Skocz do zawartości

90 % rozdzielaczy do podłogówki nie jest ustawianych


Recommended Posts

Witam
Chciałbym poruszyć temat ustawiania przepływów na rozdzielaczach do podłogówki bo wg mojego praktycznego doświadczenia to tak lekko licząc 90 % rozdzielaczy nie ma ustawionych przepływów na poszczególne pętle. Odbiorcy indywidualni nie maja żadnego papierku protokołu w którym na poszczególne pętle będzie określony wymagany przepływ.

A co będzie za 3 lata jak będzie jakaś modernizacja, zmiana cokolwiek. Dlaczego nikt nie wymaga aby otrzymać wielkości przepływów i nastawy, czy same przepływy aby miec punkt odniesienia.

A jakie wy macie oświadczenie w tym temacie ?

Link do komentarza
Cytat

Witam
Chciałbym poruszyć temat ustawiania przepływów na rozdzielaczach do podłogówki bo wg mojego praktycznego doświadczenia to tak lekko licząc 90 % rozdzielaczy nie ma ustawionych przepływów na poszczególne pętle. Odbiorcy indywidualni nie maja żadnego papierku protokołu w którym na poszczególne pętle będzie określony wymagany przepływ.

A co będzie za 3 lata jak będzie jakaś modernizacja, zmiana cokolwiek. Dlaczego nikt nie wymaga aby otrzymać wielkości przepływów i nastawy, czy same przepływy aby miec punkt odniesienia.

A jakie wy macie oświadczenie w tym temacie ?



Ja mam ustawione otwarcie na każdej pętli mniej więcej na połowę reguluję tylko zaworkami (motylki) więc nie wiem jaki powinien być przepływ
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

Ja mam ustawione otwarcie na każdej pętli mniej więcej na połowę reguluję tylko zaworkami (motylki) więc nie wiem jaki powinien być przepływ




Pytanie czy długości pętli masz takie same ? Bo wtedy przepływy sa takie same i INSTALATOR określił ze akurat połowa daje tyle ile potrzebujesz.
Ale rzadko tak jest. Masz wiatrołap , łazienkę, mały pokój, salon strefę brzegowa jak masz przeszklenia i naprawdę cieżko .

Z reguły przepływy sa dużo większe poustawiane ale większości przypadków nikt rotametrow czy wkładek nie ustawia.
Pompa na maxa i działa. Podłogówka sporo wybaczy ale....

Będąc świadomym użytkownikiem zastanawia mnie jakie sa konsekwencje.

Jak ktoś da pompę na maxa to zużywa wiecej prądu za ktory musze zapłacić . Jak za zna mi sie silowniki zamykać na poszczególnych pętlach bo w tych pomieszczeniach temp zostanie osiągnięta to na pozostałych pętlach mam spore nadwyżki przepływu bo rotametr w żaden sposób nie ograniczy przepływu bo do tego nie jest.

Czyli potrzeba mniej przepływu a defakto pompa zużywa wiecej prądu

Jak jest większy przepływ to schłodzenia nie ma dobrego i większa temp mi wraca do źrodła i jak mam kocioł kondensacyjny to maleje minsorawnosc i znów dostaje po kieszeni
Jak mam pompę ciepła to tak samo ( COP pompy maleje i wiecej energi elektrycznej musze zużyć)

Jesli mam większy dom czy większy obiekt to często jest poczucie dyskomfortu termiczrgo gdzieś za zimno gdzieś za gorąco, grzejniki czy Podłogówka nie ma znaczenia.
Podkręcanie pompy daje nam po kieszeni nie tylko z uwagi na koszt prądu.
Poustawiane przepływów tzw regulacja hydrauliczna powinna byc przeprowadzona .
Na każda pętle powinny byc ustawione odpowiednie przepływy i inwestor powinien miec opis jaki gdzie jest przepływ i wykonana nastawa.

Tego bym sobie życzył. Jestem tez ciekaw kto coś takiego dostał i kto ma rozne nastaw na pętlach ?
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...