Skocz do zawartości

Jak poradzić sobie z deszczówką?


Recommended Posts

Cytat

Dobra Janku zobaczymy co mi w giminie powiedzą, jednak wolę ich info niż od trolla który obraża innych. Panie magistrze fizyki.


:takaemotka:

Pamiętaj że nawiozłeś ziemię na działkę,ona dopiero będzie się zagęszczać osiadać,taka ziemia bardzo szybko łatwo potrafi zamulić drenaż.

Do gminy to odradzam wycieczkę,czasami są strasznie nieprzychylni,jezeli pozwolą to najlepiej mieć to na piśmie. Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Już jest na piśmie - § 28.2.


§ 28.
2. W razie braku możliwości przyłączenia do sieci kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej, dopuszcza się odprowadzanie wód opadowych na własny teren nieutwardzony, do dołów chłonnych lub do zbiorników retencyjnych.

Cytat

Nie którym na tym forum najlepiej wychodzi obrażanie innych, jak się ktoś z wami nie zgadza. Proszę moda o zamknięcie tematu. Dzisiaj idę do gminy i się dowiem , czy mogę rurę wystawić tak aby woda spływała na ich cześć za płotem, oczywiście rura będzie się kończyła na mojej działce.


Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Dla przypomnienia - i zrozumienia:

Cytat

trójkąt gminy ma z boku
z tyłu za garażem ma pas zieleni ze skarpą
i ulicą
nie nie masz wyprowadzać za działkę

masz tylko umożliwić wodzie odejście w pożądanym kierunku
a gdzie ona pójdzie to już jej sprawa
niech się urząd z wodą kłóci



I jeszcze raz:

Cytat

kurna nie wyrobię

pokaż mi kto radził ci wywalać rurę na działkę sąsiada ????
umożliwić swobodny przepływ to nie to samo
rura kończy się na twojej działce 2 ; 3 -5 m od jej końca i dalej płynie sama wspomagana naturalnym ukształtowaniem gruntu
chyba nie masz ochoty na stawianie budowli hydrotechnicznych - bo na to i projekt i opinia środowiskowa i specjalistyczne wymogi.
czyli tama raczej nie wchodzi w grę



Jest to zgodne z przepisami Prawa Budowlanego, Prawa Wodnego, oraz Kodeksu Cywilnego.


Ponieważ WI ma swój tok myślowy, to nie chce mi się cytować poszczególnych zapisów obowiązującego i ogólnie dostępnych zapisów prawa, w tym zakresie (bo i po co ?).

dopisałem:


Ps. Jeśli cokolwiek grozi(?) WI ze strony urzędu, to tylko i ewentualnie z racji § 29 Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Rozmawiałem z sąsiadem , ma zakopane 4 skrzynie po 200 lub 250l nie jest pewny, od domu jakieś 4 metry. Każda skrzynia osobna. Powiedziałem mu , że obawiam się tak małej pojemności skrzyń, że w duży deszcz sie przepełnią. Mówił abym nie słuchał dupereli bo jeszcze nigdy nie było problemem , że się przelało czy coś.
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Ja robiłem drenaż, i wodę odprowadzałem rurami, problem jest tylko z ziemią tak naprawdę. Bo ingerencja w glebę powoduje że niszczymy kapilary które już są wytworzone. Dlatego jak już kopać i mieszać ziemię przy drenażu to ja bym zainwestował w pcvki mają je w ofercie na Płochocińskiej w Warszawie, także możesz zamówić z dostawą do domu od razu, ja tak robiłem bo nie miałem czasu żeby zorganizować sobie jakiś transport. No i oczywiście w zależności od tego jaką masz ziemię i co planujesz działać w ogrodzie to odrazu domieszałbym sporą ilość ziemi z piaskiem pod trawnik:) Jak już zaczynasz prace ziemne to warto zrobić wszystko krok po korku.Żałuję że nie mam zdjęć z zakładania drenażu i trawnika u mnie. Ale robiliśmy to wszystko w mega deszczu i jakoś nikt nie miał głowy do zdjęć. Jakby ktoś potrzebował informacji na temat drenaży, trawników i zakładania ogrodu to polecam pomoc merytoryczną;) ( na praktyczną nie mam niestety czsasu)
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Odświeżę temat bo mam parę pytań. Jak wspominałem w okresie letnim są normalne opady wody nie ma do ok 1.5m . W czasie suszy pewnie niżej ale nie sprawdzałem.Gdy są ulewy, roztopy tak jak teraz to poziom wody jest na 40cm przy domu a na końcu działki gdzie jest spadek na sztych łopaty.
Według projektu dane gruntowe to
-przydatność gruntów do budowy dobra
-pod warstwą humusu 35cm zalegają gliny
-poziom wód gruntowych poniżej poziomu posadowienia fundamentów
-nośność gruntu 0,15Mpa
-rzędna terenu 206,40

Chciałem się zapytać o zasady działania drenażu i studni chłonnej.
Studnia na deszczówkę z rynien , co nie wchłonie używać do podlewania roślin.Czytając różne artykuły natknąłem się , że odległość dla studni chłonnej od wód gruntowych musi wynosić minimum 1,5 m. Myślałem, zrobić 2 studnie bez dna wysypane żwirem na spodzie z 3 kręgów betonowych. Tylko z takim poziomem wody u mnie to już same kręgi będą w wodzie a gdzie jeszcze 1,5m . Dobrze myślę ?
Czyli gdybym ją zrobił to wody nie rozsączy a napełni się wodami gruntowymi, tak jak teraz do poziomu kilkudziesięciu cm poniżej gruntu i nic mi ona nie da?

Druga sprawa drenów. Chciałem ok 1m od płotu zakopać rury drenarskie ok 40cm poniżej gruntu( do niczego nie podłączone ), ze spadkiem w stronę końca działki. Czy w mojej sytuacji te dreny tak samo nie napełnią się wodami gruntowymi zamiast wodami opadowymi które przesiąkną podczas opadów ?
Link do komentarza
Każdy drenaż wymaga odprowadzenia wody do zbiornika retencyjnego, cieku wodnego bądź instalacji kanalizacyjne/melioracyjnej. Układanie drenów "bezodpływowych" nie ma sensu nastąpi jedynie namakanie gruntu w najniższym miejscu. Studnie chłonne można traktować jako zbiorniki bezodpływowe jeśli warunki gruntowe nie pozwalają na dostatecznie szybkie wchłanianie wody np.. grunt przepuszczalny na dużej głębokości). Alternatywnym rozwiązaniem jest montaż skrzyń chłonnych o dobranej pojemności do przewidywanego spływu wody z dachu.
Link do komentarza
Czy przy wysokich wodach gruntowych jak u mnie studnia chlonna nie będzie się nimi napełniać od spodu? tego się martwię,ze będzie cały czas pełna ,nawet bez podłączenia do niej rynien czy drenazu.
to, że by nie oddawała dostatecznie wody to zdaje sobie sprawę, ze wtedy musiałbym ja wypompowac , gorzej jak właśnie woda w niej była by non stop z gruntu pod spodem
Link do komentarza
Przy bardzo wysokim poziomie wód gruntowych - kilkadziesiąt centymetrów poniżej poziomu terenu - woda rzeczywiście będzie stać w studniach chłonnych. Jednak odprowadzenie do nich wody z rynien może i tak mieć sens.
Studnia nie służy obniżeniu poziomu wody gruntowej, zapewnia jedynie połączenie pomiędzy powierzchnią terenu, a położonymi w głębi wodami gruntowymi. Przydaje się, jeżeli wierzchnie warstwy gruntu są trudno przepuszczalne. Tak jak tu - gliniaste. Woda z rynien odprowadzona bezpośrednio na działkę by na niej stała, wpływając do studzienki połączy się z wodą gruntową. ILe dodatkowej wody będą w stanie wchłonąć głębsze warstwy gruntu, tego nie wiemy.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...

Żebyś Ty, Qworumie, poczytał trochę o co chodzi w tym CAŁYM temacie, to podejrzewam, że nie napisałbyś tego, co napisałeś :icon_eek: - a tak zobaczyłeś temat i sobie ot, tak napisałeś... poczytaj i wtedy zabierz głos!

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...