Skocz do zawartości

Długość modularna stropu a dł. belek Porotherm


Recommended Posts

Witam,
Mam ogromną prośbę, czy może mi ktoś wyjaśnić jak jest w przypadku dł. modularnych stropu Porotherm, producent podaje dł. modularne belek np. 6m. Czy w takim razie jako rozpiętość modularną stropu w osiach mogę przyjąć 6m. Czy jak w przypadku np. Terivy jeszcze trzeba odsuwać je o 2/3cm ???

I drugie pytanie czy dł. modularna może być o wymiarach nietypowych jeśli np. zamawiam belki na wymiar o określonej, zmienionej długości (innej niż ta w katalogu) ponieważ w projekcie mam nietypowe wymiary w świetle ścian ? Edytowano przez Marek_B (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość mhtyl
Jeżeli 6 m to 6 m. A podparcie belki to chyba więcej powinna wynosić niż 2-3 cm, bo chyba o to Ci chodziło pytając o "odsuwaniu".
Natomiast co do drugiego pytania z dłuższej belki dotniesz krótszą, podobnie jak z garami, jeżeli cały się nie zmieści docinają do odpowiedniej szerokości.
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

czyli można przyjąć że długość modularna belki jest równa długości modularnej stropu tzn. "belka dotyka osi konstrukcyjnych" ale przez nie nie przechodzi ??


Pisz po naszemu icon_biggrin.gif zaglądnij w projekt i zobacz rozpiętość ścian zewnętrznych i wewnętrznych nośnych po wymiarze sam dojdziesz ile belka ma długości (mam na myśli ta 6 m).
Piszesz,że belka dotyka osi konstrukcyjnych, czyli ma podparcie na szerokości ściany (bloczka), i ta odległość Cię interesuje.
Link do komentarza
Dobra to tak dokładnie sytuacja.
Rozpiętość w świetle ścian (ścian wewnętrzna 24cm, zewnętrzna 40cm -bloczki ) w projekcie - 5,145m

Wybrałem belki o dł. 5,4 m z oparciem na ścinie wewnętrznej 12,5cm i ze zewnętrznej 13cm

Belek o tej dł nie ma w katalogu.
I teraz pytanie czy dł w osiach, długość modularna stropu Porotherm może być taka jak belek.
Czyli czy rozpiętość modularną stropu mogę podać że została przyjęta jako dł. belki stropowej.


Wymiarów nie idzie zmieni tzn.brak zgody z "wyższej" :/ Edytowano przez Marek_B (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Dobra to tak dokładnie sytuacja.
Rozpiętość w świetle ścian (ścian wewnętrzna 24cm, zewnętrzna 40cm -bloczki ) w projekcie - 5,145m

Wybrałem belki o dł. 5,4 m z oparciem na ścinie wewnętrznej 12,5cm i ze zewnętrznej 13cm

Belek o tej dł nie ma w katalogu.
I teraz pytanie czy dł w osiach, długość modularna stropu Porotherm może być taka jak belek.
Czyli czy rozpiętość modularną stropu mogę podać że została przyjęta jako dł. belki stropowej.


Wymiarów nie idzie zmieni tzn.brak zgody z "wyższej" :/


jeżeli dobrze Cię zrozumiałem to belka musi być 6m a minimalne podparcie to wg katalogu czy projektu odczytasz. Co do pustaków to nie muszą pokrywać się z długością belek(ostatni pustak powinien zachodzić na mur i powinien być zaślepiony,zakapslowany bo to aby zaprawa z wieńca nie wpływała do środka),bo przecież musi tam się jeszcze zmieścić wieniec stropowy.

Cytat

Wymiarów nie idzie zmieni tzn.brak zgody z "wyższej" :/


Do zmiany wymiarów nikt Cie nie będzie namawiał bo to nawet nie dopuszczalne, jedynie odpowiedni człek może to zrobić.
Co do długości tego stropu to też sam sobie wyliczysz ile pustaków przypada na metr bieżący i tedy mnożąc wyjdzie Ci długość i ilość pustaków stropowych.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Belki mają tyle mb ile sobie kupisz icon_smile.gif Dostępne są "rozmiary" co 25 cm i od tego trzeba odjąć oparcie po obu stronach - zazwyczaj po 10-15 cm. Jeśli więc masz pomieszczenie o długości 6m, to kupujesz belki o długości 625 mm i masz idealnie po 12,5 cm z obu stron jako punkty oparcia. Nie powinno się natomiast docinać tych belek, bo tam jest zbrojenie, którego nie powinno się naruszać i powinno to być właśnie w modułach. Belka o długości 6 metrów nie wystarczy Ci na pewno do pomieszczenia o takiej samej długości - zawsze musisz sobie założyć te 20-30 cm zapasu.

P.S. to wszystko powyżej jest a propos belek stropowych w systemie Porotherm. Nie wiem jak to dokładnie wygląda przy innych systemach gęstożebrowych, bo nie mam doświadczenia. U mnie są gestożebrówki Porothermu i jestem bardzo zadowolony z efektu końcowego!! icon_smile.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...