Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Pomocnik

Jak zabezpieczyć przed wilgocią izolację cieplną fundamentu i podłogi na gruncie?

Recommended Posts

Obecnie poziom wody gruntowej na mojej działce utrzymuje się od kilku tygodni na poziomie ok. 0,5 m od powierzchni gruntu, choć wcześniej był znacznie niższy. Jak skutecznie zabezpieczyć izolację cieplną przyszłego fundamentu i podłogi na gruncie przed wodą gruntową i wilgocią? Czy do fundamentu warto użyć droższego XPS, zamiast styropianu i jak go zabezpieczyć? Czy izolacja z dwóch warstw folii wystarczy jako zabezpieczenie styropianu w podłodze?


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/stan-surowy/fundamenty-i-piwnice/porady/13846-jak-zabezpieczyc-przed-wilgocia-izolacje-cieplna-fundamentu-i-podlogi-na-gruncie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość maciek
"Dom niepodpiwniczony wyniesiony ponad poziom gruntu nie wymaga stosowania specjalnych zabezpieczeń przed zawilgoceniem w strefie fundamentowej". rzadko kiedy spotyka się większe bzdury. Proponuję poczekać 3-4 lata i zobaczyć, co zrobią cykle zamarzania i odmarzania ze ścianami fundamentowymi. Do tego kolonie grzybów pleśniowych w strefie przypodłogowej. Szerokiej drogi. Doradzajcie tak dalej, to pracy mi nie zabraknie przez najbliższe kilkadziesiąt lat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Chyba właśnie po to jest izolacja cieplna z XPS, żeby temperatura fundamentu nie spadała nadmiernie. Praktycznie cały sezon będzie miał on powyżej 0°C.
Z kolei grzyb w strefie przypodłogowej to efekt mostka cieplnego, gdy cokół jest źle ocieplony. Wilgoć w tym miejscu wykrapla się wówczas ale z powietrza wewnętrznego (z pomieszczenia). Żeby tego uniknąć jest właśnie izolacja cieplna cokołu.
A tak na marginesie same cykle zamrażania i odmrażania w niczym nie szkodzą betonowi. W końcu mnóstwo konstrukcji betonowych stoi odkrytych, bez izolacji cieplnej (mosty, wiadukty itd.). A jeśli fundament jest osłonięty XPS to wahania temperatury są nieporównywalnie mniejsze.
Zaś sam XPS nie jest wrażliwy ani na mróz, ani na wilgoć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Maciek
Chodzi o to, że na cykle zamrażania-rozmrażania narazony będzie mokry beton (lub mur ceglany czy z bloczków, zalezy z czego są wykonane fundamenty). Skoro nie ma izolacji w gruncie (bo rzekomo nie jest ona potrzebna), to wilgoć (czy wręcz woda) będzie miała niczym nieograniczony dostęp do ścian. Wytrzymałość na ściskanie mokrych materiałów typu beton czy zaparawy polimerowo-cementowe po 200 cyklach zamarzania-rozmrażania może spaść o kilkanaście do kilkudziesięciu procent (jak to jest dla cegieł czy zapraw murarskich nie wiem, bo nie miałem okazji sprawdzać).
Twierdząc, że beton jest odporny na cykle zamarzania-odmrażania masz rację, ale musisz dopowiedzieć, że chodzi o materiał w stanie powietrzno-suchym. Poza tym na mostach stosuje się takze impregnację, która jest w praktyce niewidoczna. Dlaczego na tarasach wykonuje się izolację podpłytkową? Gdyby beton był, tak jak mówisz niewrazliwy na wilgoć, to wylewka dociskowa nie ulegała by zniszczeniu na skutek braku izolacji podpłytkowej.
A co w sytuacji, gdy w gruncie znajdują się agresywne media, bo budynek postawiono np. na dawncyh terenach rolniczych? Co z solami znajdującymi się w grunciepochodzącymi z nawozów? Hydroizolacja nie chroni tylko przed wilgocia czy wodą ale także przed wnikaniem. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...