Skocz do zawartości

Ile można zaoszczędzić na U


Recommended Posts

W różnych miejscach piszę się o "czynniku" U

Tajemna bestia, nikt jej nie widział, a strach niesie ogromny - choć wszyscy wiedzą, że im mniejszy tym lepiej dla kieszeni. Ale o ile ?

Współczynnik U to nic innego jak straty ciepła przez 1m2 danej przegrody (elementu budynku).

Obowiązują wartości maksymalne, których współczesne budownictwo musi przestrzegać.

W uproszczeniu i uśredniając - ale zgodnie z obowiązującymi "metodologiami" i danymi co do temperatur (dla przejrzystości bez jednostek)
- delta t = 20 dla ścian i 14 dla podłogi
- sezon grzewczy 5.000 godzin.
- dane dla 1m2 przegrody

Ściana zewnętrzna: ustawodawca wymaga U nie większe niż 0,25, co daje zużycie roczne 25kWh.
Oszczędność : każde 0,01 (U) daje oszczędność 1kWh rocznie

Posadzka na gruncie: ustawodawca wymaga U nie większe niż 0,3, co daje zużycie roczne 21kWh.
Oszczędność: każde 0,01 (U) daje 0,7kWh rocznie

Dach: ustawodawca wymaga U nie większe niż 0,20, co daje zużycie roczne 20kWh
Oszczędność: Każde 0,01 (U) daje 1kWh rocznie

Okna: ustawodawca wymaga U nie większe jak 1,3 (dla okna, a nie szyby) co daje roczne zużycie 130kWh
Oszczędność: każde 0,01 (U) daje 1kWh rocznie.

Okno połaciowe: ustawodawca wymaga U nie większe jak 1,5, co daje zużycie roczne 150kWh
Oszczędność: każde 0,01 (U) daje 1kWh rocznie

Drzwi: ustawodawca wymaga U nie większe jak 1,7, co daje zużycie roczne 170kWh
Oszczędność: każde 0,01 (U) daje 1kWh rocznie

Na wentylację "ustawowo" potrzeba około 4.500kWh - realnie około 3.000kWh


poprawiłem; strasznego babola icon_redface.gif Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Cytat

W różnych miejscach piszę się o "czynniku" U

Tajemna bestia, nikt jej nie widział, a strach niesie ogromny - choć wszyscy wiedzą, że im mniejszy tym lepiej dla kieszeni. Ale o ile ?

Współczynnik U to nic innego jak straty ciepła przez 1m2 danej przegrody (elementu budynku).

Obowiązują wartości maksymalne, których współczesne budownictwo musi przestrzegać.

W uproszczeniu i uśredniając - ale zgodnie z obowiązującymi "metodologiami" i danymi co do temperatur (dla przejrzystości bez jednostek)

- sezon grzewczy 5.000 godzin.
- dane dla 1m2 przegrody

Ściana zewnętrzna: ustawodawca wymaga U nie większe niż 0,25, co daje zużycie roczne 25kWh.
Oszczędność : każde 0,01 (U) daje oszczędność 1kWh rocznie

Posadzka na gruncie: ustawodawca wymaga U nie większe niż 0,3, co daje zużycie roczne 21kWh.
Oszczędność: każde 0,01 (U) daje 0,7kWh rocznie

Dach: ustawodawca wymaga U nie większe niż 0,20, co daje zużycie roczne 20kWh
Oszczędność: Każde 0,01 (U) daje 1kWh rocznie

Okno połaciowe: ustawodawca wymaga U nie większe jak 1,5, co daje zużycie roczne 150kWh
Oszczędność: każde 0,01 (U) daje 1kWh rocznie

Drzwi: ustawodawca wymaga U nie większe jak 1,7, co daje zużycie roczne 170kWh
Oszczędność: każde 0,01 (U) daje 1kWh rocznie

Na wentylację "ustawowo" potrzeba około 4.500kWh - realnie około 3.000kWh


poprawiłem; strasznego babola icon_redface.gif





Coś Ci się porozjeżdżały te parametry, chyba, że to są parametry w twojej gminie.

dla przykładu:
b]Okna:[/b] ustawodawca wymaga U nie większe jak 1,3 (dla okna, a nie szyby) co daje roczne zużycie 130kWh
Oszczędność: każde 0,01 (U) daje 1kWh rocznie.


Próbowałem wyliczyć przy U=1,3 W/m2K nie jak nie chce mi wyjść 130 kWh/a
Mój wynik wychodzi U=103 kWh/a
Jak już kolego coś robisz to rób dokładnie opisz dla jakiej strefy klimatycznej itd. Nie wiem skąd Ci się wzięła taka różnica pomiędzy naszymi wyliczeniami. Sam przyznasz że jest to bardzo dużo.

Następny kwiatek:
- delta t = 20 dla ścian i 14 dla podłogi

Kolego delta t 20K to jest chyba podałeś na Maroko???
Delta t ściany zew. dla III strefy klimatycznej wynosi ti-ta = 20-(-20)=40K
Mam nadzieje że resztę sam z korygujesz, a może ja gdzieś strzeliłem byka to przepraszam. Dobrze by było jak byś pokazał jak to wyliczyłeś bo ja nie mogę zrozumieć Twoich wyliczeń.

Skąd wziąłeś 5000 godzin okres grzewczy, jak okres grzewczy do projektowania przyjmujemy od połowy września do końca kwietnia tj
7miesięcy x 30 dni x 24godz=5040 plus 1/2 września 15 x 24h =360h to daje 5040 + 360 = 5400 godz/a. Nie bierzemy pod uwagę miesiąca maj i sierpień bo czasami w tych miesiącach trzeba ze dwa dni podgrzać.

Pozdr.

Janek Edytowano przez janek17 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Coś Ci się porozjeżdżały te parametry, chyba, że to są parametry w twojej gminie.

dla przykładu:
b]Okna:[/b] ustawodawca wymaga U nie większe jak 1,3 (dla okna, a nie szyby) co daje roczne zużycie 130kWh
Oszczędność: każde 0,01 (U) daje 1kWh rocznie.


Próbowałem wyliczyć przy U=1,3 W/m2K nie jak nie chce mi wyjść 130 kWh/a
Mój wynik wychodzi U=103 kWh/a
Jak już kolego coś robisz to rób dokładnie opisz dla jakiej strefy klimatycznej itd. Nie wiem skąd Ci się wzięła taka różnica pomiędzy naszymi wyliczeniami. Sam przyznasz że jest to bardzo dużo.

Następny kwiatek:
- delta t = 20 dla ścian i 14 dla podłogi

Kolego delta 20K to jest chyba podałeś na Maroko???
Delta t ściany zew. dla III strefy klimatycznej wynosi ti-ta = 20-(-20)=40K

Mam nadzieje że resztę sam z korygujesz.

Pozdr.

Janek



Cytuję - bo dla potomnych.

Czytał, że okna polaciowe ?

Pogrubione dot. delty t - trzeba wiedzieć o czym się pisze - delta dotyczy średniej temperatury w okresie grzewczym, a nie obliczeniowej dla celów doboru np. mocy kotła - taka drobna różnica.

A obliczenia (Twoje) - cóż próbuj może dostąpisz oświecenia i skorygujesz.

Ps. I nie bardzo rozumiem, dlaczego dla okien liczysz deltę 20, a dla ścian 40 icon_eek.gif
Link do komentarza
Cytat

A słyszałeś o czymś takim jak "temperatura średniosezonowa"?

Jakbyś nie wiedział - ma mało wspólnego z temperaturą obliczeniową dla poszczególnych stref klimatycznych.



Słyszałem, tylko powiedz mi do czego to służy ludziom którzy są na forum i nie wszystko wiedzą o CO. Jeżeli temp obliczeniowa jest to średnia z 10 lat. Nie można brać jednego roku bo to przekłamuje sens projektowania CO. Na podstawie jednego roku nie możesz prognozować zakupu paliwa na następny rok.

Pozdr.

Janek
Link do komentarza
Widzę, że trochę poprawiłeś swój wpis.
Cytat

Mam nadzieje że resztę sam z korygujesz, a może ja gdzieś strzeliłem byka to przepraszam. Dobrze by było jak byś pokazał jak to wyliczyłeś bo ja nie mogę zrozumieć Twoich wyliczeń.

Skąd wziąłeś 5000 godzin okres grzewczy, jak okres grzewczy do projektowania przyjmujemy od połowy września do końca kwietnia tj
7miesięcy x 30 dni x 24godz=5040 plus 1/2 września 15 x 24h =360h to daje 5040 + 360 = 5400 godz/a. Nie bierzemy pod uwagę miesiąca maj i sierpień bo czasami w tych miesiącach trzeba ze dwa dni podgrzać.



A widzisz.
Średnia ilość godzin sezonu grzewczego w Polsce to (w zależności od regionu) od około 4.000 do około 5.500 - na podstawie danych ze stacji METEO z ostatnich 10 lat - zgodnie z metodologią obliczania ŚE (można też wyliczyć z ilości stopniodni dla danego regionu, tez podawane przez stacje METEO lub (i) NASA.

Liczę tak jak Ty, tyle, że na podanych (założonych) parametrach.

Np. dla okna 1,3 x 5.000 x 20 = 130kWh

Cytat

Słyszałem, tylko powiedz mi do czego to służy ludziom którzy są na forum i nie wszystko wiedzą o CO. Jeżeli temp obliczeniowa jest to średnia z 10 lat. Nie można brać jednego roku bo to przekłamuje sens projektowania CO.



Problem w tym, że to co podawałem (podawaliśmy) wyżej dotyczy zużycia energii, a nie projektowania C.O.

A i tak do obliczeń C.O. bierze się tą średnią z 10 lat, z najbliższej stacji METEO
Link do komentarza
Cytat

W uproszczeniu i uśredniając - ale zgodnie z obowiązującymi "metodologiami" i danymi co do temperatur (dla przejrzystości bez jednostek)



Wpis (wyliczenia) nie dotyczył ani konkretnej lokalizacji, ani konkretnego domu.
Miał na celu tylko pokazanie ile można (maksymalnie) rocznie zaoszczędzić na redukcji współczynnika U w danej przegrodzie.
Link do komentarza
Cytat

Jeżeli temp obliczeniowa jest to średnia z 10 lat. Nie można brać jednego roku bo to przekłamuje sens projektowania CO. Na podstawie jednego roku nie możesz prognozować zakupu paliwa na następny rok.

Pozdr.

Janek


Poruszasz dwie kwestie.
Pierwsza - to projektowanie mocy C.O.
Druga - to zapotrzebowanie domu na ciepło, a właściwie ilości paliwa (opału) dla pokrycia strat ciepła.

Praktycznie nie ma możliwości kupienia (wyliczenia) takiej ilości opału przed sezonem, żeby Ci starczyło co do wiaderka.
Zawsze albo coś zostanie, albo zabraknie - trzeba dokupić.
Z drugiej strony w dzisiejszych czasach mało kto kupuje (gromadzi) opał (mam na myśli w tym przypadku węgiel) przed sezonem na cały rok.
Link do komentarza
Cytat

Wpis (wyliczenia) nie dotyczył ani konkretnej lokalizacji, ani konkretnego domu.
Miał na celu tylko pokazanie ile można (maksymalnie) rocznie zaoszczędzić na redukcji współczynnika U w danej przegrodzie.



Dalej nie rozumiem bo to co zrobiłeś to wg mnie nie ma sensu. Jak chcesz pokazać straty lub oszczędności na przegrodach to musi być konkretny przykład, żeby przykładowy inwestor widział w co wrzuca swój pot lub geld. Podajesz średnią temperaturę w polsce to od +1 do +4 stopnia zgadzam się z Tobą. Tylko jak powiesz inwestorowi że w polsce sa takie temperatury i pod to zaprojektujesz ogrzewanie to wtedy mamy problem. Wiesz że do obliczeń stosuje się średnie najwyższe i najniższe z ostatnich 10 lat. Nie wiem jak to obliczyłeś przy delcie t20K. ja wrzucam w program i mi wychodzą inne dane.

Pozdr

Janek
Link do komentarza
Cytat

Poruszasz dwie kwestie.
Pierwsza - to projektowanie mocy C.O.
Druga - to zapotrzebowanie domu na ciepło, a właściwie ilości paliwa (opału) dla pokrycia strat ciepła.

Praktycznie nie ma możliwości kupienia (wyliczenia) takiej ilości opału przed sezonem, żeby Ci starczyło co do wiaderka.
Zawsze albo coś zostanie, albo zabraknie - trzeba dokupić.
Z drugiej strony w dzisiejszych czasach mało kto kupuje (gromadzi) opał (mam na myśli w tym przypadku węgiel) przed sezonem na cały rok.




Zgadzam się z Tobą tylko o jedno pytam co miały pokazać tamte wyliczenia?. Wrzuciłem do programu wybrane dane podane przez kol.bajbaga i są rozbieżności w wyliczeniach. Jak chce się pokazać straty na przegrodach to należy to zrobić solidnie. Nie mogą wyjść wyniki tak różne ja przyjąłem dane z trzeciej strefy klim. a kol. bajbaga delta t 20K i jemu wyszły większe straty na przegrodzie niż u mnie. Uważam że coś tu nie gra możesz sprawdzić gdzie nastąpił błąd nie twierdzę że moje wyliczenia są dobre.

Pozdr.

Janek
Link do komentarza
Cytat

Tylko jak powiesz inwestorowi że w polsce sa takie temperatury i pod to zaprojektujesz ogrzewanie to wtedy mamy problem.



To są dwie różne sprawy.
Nawet różne są przepisy i wymogi co do obliczeń.

Wyliczenia miały na celu tylko i wyłącznie, zobrazowanie ile można zaoszczędzić na energii na 1m2 przegrody (uśredniąjąc parametry "osobnicze"), zmniejszając współczynnik U tylko o 0,01.
"Podkładając" pod te "dane" ilość m2 danej przegrody, można wyliczyć "opłacalność" grubszej warstwy ocieplenia, okien o lepszym parametrze, grubszej warstwy na dachu.
To była (w pewnym sensie) wydzielona odpowiedź na zapytania o "opłacalność" zwiększenia min. grubości ocieplenia, poruszana w innych tematach. To jest odpowiedź o rząd wielkości, a nie dokładne wyliczenie dla danego domu w danych warunkach klimatycznych.
Bo tu obowiązuje stara zasada - ziarnko do ziarnka ...........

Ps. Podaj dane brzegowe, przy których ten program liczy inaczej.

Ps.2. I jaki to program ?

Ps.3. I jaka jest różnica np. dla 1m2 ściany o U=0,25 ?

dopisałem:

A gdybyś chciał dokładnie wyliczyć, dla danej lokalizacji, dane ze stacji METEO są tu: http://www.mir.gov.pl/budownictwo/rynek_bu...rony/start.aspx Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

To są dwie różne sprawy.
Nawet różne są przepisy i wymogi co do obliczeń.

Wyliczenia miały na celu tylko i wyłącznie, zobrazowanie ile można zaoszczędzić na energii na 1m2 przegrody (uśredniąjąc parametry "osobnicze"), zmniejszając współczynnik U tylko o 0,01.
"Podkładając" pod te "dane" ilość m2 danej przegrody, można wyliczyć "opłacalność" grubszej warstwy ocieplenia, okien o lepszym parametrze, grubszej warstwy na dachu.
To była (w pewnym sensie) wydzielona odpowiedź na zapytania o "opłacalność" zwiększenia min. grubości ocieplenia, poruszana w innych tematach. To jest odpowiedź o rząd wielkości, a nie dokładne wyliczenie dla danego domu w danych warunkach klimatycznych.
Bo tu obowiązuje stara zasada - ziarnko do ziarnka ...........

Ps. Podaj dane brzegowe, przy których ten program liczy inaczej.

Ps.2. I jaki to program ?

Ps.3. I jaka jest różnica np. dla 1m2 ściany o U=0,25 ?





Zgadzam się z ziarnem w 100%.

Korzystam z programów niemieckich.


podam kolego wyliczenie strefy klim. III -20 st. C
Ściana zew.
1 tynk wapgipsowy 15mm Lambda 0,7
2 cegła silka 115mm Lambda 0,56
3 wełna skalna 300mm Lam 0,04
4 pustka pow. przewiewna
5 deska sosna

I U = 0,126 W/m2K
co daje w Dzierżoniowie straty energii na m2= 10kWh/a a to jest 1,0l oleju.

druga opcja:
Zmieniona została tylko grubość wełny z 300mm na 150mm
i U = 0,239W/m2K
co daje w Dzierżoniowie straty energii na m2 = 19kWh/a a to jest 1,9l oleju.

A resztę każdy czytelnik tego forum może policzyć sam.


Na pytanie trzecie chyba nie muszę odpowiadać bo masz przybliżone w przykładzie.

Na tych dwóch przykładach widać jak należy podchodzić do izolacji w obiektach bud.

Wybrałem celowo wełnę bo styrop. w trzeciej strefie klim. występuje punkt rosy, który znika przy temp.zewnętrznej 15st C .

Pozdr.

Janek

Na tej stronie masz wszystko czytelniej pokazane.http://www.hvacr.pl/strefy-klimatyczne-polski-i-temperatury-obliczeniowe-322


Ops korekta nie 19kWh/a a 1,9kWh/a Edytowano przez janek17 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Dzierżoniów powiadasz.
Czyli stacja METEO w Kłodzku.
Czyli zgodnie z danymi z tej stacji, średnia temperatura w okresie grzewczym to +2,7 stopnia, a ilość godzin grzania to 5.328.
Czyli delta t (można przyjąć) = 19,3

Czyli dla tej konkretnej lokalizacji i tego (podanego) domu, zużycie energii wynosi:
dla U=0,126 x 19,3 x 5.328 = prawie 13kWh/m2
dla U=0,239 x 19,3 x 5.328 = trochę ponad 24,5kWh/m2

dla każdego zmniejszenia U (upraszczając) o 0,01 oszczędność wynosi 1,03kWh/m2

Bez zysków solarnych i strat "wiatrowych".

Przypomnę, że w "referencyjnym" domu, przy U=0,25 wyszło 25kWh/m2 a oszczędność na każdym 1m2 dla U=0,01 to 1kWh.

icon_cool.gif icon_mrgreen.gif Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Dzierżoniów powiadasz.
Czyli stacja METEO w Kłodzku.
Czyli zgodnie z danymi z tej stacji, średnia temperatura w okresie grzewczym to +2,7 stopnia, a ilość godzin grzania to 5.328.
Czyli delta t (można przyjąć) = 19,3

Czyli dla tej konkretnej lokalizacji i tego (podanego) domu, zużycie energii wynosi:
dla U=0,126 x 19,3 x 5.328 = prawie 13kWh/m2
dla U=0,239 x 19,3 x 5.328 = trochę ponad 24,5kWh/m2

dla każdego zmniejszenia U (upraszczając) o 0,01 oszczędność wynosi 1,03kWh/m2

Bez zysków solarnych i strat "wiatrowych".

Przypomnę, że w "referencyjnym" domu, przy U=0,25 wyszło 25kWh/m2 a oszczędność na każdym 1m2 to 1kWh.

icon_cool.gif icon_mrgreen.gif




No tak, ale Dzierżoniów i Kłodzko leżą w prostej linii ok 40 km a klimat bardzo się różni różnice tep. w dzień średnio są 30C. Kłodzko to już są Sudety a Dzierżoniów leży na obrzeżach Sudetów. W Kłodzku ogólnie jest zimniej. Kłodzko ma bliżej do Zieleńca a tam śnieg leży najdłużej w Polsce.
Jest fajny program free CASAnova zaraz poszukam adresu i wrzucę. Na nim można ładnie się pobawić. Ma jeden błąd że jest w języku niemieckim i chyba angielskim, ale dasz sobie radę nawet nie znając języka i ma tyko parę miast polskich.

Janek


[quote name='bajbaga'


Podaję stronę:http://nesa1.uni-siegen.de/index.htm?/softlab/casa_l.htm

tam masz bardzo ciekawe programy nie tylko CASAnova.

Życzę przyjemnej zabawy

Janek
Link do komentarza
Noo, nie wiem... nie wydaje mi się.
Ale mogę się mylić - niech się wypowie @janek17


Cytat

Uważam że coś tu nie gra możesz sprawdzić gdzie nastąpił błąd nie twierdzę że moje wyliczenia są dobre.

Pozdr.

Janek


Sprawdzałem rok temu jak dawałem plusa. icon_smile.gif
Ponieważ zasiałeś ziarno zwątpienia zrobiłem to jeszcze raz dzisiaj, i w wyliczeniach Bajbagi wszystko się zgadza dla założeń jakie przyjął (On bardzo rzadko się myli - praktycznie nigdy icon_wink.gif ).
A przyjął uśrednione wartości w pełni oddające skalę - dające obraz ile wynika z czego. Edytowano przez Jani_63 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Nie żebym się czepiał, ale co to za nowość?
Cegła konstrukcyjna (ściany nośne) 115mm - który projektant to podpisał?



Tylko taki błąd znalazłeś w moich obliczeniach?
Jeżeli chodzi o tą ścianę z silką to podpisze każdy statyk. Ta ściana jest zewnętrzna, ale nie musi być nośna. A tak dokładnie to wrzuciłem pierwszą z brzegu myślę że nie ma to znaczenia. Ważne aby parametry strat energii zgadzały się. Jak zauważyłeś wyliczenia kolegi bajbagi z moimi trochę za dużo się rozjeżdżają.
Link do komentarza
Cytat

Jeżeli chodzi o tą ścianę z silką to podpisze każdy statyk.


Rozumiem że masz na myśli konstruktora?
Uważam że zdania w tej kwestii mogą być co najmniej podzielone, jeśli nie wręcz odmienne.

Cytat

Ta ściana jest zewnętrzna, ale nie musi być nośna. A tak dokładnie to wrzuciłem pierwszą z brzegu myślę że nie ma to znaczenia. Ważne aby parametry strat energii zgadzały się.


Aaa, rozumiem. Nie ma więcej pytań.
Dziwi mnie tylko że odległość w linii prostej 40km od stacji meteo zafałszowuje Ci wynik, ale parametry przegrody zewnętrznej mogą być pierwsze lepsze - nie mają już znaczenia.

PS.
Nie widzę za bardzo sensu obliczania parametrów cieplnych przegrody zewnętrznej opartej na materiale który nie istnieje.
Są milsze sposoby spędzania czasu. icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Tylko taki błąd znalazłeś w moich obliczeniach?
Jeżeli chodzi o tą ścianę z silką to podpisze każdy statyk. Ta ściana jest zewnętrzna, ale nie musi być nośna. A tak dokładnie to wrzuciłem pierwszą z brzegu myślę że nie ma to znaczenia. Ważne aby parametry strat energii zgadzały się. Jak zauważyłeś wyliczenia kolegi bajbagi z moimi trochę za dużo się rozjeżdżają.


Janku, nie rozpędzaj się bo zapędzisz sam siebie w kozi róg.
Pokaz mi projekt domu gdzie ściana zewnętrzna jest z silki o gr 11,5 cm.
Link do komentarza
Cytat

Janku, nie rozpędzaj się bo zapędzisz sam siebie w kozi róg.
Pokaz mi projekt domu gdzie ściana zewnętrzna jest z silki o gr 11,5 cm.



Kolego mhtyl staraj się czytać ze zrozumieniem. Ja piszę tylko i wyłącznie o ścianie, która ma mieć zadane U.

Mam pytanie czy istnieją ściany zewnętrzne, które nie są ścianami nośnymi w obiektach budowlanych?

Pozdr.

Janek
Link do komentarza
Coś jest, a w zasadzie niby jest.
Z dokumentacji technicznej wynika, że dopuszczone i aktualne produkty, nie mają takich właściwosci :
http://www.ytong-silka.de/de/docs/z-171-33...lksandstein.pdf str.10, pkt.3.4. tab.5 ważne do 2016r. (przedłuzono tu: http://www.ytong-silka.de/de/docs/z-171-33...rlaengerung.pdf

Jakoś u nas też takie wyroby zaczynają się od gęstości 1.800

Te o gęstości 1.200, to albo jakaś nowość, o której nie słyszałem, albo jakaś staroć, o której też nie słyszałem.
No ale mam swoje lata - może przygłuchy jestem icon_redface.gif

Oczywiście cały czas mowa o cegle (bloczku) silka

Ps. A nie są to przypadkiem te bloczki wadliwe, które spowodowały zawalenie się budynku w Niemcach ?
Wiem, że coś wycofano (kilkanaście lat temu) z oferty producenta. :scratching:
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Tylko taki błąd znalazłeś w moich obliczeniach?
Jeżeli chodzi o tą ścianę z silką to podpisze każdy statyk. Ta ściana jest zewnętrzna, ale nie musi być nośna. A tak dokładnie to wrzuciłem pierwszą z brzegu myślę że nie ma to znaczenia. Ważne aby parametry strat energii zgadzały się. Jak zauważyłeś wyliczenia kolegi bajbagi z moimi trochę za dużo się rozjeżdżają.




Cytat

Kolego mhtyl staraj się czytać ze zrozumieniem. Ja piszę tylko i wyłącznie o ścianie, która ma mieć zadane U.

Mam pytanie czy istnieją ściany zewnętrzne, które nie są ścianami nośnymi w obiektach budowlanych?

Pozdr.

Janek


Kolego Janku, czytam ze zrozumieniem, tylko wydaje mi się że Ty piszesz bez zrozumienia.
Oczywiście, że istnieją ściany wewnętrzne o grubości 11,5 cm i zapewniam Cię , że w żaden sposób nie są to ściany nośne. A zewnętrzna ściana w domu takiej grubości nie może mieć, a jeżeli już ma to musi być ocieplona bo tak stanowi norma.
Obiekty budowlane?, a jakie to wg Ciebie mają być te obiekty?
Cytat

W niemcach.


Wiesz, stosujesz niemieckie programy, materiały też masz niemieckie, ale forum jest polskie i jesteś w Polsce.
Link do komentarza
Cytat

Kolego Janku, czytam ze zrozumieniem, tylko wydaje mi się że Ty piszesz bez zrozumienia.
Oczywiście, że istnieją ściany wewnętrzne o grubości 11,5 cm i zapewniam Cię , że w żaden sposób nie są to ściany nośne. A zewnętrzna ściana w domu takiej grubości nie może mieć, a jeżeli już ma to musi być ocieplona bo tak stanowi norma.
Obiekty budowlane?, a jakie to wg Ciebie mają być te obiekty?

Wiesz, stosujesz niemieckie programy, materiały też masz niemieckie, ale forum jest polskie i jesteś w Polsce.




Przepraszam, że nie poinformowałem że korzystam z niemieckich pomocy.
Kolego bajbaga niemcy dopuszczają kamień 115 na ściany zewnętrzne tyko tam b. mocne obostrzenia np. 2,75 wysokość max i szerokość 3,00, ale z 3-ech stron musi być konstrukcja ( słupy żebet. i góra też). to jest wypełnienie. Och b. ważne w klasie wiatru musi się zmieścić, lub osłonięte musi być od wiatru. Polskich norm nie znam nie pracowałem w polsce jako budowlaniec. W Polsce skończyłem tylko technikum i też nie budowlane tam się uczyłem i dlatego korzystam z ich materiałów.
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Przepraszam, że nie poinformowałem że korzystam z niemieckich pomocy.
Kolego bajbaga niemcy dopuszczają kamień 115 na ściany zewnętrzne tyko tam b. mocne obostrzenia np. 2,75 wysokość max i szerokość 3,00, ale z 3-ech stron musi być konstrukcja ( słupy żebet. i góra też). to jest wypełnienie. Och b. ważne w klasie wiatru musi się zmieścić, lub osłonięte musi być od wiatru. Polskich norm nie znam nie pracowałem w polsce jako budowlaniec. W Polsce skończyłem tylko technikum i też nie budowlane tam się uczyłem i dlatego korzystam z ich materiałów.


Bez urazy, ale również dobrze można by było pisać o budowlance zza oceanu i o tam panujących normach tylko po co?
Po to aby zagmatwać obraz polskiego budownictwa?
Jak już wspomniałem jest to polskie forum, polskie budownictwo i polskie normy i o tym należy pisać.
Link do komentarza
Cytat

Bez urazy, ale również dobrze można by było pisać o budowlance zza oceanu i o tam panujących normach tylko po co?
Po to aby zagmatwać obraz polskiego budownictwa?
Jak już wspomniałem jest to polskie forum, polskie budownictwo i polskie normy i o tym należy pisać.



OK postaram się trzymać język za zębami chociaż czasami nie wytrzymuję. Podam mały przykładzik z forum:
forumowicz pisze że CO regulacja polega tylko na zaworze termostatycznym i to ma być w porządku. Odpisałem że jest jeszcze regulacja na zaworze zwrotnym. Wiesz co mi odpisał? , że to są b. stare metody i w Polsce już się nie stosuje. No i co Ty na to?
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

OK postaram się trzymać język za zębami chociaż czasami nie wytrzymuję. Podam mały przykładzik z forum:
forumowicz pisze że CO regulacja polega tylko na zaworze termostatycznym i to ma być w porządku. Odpisałem że jest jeszcze regulacja na zaworze zwrotnym. Wiesz co mi odpisał? , że to są b. stare metody i w Polsce już się nie stosuje. No i co Ty na to?


A ja na to, że to nie jest wątek o zaworach!
Masz odpowiedź w tamtym temacie to tam pisz
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
    • Niezła gromadka. Ja muszę segregować w mieszkaniu. To dopiero przerąbana sprawa -.-
    • Na starym mieszkaniu miałem meble z Ikea i powiem, że z jakości niektórych naprawdę byłem zadowolony. Ale większość niestety nie przetrwała długo w idealnym stanie.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...