Skocz do zawartości

Krok po kroku formalności...


Recommended Posts

To poczekaj aż dostaniesz wypis z planu, i na jego podstawie będziesz mogła działać dalej . Bo nie wiem co masz na myśli robić po kolei , na jakim etapie jesteś?

Domniemywam, że działki jeszcze nie kupiłaś, więc kup działkę najpierw icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

To poczekaj aż dostaniesz wypis z planu, i na jego podstawie będziesz mogła działać dalej . Bo nie wiem co masz na myśli robić po kolei , na jakim etapie jesteś?

Domniemywam, że działki jeszcze nie kupiłaś, więc kup działkę najpierw icon_smile.gif


Mamy działkę,mam już wypis ( dziś odebrałam icon_smile.gif), mam też zrobione badania geotechniczne i chciałam zapytać jakie mam papierki dalej zbierać, czy już powinnam kupić projekt???

Chce zbierać dokumentacje krok po kroku żeby później sie nie okazało że czegoś mi brakuje a mogłam to już dużo wcześniej zrobić...
Link do komentarza
Cytat

Mamy działkę,mam już wypis ( dziś odebrałam icon_smile.gif), mam też zrobione badania geotechniczne i chciałam zapytać jakie mam papierki dalej zbierać, czy już powinnam kupić projekt???

Chce zbierać dokumentacje krok po kroku żeby później sie nie okazało że czegoś mi brakuje a mogłam to już dużo wcześniej zrobić...


To po co Ci wypis z planu? Kupując działkę wypis powinnaś dostać od byłego właściciela.
Wszystkiego się dowiesz u siebie w gminie i w starostwie, bo nie wszędzie są wymagane takie same papierki.
Projekt możesz kupić, tylko aby spełniał warunki WZ i MPZP, a najlepiej jeżeli to ma być projekt gotowy to weź kopie albo katalog z projektem i udaj się do gminy to Ci powiedzą czy taki domek będziesz mogła postawić. Bo może się okazać ,że kupisz projekt a potem eis okaże ,że go nie wybudujesz bo nie spełnia WZ i MPZP.
Link do komentarza
Cytat

Mamy działkę,mam już wypis ( dziś odebrałam icon_smile.gif), mam też zrobione badania geotechniczne i chciałam zapytać jakie mam papierki dalej zbierać, czy już powinnam kupić projekt???

Chce zbierać dokumentacje krok po kroku żeby później sie nie okazało że czegoś mi brakuje a mogłam to już dużo wcześniej zrobić...


Nabądź mapę do celów projektowych - sytuacyjno wysokościową 1:500. Uzyskaj warunki dostawy niezbędnych mediów (energia elektryczne, woda - kanalizacja, gaz (jeśli możliwy). Znajdź projekt zgodny z założeniami MPZP i Twoimi preferencjami. Dokonaj zakupu i adaptacji do konkretnej działki jeśli to projekt gotowy, jeśli będzie wykonany jako indywidualny, to projektant dostosuje go do Twojej działki i +- 2000 zaoszczędzone.
Uzgodnij projekt w :
Zakładzie Uzgadniania Dokumentacji Projektowej
Zakład Gazowniczy - projekt instalacji gazowej
Zakład Energetyczny - projekt przyłącza
Zakład Wodociągów i Kanalizacji - projekt przyłączy wody i kanalizacji
Złóż wniosek o pozwolenie na budowę w Starostwie Powiatowym
Po uzyskaniu pozwolenia wybierz kierownika budowy i zgłoś rozpoczęcie robót
Link do komentarza
Cytat

Może takiej początkującącej inwestorce napisz całym zdaniem - skrót będzie rozkminiała do rana icon_confused.gif


Eeeeeeee , Ona to wie bo pisała że czeka za wypisem planu zagospodarowania przestrzennego icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Nabądź mapę do celów projektowych - sytuacyjno wysokościową 1:500. Uzyskaj warunki dostawy niezbędnych mediów (energia elektryczne, woda - kanalizacja, gaz (jeśli możliwy). Znajdź projekt zgodny z założeniami MPZP i Twoimi preferencjami. Dokonaj zakupu i adaptacji do konkretnej działki jeśli to projekt gotowy, jeśli będzie wykonany jako indywidualny, to projektant dostosuje go do Twojej działki i +- 2000 zaoszczędzone.
Uzgodnij projekt w :
Zakładzie Uzgadniania Dokumentacji Projektowej
Zakład Gazowniczy - projekt instalacji gazowej
Zakład Energetyczny - projekt przyłącza
Zakład Wodociągów i Kanalizacji - projekt przyłączy wody i kanalizacji
Złóż wniosek o pozwolenie na budowę w Starostwie Powiatowym
Po uzyskaniu pozwolenia wybierz kierownika budowy i zgłoś rozpoczęcie robót


Po co ma uzgadniać projekt z
Cytat

Uzgodnij projekt w :
Zakładzie Uzgadniania Dokumentacji Projektowej
Zakład Gazowniczy - projekt instalacji gazowej
Zakład Energetyczny - projekt przyłącza
Zakład Wodociągów i Kanalizacji - projekt przyłączy wody i kanalizacji


Jaki Zakład Uzgadniania Dokumentacji Projektowej? Pierwsze słyszę (bynajmniej mnie to ominęło o ile jest taki wymóg)
Natomiast jeżeli chodzi o ZE to na etapie starania się o PnB wystarczy zapewnienie dostawy energii elektrycznej wystawionej przez ZE (jest to za darmo) ,należy zwrócić się do nich z podaniem planowanej mocy przyłącza 13-16 kW dla domku jednorodzinnego tak z grubsza.
A projekt przyłącza to robi już ZE jak i samo przyłącze.(a może Zawada ma już przyłącze)
Sytuacja wygląda podobnie z Zakładem Wodociągów i Kanalizacji, wystarczy zapewnienie dostawy wody i odbioru ścieków.
A jak nie ma kanalizacji? To musi mieć projekt szamba,a może projekt oczyszczalni przydomowej.Projekt może zlecić np. projektantowi który będzie robić adaptacje projektu domu i wpisze dom w mapkę sytuacyjną.
I zapomniałeś dodać , że do PnB niektóre Starostwa wymagają projektu instalacji elektrycznej i nieraz nawet c.o.
Z czego zapewnienie dostaw mediów może sobie darować bo u niej jest MPZP.

Tylko po co to gdybanie jak nie wiadomo co jej tak na prawdę będzie potrzebne, dlatego napisałem aby udała się do gminy i starostwa do wydziału Arch. i Budow.
Link do komentarza
Cytat

Jaki Zakład Uzgadniania Dokumentacji Projektowej? Pierwsze słyszę (bynajmniej mnie to ominęło o ile jest taki wymóg)

Uzgodnienia takie są obowiązkowe w przypadku kiedy konieczne jest wykonanie infrastruktury poza obrębem działki inwestora (np. przyłącza w drodze należącej do kilku właścicieli) a zaprojektowanie jej jest obowiązkiem inwestora. To samo dotyczy pozostałych uzgodnień. Nie wspomniałem jeszcze np. o uzgodnieniu ewentualnego zjazdu z drogi publicznej, jeżeli takowy ma powstać. Bywa, że konieczne jest też uzyskanie decyzji o wyłączeniu gruntu z produkcji leśnej lub rolnej - w przypadku kiedy działka leży poza granicami administracyjnymi miasta...

Cytat

I zapomniałeś dodać , że do PnB niektóre Starostwa wymagają projektu instalacji elektrycznej i nieraz nawet c.o.

Nie zapomniałem - po prostu pisząc "projekt budowlany" miałem na myśli kompletny projekt włącznie z projektami branżowymi (wod/kan, gaz, instalacja elektryczna, ogrzewanie).

Link do komentarza
Cytat

Uzgodnienia takie są obowiązkowe w przypadku kiedy konieczne jest wykonanie infrastruktury poza obrębem działki inwestora (np. przyłącza w drodze należącej do kilku właścicieli) a zaprojektowanie jej jest obowiązkiem inwestora. To samo dotyczy pozostałych uzgodnień. Nie wspomniałem jeszcze np. o uzgodnieniu ewentualnego zjazdu z drogi publicznej, jeżeli takowy ma powstać. Bywa, że konieczne jest też uzyskanie decyzji o wyłączeniu gruntu z produkcji leśnej lub rolnej - w przypadku kiedy działka leży poza granicami administracyjnymi miasta...


A nie robi tego, a raczej nie załatwia projektant przy adaptacji domu i zagospodarowania terenu?
Poza wyłączeniem gruntu z produkcji leśnej itd.


Cytat

Nie zapomniałem - po prostu pisząc "projekt budowlany" miałem na myśli kompletny projekt włącznie z projektami branżowymi (wod/kan, gaz, instalacja elektryczna, ogrzewanie).


No tak ja pisałem pod kątem projektu indywidualnego.
Link do komentarza
Cytat

A nie robi tego, a raczej nie załatwia projektant przy adaptacji domu i zagospodarowania terenu?


Może to zrobić: projektant, kierownik budowy, inwestor zastępczy - kwestia odpowiednio sformułowanej umowy... no i kasy!
Projekty infrastruktury poza działką inwestora nie wchodzą w zakres normalnych obowiązków projektanta. Zwykle też, aby uniknąć problemów z uzgodnieniem, warto zlecić je ... osobie z instytucji która będzie opiniowała, uzgadniała, odbierała icon_smile.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...