Skocz do zawartości

kryty basen w domu


Recommended Posts

witajcie!

Mam dość spory dom, piętrowy. Zastanawiam się nad stworzeniem basenu w jednym z pomieszczeń, a właściwie w 2-óch pomieszczeniach z wyburzoną ścianą. Czy ktoś robił już coś takiego, czy się to opłaca, jakie są koszty, itp.? Proszę o wskazówki i porady. icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

witajcie!

Mam dość spory dom, piętrowy. Zastanawiam się nad stworzeniem basenu w jednym z pomieszczeń, a właściwie w 2-óch pomieszczeniach z wyburzoną ścianą.


wizyta u projektanta i sprawdzenie, czy w ogóle się da.

Cytat

Czy ktoś robił już coś takiego


podejrzewam, że nie...
Cytat

czy się to opłaca


raczej nie, ale kto bogatemu zabroni

Cytat

jakie są koszty, itp.?


moim zdaniem duże, bardzo duże. nie mówiąc o kosztach utrzymania całorocznego, krytego basenu... ale kto bogatemu zabroni.
Link do komentarza
Gość stach
Ładnie to ujęłaś icon_mrgreen.gif

A swoją drogą jak na taki pomysł można wpaść icon_rolleyes.gif , może jeszcze na piętrze, albo na poddaszu - będzie cieplej icon_confused.gif
Takie rzeczy projektuje się od zera razem z budynkiem, niecka na basen to poważna, inżynierska konstrukcja, wyposażenie do uzdatniania wody i filtrowania zajmuje sporo miejsca, no i "trochę" kosztuje icon_rolleyes.gif

Jak się chcesz wymoczyć - wstaw dużą wannę, a i tu też należałoby sprawdzić w projekcie wytrzymłość konstrukcji budynku i fundamentów icon_rolleyes.gif
Link do komentarza
Cytat

witajcie!

Mam dość spory dom, piętrowy. Zastanawiam się nad stworzeniem basenu w jednym z pomieszczeń, a właściwie w 2-óch pomieszczeniach z wyburzoną ścianą. Czy ktoś robił już coś takiego, czy się to opłaca, jakie są koszty, itp.? Proszę o wskazówki i porady. icon_smile.gif



Nie słyszałam , żeby ktoś robił coś takiego. Mam znajomego, który wybudował kryty basen z przejściem do domu - taki jakby drugi budynek przylegający do domu . Ale wewnątrz domu basen ... hmmmm... dość droga i ryzykowna chyba inwestycja.
Oczywiście pierwsze co powinno się zrobić to zasięgnąć porady architekta czy jest w ogóle taka możliwość.
Jeśli jest - należy zastanowić się czy to na Twoją kieszeń.
Projekt to tylko kasa z której musisz wyskoczyć projektantowi - ale budowanie w istniejącym już budynku wymaga sporo kombinacji. Samo zburzenie wylewek , wyniesienie gruzu i wykopanie niecki pod basen , a następnie wykonanie żelbetonowej zazbrojonej konstrukcji to nie lada wyzwanie w istniejącym już budynku.
Kolejne koszty to utrzymanie takiego basenu : filtracja i ogrzanie wody , oświetlenie, no i oczywiście klimatyzacja - bo wilgoć z tak ogromnej ilości wody wewnątrz budynku trzeba gdzieś odprowadzić.

Słyszałam,że osoby z chorym kręgosłupem które mają zaleconą rehabilitację budując taki basen mają jakieś ulgi w skarbówce. Ale nie zgłębiałam dokładnie tematu , nie wiem ile w tym prawdy.



Link do komentarza
Cytat

Słyszałam,że osoby z chorym kręgosłupem które mają zaleconą rehabilitację budując taki basen mają jakieś ulgi w skarbówce. Ale nie zgłębiałam dokładnie tematu , nie wiem ile w tym prawdy.



Tak, mają, na czas wynoszenia gruzu. Jak se tak ponoszą, to się im prostuje wszystko, więc by je zachęcić, to mają ulgi.



Cytat

kryty basen w domu

Mam dość spory dom, piętrowy. Zastanawiam się nad stworzeniem basenu w jednym z pomieszczeń, a właściwie w 2-óch pomieszczeniach z wyburzoną ścianą. Czy ktoś robił już coś takiego, czy się to opłaca, jakie są koszty, itp.? Proszę o wskazówki i porady. icon_smile.gif



Czemu nie? Jak tylko chałupa się nie zawali i to już na etapie wyburzania tej ściany...
Mnie tylko jedno zafrapowało. Po jaką cholerę chcesz ten basen przykrywać i czym? Folią czy dachówką? A może papą?
Link do komentarza
Gość 3of5
Cytat

witajcie!

Mam dość spory dom, piętrowy. Zastanawiam się nad stworzeniem basenu w jednym z pomieszczeń, a właściwie w 2-óch pomieszczeniach z wyburzoną ścianą. Czy ktoś robił już coś takiego, czy się to opłaca, jakie są koszty, itp.? Proszę o wskazówki i porady. icon_smile.gif



podejrzewam że prościej i taniej byłoby dobudować pomieszczenie z basenem do domu niż zrobić to w takiej formie jak ci się "uwidziało"
chyba że pytanie zadanie w tylko i wyłącznie w formie żartu icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Mam dość spory dom, piętrowy. Zastanawiam się nad stworzeniem basenu w jednym z pomieszczeń, a właściwie w 2-óch pomieszczeniach z wyburzoną ścianą.


Domyślam się że chodzi o parter lub piwnicę, bo fanaberia w postaci umieszczenia basenu na piętrze może wymagać przeprojektowania budynku.
Niecka basenu wymaga solidnego oparcia/fundamentowania, a wykonanie tego wewnątrz już stojącego domu, gdzie najprawdopodobniej będzie trzeba naruszyć grunt poniżej osadzenia fundamentów budynku to poważne wyzwanie inżynierskie, wymagające np. zabezpieczenia ścian fundamentowych na czas robót przed parciem gruntu z zewnątrz.
A i tak na dobrą sprawę trzeba będzie zachować naturalne spadki dla określonego rodzaju gruntu.

Jak pisali przedmówcy, wykonanie tego zamysłu od podstaw w nowo wzniesionym pawilonie będzie na 100% łatwiejsze, a nie wykluczone że i tańsze przy znacznie mniejszej rozpierdusze domu mieszkalnego.
Link do komentarza
Cytat

Jak pisali przedmówcy, wykonanie tego zamysłu od podstaw w nowo wzniesionym pawilonie będzie na 100% łatwiejsze, a nie wykluczone że i tańsze przy znacznie mniejszej rozpierdusze domu mieszkalnego.




zazwyczaj budowanie od podstaw jest tańsze bo mniej problemowe.
bynajmniej
wystarczy troszkę popsuć izolację doprowadzić ciek wodny do budynku i już mamy basen w piwnicach - zakładam jednak że nie o taki Ci chodzi.

ciężkie - ale do zrobienia
a klient nasz pan icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Domyślam się że chodzi o parter lub piwnicę, bo fanaberia w postaci umieszczenia basenu na piętrze może wymagać przeprojektowania budynku.



Pływałem kiedyś w basenie na piętrze! Było to w Odincowo, od Moskwy za Barwichą, na zachód. Dłuuugi budynek, na parterze było kilkadziesiąt oddzielnych i niezależnych bani (saun) z malutkim basenikiem, takim 2 x 2 metry z zimną wodą, tuż obok kabiny. Była jeszcze rozbieralnia i pomieszczenie wypoczynkowe ze stołem i ławami, do posiedzenia, no i schody na gorę, a tam... dwudziesto-metrowy, zwyczajny basen. wszystkie takie mieli schody na górę do tego basenu, no i mozna było pływać. Woda miała głębokość od 1,20 do 1,90 m.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Cytat

Nie słyszałam , żeby ktoś robił coś takiego. Mam znajomego, który wybudował kryty basen z przejściem do domu - taki jakby drugi budynek przylegający do domu . Ale wewnątrz domu basen ... hmmmm... dość droga i ryzykowna chyba inwestycja.
Oczywiście pierwsze co powinno się zrobić to zasięgnąć porady architekta czy jest w ogóle taka możliwość.
Jeśli jest - należy zastanowić się czy to na Twoją kieszeń.
Projekt to tylko kasa z której musisz wyskoczyć projektantowi - ale budowanie w istniejącym już budynku wymaga sporo kombinacji. Samo zburzenie wylewek , wyniesienie gruzu i wykopanie niecki pod basen , a następnie wykonanie żelbetonowej zazbrojonej konstrukcji to nie lada wyzwanie w istniejącym już budynku.
Kolejne koszty to utrzymanie takiego basenu : filtracja i ogrzanie wody , oświetlenie, no i oczywiście klimatyzacja - bo wilgoć z tak ogromnej ilości wody wewnątrz budynku trzeba gdzieś odprowadzić.

Słyszałam,że osoby z chorym kręgosłupem które mają zaleconą rehabilitację budując taki basen mają jakieś ulgi w skarbówce. Ale nie zgłębiałam dokładnie tematu , nie wiem ile w tym prawdy.




Jakie koszty poniósł znajomy budując basen z przejściem do domu ,cos takiego wlaśnie chodzi nam po głowie [indent][/indent]
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Cytat

witajcie!

Mam dość spory dom, piętrowy. Zastanawiam się nad stworzeniem basenu w jednym z pomieszczeń, a właściwie w 2-óch pomieszczeniach z wyburzoną ścianą. Czy ktoś robił już coś takiego, czy się to opłaca, jakie są koszty, itp.? Proszę o wskazówki i porady. icon_smile.gif


Niepotrzebna inwestycja, która potem może okazać się złym wyborem. Zawsze można wybrać się na basen zamiast marnować pieniądze na budowę.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...