Skocz do zawartości

Problem z powierzchnią działki


MarcinNNI

Recommended Posts

Mam działkę o (ogromnej) icon_biggrin.gif powierzchni 8arów w prostokącie wpadającym w mały klin. Podczas oględzin zauważyłem że słupek
graniczny znajduje się u sąsiadki . Sprawdziłem w gminie na mapkach , że faktycznie tak jest i mogę ogrodzenie przesunąć o te
kilkadziesiąt cm ( ok 70cm) Oczywiście druga strona z tym się nie zgadza więc pewnie czeka mnie spór sąsiedzki . Wracając
do tematu pozwoliłem sobie zmierzyć działkę i okazuje się nawet po uwzględnieniu tego co jest u sąsiadki że brak kuję mi
ok 2 arów . W gminie usłyszałem , że tak kiedyś mierzono działki i nic na to nie poradzą . Zdenerwowało mnie to w księgach
wieczystych mam 8 arów w akcie notarialnym ma 8 arów a tu wychodzi że jest 6. Zamówiłem geodetę na marzec i będziemy
mierzyć . I mam pytanie czy mogę się ubiegać o zwrot poniesionych kosztów do gminy??
Link do komentarza
Cytat

Mam działkę o (ogromnej) icon_biggrin.gif powierzchni 8arów w prostokącie wpadającym w mały klin. Podczas oględzin zauważyłem że słupek
graniczny znajduje się u sąsiadki . Sprawdziłem w gminie na mapkach , że faktycznie tak jest i mogę ogrodzenie przesunąć o te
kilkadziesiąt cm ( ok 70cm) Oczywiście druga strona z tym się nie zgadza więc pewnie czeka mnie spór sąsiedzki . Wracając
do tematu pozwoliłem sobie zmierzyć działkę i okazuje się nawet po uwzględnieniu tego co jest u sąsiadki że brak kuję mi
ok 2 arów . W gminie usłyszałem , że tak kiedyś mierzono działki i nic na to nie poradzą . Zdenerwowało mnie to w księgach
wieczystych mam 8 arów w akcie notarialnym ma 8 arów a tu wychodzi że jest 6. Zamówiłem geodetę na marzec i będziemy
mierzyć . I mam pytanie czy mogę się ubiegać o zwrot poniesionych kosztów do gminy??


A działkę dawno kupowałeś ? i od kogo? od gminy?
Przed zakupem powinna być działka zmierzona i granice odświeżone przez geodetę.
Tak po mojemu to koszty powinien ponieść były właściciel, ale można rzec "widziały gały co brały" i należało się domagać odnowienia granic działki przed zakupem, ale znam przypadki gdzie podobnie ja w Twoim przypadku sąsiad kłócił się z sąsiadem o granice i ten który wynajął geodetę on za niego płacił,a najlepsze w tym że okazało się że ten kto wynajął geodetę okazało się, że ma za dużo aj emu wydawało się, że a za mało icon_lol.gif
Link do komentarza
Cytat

Od prywatnej osoby była kupiona


To z pretensjami do tej osoby. Ale dziwi mnie fakt że jako nowy właściciel na włościach icon_biggrin.gif nie sprawdziłeś granic działki, a gdzie był geodeta który wytyczał Ci dom? Do czego wymiary domu odnosił? do drzewa czy rowu przydrożnego icon_biggrin.gif
Link do komentarza
A ja, do czasu uzyskania PnB siedziałbym cicho - z różnych powodów.

Ps. Koszt okazania (wznowienia) granic ponosi zlecający. Gmina nie ma nic do tego.
Należy również pamiętać o tym, że sąsiedzi wcale nie muszą się zgodzić z "nowym" przebiegiem granic - a to może "zablokować" wydanie PnB.
Link do komentarza
Cytat

A ja, do czasu uzyskania PnB siedziałbym cicho - z różnych powodów.

Ps. Koszt okazania (wznowienia) granic ponosi zlecający. Gmina nie ma nic do tego.
Należy również pamiętać o tym, że sąsiedzi wcale nie muszą się zgodzić z "nowym" przebiegiem granic - a to może "zablokować" wydanie PnB.


icon_biggrin.gif
Z tego co wiem to Marcin już prawie dom wybudował icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Panowie żadne PnB nie jest mi potrzebne ponieważ kupiłem już gotowy dom . Zachciało mi sie remontu a wiadomo jak się ruszy stare to zawsze coś innego się okaże do naprawy . I takim sposobem nadstawiłem połowę domu .

Cytat

To z pretensjami do tej osoby. Ale dziwi mnie fakt że jako nowy właściciel na włościach icon_biggrin.gif nie sprawdziłeś granic działki, a gdzie był geodeta który wytyczał Ci dom? Do czego wymiary domu odnosił? do drzewa czy rowu przydrożnego icon_biggrin.gif


Nie najmowałem geodety przy kupnie gdybym tak zrobił to dziś bym mieszkał w nowym domu a nie meczył się z remontem kapitalnym
Link do komentarza
Cytat

Panowie żadne PnB nie jest mi potrzebne ponieważ kupiłem już gotowy dom . Zachciało mi sie remontu a wiadomo jak się ruszy stare to zawsze coś innego się okaże do naprawy . I takim sposobem nadstawiłem połowę domu .


Nie najmowałem geodety przy kupnie gdybym tak zrobił to dziś bym mieszkał w nowym domu a nie meczył się z remontem kapitalnym


To byłego właściciela za d.... i niech Ci pokaże gdzie są granice a jak nie zada ten manewr egzaminu to geodetę będziesz musiał wezwać.

Nie przesadzaj że jakbyś wynajął geodetę przy kupnie to ,że geodeta jest tak bardzo drogi ,że byś nowy domek budował icon_lol.gif
A przy budowie to geodeta sądzisz że nie potrzebny? Potrzebny i to co najmniej dwa razy, na początku budowy i na końcu.
Link do komentarza
Cytat

Panowie żadne PnB nie jest mi potrzebne ponieważ kupiłem już gotowy dom . Zachciało mi sie remontu a wiadomo jak się ruszy stare to zawsze coś innego się okaże do naprawy . I takim sposobem nadstawiłem połowę domu .


I robisz to na zgłoszenie?
I gmina to puściła?

Cytat

Nie najmowałem geodety przy kupnie gdybym tak zrobił to dziś bym mieszkał w nowym domu a nie meczył się z remontem kapitalnym


Widzę że humor Ci dopisuje w niedzielne przedpołudnie... to dobrze. icon_biggrin.gif
Twoja wiara w ludzką uczciwość i życzliwość jest powalająca.
Zrozumiałbym... chyba, gdyby chodziło o błąd rzędu 7cm na jednym boku działki (chociaż nie o takie areały spory w Rzeczpospolitej się latami ciągnęły), ale tu idzie o 70cm.
Ale jak widać te 70cm to pikuś bo jeszcze brakuje 2-óch arów.
To w Twoim przypadku jest 1/4 ogólnej powierzchnie działki, a to już "gołym okiem" widać.
Gdyby ta ziemia była po 5zł, to koszt geodety miałby jakieś znaczenie z punku finansowego, bo rolowanym być i tak nikt nie lubi.
Ale w każdym innym (cenowo na plus) przypadku walczysz o swoje pieniądze, na które zostałeś wyrolowany.
Link do komentarza
Cytat

Zrozumiałbym... chyba, gdyby chodziło o błąd rzędu 7cm na jednym boku działki (chociaż nie o takie areały spory w Rzeczpospolitej się latami ciągnęły), ale tu idzie o 70cm.


No pamiętają chyba wszyscy spór o trzy palce bo miedze zaorał icon_mrgreen.gif

Cytat

Twoja wiara w ludzką uczciwość i życzliwość jest powalająca.


Z drugiej strony jakby człowiek zakładał, że wszyscy są nieuczciwi to wiesz co by było icon_question.gif icon_lol.gif jeden drugiego by lustrował po dwa razy. No cóż trzeba zakładać z góry ,ze ludzie są uczciwi, tylko nieraz zapominają to i tamto icon_lol.gif

Cytat

I robisz to na zgłoszenie?
I gmina to puściła?


Wiesz Jani, a o to nawet nie pytałem bo założyłem, że Marcin jest uczciwym człowiekiem icon_lol.gif i robi wszystko w zgodzie z prawem.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...