Skocz do zawartości

Żarówka halogenowa a główny bezpiecznik


vip42

Recommended Posts

W bloku mam w przedpokoju żarówki halogenowe. Ostatnio jedna żarówka się przepaliła a w całym mieszkaniu nastała ciemność. Przepalił się główny bezpiecznik na klatce schodowej (ten przy liczniku).

Wymieniłem go ale po krótkim czasie przepaliła się następna żarówka i znów wywaliło główny bezpiecznik. Czy to normalne?


P.S. Żarówki świeciły parę lat.
Link do komentarza
Cytat

Normalne to nie jest.

Jeśli są na 12V, to wymień transformator.

Ps. W zasadzie żarówki na jednym obwodzie powinny mieć taką samą moc, sumarycznie nie większą niż moc trafa.
Nie wiem dlaczego, ale u mnie zadziałało, przy bardzo podobnych objawach.


to są żarówki na normalną sieć (230)

miałem 3 żarówki i 3 razy musiałem wymieniać bezpiecznik, oczywiście fakt przepalenia i bezpiecznika skojarzyłem po tej trzeciej icon_lol.gif
Link do komentarza
Instalacja jednofazowa czy trójfazowa? Czy zjawisko dotyczy tej samej lampy?

Aaa... doczytałem.

Otóż mogło wystąpić bardzo niebezpieczne zjawisko, tak zwane (nieprawidłowo) "pływające zero". Polega to na tym, że gdzieś w układzie instalacji blokowej występuje przerwa w przewodzie neutralnym lub ochronno-neutralnym. Wtedy podział napięcia między fazami traci symetrię i na nietórych fazach napięcie jest wyższe, a na innych niższe, w zależności od włączonego w nie obciążenia. Żarówki przepalają się wtedy z powstaniem łuku eletrycznego w bańce szklanej, następuje zwarcie i przepalają się bezpiecznii.
Ale żarowki to pestka, gorsze, że może dojść do uszkodzenia innych urządzeń i ubezpieczenie niczego nie zwróci, bo to zaniedbanie własciciela.

Niezbędna jest kontrola instalacji przez kumatego elektryka.
Link do komentarza
to u mnie podobnie od 2 lat - choć inaczej i niexcałkiem
Jak włączam halogeny w salonie - lubi wybić!
Ale nie zawsze!
Lecę - pyk, pyk, pyk - czasem odbije - i jest git
Ale mnie się nie podoba że raz wybije a raz nie
Szkody na razie nie ma prócz latania do skrzynki - ale drażni czasami.
Co sprawdzić Retro - to samo o czym piszesz? może być podobnie? czy cos innego szukać?
Link do komentarza
Cytat

Instalacja jednofazowa czy trójfazowa? Czy zjawisko dotyczy tej samej lampy?

Aaa... doczytałem.

Otóż mogło wystąpić bardzo niebezpieczne zjawisko, tak zwane (nieprawidłowo) "pływające zero". Polega to na tym, że gdzieś w układzie instalacji blokowej występuje przerwa w przewodzie neutralnym lub ochronno-neutralnym. Wtedy podział napięcia między fazami traci symetrię i na nietórych fazach napięcie jest wyższe, a na innych niższe, w zależności od włączonego w nie obciążenia. Żarówki przepalają się wtedy z powstaniem łuku eletrycznego w bańce szklanej, następuje zwarcie i przepalają się bezpiecznii.
Ale żarowki to pestka, gorsze, że może dojść do uszkodzenia innych urządzeń i ubezpieczenie niczego nie zwróci, bo to zaniedbanie własciciela.

Niezbędna jest kontrola instalacji przez kumatego elektryka.



Jednofazowa , ta sama lampa na 3 halogeny, jak mi się przepalały zwykłe żarówki albo energooszczędne świetlówki to problemu z bezpiecznikiem nie było. Jak dotknąłem przy remoncie odkrytych kabli to wywaliło tylko zwykły bezpiecznik w mieszkaniu więc mam nadzieję, że instalacja jest spoko.

bezpiecznik w mieszkaniu (wygląd)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...