Skocz do zawartości

stary komin nowy piec?


Recommended Posts

Witam
Mam następującą sytuację .

Dom z 1958 roku ( piwnica parter piętro i strych ) . Wysokość komina około 13 m . Komin dwukanałowy 12 x 12 x 2
Komin w piwnicy oraz na strychu ( czyli 2 m od dołu i 2 m od góry ) jest połączony w jeden kanał.
Instalacja C.O. podłączona do pieca 36 kw węgiel 24 h . SAS.
Jak do tej pory od 2 lat wszystko było ok aczkolwiek ostatnio zaczęły się problemem z dymieniem itp. Postanowiłem zamontować wkłady . Pytania podstawowe

Czy tego typu kominy czyli 2 kanały 12 cm x 12 cm idzie bez prucia ścian połączyć w jeden ? 12 x 24 .( Czytałem o mechanicznym poszerzaniu itp. I wtedy wstawić duży wkład . Z jakim kosztem muszę się liczyć .?

Pytanie drugie
Czy może zostawić aktualny podział czyli dól i góra połączone 2 m połączony ( 12 x 24 m ) 9 m w 2 osobnych kanałach 12 cm x 12 cm i końcówka znowu 2 m pełne . Wstawić 2 wkłady ? w te odcinki połączone i po końcówce od dołu i od góry ?
Jaki koszt?
Jakie wkłady ?
Fachowiec z okolic Poznania.?

Będę wdzięczny

Pozdrawiam
Link do komentarza
Komin czyszczony regularnie , czyli drabinka dach kula z szczotką i wpuszczamy i wyciągamy .Moze jakieś inne Patenty na wyczyszczenie 56 letniego komina .Wyburzenie starego i montaż nowego nierealny dobudowanie dość trudne piec centralnie na środku domu. Propozycje ?

Mizaj
Link do komentarza
Rozprucie komina i wstawienie wkładu to chyba jedyna sensowna rzecz.
Ale nawet wkład fi200 będzie może mieć zbyt mały przekrój.
Podaj jaki jest wymagany przekrój komina do Twojego pieca.
Kominiarz nie miał zastrzeżeń?
Przy takiej ciepłej zimie jak w tym roku po prostu nie masz ciągu
Link do komentarza
Panowie ale przez ostatnie dwa lata nie było żadnego problemu . brak dymienia itp. W tym roku zaczęło się przy rozpalaniu dymi się przez wyczystkę z góry pieca.
Wyczyściłem piec , wymieniłem uszczelki, wyczyściłem komin i dalej to samo . Ładuję piec wciskam rozpalanie i stróżka dymu z górnej wyczystki.
Panowie połączone kanały nie pomogą z zamontowanymi wkładami ?


Mizaj

doczytałem w instrukcji kotła zalecenia to 22 x 22 lub fi 250


MIZAJ

Link do komentarza
Cytat

Najpierw jeden kanał góra dół później drugi z 2 wiadra 20 litrowe sadzy lusterko w wyczystkę . Są inne Patenty ?


Jeden słuszny patent to:
Jak dwa lata paliłeś bez problemu , kominy są czyste, to jedynie wymienić trzeba piec icon_biggrin.gif i problemy znikną.
Link do komentarza
Cytat

Najpierw jeden kanał góra dół później drugi z 2 wiadra 20 litrowe sadzy lusterko w wyczystkę . Są inne Patenty ?



Według mnie powinieneś zacząć od zaproszenia kominiarza.
Zmierzy Ci ciąg ciągomierzem i podpowie co ewentualnie zrobić dalej.
Przebudowa komina może nie będzie konieczna.
A jeśli będzie to można zaplanować w czasie to z jakimś remontem, malowaniem mieszkania itp.
Pamiętaj, że włożenie wkładów jeszcze zmniejszy przekrój komina.
Chyba, że nie są to wkłady okrągłe - ale nie wiem czy są takie dopasowane do istniejącego przekroju.

Link do komentarza
Cytat

Przy takiej ciepłej zimie jak w tym roku po prostu nie masz ciągu


przy piecu z dmuchawa nie ma znaczenia jak temperatura jest na zewnątrz.
ja latem w największe upały pale w piecu z dmuchawa i problemu nie mam, co innego jak piec zwykły wtedy to pożal się boże , cud jak się rozpali icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Przyjąłem, że dymi się przy rozpalaniu.
Ale faktycznie nie ma o tym słowa, więc może dymi się stale?
A czy zmienił się opał?

mizaj nie napisał jednak jaki jest zalecany przekrój komina do jego pieca.
Generalnie w jego położeniu można tylko wykorzystać te dwa kanały poprzez jakieś portki.
Link do komentarza
Cytat

przy piecu z dmuchawa nie ma znaczenia jak temperatura jest na zewnątrz.
ja latem w największe upały pale w piecu z dmuchawa i problemu nie mam, co innego jak piec zwykły wtedy to pożal się boże , cud jak się rozpali icon_biggrin.gif


Ja nie mam dmuchawy - przeżyłem raz na własnej skórze grzanie wody w lecie.
Załadowałem cały piec, podpaliłem i poszedłem podlewać ogród.
Za chwilę dym siwy leciał mi nie z komina a z kotłowni ... icon_mrgreen.gif
Jedyny ratunek to dorwać się szybko do wyczystki komina i zapalić gazetę w kominie.
Link do komentarza
Cytat

Przyjąłem, że dymi się przy rozpalaniu.
Ale faktycznie nie ma o tym słowa, więc może dymi się stale?
A czy zmienił się opał?

mizaj nie napisał jednak jaki jest zalecany przekrój komina do jego pieca.
Generalnie w jego położeniu można tylko wykorzystać te dwa kanały poprzez jakieś portki.


Tak w ogóle to za mało rozmowny jest autor tematu.
To co się stało, że dwa lata paliło się dobrze a teraz nie, pomimo jak twierdzi , że komin czysty. :bezradny:
Najpierw trzeba znaleźć przyczynę ,żeby coś zaradzić.
A te "portki" to może założyć lub włożyć. icon_biggrin.gif nic to nie da.

Cytat

Ja nie mam dmuchawy - przeżyłem raz na własnej skórze grzanie wody w lecie.
Załadowałem cały piec, podpaliłem i poszedłem podlewać ogród.
Za chwilę dym siwy leciał mi nie z komina a z kotłowni ... icon_mrgreen.gif
Jedyny ratunek to dorwać się szybko do wyczystki komina i zapalić gazetę w kominie.


Własnie to miałem na myśli, że latem jak rozpalisz w zwykłym piecu bez dmuchawy to cud icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Witam
Mam następującą sytuację .

Dom z 1958 roku ( piwnica parter piętro i strych ) . Wysokość komina około 13 m . Komin dwukanałowy 12 x 12 x 2
Komin w piwnicy oraz na strychu ( czyli 2 m od dołu i 2 m od góry ) jest połączony w jeden kanał.
Instalacja C.O. podłączona do pieca 36 kw węgiel 24 h . SAS.
Jak do tej pory od 2 lat wszystko było ok aczkolwiek ostatnio zaczęły się problemem z dymieniem itp. Postanowiłem zamontować wkłady . Pytania podstawowe

Czy tego typu kominy czyli 2 kanały 12 cm x 12 cm idzie bez prucia ścian połączyć w jeden ? 12 x 24 .( Czytałem o mechanicznym poszerzaniu itp. I wtedy wstawić duży wkład . Z jakim kosztem muszę się liczyć .?

Pytanie drugie
Czy może zostawić aktualny podział czyli dól i góra połączone 2 m połączony ( 12 x 24 m ) 9 m w 2 osobnych kanałach 12 cm x 12 cm i końcówka znowu 2 m pełne . Wstawić 2 wkłady ? w te odcinki połączone i po końcówce od dołu i od góry ?
Jaki koszt?
Jakie wkłady ?
Fachowiec z okolic Poznania.?

Będę wdzięczny

Pozdrawiam


Dwa kanały 12 cm x 12 cm + wysokość komina około 13 m są wystarczające do palenia węglem ,do spalania drewna może już być problem .

Cytat

Panowie ale przez ostatnie dwa lata nie było żadnego problemu . brak dymienia itp. W tym roku zaczęło się przy rozpalaniu dymi się przez wyczystkę z góry pieca.
Wyczyściłem piec , wymieniłem uszczelki, wyczyściłem komin i dalej to samo . Ładuję piec wciskam rozpalanie i stróżka dymu z górnej wyczystki.
Panowie połączone kanały nie pomogą z zamontowanymi wkładami ?

doczytałem w instrukcji kotła zalecenia to 22 x 22 lub fi 250
MIZAJ

Przez ostatnie dwa lata nie było żadnego problemu,może dlatego że:
-kupiłeś w tym roku nieodpowiedni opał
-w trakcie spalania twój kocioł wytwarza dużo sadzy
-nieodpowiednio spalasz to paliwo (spalanie niepełne)
-komin gdzieś się rozszczelnił
Przeważnie kilka opcji wchodzi w grę naraz.


Cytat

Komin czyszczony regularnie , czyli drabinka dach kula z szczotką i wpuszczamy i wyciągamy .Moze jakieś inne Patenty na wyczyszczenie 56 letniego komina .Wyburzenie starego i montaż nowego nierealny dobudowanie dość trudne piec centralnie na środku domu. Propozycje ?
Mizaj


Propozycji jest kilka
-przeszpachlować i okleić komin izolacją cieplną w przestrzeniach nieogrzewanych czyli ,poddasze, dach
-zmienić sposób spalania opału .
-wymienić kocioł C.O.na innego typu kocioł węglowy. Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 1 rok temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...