Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Pomocnik

Ile ciepła potrzebuje dom?

Recommended Posts

Z pozoru sprawa jest prosta – sumujemy rachunki za ogrzewanie z ostatniej zimy, kwotę dzielimy przez cenę naszego nośnika energii i wszystko wiemy. W rzeczywistości jednak do wiedzy nam jeszcze bardzo daleko.


Pełna treść artykułu pod adresem:
http://www.budujemydom.pl/kotly-i-podgrzewacze/18418-ile-ciepla-potrzebuje-dom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość elektron888
Może raczej podzielę się swoimi doświadczeniami, spostrzeżeniami,etc.
Po kolei w porze letniej całość zapotrzebowania w ciepłą wodę zapewnia solar. Ażeby było śmiesznie to mam wersję obrotową, skuteczność wzrosła o 100% lub więcej. Co prawda muszę korygować położenie solara względem słońca mniej więcej co 2 godziny ale coś za coś, mam do dyspozycji 300 litrów wody o temperaturze ~60 stopni. W zimie wiadomo i tak się pali w kotle a więc działa druga wężownica na kocioł. Zapotrzebowanie na ciepło szacunkowo zostało określone w świadectwie energetycznym, a wykonując instalację co kierowałem się zasadą 1 żeberko na metr kwadratowy powierzchni, przy czym podłogówki nie brałem wcale pod uwagę. A teraz najważniejsza zasada podczas palenia w kotle na paliwo stałe; drzewo musi być suche, sezonowane minimum 1 sezon. temperatura na piecu przy paleniu drewnem optimum 55 stopni. Po dwóch zimach w końcu nauczyłem się palić nie używając dmuchawy. Rzeczywiste zapotrzebowanie jest zależne od tak wielu czynników że trudno jest jednoznacznie określić jakiś gabaryt i podać określoną wartość, jak to mówią wszystko wychodzi w praniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adiqq
Cytat

W zimie wiadomo i tak się pali w kotle a więc działa druga wężownica na kocioł. Zapotrzebowanie na ciepło szacunkowo zostało określone w świadectwie energetycznym, a wykonując instalację co kierowałem się zasadą 1 żeberko na metr kwadratowy powierzchni, przy czym podłogówki nie brałem wcale pod uwagę. A teraz najważniejsza zasada podczas palenia w kotle na paliwo stałe; drzewo musi być suche, sezonowane minimum 1 sezon. temperatura na piecu przy paleniu drewnem optimum 55 stopni. Po dwóch zimach w końcu nauczyłem się palić nie używając dmuchawy. Rzeczywiste zapotrzebowanie jest zależne od tak wielu czynników że trudno jest jednoznacznie określić jakiś gabaryt i podać określoną wartość, jak to mówią wszystko wychodzi w praniu.U mnie w zimie jak wiadomo - nie pali się kotle.
Zapotrzebowanie na ciepło wg świadectwa energetycznego - kpisz? czy o droge pytasz? icon_lol.gif

U mnie łatwo określić z dobrym przybliżeniem ile energii jest zużywane na CO a ile na CWU
Mam podlicznik do PC, przez ostatnie 3 pełne lata, roczne zużycie prądu przez PC (CO+CWU) wynosiło 4800-5000kwh. Dla uproszczenie przyjmę 5000kwh.
zużycie na CWU okresliłem na podstawie zużycia w miesiącach letnich, w których PC pracowała tylko na potrzeby CWU. W miesiącach zimowych przyjąłem większe zużycie od sredniej letniej, ze względu na niższe temperatury DZ. W skali roku na potrzeby CWU wyszło 1500kwh. Na potrzeby CO 3500kwh. Co po uwzględnieniu sprawności PC, jest zgodne z tym, co wyszło mi w obliczeniach wykonanych za pomocą audytora OZC.
Jest jeszcze druga metoda precyzyjnego okreslenia ile na CO a ile CWU - za pomocą licznika czasu pracy.
Podane przeze mnie ilości kwh nie uwzględniają wygrzewania zasobnika - to drobne uproszczenie, w rzeczywistości wygrzewanie te powiększy udział CWU a pomniejszy CO

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Dane podawane są zgodnie z normą EN14511 a ona mówi o max mrozie -20C,  Temperatura graniczna pracy dla Vitocala 100-S to - 22C przy takiej temperaturze zewnętrznej sprężarka się wyłącza a pracuje jedynie grzałka elektryczna (o ile klient ma taką zainstalowaną)
  • Rozplenica japońska będzie się rozrastać w coraz większą kępę, którą po czasie możesz podzielić. Ta ze zdjęcia wygląda bardzo zdechlakowato coś jakby, może ma za mało słońca ?. Wspomniana sosna dorasta w naszych warunkach do 20 m ale pewnie po 40 latach. Na razie martw się żeby ładnie rosła, a jak będzie trzeba obetniesz i będzie cacy.  U mnie stare sosny, takie z lasu, mają pewnie 30 lat i wysokość ok 7 m. U Ciebie widzę nawet pokrzywy z desek wyrastają; będzie dobrze.
  • Dzień dobry,   naszym zdaniem należałoby to skuć i wylać poprawnie odpowiedni jastrych spadkowy.   Przykładowo pokazujemy w załączonym przekroju, jak powinien wyglądać poprawnie wykonany taras w systemie Weber. https://www.netweber.pl/weber-technologia-deitermann/systemy/hydroizolacja-balkonow-i-tarasow.html   W przypadku pytań, zapraszamy do kontaktu.   Pozdrawiamy hydroizolacje-2018-06-ochrona-tarasu.pdf
  • Samą instalacją fotowoltaiczną i grzałkami się tego domu nie ogrzeje. Również z pompą ciepła zasilaną tylko bezpośrednio z instalacji PV to nierealne. Sensowne rozwiązanie to instalacja PV połączona z siecią energetyczną i bilansowe rozliczanie za energię. Wówczas nadmiar energii elektrycznej, którego w danym momencie nie mamy jak wykorzystać na miejscu oddajemy do sieci. Następnie 80% z niej mamy prawo odebrać z sieci bez dodatkowych kosztów, nawet po kilku miesiącach. Wymaga to podpisania odpowiedniej umowy z dostawcą energii, ale gdy moc instalacji nie przekracza mocy umownej przyłącza, mamy prawnie zagwarantowana możliwość przekazywania nadmiaru energii z fotowoltaiki do sieci. Potrzebny jest tylko możliwie długi okres bilansowego rozliczania (6-12 miesięcy0, najlepiej z przechodzeniem nadwyżki na kolejny okres rozliczeniowy. Wówczas w sezonie wiosenno-letnim wytwarzamy nadwyżkę i oddajemy ją do sieci. Zaś w sezonie grzewczym odbieramy ją i służy do zasilania pompy ciepła.
  • Pytanie z formularza ze strony: http://www.budujemydom.pl/porady-ekspertow Jestem w trakcie instalacji fotowoltaicznej ok 10KW (projekt unijny). Do tej pory ogrzewałem dom ok 300 m2 piecem na eko groszek firmy Ogniwo 25kw i było dobrze. Chciałbym jednak instalację bezobsługową z buforem ciepła. Moje pytanie czy nie jest marnotrawstwem energii montowanie tylko grzałek? Może pomyśleć o pompie ciepła? Jak by wyglądał taki schemat instalacji?  
 • Popularne tematy

×