Skocz do zawartości

Kto zapłaci za wydzielenie drogi?


Zawada123

Recommended Posts

Cytat

A ile powinno kosztować wytyczenie drogi?
Część działki (0,3ha) musi być wg MPZP drogą.


My mamy taki problem ze nasza droge mamy wytyczona z dzialek. Nasze 2.5 m mamy zapisane notarialne lecz po drugiej stronie dzialki wlasciciel powiedzial ze on nie ma pieniedzy na zalatwienie tego notarialnoe i teraz cierpniemy czy w starostwie to przejdzie. Jesli nie to bedziemy musieli za nich zaplacic zeby bylo prawnie 5 m :-(
Link do komentarza
Cytat

My mamy taki problem ze nasza droge mamy wytyczona z dzialek. Nasze 2.5 m mamy zapisane notarialne lecz po drugiej stronie dzialki wlasciciel powiedzial ze on nie ma pieniedzy na zalatwienie tego notarialnoe i teraz cierpniemy czy w starostwie to przejdzie. Jesli nie to bedziemy musieli za nich zaplacic zeby bylo prawnie 5 m :-(


A sąsiadowi nie potrzebna droga?
Link do komentarza
Cytat

A sąsiadowi nie potrzebna droga?


on od swojej strony ma pole gdzie sadzi zeimniaczki itd i nie planuje sie tam budowac takze narazie jezdzi po naszej czesci i dziwi mnie dlaczego skoro on tez ma.dac ze swojej czesci pola 2.5 m. Odkad tam mieszkam (u meza) to zawsze jezdzilismy i oni tez po naszej czesci ale bedzie trzeba cos z tym zrobic. Tylko co nam po ich czesci jesli tego nie sporzadza notarialnie a nie zmusimy ich. Mieszkamy na wsi wiec z sasiadami tez warto byc w dobrych stosunkach.
Link do komentarza
Cytat

1. Napisz coś więcej o tym wydzieleniu drogi - co się pod tym pojęciem kryje.
2. Nie można (ustawowo) zmusić sąsiada do niczego.
3. Zawsze można postawić płot na swojej części działki.
4. Zawsze można zrobić własną drogę wewnętrzną, kosztem własnej działki.


Gdybysmy zrobili swoja droge 5m to juz nie mielibysmy miejsca na dom.bo mamy dluga a waska.dzialke a droga biegnie wzdluz dzialki. Musze zapytac sasiadow ktorzy sa blizej wybudowani drogi glownej bo budowali sie 3 lata temu. Wiec jak oni to zrobili ze dostali pozwolenie na budowe przy drodze 2,5m. Geodetka nam powiedziala ze moze byc tak ze starostwo sie nam na to zgodzi ale moze byc tez ze nie.
Link do komentarza
Cytat

Geodetka nam powiedziala ze moze byc tak ze starostwo sie nam na to zgodzi ale moze byc tez ze nie.


To bardzo pomocnej rady udzieliła icon_lol.gif
Przypomniał mi się kawał o mądrym psie.
Właściciel chwalił się sąsiadowi ,że ma bardzo mądrego psa, bo jak mówi do niego "Idziesz albo nie" to on idzie albo nie icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Cytat

Jesteś tu żeby się wymądrzać czy doradzić?


Pokazałem Ci jaka mądra jest ta Pani geodeta, jak Ci powiedziała może tak a może nie, ale do brania kasy to jest dobra, więc proszę Cię bez takich komentarzy. Bo widzę , że więcej uzyskałaś porad (nie tylko ode mnie) aniżeli od tej Pani.
Dobry miejscowy geodeta takie rzeczy wie, bo na co dzień ma z tym styczność.
Link do komentarza
Cytat

Pokazałem Ci jaka mądra jest ta Pani geodeta, jak Ci powiedziała może tak a może nie, ale do brania kasy to jest dobra, więc proszę Cię bez takich komentarzy. Bo widzę , że więcej uzyskałaś porad (nie tylko ode mnie) aniżeli od tej Pani.
Dobry miejscowy geodeta takie rzeczy wie, bo na co dzień ma z tym styczność.


Porada byla bezplatna.

Cytat

Porada byla bezplatna.


Jak dobrze mysle to przy mapie wysokosciowo -sytuacyjnej musi naznaczyc tez droge wiec chyba w starostwie musi zapytac czy jaki waski dojazd starczy. Myle sie?
Link do komentarza
Cytat

Porada byla bezplatna.


Jak dobrze mysle to przy mapie wysokosciowo -sytuacyjnej musi naznaczyc tez droge wiec chyba w starostwie musi zapytac czy jaki waski dojazd starczy. Myle sie?


Tutaj masz wszystkie porady bezpłatne icon_biggrin.gif
Sądzę, że droga musi być tak jak przewiduje ustawa.
Mapy jeszcze nie posiadasz jak domniemywam, tak?
A tak ogólnie to notariusz trochę zawalił sprawę bo przy kupnie działki powinien sprawdzić tą drogę, chyba że na mapie ona była zaznaczona (bo mapa musiał być chyba przedstawiona u notariusza przy zakupie) już po wydzieleniu działek.
Link do komentarza
Cytat

Tutaj masz wszystkie porady bezpłatne icon_biggrin.gif
Sądzę, że droga musi być tak jak przewiduje ustawa.
Mapy jeszcze nie posiadasz jak domniemywam, tak?
A tak ogólnie to notariusz trochę zawalił sprawę bo przy kupnie działki powinien sprawdzić tą drogę, chyba że na mapie ona była zaznaczona (bo mapa musiał być chyba przedstawiona u notariusza przy zakupie) już po wydzieleniu działek.


Pierwsze słyszę, żeby notariusz chciał mapę

Notariusz potrzebuje KW sprzedawanej nieruchomości.

A wracając do tematu, czy na tym terenie obowiązuje MPZP? Jeśli tak to nalezy na nim sprawdzić przeznaczenie danego terenu.

U mnie część działki w MPZP jest przeznaczona na drogę. I tylko na nią mogę ten fragment działki przeznaczyć.
Link do komentarza
Cytat

A tak ogólnie to notariusz trochę zawalił sprawę bo przy kupnie działki powinien sprawdzić tą drogę, chyba że na mapie ona była zaznaczona (bo mapa musiał być chyba przedstawiona u notariusza przy zakupie) już po wydzieleniu działek.




Notariusz tylko sprawdza "legalność" kwitów - na mapie nie musi się znać.

Działka ma zapewniony dojazd (zapewne poprzez służebność).

Szerokość dojazdu ma tylko znaczenie przy staraniu się o WZ lub PnB - przy obrocie nieruchomością nie ma to znaczenia "ustawowego", ale może być dużą niedogodnością w przyszłości (co teraz ma miejsce).
Link do komentarza
Cytat

Pierwsze słyszę, żeby notariusz chciał mapę

Notariusz potrzebuje KW sprzedawanej nieruchomości.

A wracając do tematu, czy na tym terenie obowiązuje MPZP? Jeśli tak to nalezy na nim sprawdzić przeznaczenie danego terenu.

U mnie część działki w MPZP jest przeznaczona na drogę. I tylko na nią mogę ten fragment działki przeznaczyć.


Maz dostal dzialke od mamy jako darowizne .

Cytat

Maz dostal dzialke od mamy jako darowizne .


tak mamy MPZP i pisze tam ze to jest teren pod zabudowe domu jednorodzinnego
Link do komentarza
Cytat

Pierwsze słyszę, żeby notariusz chciał mapę


Ja musiałem dostarczyć między innymi mapę gdy sprzedawałem działkę a potem gdy kupiłem następną to sprzedający też musiał przedstawić mapę u notariusza.

Cytat

tak mamy MPZP i pisze tam ze to jest teren pod zabudowe domu jednorodzinnego


Czyli jak jest plan to droga musi być zaznaczona, inaczej by nie wydzielili działki pod zabudowę jednorodzinną.
Jak możesz to wklej fotkę tej mapki z Twoja działką.
Link do komentarza
Cytat

Czyli jak jest plan to droga musi być zaznaczona, inaczej by nie wydzielili działki pod zabudowę jednorodzinną.
Jak możesz to wklej fotkę tej mapki z Twoja działką.




Nie musi - ale często jest.

Zawada:

Przydałby się link do planu z nr. działki - może być na PW.
Można również sprawdzić na geoportalu stan "zastany" (podaj na PW miejscowość i nr. działki)
Link do komentarza
Cytat

Nie musi - ale często jest.


Jak brat wydzielał działki, a plan jest u niego to droga była obowiązkowa aby dostał zezwolenie w gminie na działki.
Bo jak zapewne wiesz warunkiem jest dojazd do działki.
Link do komentarza
gdy czytam ten wątek, to od razu przypomina mi się moja sytuacja
działka, bez dojazdu, tylko w MPZP narysowana droga przez sąsiednie działki(pomijam już ze beznadziejnie zaprojektowana)
Skończyło się na tym, ze drogę zrobiłem we własnym zakresie z innej strony, niż ta zaplanowana w MPZP, przez 2 działki, ponosząc koszty wykonania drogi, sporządzenia odpowiednich map + notariusz(służebność) jak i potem oczywiście pozwolenia na zjazd i wykonanie zjazdu. A drogę która była w MPZP przy uchwalaniu nowego planu wspólnie z sąsiadami udało nam się "zlikwidowac". Po wykonaniu drogi przeze mnie i podobnej czynności 3 działki dalej przestała ona mieć rację bytu
Link do komentarza
Tam nie ma drogi dla 3 działek, w tym jednej zabudowanej.
Jest, zapewne, jakaś służebność "drogowa" na Twojej działce, i częściowo na działce sąsiadującej od góry (też zabudowanej).
Pytanie dla jakich działek jest ta służebność ?
Na mapce MPZP nie ma zaznaczonej "nowej drogi" (kontynuacji istniejacej), jest tylko zapis o minimalnej szerokości dla drogi dojazdowej.

Jeśli te dwie działki po drugiej stronie "drogi" nie mają wpisanej służebności "drogowej" dla działek po lewej - ciężka sprawa.
Jeśli właściciele tych działek zgadzają się na służebność, a nie było to zawarte w warunkach podziałowych działek, ale nie chcą ponosić kosztów, notarialnych, to szybko, zanim się nie rozmyślą zapłać za tego notariusza. Tak będzie najprościej.
Link do komentarza
Cytat

Ps. Dojazd do działki nie równa się drodze - może być służebność.


No właśnie to było załatwiane na zasadzie służebności. Po naszej stronie działki służebność jest aż do ostatniego domu na ulicy i mamy to załatwione notarialnie tylko po drugiej stronie drogi tego nie mają załatwione. Teraz w tym tygodniu będziemy załatwiać mapę sytuacyjną to zobaczymy co na to powie geodeta. Bo o drogę konieczną nie mam zamiaru występować.
Link do komentarza
Cytat

Geodeta nic nie ma do powiedzenia w tej sprawie.

Ta służebność drogowa - na rzecz jakich działek została ustanowiona - WAŻNE !!!!!!!!

Konkretnie - czy została ustanowiona także dla tych działek po prawej.


Dla tych działek od strony działki 172/3, cały pas działek po drugiej stronie nie załatwił tego notarialnie
Link do komentarza
Czyli nie jest ustalona służebność dla dziełek (2) po prawej.

Czyli można zagrodzić dojazd dla tych 2 działek (po prawej).

Czyli czeka was następująca procedura:

- właściciele 3 działek po lewej ustanawiają (obciążają swoje działki) służebność (2,5m) dla działek po prawej i lewej stronie,
- właściciele 2 działek po prawej ustanawiają służebność (2,5m) na swoich działkach dla działek po prawej i lewej stronie.

lub:

- właściciele działek po prawej i lewej dogadują się i wydzielają nową działkę drogową (droga wewnętrzna), w której maja udziały proporcjonalne do oddanego areału.
Koszty znacznie wyższe niż w przypadku służebności.

Obie te procedury wypełniają wymogi 5m dojazdu do działki.
Link do komentarza
Cytat

Geodeta nic nie ma do powiedzenia w tej sprawie.

Ta służebność drogowa - na rzecz jakich działek została ustanowiona - WAŻNE !!!!!!!!

Konkretnie - czy została ustanowiona także dla tych działek po prawej.



Oczywiście.
Ktoś tu miesza i pląta a potem zwija w kłębek. Jesli jest służebność, to jest ona w KW a nie na mapach geodezyjnych. Bo służebność to nie droga! To tylko prawo przejazdu przez cudzy teren!!!
Można oczywiście wydzielić z tego terenu jego część na drogę, ale wtedy powstaje droga a służebności można się pozbyć z tego terenu!

A jeśli służebności nie ma w KW no to nie ma jej wcale, stawiam szlaban i finito, albo budkę i pobieram opłaty za przejazd.
Link do komentarza
zgadza sie
moja była wpisana w KW w roku 1934
PO niemiecku wtedy jeszcze icon_smile.gif

Nie dotyczyła mediów - bo sąsiad właściciel postawił się i nie pozwolił
Pozostała mi piękna działka - bez prądu, wody i gazu - w sam raz do produkcji ziemniaków ekologicznych (bo nawet sztucznych nawozów nie było jak dostarczać....) Edytowano przez bobiczek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

Zdarza się nie doczytać każdemu, temat się rozwija i mnie zaciekawił, więc się wypowiedziałem.


Architekt byl w starostwie i pytal urzedniczke czy moze byc 2,5 m. Wyjasnil sytuacje. Babka odpowiedziala ze gdyby na nia te papiery trafily to byl dala pozwolenie na budowe pomimo malej szerokosci ale roznie moze byc. Jesli sie nie zgodza z starostwie to wtedy bedziemy sie martwic dalej. Trzeba byc dobrej mysli
Link do komentarza
Na gębę, to można umawiać się na bzykanie.

Przepisy jasno określają minimalną szerokość drogi dojazdowej - zapewniam Cię, że dużo większe niż te 2,5m.
Nikt niczego nie podpisze, jeśli nie będzie to zgodne z przepisami.

Ma być albo wydzielona geodezyjnie droga 5m szerokości, albo służebność (notarialna) przejazdu (drogowa).

Muszą być spełnione warunki określone w Rozporządzeniu w sprawie WT:

Cytat

§ 14. 1. Do działek budowlanych oraz do budynków i urzadzen z nimi zwiazanych nale4y zapewnic
dojscie i dojazd umo4liwiajacy dostep do drogi publicznej, odpowiednie do przeznaczenia i sposobu ich
u4ytkowania oraz wymagan dotyczacych ochrony przeciwpo4arowej, okreslonych w przepisach
odrebnych. Szerokosc jezdni nie mo4e byc mniejsza ni4 3 m.
2. Dopuszcza sie zastosowanie dojscia i dojazdu do działek budowlanych w postaci ciagu pieszojezdnego,
pod warunkiem 4e ma on szerokosc nie mniejsza ni4 5 m, umo4liwiajaca ruch pieszy oraz ruch i
postój pojazdów.
3. Do budynku i urzadzen z nim zwiazanych, wymagajacych dojazdów, funkcje te moga spełniac
dojscia, pod warunkiem 4e ich szerokosc nie bedzie mniejsza ni4 4,5 m.



Przy czym szerokość podana w pkt. dotyczy sytuacji kiedy jest jezdnia i chodnik.

Tak myślę, że ten Twój architekt, to gamoń jakiś.

Ustal na swojej działce i tylko dla tej (swojej) działki dodatkową służebność dla następnych 2,5m.

To w niczym nie ogranicza możliwości zabudowy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



Praktycznie niczego nie zmieni, ale w kwitach będzie porządek i otrzymasz bez problemów PnB.

Ważne pytanie - co jest dokładnie zapisane w KW odnośnie służebności

(dla Twojej działki i poprzedzającej, po tej samej stronie)
Link do komentarza
Cytat

Na gębę, to można umawiać się na bzykanie.

Przepisy jasno określają minimalną szerokość drogi dojazdowej - zapewniam Cię, że dużo większe niż te 2,5m.
Nikt niczego nie podpisze, jeśli nie będzie to zgodne z przepisami.

Ma być albo wydzielona geodezyjnie droga 5m szerokości, albo służebność (notarialna) przejazdu (drogowa).

Muszą być spełnione warunki określone w Rozporządzeniu w sprawie WT:



Przy czym szerokość podana w pkt. dotyczy sytuacji kiedy jest jezdnia i chodnik.

Tak myślę, że ten Twój architekt, to gamoń jakiś.

Ustal na swojej działce i tylko dla tej (swojej) działki dodatkową służebność dla następnych 2,5m.

To w niczym nie ogranicza możliwości zabudowy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Praktycznie niczego nie zmieni, ale w kwitach będzie porządek i otrzymasz bez problemów PnB.

Ważne pytanie - co jest dokładnie zapisane w KW odnośnie służebności

(dla Twojej działki i poprzedzającej, po tej samej stronie)




Służebność jest tylko 2,5m po stronie naszej działki od początku drogi aż do domu gdzie obecnie mieszkamy,będziemy próbować,jak nie przejdzie to będziemy rozmawiać z sąsiadami bo coś mi się nie chce wierzyć żeby nie mieli pieniędzy na zrobienie tego notarialnie.
a mnie się nie wydaje żeby architekt to był gamoń bo on tylko pytał starostwie tylko to raczej pani urzędniczka jak już coś.

Edytowano przez Zawada123 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gamoń, bo Ci nie powiedział, że ustanowienie dodatkowej służebności, w niczym nie narusza możliwość zabudowy tej działki.
To jest taka umowna droga, bez granic.
Jeśli wpiszesz dodatkową słuzebność (drogową) na swojej działce i dla swojej działki - nic się praktycznie nie zmieni.

Być może taki sam manewr, będzie musiał wykonać sąsiad przed tobą, ale też służebność tylko dla Twojej działki.

Taka procedura umożliwi wydanie PnB, tylko dla Twojej działki.

Gamoń bo nie bazuje ani na przepisach, w tym ustaleniach MPZP, które są bardzo jasne w tym zakresie.

Gamoń bo nie sprawdził zapisów w KW - a to jest podstawa.


Cytat

Służebność jest tylko 2,5m po stronie naszej działki od początku drogi aż do domu gdzie obecnie mieszkamy



Ala czy na rzecz działek po lewej też ? Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Gamoń, bo Ci nie powiedział, że ustanowienie dodatkowej służebności, w niczym nie narusza możliwość zabudowy tej działki.
To jest taka umowna droga, bez granic.
Jeśli wpiszesz dodatkową słuzebność (drogową) na swojej działce i dla swojej działki - nic się praktycznie nie zmieni.

Być może taki sam manewr, będzie musiał wykonać sąsiad przed tobą, ale też służebność tylko dla Twojej działki.

Taka procedura umożliwi wydanie PnB, tylko dla Twojej działki.

Gamoń bo nie bazuje ani na przepisach, w tym ustaleniach MPZP, które są bardzo jasne w tym zakresie.

Gamoń bo nie sprawdził zapisów w KW - a to jest podstawa.




Ala czy na rzecz działek po lewej też ?


służebność jest ustanowiona na rzecz działek po tej stronie gdzie my się będziemy budować,zależy jak na to patrzysz,jeśli patrząc od strony drogi głównej to nasza działka jest po prawej stronie


Cytat

służebność jest ustanowiona na rzecz działek po tej stronie gdzie my się będziemy budować,zależy jak na to patrzysz,jeśli patrząc od strony drogi głównej to nasza działka jest po prawej stronie


jeśli sąsiedzi pójdą do notariusza to służebność będzie po obu stronach drogi i wtedy będzie 5m drogi o które nam chodzi
Link do komentarza
Czyli właściciele tamtych działek nie objętych służebnością, korzystają z tej drogi nielegalnie.

Masz kartę przetargową - zagrozisz, ze zamkniesz dla nich drogę - jesteś na prawie.

I mam prośbę - zacytuj dokładnie zapis z KW odnośnie tej Twojej służebności, bo jakoś tak, mam przeczucie (czy cus takiego), że tam jest odpowiedź.

Cytat

jeśli sąsiedzi pójdą do notariusza to służebność będzie po obu stronach drogi i wtedy będzie 5m drogi o które nam chodzi



Niekoniecznie, bo jeśli jest tak jak piszesz, to zrobią służebność tylko dla siebie (dla swoich działek) i formalnie oni będą mieli 2,5m drogi i wy 2,5m drogi.

Druga możliwość ustalają służebność dla działek swoich i waszych, w rezultacie czego wy macie 5m, a oni 2,5.

5m powstanie tylko wtedy, kiedy służebność będzie dla wszystkich zainteresowanych działek.


Kluczowe tu jest dla

Dlatego tak ważne jest brzmienie (dosłowne) Twojego zapisu w w Twojej KW.
Link do komentarza
No i wszystko jasne - po przejrzeniu KW.

Architekt, to gamoń nad gamoniami icon_evil.gif

Masz w KW, czyli notarialnie, wpisane "prawo drogi" - nie jest napisane czy 2 czy 10m.

Zapomnij i "wyrzuć" tą mapkę - nic nie znaczy a miesza niepotrzebnie.


Masz wymagany (przez prawo) dostęp do drogi publicznej - nikt nie ma prawa wymagać niczego dodatkowego.


Ps. Możecie sobie postawić (i powinniście postawić) na tej "drodze" bramę z kluczami tylko dla właścicieli działek po tej samej stronie co Twoja działka. To jest tylko Wasz teren i nikt inny nie ma do niego żadnych praw.
Link do komentarza
Cytat

No i wszystko jasne - po przejrzeniu KW.

Architekt, to gamoń nad gamoniami icon_evil.gif

Masz w KW, czyli notarialnie, wpisane "prawo drogi" - nie jest napisane czy 2 czy 10m.

Zapomnij i "wyrzuć" tą mapkę - nic nie znaczy a miesza niepotrzebnie.


Masz wymagany (przez prawo) dostęp do drogi publicznej - nikt nie ma prawa wymagać niczego dodatkowego.


Ps. Możecie sobie postawić (i powinniście postawić) na tej "drodze" bramę z kluczami tylko dla właścicieli działek po tej samej stronie co Twoja działka. To jest tylko Wasz teren i nikt inny nie ma do niego żadnych praw.


Własność własnością ale z sąsiadami tez dobrze żyć zwłaszcza że to nie moja rodzinna miejscowość tylko męża icon_smile.gif
Link do komentarza
Tylko zanim posłuchasz gamonia i podpiszesz wniosek o wydanie PnB, zasygnalizuj na Forum (PW) co w tych rubrykach napisano (odnośnie dojazdu do działki), tak aby nie dopuścić do sformułowań, które trudno będzie "obejść".

Jesteś na prawie, ale ten gamoń nie ma o tym pojęcia i może zacząć coś modzić.

ps. Równie ważne będzie odpowiednie opisanie na projekcie zagospodarowania działki - musi być zgodne z wnioskiem o PnB.

Ps. Być może konieczny będzie wydruk (wystarczy z internetu) z KW tej działki poprzedzającej Twoją, bo tam jest zapisana służebność drogowa dla Twojej działki i dla następnej po Twojej.

Nr. tej KW masz w swojej KW w (I-Sp)
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

My mamy taki problem ze nasza droge mamy wytyczona z dzialek. Nasze 2.5 m mamy zapisane notarialne lecz po drugiej stronie dzialki wlasciciel powiedzial ze on nie ma pieniedzy na zalatwienie tego notarialnoe i teraz cierpniemy czy w starostwie to przejdzie. Jesli nie to bedziemy musieli za nich zaplacic zeby bylo prawnie 5 m :-(




Droga musi mieć 5 albo 6 metrów, nie pamiętam już. Jeżeli sąsiad nie chce oddać swojej części, to go nie zmusisz. Peszek, możesz zapłacić za niego, co nie zmienia faktu, że nie musi swojego pasa ziemi oddawać, albo robisz całe 5-6 metrów ze swojej ziemi i po problemie.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
    • Niezła gromadka. Ja muszę segregować w mieszkaniu. To dopiero przerąbana sprawa -.-
    • Na starym mieszkaniu miałem meble z Ikea i powiem, że z jakości niektórych naprawdę byłem zadowolony. Ale większość niestety nie przetrwała długo w idealnym stanie.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...