Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Pomocnik

Ile ciepła potrzebuje dom?

Recommended Posts

Z pozoru sprawa jest prosta – sumujemy rachunki za ogrzewanie z ostatniej zimy, kwotę dzielimy przez cenę naszego nośnika energii i wszystko wiemy. W rzeczywistości jednak do wiedzy nam jeszcze bardzo daleko.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/kotly-i-podgrzewacze/porady/18418-ile-ciepla-potrzebuje-dom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość elektron888
Może raczej podzielę się swoimi doświadczeniami, spostrzeżeniami,etc.
Po kolei w porze letniej całość zapotrzebowania w ciepłą wodę zapewnia solar. Ażeby było śmiesznie to mam wersję obrotową, skuteczność wzrosła o 100% lub więcej. Co prawda muszę korygować położenie solara względem słońca mniej więcej co 2 godziny ale coś za coś, mam do dyspozycji 300 litrów wody o temperaturze ~60 stopni. W zimie wiadomo i tak się pali w kotle a więc działa druga wężownica na kocioł. Zapotrzebowanie na ciepło szacunkowo zostało określone w świadectwie energetycznym, a wykonując instalację co kierowałem się zasadą 1 żeberko na metr kwadratowy powierzchni, przy czym podłogówki nie brałem wcale pod uwagę. A teraz najważniejsza zasada podczas palenia w kotle na paliwo stałe; drzewo musi być suche, sezonowane minimum 1 sezon. temperatura na piecu przy paleniu drewnem optimum 55 stopni. Po dwóch zimach w końcu nauczyłem się palić nie używając dmuchawy. Rzeczywiste zapotrzebowanie jest zależne od tak wielu czynników że trudno jest jednoznacznie określić jakiś gabaryt i podać określoną wartość, jak to mówią wszystko wychodzi w praniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adiqq
Cytat

W zimie wiadomo i tak się pali w kotle a więc działa druga wężownica na kocioł. Zapotrzebowanie na ciepło szacunkowo zostało określone w świadectwie energetycznym, a wykonując instalację co kierowałem się zasadą 1 żeberko na metr kwadratowy powierzchni, przy czym podłogówki nie brałem wcale pod uwagę. A teraz najważniejsza zasada podczas palenia w kotle na paliwo stałe; drzewo musi być suche, sezonowane minimum 1 sezon. temperatura na piecu przy paleniu drewnem optimum 55 stopni. Po dwóch zimach w końcu nauczyłem się palić nie używając dmuchawy. Rzeczywiste zapotrzebowanie jest zależne od tak wielu czynników że trudno jest jednoznacznie określić jakiś gabaryt i podać określoną wartość, jak to mówią wszystko wychodzi w praniu.U mnie w zimie jak wiadomo - nie pali się kotle.
Zapotrzebowanie na ciepło wg świadectwa energetycznego - kpisz? czy o droge pytasz? icon_lol.gif

U mnie łatwo określić z dobrym przybliżeniem ile energii jest zużywane na CO a ile na CWU
Mam podlicznik do PC, przez ostatnie 3 pełne lata, roczne zużycie prądu przez PC (CO+CWU) wynosiło 4800-5000kwh. Dla uproszczenie przyjmę 5000kwh.
zużycie na CWU okresliłem na podstawie zużycia w miesiącach letnich, w których PC pracowała tylko na potrzeby CWU. W miesiącach zimowych przyjąłem większe zużycie od sredniej letniej, ze względu na niższe temperatury DZ. W skali roku na potrzeby CWU wyszło 1500kwh. Na potrzeby CO 3500kwh. Co po uwzględnieniu sprawności PC, jest zgodne z tym, co wyszło mi w obliczeniach wykonanych za pomocą audytora OZC.
Jest jeszcze druga metoda precyzyjnego okreslenia ile na CO a ile CWU - za pomocą licznika czasu pracy.
Podane przeze mnie ilości kwh nie uwzględniają wygrzewania zasobnika - to drobne uproszczenie, w rzeczywistości wygrzewanie te powiększy udział CWU a pomniejszy CO

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...