Skocz do zawartości

Dlaczego grzejnik


Recommended Posts

Grzejnik drabinkowy w łazience z zamontowanym zaworem i głowicą termostatyczną wydaje odgłosy stukania, pukania czegoś metalowego właśnie w głowicy. Sytuacja się nasila, gdy termostat jest ustawiony między 2,5 a 3,5 na skali. Przy 2,5 jest cicho, ale wtedy praktycznie nie grzeje. Dziwne jest też to, że gdy zaczyna buczeć i otworzę termostat na jakimś innym grzejniku w domu, to zwykle dźwięki cichną. Zawór łącznie z głowicą już raz był wymieniany i po miesiącu „objawy” powróciły.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/ogrzewanie-podlogowe-i-grzejniki/porady/14818-dlaczego-grzejnik-halasuje

Link do komentarza
Gość Adrian Keys
Zamień zawór powrotny z zaworem zasilającym i po ptokach !!!!
daj znać czy ustąpiły objawy . Zakładam się o skrzynkę gorzały,że powinny ustąpić !!!
jestem pasjonatem budownictwa i szczególarzem.
Link do komentarza
  • 7 miesiące temu...
Odgłos stukania wskazuje na zamienione zasilanie z powrotem na grzejniku (przepływ w nieprawidłowym kierunku na zaworze). Przy "dochodzeniu" temperatury w pomieszczeniu do zadanej ustawionej na termostacie następuje przymykanie zaworu i "odbijanie" grzybka zaworu. Otwarcie zaworu na innym grzejniku zmniejsza ciśnienie dyspozycyjne na grzejniku łazienkowym i zawór zostaje zamknięty ale problemu nie likwiduje.
Link do komentarza
A po co przy grzejniku drabinkowym zawór z głowicą termo?
Grzejnik drabinkowy nie służy do ogrzewania łazienki, on tylko wspomaga zakładając, że właściciel ma podłogówkę a nawet gdyby jej nie miał to drabinka sama nie ogrzeje łazienki.
Link do komentarza
  • 3 lata temu...

Witam, mam ten sam problem, z tym że pojawił się on dopiero po wymianie pieca z opalanego drewnem weglem na taki na ekogroszek. Dodam że ten pięć ogrzewa teraz dwa domy i tylko w 2 pokojach termostaty piszcza. Sam pisk jest irytujący ale przed chwila przybieral przez 30 sekund różne częstotliwości. Znajomy mi tłumaczył ze przy instalacji otwartej, czyli z tym no naczyniem zbiorczym taki dźwięk nie powinien mieć miejsca. Pytam się czy mi pieca albo instalacji nie ... i jak temu zaradzic?

Link do komentarza

Piski w instalacji są efektem miejscowych zmian przekroju, a więc i prędkości przepływu. Mogą być spowodowane również drganiem np. luźno osadzonej uszczelki grzybka zaworowego (sprawdzenie wymaga wymontowania zaworu) . Zjawisko takie niczym nie grozi (oprócz hałasu) , a wyciszenie można uzyskać przez  zmianę nastaw wstępnych na zaworze przygrzejnikowym (minimalnie) ,  wydajności pompy obiegowej (jeśli jest dwubiegowa)lub regulacji  przepływu (zaworem) w tej części instalacji.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...