Skocz do zawartości

Zmiana wysokości okien a nadproże


Recommended Posts

Witam.

Mam kilka wątpliwości na temat swojego projektu i otworów okiennych. Dom parterowy, na wiosnę ruszam z budową. Dom parterowy więc niestety z konstrukcji ciemniejszy.
Ja chcę dom z dużą ilością naturalnego oświetlenia, ale nie za cenę horendalnych kosztów. Dlatego np od strony salonu jest zaprojektowany otwór okienny na ściankę ze szkła 350 cm i wysokości 240 cm. Nie będzie tak HSów z uwagi na koszty, większą siłę do otwierania, i zimniejsze szkło. Bedą po obu stronach witryny i dzwi balkonowe podwójne.
Pozostałe okna są wysokości 150 cm, i są zrównane z wysokością do tych salonowych.
No i teraz kombinujemy by maksymalnie te okna powiększyć, w sensie ich wysokości - na szerokości już nie powalczymy bo pogarsza się ustawność domu.
I teraz problem - wysokość pomieszczenia to 290 cm. Więc okno balkonowe od góry do stropu ma zapas 50 cm.
Ale teraz zorientowalem się że wchodzą jeszcze rolety - chcę rolety nadstawne zabudowane od zewnątrz z uwagi na termikę i estetykę (np Beclever - czy wszystkie takie rolety to jest ten system Beclever?)
Dla Beclevera wysokość takiej skrzynki to 25 cm.
Czyli zapas (bo o 25 cm trzeba podwyższyć otwór okienny) już się zmniejsza do 25 cm.
No i nadproże jest projektowane w salonie 25x25. Czyli wynika z tego że w tym wypadku zapas jest zerowy.
I pytanie - czy można takie nadproże zintegrować ze stropem, albo wogóle z niego zrezygnować (skrzynkę rolet umieścić bezpośrednio pod stropem) by te okna podwyższyć?
Czy tak się w ogóle robi? Czy wogóle takie kombinowanie z podwyższeniem okna ma sens (z tego co wiem to profile PCV utrzymują okna maksymalnie do 250 cm wysokości - czy to prawda?) i da więcej światła?

Wiem że takie pytanie to do konstruktora, ale przed tym zastanawiam się czy jest w ogóle temat ruszać...

U mnie w regionie przodują firmy Apolloplast, Jezierski, Oknoplast. Choć wiem że marka ma marginalne znaczenie, ważniejszy jest montaż...

A może inny system rolet? Ale podobno ten Beclever jest najjepszy...
Link do komentarza
Beclever to system rolet wchodzący w światło ościeża i, tu muszę Cie zmartwić, wcale nie najcieplejszy.
Do tego dochodzi/może dochodzić problem ze statyką powyżej jakieś szerokości, bo taki system rolet wyklucza porządne zakotwienie okna u góry.
Najcieplejszym rozwiązaniem jeśli idzie o rolety powinien być system Integro ze skrzynką wyniesioną powyżej wysokości ościeża i schowaną pod ociepleniem.
Przy tym systemie istniej kilka sposobów na wykonanie ciepłego nadproża vel zminimalizowanie mostka termicznego.
Co do wysokości okien, to ich maksymalna wysokość zależna jest od powierzchni przeszklenia i szerokości.
Oczywiście istnieje jeszcze coś takiego jak naświetle, a Ty walczysz o powierzchnię przeszklenia, więc może już na etapie projektu warto rozważyć taka możliwość.
Uważam że najrozsądniej już teraz będzie udać się do salonu okien o dobrej renomie i przedyskutować możliwe warianty ich wykonania, żebyś później nie obudził się z ręką w nocniku jak już ściany będą stały.
Link do komentarza
W oknie o szerokości 350cm brak możliwości mocowania na górze bedzie szczególnie widoczne.
Ostatnio miałem podobne przypadki z oknami pow. 3m (raz przy RKS, dwa przy braku nadproża) -
Plastikowe po otwarciu wciągnęło do środka o 2-3cm. Drewniane pryz skrzynce RKS tez sie rusza o ok 1cm.
W praktyce przy rolecie będzie oznaczało to nieszczelność.

Nie wiem skąd przekonanie ze okna będą za ciemne do Twojego domu? Projektant nie brał tego pod uwagę ze to parterowka?
jesli okno balkonowe ma wys. 240, to może niektóre okna da się powiększyć do dołu - spokojnie możesz zrobić 155 i parapet będzie na 85cm. Wiec w normie:)
Link do komentarza
Cytat

oczywiście technicznie nie ma problemu aby strop stanowił jednocześnie nadproże. Kwestie wizualne, oraz być może większy mostek termiczny tam widzę. Ale to już pewnie dla Ciebie sprawy drugorzędne.



Dziękuję za odpowiedzi. Jak to dobrze poradzić forum przed zadzwonieniem do handlowców - jesteście nieocenieni. I jak patrzę na odpowiedzi wysłane o północy to aż się dziwię co tu robicie. Jani mi kolejny raz pomaga w mig bardzo merytorycznie - czy jest coś na czym ten facet się nie zna? I kiedy on śpi? icon_smile.gif
Przepraszam że zwlekałem z odpowiedzią - jestem na "urlopie" tzn na urlopie z rodziną i dwójką małych dzieci i czasu mam mniej i jestem bardziej zmęczony niż jak jestem w domu i pracuje icon_smile.gif

Vega - buduję z silikatów. Dlaczego strop stanowiący nadproże robi jakiś większy mostek niż nadproże wylewane z betonu?


Cytat

Beclever to system rolet wchodzący w światło ościeża i, tu muszę Cie zmartwić, wcale nie najcieplejszy.
Do tego dochodzi/może dochodzić problem ze statyką powyżej jakieś szerokości, bo taki system rolet wyklucza porządne zakotwienie okna u góry.
Najcieplejszym rozwiązaniem jeśli idzie o rolety powinien być system Integro ze skrzynką wyniesioną powyżej wysokości ościeża i schowaną pod ociepleniem.
Przy tym systemie istniej kilka sposobów na wykonanie ciepłego nadproża vel zminimalizowanie mostka termicznego.
Co do wysokości okien, to ich maksymalna wysokość zależna jest od powierzchni przeszklenia i szerokości.
Oczywiście istnieje jeszcze coś takiego jak naświetle, a Ty walczysz o powierzchnię przeszklenia, więc może już na etapie projektu warto rozważyć taka możliwość.
Uważam że najrozsądniej już teraz będzie udać się do salonu okien o dobrej renomie i przedyskutować możliwe warianty ich wykonania, żebyś później nie obudził się z ręką w nocniku jak już ściany będą stały.




Dzięki. Po prostu do tej pory byłem przekonany że rolety nadstawne typu Beclever są po prostu najcieplejsze. Dopiero teraz doczytałem że nie tyle chodzi o przenikalność ciepła przez nie, bo ta jest dość dobra, ale o nieszczelności które są zawsze nie do uniknięcia, a które są bardzo niepożądane zwłaszcza z MW.
A co do kotwienia na stronie pisało że są systemy do tego, jak widać w poście powyżej średni skuteczne.
Pytanie - skoro system Beclever jest nowszy od integro, to w czym w takim razie jest lepszy? To wygląda lepiej bo ma możliwość calkowitego zabudowania prowadnic to wiem, w Integro te prowadnice muszą być widoczne.

Naświetle w dzwiach to wiem, a w oknach?

I jeszcze jedno - w Integro system rolet wymusza budowę nadproży. W projekcie mam 2 nadproaża wylewane na budowie 25x25 cm DK +2,44 (to te szersze), oraz belki prefabrykowane L-19 N/210, N/180, N/150, i N/120.
Czy w takie nadproża mogą wejść te rolety, czy trzeba to zmienić (pewnie tak)

A czy możecie podać linka do porad jak zmnieszyć mostek w rozwiązaniu Integro. Na pewno wiem że trzeba cofnąć nadproże o 2-3 cm by między skrzynką rolety a oknem zmieściło się trochę styro (albo aerożelu dla bogatych icon_smile.gif)
A inne?
Link do komentarza
Cytat

W praktyce przy rolecie będzie oznaczało to nieszczelność.

Nie wiem skąd przekonanie ze okna będą za ciemne do Twojego domu? Projektant nie brał tego pod uwagę ze to parterowka?
jesli okno balkonowe ma wys. 240, to może niektóre okna da się powiększyć do dołu - spokojnie możesz zrobić 155 i parapet będzie na 85cm. Wiec w normie:)




Dlatego chyba te integro będzie lepszym rozwiązaniem...

Przekonany nie jestem. Projektant wiedział że nam zależy na jasnym domu. Ale projektanci podchodządo sprawy trochę inaczej - z góry zakładają że skoro otwory są przewymiarowane w stosunku do norm (które są mierne) to jest OK.

Mam też przykład podobnego domu z ciut mniejszymi oknami jak moje - i jest w nim ciemno - faktem jest że dom ma głownie okno od północy i małe od południa, i leży w zagłębieniu, mój jest na lekkiej górce i ma większe okna, w tym bardzo duże na zachód i 2 mniejsze na południe, a od kuchni od wschodu.
Generalnie na parter w częsci dziennej tak to wygląda jeśli chodzi o okna: kuchnia z jadalnią 20 mkw od wschodu i oknem na wschód 180x150, i balkonem od poludnia 90x240 cm, hall 14 mkw bez okna, i salon 27 mkw, z jedną ścianką szklaną (tak jak mówiłem 2 fixy po bokach i dwuskrzydłowy wejście balkonowe) 330x240 cm od zachodu, oraz w tym salonie jeszcze jednym oknem od poludnia 150x150.

Tak teraz patrze - a może wystarczy to co jest, może będzie jasno?

Finladnia - a jak jest rozwiązane - taka ścianka ze szkła jak nie ma HSów tylko fixy po bokach i balkon? Fixy po obu stronach są całe od góry do dołu, a balkon jest mniejszy od tych 240/250 plus jakiś fix na górze nad drzwiami, czy da się zrobic podwójny balkon ze slupkiem ruchomym o wysokości np 250 cm? Czy to dziala, nie wypaczaja się takie wysokie dzwi na PCV (nie chcę aluminium mimo że wiem że niezniszczalne , z uwagi na to że są zimniejsze), czy raczej dać np 200 cm wysokości plus fix na górze?

Wiem że jesteś sprzedawcą i montażystą - możesz polecić dobrego montażystę w świętokrzyskim co mi dobrze wykona montaż warstwowy? Edytowano przez Maciej S. (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Vega - buduję z silikatów. Dlaczego strop stanowiący nadproże robi jakiś większy mostek niż nadproże wylewane z betonu?
Bo strop jest swoistym radiatorem dla nadproża.


Dzięki. Po prostu do tej pory byłem przekonany że rolety nadstawne typu Beclever są po prostu najcieplejsze. Dopiero teraz doczytałem że nie tyle chodzi o przenikalność ciepła przez nie, bo ta jest dość dobra, ale o nieszczelności które są zawsze nie do uniknięcia, a które są bardzo niepożądane zwłaszcza z MW.
Przy Becleverach nieszczelności mogą być dwojakie.
Pierwsza na połączeniu skrzynki z ościeżem,
druga - samej skrzynki rewizyjnej.
Do tego dochodzi zmniejszona statyka samego okna, co też nie jest korzystne.



A co do kotwienia na stronie pisało że są systemy do tego, jak widać w poście powyżej średni skuteczne.
Dla okien o szerokości do 150cm jako tako się sprawdzają. Powyżej tej szerokości to już kicha dla obu rozwiązań.
Dodatkowo piszesz że masz dom na wzniesieniu, więc czynnik wiatru może być wzmożony.



Pytanie - skoro system Beclever jest nowszy od integro, to w czym w takim razie jest lepszy? To wygląda lepiej bo ma możliwość calkowitego zabudowania prowadnic to wiem, w Integro te prowadnice muszą być widoczne.
A kto powiedział że prowadnice w Integro muszą być widoczne?
Prowadnice są umocowane do ramiaka okna i ukryte pod glifem. Po podniesieniu rolety nawet z małej odległości nie widać że okno jest w nią wyposażone.



Naświetle w dzwiach to wiem, a w oknach?
Pisząc o naświetlu miałem na myśli przede wszystkim okno tarasowe.
Ale dla dużych (wysokich) okien też się stosuje.



I jeszcze jedno - w Integro system rolet wymusza budowę nadproży. W projekcie mam 2 nadproaża wylewane na budowie 25x25 cm DK +2,44 (to te szersze), oraz belki prefabrykowane L-19 N/210, N/180, N/150, i N/120.
Czy w takie nadproża mogą wejść te rolety, czy trzeba to zmienić (pewnie tak)
Jak wejść w nadproże?
Przy zlicowaniu okna z płaszczyzną ściany skrzynka rolety jest powyżej światła ościeża... przed nadprożem.
Częściowe wysunięcie okna przed ścianę oprócz poprawy termiki osadzenia samego okna, automatycznie zwiększa przestrzeń na izolację między skrzynką a nadprożem.



A czy możecie podać linka do porad jak zmnieszyć mostek w rozwiązaniu Integro. Na pewno wiem że trzeba cofnąć nadproże o 2-3 cm by między skrzynką rolety a oknem zmieściło się trochę styro (albo aerożelu dla bogatych icon_smile.gif)
A inne?
Cofnięcie nadproża (to w gestii konstruktora) to jeden sposób.
Drugim jest opisany przeze mnie powyżej. Połączenie tych dwóch daje już bardzo przyzwoite efekty.
Jak chcesz walczyć o jak najlepszą termikę takiego połączenie to w tą "szczelinę" wsadź płytę z piany fenolowej.
Do tanich nie należy, ale ile tych m2 będziesz miał w sumie do zaizolowania. A lambdę ma rewelacyjną λ=0,021 W/mK.
Trzecim sposobem jest zastosowanie poszerzeń odpowiednio skonfigurowanych do wysokości skrzynki rolety.
To rozwiązanie w Twoim przypadku wiąże się jednak ze zmniejszeniem światła okna, albo z podniesieniem/podwyższeniem nadproża. I mimo że byłoby to najcieplejsze rozwiązanie (od wewnątrz poszerzenie wykańcza się styropianem) to stosuje się je przeważnie jako rozwiązanie przy przejściu na Integro dla wcześniej przygotowanego ościeża/wysokości nadproża pod roletę Beclever.


Ale wolność Tomku w swoim domku icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Finladnia - a jak jest rozwiązane - taka ścianka ze szkła jak nie ma HSów tylko fixy po bokach i balkon? Fixy po obu stronach są całe od góry do dołu, a balkon jest mniejszy od tych 240/250 plus jakiś fix na górze nad drzwiami, czy da się zrobic podwójny balkon ze slupkiem ruchomym o wysokości np 250 cm? Czy to dziala, nie wypaczaja się takie wysokie dzwi na PCV (nie chcę aluminium mimo że wiem że niezniszczalne , z uwagi na to że są zimniejsze), czy raczej dać np 200 cm wysokości plus fix na górze?

Wiem że jesteś sprzedawcą i montażystą - możesz polecić dobrego montażystę w świętokrzyskim co mi dobrze wykona montaż warstwowy?


W Kielcach wyróżniającą się dla mnie firmą był Markowe Okna Jacek Jezierski (to inna firma niz producent okien Jezierski) oraz nowa - Meritum. Z tym, ze ja mam pogląd na Kielce tylko przez pryzmat swoich znajomych..
co do wysokosci 250 - wspomniany producent robi okna do wys. 230 a potem wymaga stosowania szerszych profili. Inny moj dostawca robi te 250cm.. ale ja nie uwazam, zeby to byla dobra wysokosc - to niby tylko 10-20 cm, ale ma znaczenie dla wyginania sie profili
Link do komentarza
Cytat

W Kielcach wyróżniającą się dla mnie firmą był Markowe Okna Jacek Jezierski (to inna firma niz producent okien Jezierski) oraz nowa - Meritum. Z tym, ze ja mam pogląd na Kielce tylko przez pryzmat swoich znajomych..
co do wysokosci 250 - wspomniany producent robi okna do wys. 230 a potem wymaga stosowania szerszych profili. Inny moj dostawca robi te 250cm.. ale ja nie uwazam, zeby to byla dobra wysokosc - to niby tylko 10-20 cm, ale ma znaczenie dla wyginania sie profili




Rozmawiałem dziś z Oknoplastem w moim mieście - powiedzieli że 250 bez problemu.

Ale handlowiec powie wszystko, no może nie każdy icon_smile.gif

A według ciebie - jeśli nie 250 to w jaką wysokość byś celował by to było pewne (mówimy o 3 szybach 3-4 mm) - strona zachodnia narażona na wiatr?

No i jeśli te 230 cm to nad dzwiami balkonowymi będzie musiała być witryna np. szerokości 160 cm (2x80) i wysokości 20 cm.
Będzie to wyglądało co najmniej dziwnie?

A jeśli 250 to na jakim profilu? 82 mm? 90 mm?


A słyszałeś coś o np. Kucharskich ze Starachowic z Vetrexu?

Link do komentarza
Cytat

Cofnięcie nadproża (to w gestii konstruktora) to jeden sposób.
Drugim jest opisany przeze mnie powyżej. Połączenie tych dwóch daje już bardzo przyzwoite efekty.
Jak chcesz walczyć o jak najlepszą termikę takiego połączenie to w tą "szczelinę" wsadź płytę z piany fenolowej.
Do tanich nie należy, ale ile tych m2 będziesz miał w sumie do zaizolowania. A lambdę ma rewelacyjną λ=0,021 W/mK.
Trzecim sposobem jest zastosowanie poszerzeń odpowiednio skonfigurowanych do wysokości skrzynki rolety.
To rozwiązanie w Twoim przypadku wiąże się jednak ze zmniejszeniem światła okna, albo z podniesieniem/podwyższeniem nadproża. I mimo że byłoby to najcieplejsze rozwiązanie (od wewnątrz poszerzenie wykańcza się styropianem) to stosuje się je przeważnie jako rozwiązanie przy przejściu na Integro dla wcześniej przygotowanego ościeża/wysokości nadproża pod roletę Beclever.




Dzięki Jani, ale trochę tego nie łapię co wyżej, i nie oczekuję że mi wytłumaczycie - za wcześnie na to, muszę sobie to poukładać, rozrysować, douczyć się terminologii, i potem omówić z majstrem i gościem od okien i rolet.

Ale bardzo dziękuję za odpowiedzi.
Link do komentarza
Cytat

Dzięki Jani, ale trochę tego nie łapię co wyżej, i nie oczekuję że mi wytłumaczycie - za wcześnie na to, muszę sobie to poukładać, rozrysować, douczyć się terminologii, i potem omówić z majstrem i gościem od okien i rolet.

Ale bardzo dziękuję za odpowiedzi.




A słyszałeś o roletach EXTE. EXTE EliteXT to coś podobnego do Becleverów ale trochę lepsze wydanie. W tym EliteXT mają
możliwość mocowania okna do nadproża i można zrobić szerokie okna. Zobacz linka: http://www.exte.de/fensterzubehoer/pl/prod...na-konsola.html. Brat ma założone na okno o szerokości 4,15m wys. 2,4m i wszystko jest w najlepszym porządku. Ja też taki w maju zakładam na dwóch oknach 4,2m i 3,6m wysokie na 2,3m.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...