Skocz do zawartości

podział działki rolnej


hhkk

Recommended Posts

witam

kupiliśmy z żoną działkę rolną 3001m2. Działka nie jest objęta MPZP. Granica MPZP przebiega dokładnie na granicy naszej działki i sąsiada którego działka jest działką budowlaną. Chcielibyśmy podzielić działkę na 2 mniejsze ale oczywiście dopóki jest rolna to się nie da. Czy to się da załatwić?

Czy wystąpienie do gminy o warunki zabudowy definitywnie przekreśli nasze szanse na podzielenie działki?
Jak się ma sprawa z prądem w takiej sytuacji ?
Generalnie to czy jest sens starać się o podział działki i jeśli tak to od czego zacząć?

Dodam tylko że w gminie niczego się nie dowiem tam są ludzie jak z poprzedniej epoki. Jak człowiek nie wie to oni mu nie powiedzą.

Dziękuje za wszelką pomoc.
Link do komentarza
Cytat

witam


Dodam tylko że w gminie niczego się nie dowiem tam są ludzie jak z poprzedniej epoki. Jak człowiek nie wie to oni mu nie powiedzą.

Dziękuje za wszelką pomoc.


To kto ma Ci powiedzieć jak nie w gminie, a z drugiej strony jak piszesz "jak człowiek nie wie to mu nie powiedzą" a jak człowiek wie to mu powiedzą?
A jak nie chcą to może do Warszawy do Sejmu icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Chodziło mi bardziej o sytuacje w której jak się nie wie o co zapytać to ludzie w gminie absolutnie nie są zainteresowani żeby człowiekowi pomóc. Przyrównałbym postawę pracowników gminy do automatów do wydawania i przyjmowania papierków, automat który ma zaprogramowanych parę przycisków i tyle. Jak się człowiek nie orientuje w jakiej kolejności który przycisk wcisnąć to nic nie załatwi. Zależy mi bardzo na podpowiedzi o co dokładnie pytać w gminie.
Link do komentarza
Cytat

Chcielibyśmy podzielić działkę na 2 mniejsze ale oczywiście dopóki jest rolna to się nie da. Czy to się da załatwić?



Da się i to bardzo prosto.

Cytat

Czy wystąpienie do gminy o warunki zabudowy definitywnie przekreśli nasze szanse na podzielenie działki?



Wystąpienie do gminy o warunki zabudowy tylko przyspieszy Wam ten proceder podziału. I jest to najlepsze rozwiązanie dla Was

Z działki rolnej nie objętej MPZP można wydzielić działkę pod zabudowę jednorodzinną a wiec na jednej działce robisz dwa obszary pod zabudowę i tym sposobem uzyskasz 2 decyzje o warunki zabudowy.

Dowiedz się też czy w pobliżu są budynki z tego co piszesz to sąsiad ma działkę budowlaną? A budynki już stoją w pobliżu?

Dowiedz się czy nie ma lasów z oznaczeniem LS w pobliżu u ciebie.

Cytat

Jak się ma sprawa z prądem w takiej sytuacji ?



Co do prądu to musisz w Energetyce zdobyć zapewnienie przyłącza do warunków zabudowy

Cytat

Dodam tylko że w gminie niczego się nie dowiem tam są ludzie jak z poprzedniej epoki. Jak człowiek nie wie to oni mu nie powiedzą.



Najlepiej udaj się do geodety i on ci wszystko wyjaśni i powie oraz narysuje granicę itp. Edytowano przez coolibeer (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
mapka poglądowa:

DSC01446.jpg


1. na niebiesko - nasza działka
2. na zielono - skraj parku krajobrazowego, czyli po mojemu granica lasu
3. na brązowa droga gminna (w drodze media)
4. czarne plamy to domy sąsiadów

Cytat

Dowiedz się czy nie ma lasów z oznaczeniem LS w pobliżu u ciebie.



Ten las to Mnie trochę zaniepokoił, gdyby okazało się że działka graniczy z dwóch stron z terenem oznaczonym "LS" to co to zmienia w naszej sytuacji.
Link do komentarza
Cytat

mapka poglądowa:
[attachment=18845:plan.jpg]
1. na niebiesko - nasza działka
2. na zielono - skraj parku krajobrazowego, czyli po mojemu granica lasu
3. na brązowa droga gminna (w drodze media)
4. czarne plamy to domy sąsiadów



Ten las to Mnie trochę zaniepokoił, gdyby okazało się że działka graniczy z dwóch stron z terenem oznaczonym "LS" to co to zmienia w naszej sytuacji.



Park Krajobrazowy - oby nie dotyczyła go dyrektywa Natura 2000

W moim mieście odrolnia się zawsze tylko teren pod zabudowę - reszta zawsze pozostawała jako działka rolna
Link do komentarza
Cytat

mapka poglądowa:
[attachment=18845:plan.jpg]
1. na niebiesko - nasza działka
2. na zielono - skraj parku krajobrazowego, czyli po mojemu granica lasu
3. na brązowa droga gminna (w drodze media)
4. czarne plamy to domy sąsiadów



Ten las to Mnie trochę zaniepokoił, gdyby okazało się że działka graniczy z dwóch stron z terenem oznaczonym "LS" to co to zmienia w naszej sytuacji.



Nie powinno być problemu. Podeślij mi na Pw dokładny numer działki i miejscowość a to sprawdzę jutro w pracy.
Jeśli nie ma jakiś zaostrzeń tak jak bobiczek mówi natura2000 to nie powinno być problemów

Link do komentarza
Przede wszystkim trzeba wystąpić do gminy z wnioskiem o zmianę przeznaczenia gruntu (odrolnienie). Gmina nie jest zobligowana terminem wydania decyzji i może wstrzymać ją do czasu opracowania MPZP dla tego obszaru.

Po odrolnieniu działkę można podzielić i wtedy wystąpić o wydanie WZ dla jednej lub obu działek. Niemniej warunkiem koniecznym koniecznym do uzyskania możliwości jakiejkolwiek zabudowy będzie odrolnienie.
Link do komentarza
Cytat

Przede wszystkim trzeba wystąpić do gminy z wnioskiem o zmianę przeznaczenia gruntu (odrolnienie).



Gdyby była potrzebna decyzja o odrolnieniu - nie otrzyma WZiZT.
Odrolnić może tylko MPZP a w razie jego braku decyzja o WZiZT (innej możliwości nie ma).

Najlepszym sposobem jest wystąpienie do gminy o wydanie WZiZT na xx domów jednorodzinnych z jednoczesnym podziałem działki.

Można również wystąpić o wydanie WZiZT na jeden dom, a potem wydzielić i wystąpić o WZiZT na pozostałą część.


Ale uwaga, jeśli ta działka (niebieska) jest w granicach parku, to sytuacja jest bardziej skomplikowana.

Jeśli jednak to tylko Ls, to jest wymóg aby budynek zachował odległość 12m od granicy z lasem.
Jesli działka jest Ls to jeszcze bardziej komplikuje sprawę.
Link do komentarza
Cytat

Chodziło mi bardziej o sytuacje w której jak się nie wie o co zapytać to ludzie w gminie absolutnie nie są zainteresowani żeby człowiekowi pomóc. Przyrównałbym postawę pracowników gminy do automatów do wydawania i przyjmowania papierków, automat który ma zaprogramowanych parę przycisków i tyle. Jak się człowiek nie orientuje w jakiej kolejności który przycisk wcisnąć to nic nie załatwi. Zależy mi bardzo na podpowiedzi o co dokładnie pytać w gminie.




No akurat w twojej Gminie nie jest tak źle ;)

Żadnej ochrony danych osobowych nie stwierdziłem ;)

Ale przejdźmy do rzeczy.


W twoim przypadku jest tak:

Musisz uzyskać zgodę najpierw na wodę, kanalizację i energetykę ( z tym chyba nie będziesz miał problemów)

Po drugie ściągnąć wniosek ze swojej stronki gminy tam masz wszystkie wytyczne.

Następnie musisz mieć zgodę właścicieli działek (jeśli nie masz zgody na dojazd prawo przejazdu) jeśli droga publiczna to ok.

Za wydanie decyzji u ciebie jest 107 zł więc x 2 masz 214 zł. Jeśli ci uwalą to stracisz tylko tyle. Ale nie sądzę po rozmowie z kobitką (jeśli oczywiście nie płacisz podatku za las sprawdź to)

Z parkiem krajobrazowym nie ma problemu. Nie ma też Nautry2000 bo jest to tylko otulina Parku.

Decyzji na jeden podział nie pisz tylko zrób od razu na 2 działki. Kwadrat podziel na 2 części tylko druga działka też musi mieć prawo do drogi. Jednym kolorem jedną działkę drugim drugą i składaj wniosek tak jak pisałem wyżej.

Resztę informacji podsyłam na PW Edytowano przez coolibeer (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...