wieloskładnikowe nawozy do trawników. Warto tez pamiętać o tym, że nawozy zawierające azot stosujemy tylko do końca lipca!
Link to postu
Co do nawożenia azotem są różne szkoły. Temat nawożenia trawników zawsze wywołuje dyskusje. icon_smile.gif Celowo wbijam kij w mrowisko mając nadzieję, że wymienimy poglądy! Każdy ma swoje nawozy i swoje terminy. Ja stosuję tylko specjalne nawozy do trawników. Niektórzy stosują azot nawet do połowy września ale ja już od połowy sierpnia stosuję tylko nawozy jesienne - bez azotu, za to z fosforem i potasem.

O nawożeniu trawnika jest już wątek na forum, zainteresowanych zapraszam: https://forum.budujemydom.pl/nawozenie-traw...293#entry435293
Link to postu
 • 1 miesiąc temu...
Witam. Trawa nawet wyrosła, ale w tej chwili pojawiło się mnóstwo dziwnych białych kwiatków, jest to większe od trawy, tak około 10 do 15 cm, zielone i ma biały długi korzeń. Jak to zwalczyć aby nie zagłuszyło trawy. Wyrywać - dużo czasu i nie iwm czy będą dobre efekty. Kosić, a trawa to zagłuszy po koszeniu czy dalej będzie szybciej rosło od trawy.
Pozdrawiam
Link to postu
Cytat

Witam. Trawa nawet wyrosła, ale w tej chwili pojawiło się mnóstwo dziwnych białych kwiatków, jest to większe od trawy, tak około 10 do 15 cm, zielone i ma biały długi korzeń. Jak to zwalczyć aby nie zagłuszyło trawy. Wyrywać - dużo czasu i nie iwm czy będą dobre efekty. Kosić, a trawa to zagłuszy po koszeniu czy dalej będzie szybciej rosło od trawy.
PozdrawiamTrudno zidentyfikować chwast po tak krótkim opisie. Jestem jednak przekonany, że jest to roślina dwuliścienna
(nie jednoliścienna - jak trawa) więc można ją zwalczyć herbicydem zwalczającym rośliny dwuliścienne (jest w pełni bezpieczny dla trawy i nie zniszczy trawnika). Proszę zastosować jeden z preparatów: Starane 250 EC, Bofix 260 EW lub Mniszek 540 SL.
Link to postu
 • 1 miesiąc temu...
 • 1 rok temu...

Dzięki waszym wpisom mam wrażenie że odnośnie siania i pielęgnacji trawy wiem już wszystko. Informacje te zaliczam do bardzo cennych, natomiast nie będę mógł ich wykorzystać dopóki nie wybiorę odpowiedniej mieszanki trawy do mojego ogrodu. Raczej teren gdzie planuję zasiać trawę będzie często użytkowany głównie wiosną i latem, czy wobec tego koniecznie muszę wybierać nasiona traw sportowych, czy wystarczy uniwersalna ?? I jaki powinna mieć skład ?? Ponieważ znalazłem trawę ,, Universum " o takim składzie:

- kostrzewa czerwona Maxima - 10%
- kostrzewa czerwona Chopin - 10%
- życica trwała Bokser - 22%
- zycica trwała Grasslands Nui - 23%
- kostrzewa trzcinowa Fawn - 35%

 

Link to postu
 • 10 miesiące temu...

Nam sie udalo w koncu spelnic jedno z naszych maszyn i kupilismy pod koniec zeszlego roku wlasna dzialke. Mamy zamiar tam pobudowac maly domek w przyszlosci. Niestety teren jest dosc mocno zarosniety roznego rodzaju chwastami i zastanawiamy sie co z tym fantem tak wlasciwie poczac. Chyba najpewniejsze byloby przeoranie wszystkiego, prawda? A moze cos z bardziej mniej inwazyjnych pomyslow? Widzialem w sieci jest dosc duzo roznego produktow chwastobojczych .. tylko pod znakiem stoi ich skutecznosc .. mile widziane opinie. Co do samej trawy to trzeba jakos specjalnie zbadac glebe? Ceny niektorych nasion sa naprawde zaporowe dlatego szukamy jakiegos zlotego srodka ..Z gory dzieki za pomoc :) Pozdro

Link to postu

Herbicydów używa się tuż przed założeniem ogrodu. To jest ciężka trucizna, nie lemoniada, by lać bez refleksji do gleby.  Póki będzie to ugór to po prostu regularnie kosić, by chwasty nie zawiązywały nasion.

Jak działka duża to na części można zaorać i posiać nawóz zielony.

 

 

Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
Link to postu
 • 1 miesiąc temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
 • Utwórz nowe...