Skocz do zawartości

Otwarte kominki bezużyteczne i kłopotliwe


Recommended Posts

Zależało nam na widoku otwartego ognia i doraźnym ciepełku w wyznaczonych pomieszczeniach. Szybko się okazało, że otwarte kominki są w zasadzie bezużyteczne oraz kłopotliwe w eksploatacji. - mówią Janka i Andrzej, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy użytkują kominki od lat 2005 r.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/kominki-i-kominy/a/18302-otwarte-kominki-bezuzyteczne-i-klopotliwe

Link do komentarza
Gość Piotr Kotela
Z wielkim żalem czytam artykuły, w których o otwartych kominkach mówi się, że są bądź "bezużyteczne" albo "brudna dziurą" czy też że "nie grzeją". Mam możliwość siadywać przed kominkiem od 1975 roku i nie mogę się zgodzić z tak krzywdzącymi je opiniami. Oczywiście kwestia gustu jak się ocenia wygląd paleniska, ale jeśli chcemy patrzeć na "żywy" ogień, a nie na mikrofalówkę w pokoju, to coś za coś. NIe przeczę, że otwarty kominek może trochę bardziej brudzi, ale nie zgodzę sie nigdy, że nie grzeje. To kwestia właściwej konstrukcji, odpowiednio dobranych przekrojów i oczywiście odpowiedniego paliwa, a wtedy jest i ciepło i bezpiecznie i klimat, którego nie zastąpi żaden kominek zamknięty. Współczuję, że opisany w artykule architekt źle wymyślił usytuowanie kominka. Otwarty kominek to "serce" domu i jego miejsce musi być głęboko przemyślane. Wielka strata. No i spore koszty. Sporo jest niestety pseudofachowców, którzy poczytają trochę w internecie i wydaje im się, że wiedzą jak wymurowac otwarty kominek. Do tego trzeba dobrego zduna i fachowej wiedzy o zależnościach pomiędzy wymiarami paleniska i komory dymowej, przekroju i wysokości komina. Mieszkam już w drugim domu z otwartym kominkiem i nie wyobrażam sobie dni i wieczorów, zwłaszcza gdy "za oknem wilka świeży trop i zaspy po pas", bez trzasku polan i "gadania" ognia w kominku.
Link do komentarza
A ja się zgadzam ze stwierdzeniem, że nie warto budować otwartego kominka, bo taki prawie wcale ciepła nie daje. Sprawdziłam to u siebie w domu. W kominku się paliło, pożerał masę drewna a ciepła nie dawał. Teraz mam zamiar za radą znajomego, który na sprawach budowlanych się zna zamontować w kominku wkład, co dodatkowo da mi możliwość ogrzewania innych pomieszczeń. Wkład kupiłam taki Wkład kominkowy panoramiczny z płaszczem wodnym 15 kW No i teraz ogrzeję jeszcze 3 pomieszczenia.
Link do komentarza
  • 8 miesiące temu...
Ja osobiscie nie zauwazam na zdjeciach ani jednego elementu ktory moglby odpowiadac za regulacje kominka. Faktem jest ze kominek otwarty to popis glownie umiejetnosci wykonawcy bo w wiekszosci architekci nie maja zielonego pojecia o tego typu konstrukcji. Tak na marginesie wlacicielka ma zdecydowanie ladniejszego psa niz kominki.
Link do komentarza
  • 9 miesiące temu...
Gość sniddy
Widzę tytuł "Otwarte kominki bezużyteczne i kłopotliwe", myślę sobie - dlaczego ktoś tak uważa? Zaczynam czytać a tu marudzenie ludzi, którzy sami nie wiedzą czego chcą od życia. "Wadami" kominków z tego artykułu są:

- to że "nie chwycili" bakcyla kominka jako takiego w ogóle (czy to coś zmienia, że otwarty? - nie)
- to że nie chce im się nosić drewna (podobnie do zamkniętego nie chciałoby im się)
- to że postawili go w złym miejscu (podobnie byłoby z zamkniętym)
- to, że położyli parkiet 20 cm od otwartego ognia i że muszą kłaść jakieś blachy (tego mi się nie chce komentować)
- to, że zasłaniają sobie ogień blachą (nie można zrobić estetycznej bariery ze szkła?)

Ogólnie artykuł nie jest o wadach kominka otwartego, ale o problemach egzystencjalnych państwa spod Warszawki na 300m2.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...