Skocz do zawartości

Ogrzewanie gazem ziemnym domu - zużycie gazu


Recommended Posts

Witam,

Sto lat tu nie zaglądałam;) Nadchodzi końcówka drugiego sezonu grzewczego, gdzie dom ogrzewany był tylko gazem, a ogólnie jest to 3 sezon. Mamy piec żeliwny na paliwa stałe jak i piec gazowy z zamkniętą komorą spalania firmy ACV. W pierwszym sezonie grzaliśmy żeliwnym (praktycznie cały sezon paliliśmy deski z budowy, potem kupiliśmy tonę węgla (która starczyła na miesiąc wraz z deskami - wtedy były mrozy), potem już tylko gazem. I teraz moje pytanie do osób, które grzeją tylko gazem ziemnym i do specjalistów: Jaki jest Wasz roczny koszt zużycia gazu??? U mnie przedstawia się to następująco:

od 31 marzec 2012 do 31 marzec 2013 - 4400 (w tym prognozy miesięczne w wysokości w sumie ok. 1000 zł + wyrównanie ok. 3400 (piszę ok., bo wiadomo, że nie bedę pisać z groszami;)) W sumie za sezon grzewczy + cały rok gotowania + ogrzewanie wody w sezonie wiosenno-letnim = 4400

Po rachunku wyrównawczym przychodziły rachunki co 2 miesiące za realne zużycie. I tak:

31 marzec 2013 - 21 maj 2013 - 399m3 - koszt 842zł
21 maj 2013 - 15 lipiec 2013 - 97 m3 - koszt 287zł
15 lipiec 2013 - 20 wrzesień 2013 - 109 m3 - koszt 329zł
20 wrzesień 2013 - 25 listopad 2013 - 275 m3 - koszt 632zł
25 listopad 2013 - 20 styczeń 2014 - 466 m3 - koszt 976

Został jeden rachunek, który przyjdzie w kwietniu i wtedy zamknę ten rok. Szacuję, że przyjdzie rachunek ok. 800 zł. W sumie wyjdzie ok. 3800, więc mniej o 600 zł niż w tamtym roku.

Teraz kilka ważnych informacji: powierzchnia do ogrzewania 160 m2, większa część to dół z garażem. Na dole podłogówka w salonie, łazience, kuchni i przedpokoju). Góra nie jest zamieszkana, zamknięta, ale ogrzewana. Temp. na dole 19-21, na górze ok. 17 st (czujnik jest tylko na dole, więc grzejniki na górze "chodzą" do momentu, kiedy dół sie nie zagrzeje, odkręcone na zakres 2, ale są gorące, bo wiadomo: ciepło idzie najpierw na górę). Gaz jest cały rok wykorzystywany do grzania wody, gotowania, a w sezonie grzewczym do ogrzewania domu.

Napiszcie proszę, czy Waszym zdaniem powyższe koszty (zużycie w m) są duże, małe czy optymalne? Jak to się u Was przedstawia? Zapraszam do dyskusji:) Szukałam w necie odpowiedzi "googlując";), ale nigdzie nie znalazłam bieżących informacji. Z tego co czytałam wynika, że nie jest tak źle, ale to były wypowiedzi osób, którzy ogrzewają mniejszy metraż bądź mieszkają w kamienicach. Oczywiście ja sobie to przeliczyłam, ale tak jak piszę... to były dane sprzed 2 lat.

Dodam, że jesteśmy 3 osobową rodzinką, z tym, że mąż jest gościem;), bo pracuje za granicą. Ja od kilku miesięcy nie pracuję, więc siedzę w domu (i tu wiadomo: większe zużycie gazu, bo cały czas coś robię, dużo gotuję, bo moje dziecko jest alergikiem i muszę mu gotować osobno), codziennie oboje z synkiem bierzemy prysznic, osobno hahahahaha:D

Baaaardzo będę wdzięczna za odpowiedzi w tym temacie, sądzę, że też innym się przydadzą takie informacje. icon_smile.gif

Trochę kolorowy ten post, ale myslę, że przez to bardziej czytelny;)

Pozdrawiam!!! Edytowano przez ortsul (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
podoba misię - nieźle - widoczne - zrób jeszcze zeszłoroczne miesiące zimowe - ja ich nie widzę
widzę od marca do stycznia

Interesuje mnie ten brakujący
Czysto - zimowy - najgorszy!

cytuję
31 marzec 2013 - 21 maj 2013 - 399m3 - koszt 842zł

dzielone na 2 miesiące - może tak być, przy tej kubaturze!

chociaż ten już dziwaczny - niezrozumiały
20 wrzesień 2013 - 25 listopad 2013 - 275 m3 - koszt 632zł

jeszcze jak wspomnisz o reszcie - znaczy kąpiel i gotowanie - jakie są rozwiązania w domu.
Bo to istotne.
U mnie gotuję sie elektrycznie.
Ale prysznicowa kabina i wanna zasilana gazem.
Wtedy coś damy rade porównać Edytowano przez bobiczek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Dzięki za odpowiedźicon_smile.gif

bobiczek jak już pisałam, w tamtym roku dostaliśmy plik rachunków - prognoz na cały rok. W marcu dostaliśmy rachunek z wyrównaniem, na rachunku jest rozbicie na 4 okresy, ale odczyty są szacunkowe, więc kompletnie nijak mają się do realnego zużycia. Odczyt rzeczywisty był w marcu 2012 a drugi dopiero w marcu 2013. Za 2 miesiące, jak dostanę rachunek, będę mogła napisać jak wyszło za luty i marzec:)

Co do kuchenki to mam gazową. Piekarnik jest elektryczny. W łazience na dole mamy kabinę prysznicową, ze względu na dziecko mamy dość głęboki brodzik. Codziennie do brodzika nalewam wodę i tam dziecko się kąpie. Ja biorę prysznic:) Łazienki na górze jeszcze nie mamy (stąd decyzja o kupnie głębokiego brodzika), natomiast mam na górze pralnię i tam jest wanna, z której dość często korzystam (namaczanie ubrań, pranie koców itp...). Naturalnie woda jest ogrzewana gazowo:)

Link do komentarza
Cytat

Teraz kilka ważnych informacji: powierzchnia do ogrzewania 160 m2, większa część to dół z garażem. Na dole podłogówka w salonie, łazience, kuchni i przedpokoju). Góra nie jest zamieszkana, zamknięta, ale ogrzewana. Temp. na dole 19-21, na górze ok. 17 st (czujnik jest tylko na dole, więc grzejniki na górze "chodzą" do momentu, kiedy dół sie nie zagrzeje, odkręcone na zakres 2, ale są gorące, bo wiadomo: ciepło idzie najpierw na górę). Gaz jest cały rok wykorzystywany do grzania wody, gotowania, a w sezonie grzewczym do ogrzewania domu.

Napiszcie proszę....[], c



widzę że dalej wielkość ma znaczenie icon_cool.gif
ja do tych wszystkich danych dodałbym jeszcze grubości izolacji, bo jak inaczej porównywać zużycie nie znając izolacji ściany i dachu?
Link do komentarza
Cytat

widzę że dalej wielkość ma znaczenie icon_cool.gif
ja do tych wszystkich danych dodałbym jeszcze grubości izolacji, bo jak inaczej porównywać zużycie nie znając izolacji ściany i dachu?



Słuszna uwaga:) Porotherm 25 + styropian 15, dach ocieplony wełną 10, strop u góry nie jest lany i nie jest ocieplony, ale sufity są zrobione (regipsy), więc dachu nie widać;)
Link do komentarza
wydaje mi się że dla tej powierzchni i dla tych danych które zostały podane zużycie jest ok.
I nic dziwnego że zużycie mniejsze niż zeszłoroczne, bo temperatury zewnętrzne średnie niższe....
Link do komentarza
Posługiwanie się danymi szacowanymi zawiera sporo błędów.
Napisz stan licznika z odczytów rzeczywistych + obecny stan. Gdyby Ci się udało robić takie spisy co miesiąc (lub 2) to byłoby zdecydowanie łatwiej coś podpowiedzieć.

Przykładowo jak długo czekasz na na ciepłą wodę pod prysznicem ? Czy napełniasz brodzik od razu czy też musisz spuścić zimną wodę ?
Link do komentarza
Cytat

Posługiwanie się danymi szacowanymi zawiera sporo błędów.
Napisz stan licznika z odczytów rzeczywistych + obecny stan. Gdyby Ci się udało robić takie spisy co miesiąc (lub 2) to byłoby zdecydowanie łatwiej coś podpowiedzieć.

Przykładowo jak długo czekasz na na ciepłą wodę pod prysznicem ? Czy napełniasz brodzik od razu czy też musisz spuścić zimną wodę ?



NOTO ja przecież napisałam dane rzeczywiste, nie szacunkowe. Szacunkowe mieliśmy w poprzednim sezonie i tutaj ich nie ujmuję, napisałam tylko jakie było roczne zużycie za marzec 2012-marzec 2013. A dane, które podałam są już rzeczywiste. Nie spisuję licznika co miesiąc (choć chyba zacznę tak robić), rachunki są co dwa miesiące. Licznik jest na pewno spisywany, bo kilka razy byłam tego świadkiem:)

Jeśli chodzi o ciepłą wodę to mam ją po kilku sekundach od odkręcenia kranu.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

NOTO ja przecież napisałam dane rzeczywiste, nie szacunkowe. Szacunkowe mieliśmy w poprzednim sezonie i tutaj ich nie ujmuję, napisałam tylko jakie było roczne zużycie za marzec 2012-marzec 2013. A dane, które podałam są już rzeczywiste. Nie spisuję licznika co miesiąc (choć chyba zacznę tak robić), rachunki są co dwa miesiące. Licznik jest na pewno spisywany, bo kilka razy byłam tego świadkiem:)

Jeśli chodzi o ciepłą wodę to mam ją po kilku sekundach od odkręcenia kranu.




Nie będę porównywać, bo nie jestem specjalistą, ale napiszę o swoim doświadczeniu ogrzewania domu gazem i rachunkach. Mam odczyty dobowe z ostatniego miesiąca oraz mięsięczne z bieżącego kresu grzewczego.

Mamy dom 121 m2, parter i poddasze użytkowe. Na dole ogrzewanie podłogowe, kuchenka gazowa. Góra grzejniki (4 sypialnie) + łazienka i garderoba podłogówka. Woda ciepła z zasobnika podłączonego do pieca gazowego De Dietrich MCRII o poj. chyba 100 albo 120 l.

Ściany budynku Phorotherm 25 cm + 15 cm styropian (nie wykończona elewacja), poddasze ocieplone po sam sztyt watą (tutaj niestety dokładnie nie pamiętam), ale chyba ok. 20 cm. Sufit na poddaszu z regipsów, ale między poddaszem a strychem przestrzeń nie jest ocieplona. Wykonawca doradził, żeby ocieplić cały dach, aż po sztyt, a nie tylko przestrzeń stropową - to być może własnie było błędem, ponieważ w dwóch sypialniach na górze, tej nad garażem i tej nad mini tarasem jest dość chłodno zimą, a latem w sypialni nad garażem bardzo gorąco. mamy zamiar ocieplić ten stropodach przed następnym sezonem.

Do rzeczy. Zużycie gazu w tym sezonie było następujące:
01.10.2013 - 01.12-2013 248,109 m3
02.12.2013 - 29.12.2013 260,874 m3
30.12.2013 - 27.01.2014 247,518 m3
28.01.2014 - 22.02.2014 217,399 m3

W ostatnim okresie prowadziłam zapisy dobowe zużycia gazu, ponieważ wg mnie zużywamy go za dużo. Robiłam różne zmiany i sprawdzałam zużycie. Przestawiłam piec na działanie bez czujnika pokojowego, niestety wychodzi jednak więcej niż z czujnikiem, ustawiałam całodobowo jednakową temp. też wychodziło więcej, w końcu wróciłam do ustawień temp. dziennej i nocnej i kontroli włączenia pieca na czujnik pokojowy, bo wg tych ustaw wychodziło najkorzystniej, tzn. w ostatnich tygodniach kiedy jest już cieplej w dzień i nie za zimno w nocy zużycie dobowe kształtuje się między 5,5 - 8,0 m3. W okresie koniec stycznia i początek lutego kiedy były mrozy zużycie wahało się na poziomie 8,0 - 12 m3 na dobę.

Ta cała kontrola wzięła się stąd, że w poprzednim roku jakimś cudem zużyliśmy bardzo dużo gazu od listopada 2012 do października 2013 było to 2766 m3, a wg prognozy miało być 1900 m3, z tego wyszła niedopłata na 2825,05 zł. Teraz nasz zaliczka prognozowana wynosi 695,91 zł i zawiera się niej mniej więcej ok. 260 m3 gazu miesięcznie. Jak widać póki co mieścimy się w prognozie, w miesiącach cieplejszych pewnie zużycie będzie dużo niższe, ale pytanie jest takie, czy teraz to które mamy jest normalne wg Was drodzy forumowicze. Nie chcę płacić za gazy rocznie 8000 zł bo teraz tyle wyjdzie.

Podam jeszcze stany licznika z okresu letniego 2013:
09.04.2013 - 01.05.2013 94,528 m3
02.05.2013 - 05.06.2013 120,116 m3
06.06.2013 - 19.07.2013 107,527 m3
20.07.2013 - 15.10.2013 303,928 m3

Co Wy o tym sądzicie? Aha czujnik ustawiony jest na górze sypialni w dzień od 05:00 do 22:00 na 20C, natomiast noc była ustawiona na 18C, teraz od mesiąca ustawiona jest na 19C.

P.S.
W tym roku w grudniu przed świętami posatwiliśmy kominek z rozprowadzeniem ciepła na górę do tej zimnej sypialni nad garażem i tym kominkiem si tez dogrzewamy. Edytowano przez sztruksikowa (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
mieszkam dopiero od miesiąca ( i kilka dni), ale dom ogrzewany od dwóch miesięcy (i kilku dni). Pierwszy rachunek za ten okres (czyli dwa miechy z górką) - 600 zł. Grzanie obejmowało również suszenie budynku.
dom 160 m2 pow. całkowitej (każde pomieszcenie jest grzane). Grzejnikiem jest wyłacznie podłogówka. Gaz ogrzewa również wodę w zasobniku. Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 2 lata temu...

Koszt ogrzewania gazowego  zależy od wielu czynników, jak np. kubatura budynku czy sposób izolacji cieplenej. To może wpływać na jego wysokość i różnicować koszt gazu, dlatego nawet jeśli Ty i Twój sąsiad korzystacie z oferty tego samego dostawcy nie koniecznie będziecie płacić tyle samo. Jedyne co jest stałe i wlicza się w koszt związany z ogrzewaniem jest koszt związany z  wykonaniem przyłącza, instalacją wewnętrzną wraz z zakupem kotła gazowego, jak również comiesięczne opłaty za zużycie gazu, które są ustalone wg stawek dla danej Taryfy. 

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Moja opinia

Czytam rozmaite opinie i dochodzę do wniosku, że zazwyczaj pomijany jest jakiś istotny element przy określaniu zużycia energii  i zapotrzebowania na ogrzewanie domu.

EP- zapotrzebowanie normatywne kWh/(m2·rok)  określa ilość energii do ogrzania domu i podgrzania cwu , ….itd. , o ile metr2 jest taki sam w każdym domu i ilość energii do ogrzania można określić w normie to ilość energii do podgrzania cwu uzależniona nie jest od m2 domu tylko od ilości mieszkańców a właściwie od faktycznego zużycia .

Jednym słowem pomijając fakt, jaki system ogrzewania jest lepszy (tańszy) zapotrzebowanie energii na ogrzanie domu to jeno a zapotrzebowanie na energię do ciepłej wody to inna bajka i nie może być uśredniane.

A teraz zużycie gazu (koszty) ogrzania domu o powierzchni użytkowej około 180 - 200 m2 , około bo tu znowu rozmaite  definicje powierzchni użytkowej w zależności od przepisów regulujących  w dziedzinie wg mnie tutaj powinna być stosowana kubatura czyli m3 w moim przypadku 800 m3 ale mniejsza o to.

Dom z betonu komórkowego 25 cm, ocieplony 20 cm styropianu ściany, poddasze dach ocieplony skosy 35 cm sufit 40 cm wełny, Ogrzewanie na parterze podłogowe 70 m2 plus 30 m2  grzejniki ( garaż, gospodarcze), poddasze 100 m2  grzejniki.   Piec grzewczy gazowy kondensacyjny Buderus.

I teraz najważniejsze dane z 2 sezonów grzewczych, tylko ogrzewanie bez cwu:

2015/2016 (6 m-cy listopad- kwiecień)  zużycie gazu 650 m3  koszt 1 420 zł przy średniej temp w pomieszczeniach +17,0C i na zewnątrz + 3,0C  średnie zużycie gazu 3,6 m3/na dzień.

2016/2017 (7 m-cy październik- kwiecień)  zużycie gazu 960 m3  koszt prognozowany 2 100 zł ( zmiana stawek od marca)
przy średniej temp w pomieszczeniach +20,0C i na zewnątrz + 2,2C  średnie zużycie gazu 4,7 m3/na dzień.

Łatwo zauważyć, że w sezonie 2015/2016 pogrzanie wynosiło średnio 14C ( 17 wewnątrz -3 na zewnątrz) czyli średnio dziennie na 1C pogrzania zużyto (3,6 :14)=0,26 m3  gazu a w sezonie 2015/2016 pogrzanie wynosiło średnio 17,8C ( 20 wewnątrz -2,2 na zewnątrz) czyli  średnio dziennie na 1C pogrzania zużyto(4,7:17,8)= 0,26 m3  gazu.

Dla sceptyków wyjaśniam, że dom niezamieszkały a ustawienia kotła wg. pogodynki, kocioł max 55C temperatura wewnątrz bez zmian w ciągu doby.( oszczędności będę szukał po zamieszkaniu).

Nie wiem czy takie zużycie to dużo czy mało,  zapewne jedni powiedzą tak inni inaczej ale w porównaniu z blokiem w którym mieszkam ciepło z ciepłowni i za ogrzewanie płacę 1700 zł /rok przy 60 m2 i około 23C   ja uważam że nie jest źle, bo gdybym miał w nim taki metraż jak domu to…. ogrzewanie kosztowałoby  co najmniej 5 100  zł . :)

Teraz pominięta kwestia zużycia gazu na ogrzewanie CWU, co do której nie mam jeszcze sprawdzonych danych ( nie mieszkam jeszcze) ale teraz w bloku zużywając średnio około 16 m3/na miesiąc płace około 290 zł, co odpowiada 138 m3 gazu przy cenie 2.1 zł m3 . Według średnich danych podgrzanie 1m3 wody zużywa 4m3 gazu czyli przy podobnym zużyciu wody zużyję w roku około 800 m3  gazu.( zużycie potwierdza okres kiedy korzystałem z piecyka w bloku)

Czyli łączne zużycie gazu w roku na ogrzewanie i podgrzewanie wody (przy założeniu że w domu chcemy mieć 22C a średnia temperatura na zewnątrz od października do kwietnia  około 0C   ( średnia z ostatnich 10 lat to 2 C ) to może wynieść :

Ogrzewanie - 210 dni ogrzewania *0,26 m3/1C podgrzania * 220 pogrzania = 1 200 m3 gazu/rok

CWU – 12 m-cy * 4 m3gazu * 16 m3 wody = 768 m3 gazu/rok

RAZEM = 2 000 m3 gazu/rok (4200 zł), co odpowiada 22 500 kWh , a przy 200 m2 domu daje EP rzędu 112 kWh/(m2·rok)  a w projekcie obiecali :( EP 48 kWh/(m2·rok) i dom wykonany zgodnie z projektem.

Widać projektant nie przewidział ze zamieszka w domu  5 osób marnotrawców ? czyściochów  ? choć jak ich nazwać gdy mieszkając na 60 m2 w bloku za ogrzewanie i cwu płacą rocznie 5200 zł.

I mam dylemat,  dalej nie wiem czy to dużo czy mało jednak może komuś przydadzą się moje dane porównawcze koszt energii w roku na 1m2 :

- 60 m2 w bloku  87 zł/m2 w tym ogrzewanie 28 zł

- 200 m2 w domu 21 zł/m2 w tym ogrzewanie 13 zł

Mimo wszystko to tylko kwestia odniesienia ;) bo jak czytałem na forach, niektórzy tyle gazu zużywają na 2 domy.

Link do komentarza
Dnia 7.02.2017 o 08:53, m.nowak napisał:

Od czego tak naprawdę zależy koszt ogrzewania gazowego? Czy  zawsze na ten koszt wpływają te same aspekty? 

Od tego, co ogrzewanie każdym innym medium - od zapotrzebowania budynku na ciepło. 

Dom potrzebuje określonej ilości kW energii. Czym jest dostarczysz, to twój wybór. 

 

Co najwyżej można się zastanawiać przy jakim zapotrzebowaniu domu różnice kosztów wytworzenia ciepła pomiędzy poszczególnymi mediami się zacierają. 

Bo w takim pasywnym czy bardzo energooszczędnym koszty montażu instalacji na paliwo stałe robią się nieopłacane.  Nawet gaz (koszty instalacji, przyłącza, abonamentu) wychodzi drożej od czystego prądu.

21 godzin temu, wal napisał:

 

RAZEM = 2 000 m3 gazu/rok (4200 zł), co odpowiada 22 500 kWh , a przy 200 m2 domu daje EP rzędu 112 kWh/(m2·rok)  a w projekcie obiecali :( EP 48 kWh/(m2·rok) i dom wykonany zgodnie z projektem.

 

A jesteś pewny, że wyliczenia EP były wykonane rzetelnie czy tylko "na papierze", żeby projekt był zgodny z przepisami?

Bo ja czasem oglądam projekty gotowe i zastanawiam się w jaki sposób osiągają deklarowane Ep przy wielu mostkach cieplnych, które  zauważam.

Link do komentarza

Elfir,

obliczenia projektowe w budownictwie a rzeczywistość to są faktycznie rózne bajki i szkoda nawet o tym gadać, osobiście zgłosiłem projektantowi kilka uwag dotyczących róznych błędów.

Pisząc Moją opinie chciałem zwrócić uwagę, że porównanie zużycia gazu wymaga uwzglednienia przynajmniej  kilku kwestii:

1 w ogrzewnaniu:

  • jak dom zbudowany i ocieplony
  • jaki jest metraż ( ja uważam że kubatura)
  • jaką chcemy mieć temp wewnątrz
  • jakie temp występują na zewnątrz

EP dla samego ogrzewania w moim budynku wynosi 68 kWh m2 rok = 1200 m3 gazu przy sredniej  temp na zwenątrz 0c i 22c wewnątrz domu o powierzchni 170-200 m2.

2 w cwu: ile zazwyczaj zużywamy m3 ciepłej wody

W moim przypadku gdy zużywam rocznie 300 m3 wody w tym podgrzewam 190 m3 ( dane z opomiarowania w bloku) gaz do ogrzania wody stanowi ponad 38% ogólnego zużycia, ale gdybym ograniczył ?  To !!! EP   spadnie.

 Ale chyba odbiegam od tematu, wiec w skrócie powtórze, zużycie gazu na samo ogrzewanie w sezonie:

2015/2016 (6 m-cy listopad- kwiecień)  zużycie gazu 650 m3  temp w domu 17 c

2016/2017 (7 m-cy październik- kwiecień)  zużycie gazu 960 m3  temp w domu 20 c

Link do komentarza
Dnia 4.04.2017 o 13:24, wal napisał:

Moja opinia

Czytam rozmaite opinie i dochodzę do wniosku, że zazwyczaj pomijany jest jakiś istotny element przy określaniu zużycia energii  i zapotrzebowania na ogrzewanie domu.

EP- zapotrzebowanie normatywne kWh/(m2·rok)  określa ilość energii do ogrzania domu i podgrzania cwu , ….itd. , .............

Błąd.

EP to wskaźnik EP (Energia Pierwotna), jest to roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną na jednostkę powierzchni pomieszczeń o regulowanej temperaturze powietrza w budynku. który zależny jest od paliwa jakie ogrzewa dom. Dla tego samego domu EP będzie różne dla różnych paliw (systemów grzewczych).

W uproszczeniu - ten sam dom ogrzewany:

- gazem, olejem opalowym, ma EP=100kWh/m2/rok,

- biomasą ma EP= 20kWh/m2/rok

- energią elektryczną ma EP= 300kWh/m2/rok

- pompą ciepła ma EP= 80kWh/m2/rok.

Ps. Nie uwzględniłem sprawności różnych systemów grzewczych.

Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Bajbaga, czy tez bzykacz pospolity,
lubię zarty ale forum służy  wymiana doświadczeń a nie nauczaniu, sugestia ze mój zapis zawiera bład niczego nie wnosi a własciwie wnosi dezinformacje bo temat był jakie jest zużycie gazu !

A dla rozważań ile jest cukru w cukrze też jest pewnie jakiś post :) i tam można dowodzić, że 1 kwh = 0,5 kWh lub 0,0 kWh w zależności od tego z czego ją uzyskujemy, i jaki jest współczynnika nakładu Wi

Ja podawałem dane dla gazu i dla domu wg projektu ogrzewanego gazem.

 

Link do komentarza

Ooowszem, roztropnego miło posłuchać i dlatego moje luźne podejście do EP oraz rozbicie ogrzewania domu od  cwu. Takie dane w przypadku chęci porównania zużycia gazu może nie są do konca pomocne, bo kto wie ile wody podgrzał , ale dla szacunku można przyjąć ze z ogólnego zużycia wody około 60 % to woda podgrzana.  

Wtedy jeżeli na ogrzewanie domu poszło nam w roku (7m-cy) około 1100 m3 gazu to  nie ma tragedii , a nawet ośmielę się powiedzieć jest dobrze , a jak mniej to jeszcze lepiej, oczywiście dla temperatury w domu  22 c.

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Dnia 2/7/2017 o 08:53, m.nowak napisał:

Od czego tak naprawdę zależy koszt ogrzewania gazowego? Czy  zawsze na ten koszt wpływają te same aspekty? 

Witam, 

Każda instalacja centralnego ogrzewania jak i również sam budynek posiada swoje indywidualne cechy, więc również całościowe koszty zużycia gazu powinny być rozpatrywane indywidualnie. Na zużycie gazu mają wpływ parametry konstrukcyjne budynku, izolacja cieplna przegród przezroczystych i nieprzezroczystych, mostki cieplne, system wentylacji oraz wszelkiego rodzaju zyski ciepła wewnątrz budynku.  Usytuowanie budynku (teren osłonięty lub nieosłonięty od działania wiatru) i jego szczelność mają również wpływ na koszty związane z ogrzewaniem. Kolejnym aspektem jest przygotowanie ciepłej wody użytkowej, które wiąże się z ilością osób w mieszkaniu oraz ich indywidualnymi nawykami i  potrzebami, jak również zastosowaną armaturą łazienkową i jej wydatkami na minutę użytkowania. Trzeba wziąć również pod uwagę parametry pracy instalacji, typ ogrzewania (podłogowe lub grzejnikowe) oraz parametry temperatury zewnętrznej w danym czasie, a także utrzymywany poziom temperatury w budynku. 
Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania. 
Pozdrawiam, 
________________________________ 
Konsultant marki Junkers

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 3 miesiące temu...
  • 4 tygodnie temu...
Dnia 9/29/2017 o 07:39, takemasa napisał:

Witam, 

zastanawiam się nad zainstalowaniem kotłowni gazowej, która będzie zasilana przez kocioł kondensacyjny. Czy ktoś z Was ma takie rozwiązanie u siebie w domu? Jaki będzie koszt miesieczny dla domu o powierzchni 130m2?

Witam, 

W sprawie pomocy przy doborze kotła oraz oszacowaniu kosztów ogrzewania zachęcam do kontaktu z autoryzowanym instalatorem marki Junkers. Na stronie internetowej www.junkers.pl znajduje się wyszukiwarka instalatorów w zależności od miejsca zamieszkania. Można również skorzystać z całodobowej infolinii pod numerem telefonu: 801 900 810. 
Przed doborem kotła warto wykonać OZC budynku, które pozwoli na dokładne wyznaczanie zapotrzebowania na energię cieplną budynku. 
W razie pytań chętnie pomogę. 
Pozdrawiam, 
________________________________ 
Konsultant marki Junkers 
 

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...

Witam.

Chciałbym podzielić się moimi obserwacjami związanymi z kosztem ogrzewania i przygotowania cwu.

Mieszkamy (2+1) w nowym domu o powierzchni użytkowej 108 m2 + kotłownia i garaż, które też są ogrzewane gazem, co daje łącznie 137 m2 powierzchni grzewczej o kubaturze 600m3.

Dom wybudowany z porotermu wiennerbergera 25cm +15cm styropian grafitowy, fundament 10cm xps, podłogi 15 cm styropian biały, poddasze 28cm piany do szczytu + 15cm stropodach, okna z pakietem 3 szybowym na profilu veka 7 komorowym osadzone na ciepłym montażu, brama garazowa o pogrubionym ociepleniu, o ile pamiętam to 72 lub 82 mm pianki, drzwi wejściowe ociepalone 120mm pianki, w całym domu zastosowano ogrzewanie podłogowe z wyłączeniem garażu w którym jest grzejnik.

Dodatkowo w łazienkach zainstalowano drabinki jako suszarki do ręczników.

Zastosowany kocioł to Buderus GB072-14kW + regulator pogodowy RC 300

Jako źródło cwu zainstalowano wymiennik Biawar 150l ogrzewany przez ww kocioł.

Nasz projekt ma zapotrzebowanie na Ep 65.89 kWh/m2/rok. 

Zużycie gazu od 24 lipca do 21 lutego 2018 r (7m-cy) to 870 m3 x 1.92 zł = 1670 zł za co + cwu.

Temperatura w pomieszczeniach na parterze to 22-23 st. Natomiast u góry w sypialniach to 20 st oczywiście tak z założenia.

Pozdro.

Link do komentarza

Elfir

GRATULACJE

w lutym 2017 po 2 m-cach  rachunek 600 zł ( wpis z 27 lutego 2017) a cały rok 2017  jak teraz piszesz to tylko 1300 zł i to niecałe  ?????

aby wszystko jest ok ? gra !!!!!

Pomyślmy zakładając, że na początku suszenie rozgrzewanie budynku to poszło 2x więcej gazu ale...... przy tym założeni wychodzi , że 150 zł/m w okresie grzewczym czyli styczeń - kwiecień i październik -grudzień  czyli 7 m-cy * 150 = 1 050 zł  czyli mniej niż 1 300 zł :)

1300 zł to około 650 m3 gazu na cwu i co

zakładając że 2 osoby to wody ciepłej idzie ok ? 5m3 /m czyli rocznie 60 m3 a na pogrzanie tej ilości potrzeba co najmniej 100 m3 gazu

czyli ogrzewanie 7 m-cy to 550 m3 gazu - daje to średnio 78 m3 gazu na miesiąc.

Wynik godny pozazdroszczenia 

Ja 2x większe  wyniki osiągam tylko w pażdzierniku lub kwietniu

Mój wynik to obecnie 900 m3 gazu od października do lutego ( średnio 180 na m-c) przy domu ok 190 m2 i  zużyciu cwu 15m3 miesięcznie(5 osób)

i planuje że rok 2018 zamknę kwota 3 000 zł za CO i CUW  i tez jestem zadowolony.

Link do komentarza
  • 1 rok temu...

Wal,

Poniżej wklejam Ci wskazania z mojego licznika 

 

blob.png.d6b5ebceefa11ff622d9f29e54012bc1.png

 

Dom 102 m2 (parterowy), rodzina 2+2 , zużycie CO + CWU.

Temperatura 21.5 (24h) - termostat pokojowy. Nie dogrzewam niczym, nie mam pomp ciepła, solarów i innych wynalazków. Wentylacja grawitacyjna. Rocznie za gaz płacę 1100-1300 zł. 

 

Pozdrawiam

PS. Kąpiemy się codziennie, wszyscy jakby co :) (natrysk, nie mamy wanny, temp CWU - 42 stopnie). 

 

 

 

 

Edytowano przez blinky77 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Dnia 24.02.2018 o 12:12, wal napisał:

Elfir

GRATULACJE

w lutym 2017 po 2 m-cach  rachunek 600 zł ( wpis z 27 lutego 2017) a cały rok 2017  jak teraz piszesz to tylko 1300 zł i to niecałe  ?????

aby wszystko jest ok ? gra !!!!!

To dotyczyło kosztów po wprowadzeniu. Wprowadzałam się w 2014 roku. Był to koszt za ponad dwa miesiące (dlatego napisałam "z górką") Następne rachunki były sporo niższe, bo dom wysechł. 

Obecnie płacę ok. 1300 zł/rok za CO i CW. Skany rachunków dla takich niedowiarków wklejałam na forum Muratora w podobnym temacie.

Nie ogrzewam niczym, poza gazem.

Cytat

 

 

Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

ja mam:

- ok. 125 m2 pow. użytkowej, 150 całkowitej

- 30 cm styro w płycie fundamentowej

- 20 styro grafitowego na ścianie

- stop zewnętrzny z terivy styropianowej (płaski dach)

- na dachu min. 30 cm styropianu (w najgrubszym miejscu 60 cm - spadek)

- rekuperator

- zero okien od północy

- na parterze fixy, poza drzwiami tarasowymi (suwanka 3,2 m i standardowe drzwi balkonowe)

- największe przeszklenia od południowego wschodu. Latem zasłaniane zasłonami, ale w największe okno już po 13 latem nie wpada słońce.

W super upalne lato oczywiście się nagrzewa (muszą mi drzewka podrosnąć, by zaczęły rzucać cień), ale nagrzewa się także w takie dni jak dziś, gdzie jest ostre słońce, ale zimno. Od marca piec włącza się jedynie na podgrzewanie wody do mycia.

- lokalizacja Wielkopolska (czyli praktycznie zimy nie ma)

Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
9 godzin temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

 

Wyniki zużycia gazu imponujące.

Dla mnie kosmos po prostu.

Zastanawiam się co zrobiłem  nie teges, co poprawić - aby taki w połowie wynik osiągać jak Elfir.

Kurcze.

Od poniedziałkowego jej wpisu, wciąż mnie dręczy w ciągu dnia myśl, dlaczego ja mam tak ogromne zużycie!

Link do komentarza

Tak czułem :) REKUPERACJA lub inny odzysk ciepła.

Poza tym dom wybudowany świadomie na minimalne zużycie energii.

Dlatego pytałem również o orientację względem stron świata i w domyśle również o przeszklenia.

 

Można teraz śmiało tak budować - jest wynik z tzw. autopsji.

Lokalizacja - WIELKOPOLSKA. Pod Suwałkami by już tak łatwo nie było :)

Rekuperacja też robi swoje ponieważ "część pary tylko idzie w gwizdek".

 

Link do komentarza

Oczywiście, że budowałam świadomie. 

Przy takich pieniądzach, jakie trzeba wydać na budowę,  musiałabym być milionerką, by budować bez dogłębnego przygotowania, bez myślenia, jak utrzymać dom z emerytury, bez przekopania się przez setki tematów na forach budowlanych. 

 

Dlatego dom był budowany w standardzie NF 40 (na pasywny zabrakło niestety kasy), tak by spełniał wymogi energetyczne na rok 2021.

 

Energooszczędność to był priorytet (projekt indywidualny), a nie ozdobne daszki, lukarny, balkoniki i inne niepotrzebne, ale ładnie wyglądające bajery - czym kuszą  na wizualkach gotowce. Dlatego mój dom to klocek. 

 

Na dziś wiem, że wybór gazu był błędem, trzeba było zdecydować się na czysty prąd. Stchórzyłam.

Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
17 godzin temu, Elfir napisał:

Oczywiście, że budowałam świadomie. 

Przy takich pieniądzach, jakie trzeba wydać na budowę,  musiałabym być milionerką, by budować bez dogłębnego przygotowania, bez myślenia, jak utrzymać dom z emerytury, bez przekopania się przez setki tematów na forach budowlanych. 

 

Dlatego dom był budowany w standardzie NF 40 (na pasywny zabrakło niestety kasy), tak by spełniał wymogi energetyczne na rok 2021.

 

Energooszczędność to był priorytet (projekt indywidualny), a nie ozdobne daszki, lukarny, balkoniki i inne niepotrzebne, ale ładnie wyglądające bajery - czym kuszą  na wizualkach gotowce. Dlatego mój dom to klocek. 

 

Na dziś wiem, że wybór gazu był błędem, trzeba było zdecydować się na czysty prąd. Stchórzyłam.

Energooszczędne domy to teraz albo tzw. kostki, klocki, zwane również cube: piętrowe ze stropodachami, albo coś w stylu projektu architekta Roberta Koniecznego (nie mówię o Arce w Brennej) ze stromym dachem dwuspadowym + przemyślane rozwiązania dla zoptymalizowania bilansu cieplnego. Hasło do poszukiwań w Google: Dom Optymalny.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Współwłasność obejmuje wszystko co odziedziczyliśmy po rodzicach ,nie ma jeszcze fizycznego podziału działki ani domu .Postanowieniem sądu nabyliśmy udziały ułamkowe w całości  ,ja mniej siostra więcej .Siostra robi z naszym ogrodem co chce ,nie pytając mnie o zdanie czy zgodę .
    • tylko ogród jest wspólny? w umowie jest tylko mowa o udziałach? decydowanie o sposobie zagospodarowania powinno polegać na zasadzie porozumienia, tu udziały raczej nie mają decydującej roli, ale jak porozumienia nie ma to pozostaje rozstrzygnięcie sądowe, nic innego
    • o ile nic się nie zmieniło, to te 8m odległości jest nadal wystarczające, więc stary budynek nie jest w strefie oddziaływania nowej inwestycji,  co oznacza, że nie ma wymogów odnośnie oddzielenia pożarowego (ściany pożarowej) bo zachowane są odległości, nie widzę powodu czynienia takich manixów są czasami (z tego co pamiętam) jakieś obostrzenia w gęstej zabudowie zakwalifikowanej do miejskiej, ale to jest zawarte zazwyczaj w MPZP   stąd pytanie - czy to Twoje przemyślenia, czy ktoś Ci to powiedział poza tym tak czy siak potrzebujesz projektanta do chociażby adaptacji projektu, więc ten Ci by to wyjaśnił   masz tam Studium czy MPZP?
    • Mam pytanie odnośnie altany ogrodowej .Moja siostra w naszym wspólnym ogrodzie wyłożyła kostkę o wymiarach 4x4 metry a na niej postawiła drewnianą altanę ogrodową wraz z meblami . Nie wyraziłem zgody jako współwłaściciel nieruchomości .Mam mniejsze udziały ,ona większe i twierdzi ,że ma prawo sobie takie konstrukcje stawiać gdzie chce .Czy siostra ma rację?
    • widzę, że Kolega, podobnie jak zeniu, opanował perfekcyjnie mistyczną sztukę ctrl+c - ctrl+v więc wiemy jak wyglądają przepisy i teorię jeżeli chodzi o to jak to wygląda niemniej jednak zalecałbym zapoznanie się z wymogami zawartymi w PnB i warunkach umowy kredytowej odnośnie zakończenia robót; być może wystarczy zgłoszenie zamiaru przystąpienia do użytkowania, urząd to oleje (cicha zgoda), wtedy wystąpić o zaświadczenie o braku sprzeciwu co do zamiaru przystąpienia do użytkowania i to może mogłoby zaspokoić papierożądność banku; pakowanie się w pozwolenie na użytkowanie może się Panu Ł czkawką odbić, bo to już trochę inna bajka i urząd może to potraktować znacznie poważniej, nawet jak dotyczy w sumie niewielkiego zakresu robót, bo tam też często siedzą ludzie, co wg schematu lecą   ale to nie mój cyrk, to tylko moje zdanie, choć na własne życzenie pchanie pod górę nigdy mi się nie podobało
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...