Skocz do zawartości

wentylacja na klatce schodowej


lukalo

Recommended Posts

Witam

sytuacja ma się następująco:
dom parter plus poddasze użytkowe.
Mam wolny jeden przewód wentylacyjny i chciałem go wykorzystać do wentylacji pomieszczeń na poddaszu.
komin z przewodem znajduje się pomiędzy pokojami w bliskim sąsiedztwie klatki schodowej.
Moje pytanie:

czy na takiej klatce schodowej powinna być klatka wentylacyjna?
czy może lepiej wykuć otwór w kominie do jednego z pokojów?

Jeżeli otwór miałby być na klatce schodowej to musiałbym zastosować jakiś krótki odcinek poziomej rury łączący otwór w kominie z ewentualną kratką na klatce schodowej (ok 45 cm).Odcinek ten zaznaczony jest zielonym kolorem.

na dole klatka schodowa jest całkowicie otwarta.

przekrój kanału 14x14 wysokość od kratki do wylotu komina ok 2,5m.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Trudno jednoznacznie wskazać jakie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze bez znajomości układu pozostałych pomieszczeń, istniejących ciągów wentylacyjnych, lokalizacji nawiewów.

Generalnie trzeba przestrzegać zasady przepływu powietrza od pomieszczeń "czystych" (pokoje) do "brudnych" (kuchnia, łazienka). Jeśli wyprowadzenie kanału wentylacyjnego będzie na otwartej klatce schodowej może to powodować przenoszenie zapachów kuchennych (kuchnia otwarta) jeśli nie zapewni się dobrej wentylacji wyciągowej nad kuchenką.

Wentylacja wyprowadzona w jednym pokoju wymaga umożliwienia nawiewu powietrza zewnętrznego poprzez np. nawiewniki okienne.
Link do komentarza
Cytat

A co ci da wentylacja na klatce schodowej jak ona jest otwarta na dół?Będzie wyciągać powietrze z parteru.
Masz projekt i w projekcie co na to?



w projekcie nie ma wentylacji na klatce schodowej.
jedyna kratka wentylacyjna na poddaszu jest w łazience. Niestety tak jak pisałem w innym poście https://forum.budujemydom.pl/wentylacja-lazienki-t23029.html
narazie jej brak (muślę jak to naprawićicon_smile.gif


dlatego zastanawiam się czy nie wykorzystać tego wolnego przewodu i nie zrobić kratki na klatce, która usuwałaby powietrze z pokoi na górze i zapewne trochę z dołu. Na dole kratka jest w kuchni w tym samym kominie. tutaj zapewne ciąg będzie większy bo odległość do wylotu komina większa niż na górze.

Link do komentarza
Cytat

Trudno jednoznacznie wskazać jakie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze bez znajomości układu pozostałych pomieszczeń, istniejących ciągów wentylacyjnych, lokalizacji nawiewów.

Generalnie trzeba przestrzegać zasady przepływu powietrza od pomieszczeń "czystych" (pokoje) do "brudnych" (kuchnia, łazienka). Jeśli wyprowadzenie kanału wentylacyjnego będzie na otwartej klatce schodowej może to powodować przenoszenie zapachów kuchennych (kuchnia otwarta) jeśli nie zapewni się dobrej wentylacji wyciągowej nad kuchenką.

Wentylacja wyprowadzona w jednym pokoju wymaga umożliwienia nawiewu powietrza zewnętrznego poprzez np. nawiewniki okienne.



dokładam rzut poddasza i parteru wykreślono na czerwono komin i ściankę, której nie ma i dorysowano komin . na poddaszu zaznaczono na zielono kratkę o której pisałem.

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Cytat

w projekcie nie ma wentylacji na klatce schodowej.
jedyna kratka wentylacyjna na poddaszu jest w łazience. Niestety tak jak pisałem w innym poście https://forum.budujemydom.pl/wentylacja-lazienki-t23029.html
narazie jej brak (muślę jak to naprawićicon_smile.gif


dlatego zastanawiam się czy nie wykorzystać tego wolnego przewodu i nie zrobić kratki na klatce, która usuwałaby powietrze z pokoi na górze i zapewne trochę z dołu. Na dole kratka jest w kuchni w tym samym kominie. tutaj zapewne ciąg będzie większy bo odległość do wylotu komina większa niż na górze.


Kratka wentylacyjna na klatce będzie Ci usuwała z pewnością powietrze ale z parteru.
Jeżeli wg projektu jest w łazience to tam powinna być i jest to jej słuszne miejsce.
Widzisz tak to jest jak się majstruje przy projekcie , a raczej przy budowaniu, niby przesunie się jeden drobny szczegół,ale potem skutki tego przesunięcia są trudne do wyprostowania.
Wg mnie nie ma sensu dawać kratki korytarzu na poddaszu.
Link do komentarza
Cytat

icon_eek.gif A łazienka (na poddaszu) ma (może) pozostać bez wentylacji ?

Już pomijam pytanie: co na to kierbud i projektant.



witaj bajbaga

w temacie https://forum.budujemydom.pl/wentylacja-lazienki-t23029.html już brałeś udział w dyskusji

chciałbym pominąć pytanie co na to kierbud....
budowa odebrana, kominiarz był papierki podpisane.........
nie piszę tego z dumąicon_smile.gif))))))))
i przekonaniem że wszystko jest ok.........

teraz wiem że jak inwestor sam się nie dokształci i nie dopilnuje to nikt inny tego za ciebie nie zrobi...
wszyscy biorą kasę a resztę mają w d....

w łazienkach miała być wentylacja machaniczna fi 110 przez kominki went w dachówce ,niestety nik mi nie powiedział, że nie można mieszać wentylacji grawitacyjnej z mechanicznąicon_smile.gif

teraz staram się poszukać jakiegoś POPRAWNEGO I SKUTECZNEGO ROZWIĄZANIA,.

na razie za pod wpływem ostrej krytyki bajbagi przesunę kominek tak aby kanał z fi 110 szedł max w pionie- to oczywiście rozwiązanie tymczasowe zanim nie upewnię się co do poprawności innych pomysłów.

1. po sugestii bajbagi poczytałem o wentylacji hybrydowej (nawet pisałem ci info na priva) ale nie takiej w kominku tylko takiej:

tylko nie ma opini użytkowników, tylko same artykuły producentów.
a cena wysoka, więc zanim bym kupił muszę wiedzieć czy warto a nie eksperymentować.
poza tym czy jak jest kominek to czy można taką nasadę stosować?

2. kolejny pomysł to komin z takich elementów stalowych dwuściennych, ocieplanych
link do strony producenta: http://www.jelwent.pl/

3. ostatni pomysł to przewód wentylacyjny ze stalowej rury ocieplonej plus nasada turbowent (taka jak do hybrydowej tylko bez silnika), oczywiście wszystkie przewody idą w pionie a nie pokręcone:))
przewody fi 160 conajmiej bądź większe (schemat w załączeniu)

podobne rozwiązanie znalazłem w jakieś specyfikacji technicznej wymiany instalacji gazowej wraz z dobudową wentylacji grawitacyjnej w budynku wielorodzinny

oto cytat z tejże specyfikacji:
2.1.Materiały stosowane przy wykonywaniu wentylacji grawitacyjnej
- rury stalowe z blachy ocynkowanej o śr. 150mm.
- kratki wentylacyjne o wym. 14x21cm.
- nasady kominowe Turbowent Tulipan fi 150.
Również w przypadku zastosowania wariantowych rozwiązań materiałowych dopuszcza te
zmiany na zasadzie równoważności technicznej, jakościowej i kosztowej po uzgodnieniu z
projektantem oraz akceptacji przez Inspektora Nadzoru.

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Edytowano przez lukalo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

chciałbym pominąć pytanie co na to kierbud....
budowa odebrana, kominiarz był papierki podpisane.........


:scratching: icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif zalamka.jpg


Cytat

icon_eek.gif A łazienka (na poddaszu) ma (może) pozostać bez wentylacji ?

Już pomijam pytanie: co na to kierbud i projektant.


Pytasz o to już któryś raz z rzędu
Cytat

Jakim cudem podpisze, że wykonano zgodnie z obowiązującymi przepisami ?


ale czas leci, a radosna twórczość trwa dalej.
Właściwie od samego początku tej inwestycji.

Cytat

Niestety przesunięcie komina murowanego na etapie projektu spowodowało brak kanału wentylacyjnego...


Cytat

Pani projektant przesunęła komin dymny (adaptacja projektu gotowego) w celu zrobienia kotłowni. Niestety nie wzięła pod uwagę że wraz z tym przewodem dymnym były też przewody wentylacyjne.


Cytat

tylko że odległość w poziomie od kratki wentylacyjnej do tego komina to o 5 m, plus oczywiście te metry co idą od parteru do strychu czyli jakieś 3 m, poza tym od mijsca podłączenia rury do tego komina do ujścia komina byłaby niewielka odległość jakieś 2 m


Ale przy takim podejściu

Cytat

ścigać projektanta za to że nie narysował przewodu wentylacyjnego?


koniec końcem jest tak jak napisał Heniu

Cytat

Widzisz tak to jest jak się majstruje przy projekcie , a raczej przy budowaniu, niby przesunie się jeden drobny szczegół,ale potem skutki tego przesunięcia są trudne do wyprostowania.

Edytowano przez Jani_63 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

:scratching: icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif zalamka.jpg



Pytasz o to już któryś raz z rzędu

ale czas leci, a radosna twórczość trwa dalej.
Właściwie od samego początku tej inwestycji.




Ale przy takim podejściu


koniec końcem jest tak jak napisał Heniu



racja są trudne ale nie NIEMOŻLIWE:))))))))))))))))))))))
Jani nie wiem w jakim celu przytoczyłeś wypowiedzi z tamtego tematu, skoro nic nowego nie wnoszą?

racja czas leci a radosna twórczość trwa- to zaproponuj w końcu jakieś rozwiązanie....
Właściwie od samego początku tej inwestycji.-a skąd wiesz co było na początku?

jak jesteś specjalistą a sądzę że na pewno wiesz więcej niż ja to pomóż, poradź, zaproponuj coś po to jest forum a nie po to aby dołować, pastwić się i cały czas ktytykować (no chyba ze jest to krytyka konstruktywna - ale w tym przypadku na pewno nie jest)

pozdrawiam Edytowano przez lukalo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

w łazienkach miała być wentylacja machaniczna fi 110 przez kominki went w dachówce ,niestety nik mi nie powiedział, że nie można mieszać wentylacji grawitacyjnej z mechanicznąicon_smile.gif


Kto Ci to powiedział icon_biggrin.gif
Nie może być w kotłowni ,nawet jeżeli piec jest na paliwo stałe i w przypadku jeżeli piec na gaz znajduje się w łazience czy w kuchni.




Cytat

tylko nie ma opini użytkowników, tylko same artykuły producentów.
a cena wysoka, więc zanim bym kupił muszę wiedzieć czy warto a nie eksperymentować.
poza tym czy jak jest kominek to czy można taką nasadę stosować?


Nie można bo jest to do zastosowania przy kanale wentylacyjnym, nawet technicznie jest to nie wykonalne,bo jak przymocujesz taką nasadę do kominka?



Cytat

racja są trudne ale nie NIEMOŻLIWE:))))))))))))))))))))))


Ale za to niekiedy bardzo kooooooooooooooosztowneeeeeeeee icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Kto Ci to powiedział icon_biggrin.gif
Nie może być w kotłowni ,nawet jeżeli piec jest na paliwo stałe i w przypadku jeżeli piec na gaz znajduje się w łazience czy w kuchni.

odpowiedź






Nie można bo jest to do zastosowania przy kanale wentylacyjnym, nawet technicznie jest to nie wykonalne,bo jak przymocujesz taką nasadę do kominka?






Ale za to niekiedy bardzo kooooooooooooooosztowneeeeeeeee icon_biggrin.gif



nie można łączyć mechanicznej i grawitacyjnej bo tak stanowią przepisy (czytałem rozporządzenie)
wentylacja mechaniczna (wywiewna) będzie zasysać powietrze z kanałów wentylacji grawitacyjnej)
poza tym mam kominek a tu można zastosować tylko mechaniczną nawiewno wywiewną zrównoważona lub z lekkim nadciśnieniem.

te nasady są właśnie stworzone do wentylacji grawitacyjnej. Są ofmiany wbudowane w plastikowy kominek ale tylko dla dachówki brass) lub takie jak pokazałem na zdjęciu montowanie np na rurę, kanął kwadratowy bądź bezpośrednio na komin.
Ja nie chcę taiej na kominek tulko zrobić blaszaną podstawę ocieplaną taką jak narysowałem . (sa takie do kupienia ale drogie.
rozwiązanie z kominem stalowym dwuściennym bądz z rurami i nasadami nie będzie droższe niż komin murowany z cegły- tylko pytanie czy będzie skuteczne-dlatego chcę się upewnić Edytowano przez lukalo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

racja czas leci a radosna twórczość trwa- to zaproponuj w końcu jakieś rozwiązanie....


Rozwiązanie już dawno padło
Cytat

Jeśli jednak to wynika z projektu, to jaki to problem aby kosztami za "poprawkę" obciążyć projektanta (z jego OC) ?


A skoro projektant wziął za to pieniądze, to czemu niby inni mają robić to za free.
Po za tym Twój problem to nie doszlifowanie niedoróbki tylko stworzenia projektu zastępczego od podstaw.
I do tego bez ingerencji w zaistniały stan.
Ale skoro piszesz że projektanta nie ma sensu ścigać za wenylację, to co Ci jeszcze można powiedzieć... nie wiem.
Link do komentarza
Cytat

A moim zdaniem, nie szukasz rozwiązania, tylko potwierdzenia swojej "teorii" w tym zakresie.
Odrzucasz rozwiązania zgodne z przepisami, w miarę skuteczne i tanie.



które z przedstawionych rozwiązań jest wg Ciebie zgodne z przepisami skuteczne i tanie?

ta wentylacja hybrydowa?
Link do komentarza
Cytat

nie można łączyć mechanicznej i grawitacyjnej bo tak stanowią przepisy (czytałem rozporządzenie)
wentylacja mechaniczna (wywiewna) będzie zasysać powietrze z kanałów wentylacji grawitacyjnej)
poza tym mam kominek a tu można zastosować tylko mechaniczną nawiewno wywiewną zrównoważona lub z lekkim nadciśnieniem.


Nie będę się upierał i nie wiem co czytałeś icon_biggrin.gif , ale mając wentylacje grawitacyjna i okap kuchenny w kuchni mechaniczny to tego przepisy nie zabraniają a jakby nie patrzeć jest to łączenie grawitacyjnej z mechaniczną.
Zapewne czytałeś o wentylacji typowo mechanicznej z centralą a nie z wentylatorkiem a to są dwie różne rzeczy.
Co do kominka co piszesz to coś mi tu śmierdzi kolejnym bublem.
Link do komentarza
Cytat

Rozwiązanie już dawno padło

A skoro projektant wziął za to pieniądze, to czemu niby inni mają robić to za free.
Po za tym Twój problem to nie doszlifowanie niedoróbki tylko stworzenia projektu zastępczego od podstaw.
I do tego bez ingerencji w zaistniały stan.
Ale skoro piszesz że projektanta nie ma sensu ścigać za wenylację, to co Ci jeszcze można powiedzieć... nie wiem.




"A skoro projektant wziął za to pieniądze, to czemu niby inni mają robić to za free."
Bo forum jest po to aby pomagać właśnie za free a nie czerpać z pomocy korzyści finansowe!!!!!!!!!!

Za porady prawne tobie z całego serca dziękuje:))))
Link do komentarza
Cytat

nie można łączyć mechanicznej i grawitacyjnej bo tak stanowią przepisy (czytałem rozporządzenie)
wentylacja mechaniczna (wywiewna) będzie zasysać powietrze z kanałów wentylacji grawitacyjnej)
poza tym mam kominek a tu można zastosować tylko mechaniczną nawiewno wywiewną zrównoważona lub z lekkim nadciśnieniem.



A założysz się, że w przepisach tak nie pisze ?
Link do komentarza
Cytat

"A skoro projektant wziął za to pieniądze, to czemu niby inni mają robić to za free."
Bo forum jest po to aby pomagać właśnie za free a nie czerpać z pomocy korzyści finansowe!!!!!!!!!!

Za porady prawne tobie z całego serca dziękuje:))))


Bo to są dobre rady, i nie ma czego się czepiać .
Link do komentarza
Cytat

Nie będę się upierał i nie wiem co czytałeś :icon_biggrin: , ale mając wentylacje grawitacyjna i okap kuchenny w kuchni mechaniczny to tego przepisy nie zabraniają a jakby nie patrzeć jest to łączenie grawitacyjnej z mechaniczną.
Zapewne czytałeś o wentylacji typowo mechanicznej z centralą a nie z wentylatorkiem a to są dwie różne rzeczy.
Co do kominka co piszesz to coś mi tu śmierdzi kolejnym bublem.

 


cytat z
PN-83/B-03430 Wentylacja w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i
użyteczności publicznej Wymagania

W ramach jednego mieszkania nie dopuszcza się stosowania równolegle wentylacji wywiewnej mechanicznej o
działaniu ciągłym i wentylacji grawitacyjnej.
W mieszkaniach wyposażonych w paleniskach na paliwo stałe, kominki lub gazowe podgrzewacze wody z
grawitacyjnym odprowadzeniem spalin, może być stosowana tylko wentylacja grawitacyjna lub mechaniczna
wentylacja nawiewno-wywiewna (zrównoważona).

może rzeczywiście jeżeli w łazience byłby włączana okresowo to ok , ale skoro wentylator nie działa to wentylacja też

 

Link do komentarza
Cytat

Bo to są dobre rady, i nie ma czego się czepiać .



nie czepiam się ale z całym szacunkiem co mam zrobić wg was.
sądzić sie z kierbudem, kominiarzem, który podpisał papiery???

ciekawe ile lat by to trwało i ile nerwów z mojej strony?

i co by to dało???

poczytajcie sobie dzienniki budowy w necie ludzi którzy budują, znalazłem kilka podobnych przypadków i jakoś nikt się nie sadzi na nikogo i żyją sobie spokojnie bo chyba o to chodzi. a jeżeli chodzi o koszty naprawy tej wentylacji to mnie na to stać aby oszczędzić sobie nerwów i czasu aby szarpać się o takie pierdoły. Są ważniejsze rzeczy w życiu do roboty.

powiedzmy że nawet ktoś by mi zapłaciła za to, to i tak by musiało by to zostać zrobione a nikt by mi nie postawił murowanego komina,
Link do komentarza
Cytat

# 41



dzięki

przeczytałem jeszcze raz ten post i mam jeszcze kilka pytań bądź uwag:

1. tak jak pisałem przewód będzie wyprostowany tak jak sugerowałeś) i kominek przeniesiony.
ale i tak średnica tego kominka to ok fi 100 i rury 110 więc i tak to chyba trochę mało (ale zobaczymy jak to będzie dziłaćicon_smile.gif

2.z tym wentylatorkiem to musiałbym zastosować na 12V bo jest nad kabiną , a poza tym jak nie będzie działać to wentylacja też nie będzie chyba że będzie to hybryda .

Najbardziej zainteresowało mnie zaproponowane rozwiązanie z wentylacją hybrydową (#16), z wentylatorem na dachu tylko że ten wentylatorek co podałeś linku jest tylko do dachówki brass a ja mam robena. dlatego skłaniałem się to tych nasad hybrydowych przedstawionych wcześniej ale żeby je zamontować musiałbym zastosować gotową podstawę kominową (która jest droga ) bądź zrobić ją samemu (tak jak przedstawiłem na schemacie).

W sumie ten schemat (#9) wg mnie ilustruje rozwiązanie proponowane przez ciebie i spełnia wymagania o których piszesz.
(przewody prowadzone pionowo, zakończone nasadą hybrydową,o odpowiedniej średnicy)

zamiast tych nasad byłyby z silniczkiem (na stronie producenta są opisane jako hybrydowe)

#16 Wydaje się, że jedynym rozsądnym rozwiązaniem tego problemu, jest nasadka hybrydowa - najlepiej podobna do tej : http://www.uniwersal.com.pl/nasada-hybrydo...,productcard,42
#Sprawa jest prosta - przepisy, doświadczenie i logika nie dopuszczają, aby przewody wentylacji grawitacyjnej lub (i) hybrydowej były prowadzone inaczej niż pionowo (pomijam minimalny dopuszczalny przekrój).

jeżeli coś źle zrozumiałem to powiedz co

dzięki




Cytat

Tyle, że mistrzu drogi, akurat dla tego (takiego przypadku) obowiązuje Rozporządzenie w sprawie WT a konkretnie § 148. 2.



możesz dokładniej bo nie mogę znaleźć a jestem ciekaw
dzięki

chyba znalazłem ten artykuł

"2. W pomieszczeniu, w którym jest zastosowana wentylacja mechaniczna lub klimatyzacja, nie można stosować wentylacji grawitacyjnej ani wentylacji hybrydowej. Wymaganie to nie dotyczy pomieszczeń z urządzeniami klimatyzacyjnymi niepobierającymi powietrza zewnętrznego."

ale w przypadku kominka to prawda

9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo staΠe,
pΠynne lub z urzàdzeniami gazowymi pobierajàcymi
powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym
odprowadzeniem spalin przewodem od urzàdzenia
stosowanie mechanicznej wentylacji wyciàgowej
jest zabronione.
10. Przepisu ust. 9 nie stosuje si´ do pomieszczeƒ,
w których zastosowano wentylacj´ nawiewno-wywiewnà
zrównowa˝onà lub nadciÊnieniowà.

to rozumiem że są pewne rozbieżności między rozporządzeniem a normą

czyli jeżeli wentylacja mechaniczna/hybrydowa byłaby w łazience a grawitacyjna w salonie, kuchni to byłoby ok? Edytowano przez lukalo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...