Skocz do zawartości

Kolizja z istniejącą siecią energetyczną


waga03

Recommended Posts

Witam!
Pytałam na forum Muratora, ale nikt nie odpowiedział...

Dlatego pytam tu. icon_confused.gif

Wystąpiłam do Energi z wnioskiem o wydanie zaświadczenia o mozliwości doprowadzenia prądu do działki. Potrzebne do wniosku o WZ.
Takie pismo otrzymałam w piatek.
A tam: "nieruchomość koliduje z istniejącą siecią energetyczną. Inwestor (...) powinien ponieść koszty dososowania terenu do przyszłej inwestycji (...) poprzez likwidację kolizji z istniejącą infrastukturą techniczną na warunkach okreslonych przez Energa (...)".

Co to znaczy???
Przez działkę (pole) przechodzi linia wysokiego napięcia, ale w odległości ok. 300 - 350 m od części, na której chcemy się budować. W dodatku oddziela ją lasek. Słupa na działce nie ma.

Czyli co mam zrobić? Jak zlikwidowac kolizję???

Dziś dzwoniłam do Energi (do siedziby, w której składałam wniosek, nie do Centrali), ale chyba za późno (po 15.00), bo nikt nie odbierał.

Więc może ktoś z forumowiczów wie, o co chodzi? Jak to ugryźć?


P.S. Na poprzedniej działce (na którą tez występowaliśmy o WZ) był słup wysokiego napięcia i takich obostrzeń nie było. Zrezygnowaliśmy, bo za daleko było ciągnąć prąd = koszt. Na obecnej słupa nie ma, ale są obostrzenia = koszt. CHORE. Edytowano przez waga03 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Nie jest chore, tylko musisz zrozumieć, że firmy MUSZĄ stosować się do uwarunkowań prawnych.
Nie zamieszczasz wyrysu z mapy ewidencyjnej, ale chodzi prawdopodobnie o to, że masz jednorodnie oznaczone przeznaczenie działki w zasobach geodezyjnych. Ja nie jestem geodetą, mogę się mylić, ale prawdopodobnie należałoby z Twojej działki wydzielić część przeznaczoną pod zabudowę tak, aby nad tą częścią nie przebiegała linia, czyli podzielić działkę. To jest właśnie ta kolizja. Jeśli nad częścią przeznaczoną pod zabudowę nie będzie linii, ani obok ileś tam metrów, to i kolizji nie będzie.

A na drugi raz to podaj więcej informacji, bo ani nie wiadomo jaki obszar wchodzi w gę, jakie jest otoczenie, jakiś szkic... Bo nie ma nawet o czym dyskutować!
Link do komentarza
Otoczenie to pola i zabudowa siedliskowa. Pole ma ok. 2 ha. Jak to pole - długie i wąskie. My chcemy sie budować przy drodze, czyli z dala od linii wyskokiego napięcia.
Tak myslałam, że trzeba wydzielić część pod zabudowę. Ale czy tylko na mapie do Warunków narysować prostokąt, czy też geodezyjnie wydzielić. Pewnie geodezyjnie.
Link do komentarza
Cytat

Otoczenie to pola i zabudowa siedliskowa. Pole ma ok. 2 ha. Jak to pole - długie i wąskie. My chcemy sie budować przy drodze, czyli z dala od linii wyskokiego napięcia.
Tak myslałam, że trzeba wydzielić część pod zabudowę. Ale czy tylko na mapie do Warunków narysować prostokąt, czy też geodezyjnie wydzielić. Pewnie geodezyjnie.


Witam ja myslę ze energi starczy jak narysujesz na mapce i jeszcze napisz jaka to linia wysokiego na pięcia słupy jakie wysokie z kratownic czy zwykłe
Link do komentarza
Cytat

Otoczenie to pola i zabudowa siedliskowa. Pole ma ok. 2 ha. Jak to pole - długie i wąskie. My chcemy sie budować przy drodze, czyli z dala od linii wyskokiego napięcia.
Tak myslałam, że trzeba wydzielić część pod zabudowę. Ale czy tylko na mapie do Warunków narysować prostokąt, czy też geodezyjnie wydzielić. Pewnie geodezyjnie.



Oczywiście, że geodezyjnie! Przejdź się do starostwa, do zasobu geodezyjnego, powinni coś podpowiedzieć. Bezpłatnie nas początku.


Cytat

Witam ja myslę ze energi starczy jak narysujesz na mapce i jeszcze napisz jaka to linia wysokiego na pięcia słupy jakie wysokie z kratownic czy zwykłe



Bardzo mądre, bo oni przecież nie wiedzą jakie mają słupy na linii, trzeba ich uświadomić niczym maluchy w przedszkolu.
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Witam ja myslę ze energi starczy jak narysujesz na mapce i jeszcze napisz jaka to linia wysokiego na pięcia słupy jakie wysokie z kratownic czy zwykłe


icon_biggrin.gif Widzę, że chcesz jej prąd załatwić, tylko uważaj na na pięcie ze słupów icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Dla tych co mają blokady a piszą głupoty. Pytając o słup pytam właścicielkę a nie energe !.Jeśli jest tam słup z kratownicy to i tak ci nikt nie podłączy


Nie pisz bzdur z kratownicy czy ze sricy, najważniejsze jaka jest to linia, a nie słup z czego jest zrobiony.
Ale widzę, że Ty wiesz wszystko i wszystkie problemy tak łatwo rozwiązujesz , że aż miło się czyta icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Nie pisz bzdur z kratownicy czy ze sricy, najważniejsze jaka jest to linia, a nie słup z czego jest zrobiony.
Ale widzę, że Ty wiesz wszystko i wszystkie problemy tak łatwo rozwiązujesz , że aż miło się czyta icon_biggrin.gif


To odpowiedz Waga03 napisała wysokie napięcie czyli ile ja rozumiem 15000 a ty

Cytat

To odpowiedz Waga03 napisała wysokie napięcie czyli ile ja rozumiem 15000 a ty


jak wiemy jaki słup to wiemy ile volt
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

To odpowiedz Waga03 napisała wysokie napięcie czyli ile ja rozumiem 15000 a ty


jak wiemy jaki słup to wiemy ile volt


Panie elektryk , a ZE napisał
Cytat

"nieruchomość koliduje z istniejącą siecią energetyczną. Inwestor (...) powinien ponieść koszty dososowania terenu do przyszłej inwestycji (...) poprzez likwidację kolizji z istniejącą infrastukturą techniczną na warunkach okreslonych przez Energa (...)".


Czy ZE napisał z jaką? nie! A to ,że Waga napisała to mogła napisać. Dużo ludzi pisze bo tak im się wydaje, a jak zostaną pociągnięci za język dopiero wychodzi cala prawda która jest inna niż ja opisywano.
Waga gdyby wkleiła szkic czy mapkę tak jak retro jej doradzał to wtedy będzie można rozmawiać o konkretach.
Link do komentarza
Cytat

Panie elektryk , a ZE napisał
Czy ZE napisał z jaką? nie! A to ,że Waga napisała to mogła napisać. Dużo ludzi pisze bo tak im się wydaje, a jak zostaną pociągnięci za język dopiero wychodzi cala prawda która jest inna niż ja opisywano.
Waga gdyby wkleiła szkic czy mapkę tak jak retro jej doradzał to wtedy będzie można rozmawiać o konkretach.


Stąd moje pytanie o słup skoro jej działka to chyba wie jaki słup stoi
Link do komentarza
Cytat

To odpowiedz Waga03 napisała wysokie napięcie czyli ile ja rozumiem 15000 a ty



Źle rozumiesz. To jest średnie napięcie.

Cytat

Jak wiemy jaki słup to wiemy ile volt



Tia... Pisałem Ci już, żebyś się zajął kozimi wymionami. Bo nawet na słupach przelotowych bywa różnie, a co dopiero mówić o lokalizacjach specjalnych, szczególnie z obostrzeniami, a niemało ich na linii. Już prędzej po izolatorach da się określić, ale trzeba wcześniej chodzić do szkoły, żeby o tym wiedzieć. Edytowano przez retrofood (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Źle rozumiesz. To jest średnie napięcie.



Tia... Pisałem Ci już, żebyś się zajął kozimi wymionami. Bo nawet na słupach przelotowych bywa różnie, a co dopiero mówić o lokalizacjach specjalnych, szczególnie z obostrzeniami, a niemało ich na linii. Już prędzej po izolatorach da się określić, ale trzeba wcześniej chodzić do szkoły, żeby o tym wiedzieć.


Ciągle czekam na wykład o stali w betonie najlepiej to uciec od tematu.Szkoda tylko że dzięki takim pajacom jak ty, te forum schodzi na psy
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Ciągle czekam na wykład o stali w betonie najlepiej to uciec od tematu.Szkoda tylko że dzięki takim pajacom jak ty, te forum schodzi na psy


A co słupy chcesz dla energetyki robić icon_biggrin.gif icon_question.gif
Link do komentarza
Cytat

Co, mamusia czytać nie nauczyła?
Dlaczego stal w betonie nie koroduje.

Masz po raz wtóry.


Witaj Pajacyk dawno to przeczytałem tylko jak to ma sie do postu o słupkach ogrodzeniowych.Piszesz nie na temat, bo sie nie znasz, dlatego nadrabiasz obrażaniem innych i myślisz że to śmieszne. Stal ocynkowana dłużej wytrzymuje ale rdzewieje a u ciebie nie .Stal cynkowana nie rdzewieje i co ten twój wykład ma wspólnego ze słupkami chyba tylko to ze jesteście z jednej parafi
Link do komentarza
1. Każda trakcja ma obszar ochronny.
2. Ta działka lub jej część znajduje się zapewne w tej strefie ochronnej.
3. Wniosek o wydanie WZiZT nie musi, a w tym przypadku nie powinien być, na działkę, tylko na określony teren działki.

Dlatego należy:
- uzyskać od Energi informację jaki jest teren ochronny dla tej linii,
- sprawdzić (narysować) na mapie jak to "wchodzi" na działkę i co zostaje pod zabudowę,
- wystąpić ponownie do Energi o wydanie zaświadczenia, ze szczegółowym opisem terenu (na działce) z odległościami od drogi + ewentualnie z mapką i zaznaczonym terenem na którym ma stać budynek,
- występując z wnioskiem o wydanie WZiZT też występujemy dla tego terenu a nie na działkę.

Zaopatrz się w mapę sytuacyjno-wysokościową i na niej narysuj w skali strefę ochronną i teren na którym chcesz się budować.

Nie ma potrzeby wydzielania geodezyjnego tego terenu z działki.

Ważne - całość tej "misji" zależy od pogrubionego.



Ps. Jak masz dużo kasy i lubisz kłopoty, zastosuj się do rady tych, dla których wyznacznikiem postępowania jest budowa (rodzaj) słupa (którego, nota bene, na działce nie ma)
Link do komentarza
Cytat

1. Każda trakcja ma obszar ochronny.
2. Ta działka lub jej część znajduje się zapewne w tej strefie ochronnej.
3. Wniosek o wydanie WZiZT nie musi, a w tym przypadku nie powinien być, na działkę, tylko na określony teren działki.

Dlatego należy:
- uzyskać od Energi informację jaki jest teren ochronny dla tej linii,
- sprawdzić (narysować) na mapie jak to "wchodzi" na działkę i co zostaje pod zabudowę,
- wystąpić ponownie do Energi o wydanie zaświadczenia, ze szczegółowym opisem terenu (na działce) z odległościami od drogi + ewentualnie z mapką i zaznaczonym terenem na którym ma stać budynek,
- występując z wnioskiem o wydanie WZiZT też występujemy dla tego terenu a nie na działkę.

Zaopatrz się w mapę sytuacyjno-wysokościową i na niej narysuj w skali strefę ochronną i teren na którym chcesz się budować.

Nie ma potrzeby wydzielania geodezyjnego tego terenu z działki.

Ważne - całość tej "misji" zależy od pogrubionego.


o prosze wyszło że nie trzeba wydzielać wystarczy ręcznie wyrysować zgodnie z postem powyżej.Czyli miałem racje w moim poście .Retro ucz się od bajbaga widać że facet zna się na rzeczy
Link do komentarza
Cytat

....Retro ucz się .....




icon_eek.gif

Cytat

Ja nie jestem geodetą, mogę się mylić, ale prawdopodobnie należałoby z Twojej działki wydzielić część przeznaczoną pod zabudowę tak, aby nad tą częścią nie przebiegała linia, czyli podzielić działkę.



Pogrubiłem, bo istotne.
Czaisz różnicę ? Wiesz co to konsekwentność, bądź ciąg logiczny zdania (myśli) ?


dopisałem: pierwszy cytat, jako odniesienie dla mojej wypowiedzi. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

1. Każda trakcja ma obszar ochronny.
2. Ta działka lub jej część znajduje się zapewne w tej strefie ochronnej.
3. Wniosek o wydanie WZiZT nie musi, a w tym przypadku nie powinien być, na działkę, tylko na określony teren działki.

Dlatego należy:
- uzyskać od Energi informację jaki jest teren ochronny dla tej linii,
- sprawdzić (narysować) na mapie jak to "wchodzi" na działkę i co zostaje pod zabudowę,
- wystąpić ponownie do Energi o wydanie zaświadczenia, ze szczegółowym opisem terenu (na działce) z odległościami od drogi + ewentualnie z mapką i zaznaczonym terenem na którym ma stać budynek,
- występując z wnioskiem o wydanie WZiZT też występujemy dla tego terenu a nie na działkę.

Zaopatrz się w mapę sytuacyjno-wysokościową i na niej narysuj w skali strefę ochronną i teren na którym chcesz się budować.

Nie ma potrzeby wydzielania geodezyjnego tego terenu z działki.

Ważne - całość tej "misji" zależy od pogrubionego.



Ps. Jak masz dużo kasy i lubisz kłopoty, zastosuj się do rady tych, dla których wyznacznikiem postępowania jest budowa (rodzaj) słupa (którego, nota bene, na działce nie ma)



Zważ, że sytuacja istniejąca jest w okresie przed opracowaniem planu zagospodarowania działki, czyli daje dużą dowolność projektantowi na usytuowanie budynku. Natomiast Energa musi się pozbyć możliwości budowy domu w miejscu kolizji, czyli przed wydaniem zaświadczenia możliwości projektanta w tym zakresie muszą zostać ograniczone. Czym? Ano tym co napisałem, czyli wydzieleniem obszaru, w którym projektant może się poruszać. Według mnie dopiero wtedy nie może się sprzeciwiać.
Ja się już spotkałem z takim tematem, gdzie przewody przechodziły jedynie w narożniku działki i też był taki problem. Pomogło własnie podzieleni działki na dwa obszary (nie na dwie działki), czyli oznaczenie w zasobie geodezyjnym jednej części jako zieleń, czy coś takiego i tylko drugiej połowy jako mozliwej do zabudowy. Wtedy znikneła kolizja i nie mieli juz nic do tego.


PS. Strefy ochrony bezpośredniej czyli dopuszczalne odległości od przewodów są nie tak wielkie, dla 110 kV to kilka czy kilkanaście metrów, nie chce mi się szukać normy.
Link do komentarza
Ja też to tak rozumiem - dlatego napisałem, co napisałem. icon_mrgreen.gif

Cytat

PS. Strefy ochrony bezpośredniej czyli dopuszczalne odległości od przewodów są nie tak wielkie, dla 110 kV to kilka czy kilkanaście metrów, nie chce mi się szukać normy.



To prawda, ale w normach jest nie mniej niż ....., a w wielu miejscach przyrodniczych są dużo większe (ustalane przez - różne dziwne "czynniki" - przy czym jak doskonale wiesz, tak ustalona strefa jest bezdyskusyjna.
Link do komentarza
Ale jest na to sposób - przy ewentualnych negocjacjach.

"Groźba" dochodzenia odszkodowania za bezumowne korzystanie z nieruchomości i ustanowienia służebności przesyłu za opłatą.
Opieram się na fakcie, że szerokość pasa ochronnego nie jest jednoznacznie określona w żadnej normie prawnej, co skutkuje koniecznością określania jej na podstawie logicznego wnioskowania opartego o szereg różnych przepisów.
Często skutkuje i niemożliwe staje się możliwe.

Ps. Często w obszar ochronny "wliczają" korytarz techniczny, a jak mają płacić, to szybko z niego "rezygnują". icon_cool.gif
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Byłam w Enerdze. Pan z Biura Obsługi powiedział, że w październiku zmieniły się przepisy i adnotacja o kolizji jest na informacji (do WZ) o możliwości przyłączenia prądu, jeśli nad działką jest choćby linia (bez słupa).
Jednak nie jest ona wiążąca, jesli zachowana jest odległość 16 m od linii wysokiego napięcia. Jesli jest mniej, to inwestor na swój koszt powinien przenieśc koszt przeniesienia słupa (!!!).

U nas od linii jest ok. 180 m, więc spoko.

Mam tylko nadzieję, że pan przekazał nam rzetelne informacje...
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...