Skocz do zawartości

Miejsce komina.Czy zda egzamin?zdj


znerbal

Recommended Posts

Witam drogich forumowiczów. Czy ktoś orientuje się czy komin mogę wymurować go nazewnątrz budynku tak jak na zdjęciu?Nie chcę murować go wewnątrz bo zajmie mi on miejsce w tym małym domku 35m2 oczywiście nie mam na to projektu bo są to rodzinne ogrody działkowe.Ogrzewanie będzie na piec węglowy.Wyczystkę mam zamiar zrobić w środku pomieszczenia pod samym sufitemZacznie się on jakies 30centymetrow ponizej sufitu nie chce robic go od samego dolu ponieważ boje sie o przesiakanie wody.Rura w piwnicy będzie kwasowa nad piecem kolanko i wpuszczona w sciane do komina po drugiej stronie. Teren to zwirownia wody w mojej 12metrowej studni zawsze na dnie wiec nic nie powinno przeciekać komin i dom dookoła oblożę pozbrukiem.Proszę o odpowiedzi bo w Poniedzialek robią strop.Pozdrawiam:)

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Pomyślałbym na nowo nad sposobem ogrzania. Tam będzie około 50m2 do ogrzania, czyli kocioł około 5kW (nawet przy założeniu, że domek będzie słabo ocieplony)

Ale tak czy siak, o tym jaki ma być komin, znajdziesz w zaleceniach producenta danego kotła.

Ps. Przy tak małym domu, powietrzna pompa ciepła wyjdzie taniej niż budowa komina + kocioł z podajnikiem.
W bonusie - więcej miejsca, bo niepotrzebna kotłownia.
Link do komentarza
Cytat

Pomyślałbym na nowo nad sposobem ogrzania. Tam będzie około 50m2 do ogrzania, czyli kocioł około 5kW (nawet przy założeniu, że domek będzie słabo ocieplony)

Ale tak czy siak, o tym jaki ma być komin, znajdziesz w zaleceniach producenta danego kotła.

Ps. Przy tak małym domu, powietrzna pompa ciepła wyjdzie taniej niż budowa komina + kocioł z podajnikiem.
W bonusie - więcej miejsca, bo niepotrzebna kotłownia.


Dokładnie masz rację ,tylko PCi, a dodam że policzyć transport, składowanie a potem wywóz tego co zostanie po ekogroszku to PCi wyjdzie w eksploatacji taniej.
Można to porównać do kuchenki gazowej kontra płyta indukcyjna, płyta pomimo że na prąd jest tańsza w eksploatacji.
Ludzie jeszcze się boją jak słyszą ,że urządzenie jest na prąd , zaraz ich odpycha ,ale to zapewne z przekonania z czasów komuny gdzie urządzenia były cholernie prądożerne.

Jeszcze chcę zapytać autora tematu, czy ten domek ma być całoroczny czy to tylko taka baza wypadowa na weekendy?
Link do komentarza
Powiem szczerze ze nie slyszałem o takim czym jak powietrzna pompa ciepła.Tzn do tych 35metrow mam zamiar dobudować obok łazienke 6metrów i będzie do tego pięterko takie same wiec wyjdzie powierzchni mieszkalnej 82metry z piwnica wyjdzie 117m2. Węc nie wiem cop teraz zrobićź bo z tym kominem to myslałem jeszcze żeby go wmurować w scianę zrobic dylatacje i sciana bedzie 24cm wiec otwor powinien wyjsc 12cm.Dom będzie narazie całoroczny puki co.Jakies propozycje? ;]
Link do komentarza
Cytat

.... do tych 35metrow mam zamiar dobudować obok łazienke 6metrów i będzie do tego pięterko takie same wiec wyjdzie powierzchni mieszkalnej 82metry z piwnica wyjdzie 117m2.



To co budujesz, odbiega znacznie od "zwolnienia" dla 35m2 na "ogrodach":

Cytat

29.1.4) altan i obiektów gospodarczych na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do
35 m2
oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich;



Aż strach się bać, co będzie jak życzliwy uprzejmie doniesie do PIB.


poprawiłem: błędnie podany cytat. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

To co budujesz, odbiega znacznie od "zwolnienia" dla 35m2 na "ogrodach":



Aż strach się bać, co będzie jak życzliwy uprzejmie doniesie do PIB.


Kolego buduje 35metrow nowe przepisy zezwalają na tyle wlaśnie bez znaczenia czy miasto czy wieś skoro ja bym musiał zburzyc te 6metrow kwadratowych lazienki to inni by musieli poburzyc przypuscmy po 30 40 50 metrow wiec to nie problem bo są tacy co maja powiezchni 70metrow na dole na jednej działce i mieszkają tak od lat płaca tylko do gminy podatek od nadmetrażu.

Prąd jest licza okolo 60groszy za1 kwh.Bez względu na noc czy dzień
Link do komentarza
Widzisz, zwracam uwagę, abyś kiedyś nie mógł powiedzieć - nic o tym nie wiedziałem, to po pierwsze.

Po drugie jest to ściśle związane z odpowiedzią na temat PCi - jak będziesz miał drogi prąd (a wszystko wskazuje że tak będzie) to w takim wypadku koszty eksploatacyjne PCi mogą znacznie przekroczyć koszty eksploatacyjne ogrzewania paliwem stałym.
Po prostu dbam o Twoją kasę.
Link do komentarza
Cytat

Skoro wiesz lepiej - powodzenia.

Ps. Musisz być bardzo bogatym człowiekiem.

Ps.2. Cytat pochodzi z aktualnego Prawa Budowlanego.


Nie zgodze sie pod koniec grudnia komorowski podpisał nową ustawę a w prawie budowlanym zmieniło sie to ze zgodził sie na Ustawa z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych. I w tejże ustawie art 57 stanowi:
W ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2013 r. poz. 1409) w art. 29 w ust. 1 pkt 4 otrzymuje
brzmienie:
„4) altan i obiektów gospodarczych na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do
35 m2 oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich;”.
Łopatologicznie: ustawa o ogrodach działkowych zmienia art w ustawie prawo budowlane który teraz umożliwia budowę altan do 35 m.kw. na terenie miast. Jak dla mnie proste i oczywiste.
Link do komentarza
Cytat

Nie zgodze sie pod koniec grudnia komorowski podpisał nową ustawę a w prawie budowlanym zmieniło sie to ze zgodził sie na Ustawa z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych. I w tejże ustawie art 57 stanowi:
W ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2013 r. poz. 1409) w art. 29 w ust. 1 pkt 4 otrzymuje
brzmienie:
„4) altan i obiektów gospodarczych na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do
35 m2 oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich;”.
Łopatologicznie: ustawa o ogrodach działkowych zmienia art w ustawie prawo budowlane który teraz umożliwia budowę altan do 35 m.kw. na terenie miast. Jak dla mnie proste i oczywiste.



Niestety dalej na terenach 'ogródków działkowych' - nie 'gdzie mi się zachce '.
Link do komentarza
Zmiana dotyczy tylko "zrównania" miasta innymi terenami (już poprawiłem) - ale to nie zmienia faktu, że:
- to co budujesz nie jest altaną, ani budynkiem gospodarczym,
- powierzchnia budowy znacznie przekroczy powierzchnie dozwolona,
- nie może to byc budynek mieszkalny,
- skoro nie mieszkalny, to duuuuuuuuże kłopoty z energetyką, a już na pewno z taryfą domową.

Nie zwróciłeś uwagi również na to, że ta ustawa o ROD, zmieniła "prawo o opłatach lokalnych" - i to dość istotnie co do sposobu i wielkości naliczanego podatku.
Link do komentarza
Cytat

Niestety dalej na terenach 'ogródków działkowych' - nie 'gdzie mi się zachce '.


No własnie są to ogrody działkowe gdzie buduje...

Cytat

Zmiana dotyczy tylko "zrównania" miasta innymi terenami (już poprawiłem) - ale to nie zmienia faktu, że:
- to co budujesz nie jest altaną, ani budynkiem gospodarczym,
- powierzchnia budowy znacznie przekroczy powierzchnie dozwolona,
- nie może to byc budynek mieszkalny,
- skoro nie mieszkalny, to duuuuuuuuże kłopoty z energetyką, a już na pewno z taryfą domową.

Nie zwróciłeś uwagi również na to, że ta ustawa o ROD, zmieniła "prawo o opłatach lokalnych" - i to dość istotnie co do sposobu i wielkości naliczanego podatku.


No to przynajmniej już wiem ze prąd w tym wszystkim nie wypali wiec zostaje mi tylko węgiel.Mam nadzieje że ten komin z ta rura kwasową wypali. Możliwe ze będe jezdził tam mieszkać okresami wiec nikt mi tego nie sprawdzi przecież jechać w dzień mogę sobie a na miejsce w starym domu muszę jeszcze poczekać bo życie z dziewczyna razem z babcia na mieszkaniu to tylko kłopoty
Link do komentarza
Albo ktoś Cię wpuścił w maliny, albo nie jesteś w pełni świadom co czynisz.

Pisałeś, że "kupiłeś" działkę icon_eek.gif czyli masz akt (notarialny)? - nie sądzę to tylko umowa dzierżawy, bo inaczej być nie może - no chyba, że to nie jest ROD.

A to znasz:
Cytat

Art. 12. Na terenie działki obowiązuje zakaz zamieszkiwania oraz prowadzenia działalności gospodarczej lub innej działalności zarobkowej.

Art. 13. 1. Na terenie działki nie może znajdować się altana, której powierzchnia zabudowy przekracza powierzchnię określoną w art. 29 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2013 r. poz. 1409 oraz z 2014 r. poz. 40).

2. W przypadku powzięcia informacji, że na terenie działki wybudowano, nadbudowano lub rozbudowano altanę lub inny obiekt z naruszeniem przepisów prawa, stowarzyszenie ogrodowe zgłasza naruszenie do właściwego organu administracji publicznej.

3. Naruszenie stwierdzone przez właściwy organ administracji publicznej stanowi podstawę do rozwiązania umowy w trybie określonym w art. 36 ust. 3.



Jeszcze raz - musisz być bardzo bogatym człowiekiem, że tak ryzykujesz i to na nie swoim gruncie.
Link do komentarza
Cytat

Albo ktoś Cię wpuścił w maliny, albo nie jesteś w pełni świadom co czynisz.

Pisałeś, że "kupiłeś" działkę icon_eek.gif czyli masz akt (notarialny)? - nie sądzę to tylko umowa dzierżawy, bo inaczej być nie może - no chyba, że to nie jest ROD.

A to znasz:


Jeszcze raz - musisz być bardzo bogatym człowiekiem, że tak ryzykujesz i to na nie swoim gruncie.


Wiem to tylko wieczysta dzierzawa na 100lat zaczynajac tam 20 30 lat temu.No to nie mogę sobie wybudowac altany murowanej 35metrów?Jasne ze mogę jak bedą chcieli zabrać to będe się martwić pózniej.Ja sie nie pytam tobie o pozwolenie ja chce to pózniej tylko jakoś ogrzac ;D Edytowano przez znerbal (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
I jeszcze - stanowisko PZD:

Cytat

Ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych w sposób jednoznaczny wyłączyła funkcje mieszkalne z przeznaczenia działki. Obiekty przeznaczone do zamieszkiwania mają ściśle określone przez przepisy prawa budowlanego parametry. Prawo budowlane precyzuje cały proces powstawania takiego obiektu, w tym szereg pozwoleń od urzędów i instytucji specjalistycznych wymaganych dla budynku mieszkalnego. Altany na działkach w ROD mają ściśle określone wymiary i zgodnie z prawem budowlanym nie wymagają pozwolenia na budowę. Powstają więc systemem gospodarczym, którego nikt nie kontroluje. Taki obiekt nie spełnia w świetle prawa wymagań dla obiektu o funkcjach mieszkalnych i nie można w nim zamieszkiwać pod żadnym pretekstem.

Osoby zamieszkujące na działkach łamią prawo, wykorzystują działkę sprzecznie z ustawą o rodzinnych ogrodach działkowych, dlatego też Zjazd uznaje, że wszelkie tego typu postępowanie, jako sprzeczne z prawem powszechnie obowiązującym oraz prawem PZD winno być eliminowane zgodnie z dyspozycjami statutu PZD.

Niedopuszczalne jest świadome łamania prawa, świadome wykorzystywanie rodzinnego ogrodu działkowego do zaspokajania potrzeb sprzecznych z funkcją ogrodów i ideą ruchu ogrodnictwa działkowego. Takie postępowania czyni szkodę nie tylko dla pojedynczego ogrodu, ale może być zagrożeniem dla miliona rodzin użytkujących działki w Polsce i korzystających z praw i przywilejów zagwarantowanych ustawą o rodzinnych ogrodach działkowych.

Link do komentarza
Cytat

Wiem to tylko wieczysta dzierzawa na 100 lat



Jak nie masz aktu notarialnego, to guzik a nie wieczysta.
A różnica miedzy umową wieczystą a zawartą na czas nieokreślony jest taka, że w tej pierwszej właścicielem nieruchomości (altany) jest ten kto ją wybudował, natomiast w przypadku umowy dzierżawnej na czas nieokreślony jest właściciel gruntów (czyli Skarb Państwa, albo gmina)

Warto znać takie szczegóły.
Link do komentarza
Cytat

Jak nie masz aktu notarialnego, to guzik a nie wieczysta.
A różnica miedzy umową wieczystą a zawartą na czas nieokreślony jest taka, że w tej pierwszej właścicielem nieruchomości (altany) jest ten kto ją wybudował, natomiast w przypadku umowy dzierżawnej na czas nieokreślony jest właściciel gruntów (czyli Skarb Państwa, albo gmina)

Warto znać takie szczegóły.


I w każdej chwili dzierżawę może właściciel wypowiedzieć.
Tak było we Wrocławiu na Brochowie. Ciotka miała działkę i takie tam budowle (altankę,szopkę,garaż) i użytkowała to kilkanaście a może nawet i kilkadziesiąt lat aż gmina znalazła inwestora z pieniążkami co mu się ten teren spodobał i było "wynocha".
Link do komentarza
Zapewne dostała odszkodowanie za "nasadzenia" i finito ?

Działa bardzo prosty mechanizm. Zarządy ROD "siedzą" cicho i nie "widzą" co kto i jak buduje (poza nielicznymi wyjątkami) - mimo, że w Regulaminie są zawarte wymogi co do mp. zgody na budowę (przez ZROD) jakieś tam plany, itp.

Jak chcą się kogoś pozbyć, albo gmina wypowiada, to to na co zgody nie wydano nie podlega "odszkodowaniu".
Link do komentarza
Czyli innymi słowy, "przymykając oko" zbierają "haki" na przyszłość... a nuż się przyda.

A mając "haka" na delikwenta w takiej postaci, zarząd ma pewność że takowy będzie "chodził" jak mu zagrają... nie mówiąc już że o żadnym "wychylaniu" się mowy być nie może.

O tym że PZD to kolejne "państwo" w państwie nie trzeba nawet przypominać.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...