Skocz do zawartości

Dobieramy komin do kominka (paleniska) czy kominek do komina?


Recommended Posts

  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Ja też własnie mam ten problem - remontuje starą chatę i nie mam już wolnego szachtu do kominka. Pomyślałem o zewnętrznym, stalowym. Jakie rozwiązania polecacie? Jakiś producent godny polecenia?



Jak do kominka to po pierwsze musisz wiedzieć do jakiego paleniska będzie ten komin... zrobić projekt kominka... Edytowano przez an-bud (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Jak do kominka to po pierwsze musisz wiedzieć do jakiego paleniska będzie ten komin... zrobić projekt kominka...


icon_question.gif icon_eek.gif
Pierwsze słyszę takie nowinki.
Jakbyś mógł rozwinąć swoją wypowiedź używając uzasadnienia wyboru komina do paleniska oraz jaki projekt kominka masz na myśli, do czego ten projekt jest potrzebny?
Link do komentarza
Cytat

projekt to usytuowanie komina do kominka - najlepsze rozwiązanie by potem łatwiej podłączyć komin (można też podłączyć na kominku)

Paleniska mają wyjścia z przekrojem o średnicy od150mm, 180mm, 200mm i większe a przekrój komina trzeba dostosować do konkretnego paleniska...


Co do pierwszego zdania Twojej wypowiedzi to się zapytam po co są króćce przyłączeniowe i kolana?
A co do drugiego Twojego stwierdzenia to pisząc paleniska to chyba masz na myśli kominek, bo z tego co mi wiadomo przekrój komina dobiera się do mocy kominka.
Link do komentarza
Cytat

Co do pierwszego zdania Twojej wypowiedzi to się zapytam po co są króćce przyłączeniowe i kolana?
A co do drugiego Twojego stwierdzenia to pisząc paleniska to chyba masz na myśli kominek, bo z tego co mi wiadomo przekrój komina dobiera się do mocy kominka.


Do pierwszego to po jakiego grzyba sobie utrudniać a co za tym idzie wydawać więcej kasy
A drugie... palenisko to palenisko icon_confused.gif a kominek to palenisko obudowane
To Ci troszkę źle wiadomo... o dobieraniu wielkości komina... ma jeszcze na to lekki wpływ: wysokość komina, usytuowanie, otoczenie - nawet okoliczne budynki/ drzewa/ ściana lasu może sobie jaja robić icon_confused.gif
Link do komentarza
Cytat

To Ci troszkę źle wiadomo... o dobieraniu wielkości komina... ma jeszcze na to lekki wpływ: wysokość komina, usytuowanie, otoczenie - nawet okoliczne budynki/ drzewa/ ściana lasu może sobie jaja robić icon_confused.gif


Przekrój ,przekrojem do mocy pieca i to główne kryterium doboru komina, a resztę kryteriów jakie podałeś ma drugorzędny wpływ jak kolwiek nie mówię ,że jest to bez znaczenia, dodam jeszcze bo Ty o tym nie napisałeś jest kąt dachu oraz usytuowanie komina na powierzchni dachu .
Link do komentarza
Cytat

przy kominku ważniejsza jest wielkość paleniska od mocy, najważniejszy jest przekrój wyjścia dymowego....
jak jest wyjście z paleniska 300mm to podłączysz do komina 200mm?


Tak trochę piszesz po omacku, jakbyś nie czuł bluesa icon_biggrin.gif Jeżeli chodzi o wybór kominka a tak dokładniej to wkładu kominkowego to ludzie dokonują wyboru, a raczej po fachowemu powinno eis wybierać kominek znając potrzebna jego moc a potem idą względy wizualne. Swoją wypowiedzią przypomniałeś mi szwagra co kupił piec do c.o. sugerując się wielkością paleniska bo może ponad pół metrowe klocki drewna wrzucać no i kupił piecyk 35 kW icon_biggrin.gif
Co do wylotu spalin to , znając potrzebną moc wkładu wiemy jaki ma króciec i jaki jest wymagany minimalny przekrój komina.
Jesz ze co do wielkości paleniska kominka,co to Ci da że będzie wielkie jak drewno kominkowe jest podajże długie na 40 cm.
Naprawdę dalej nie rozumiem jaki tokiem idzie Twoje rozumowanie w wyborze wkładu kominkowego. Edytowano przez mhtyl (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Tak trochę piszesz po omacku, jakbyś nie czuł bluesa icon_biggrin.gif Jeżeli chodzi o wybór kominka a tak dokładniej to wkładu kominkowego to ludzie dokonują wyboru, a raczej po fachowemu powinno eis wybierać kominek znając potrzebna jego moc a potem idą względy wizualne. Swoją wypowiedzią przypomniałeś mi szwagra co kupił piec do c.o. sugerując się wielkością paleniska bo może ponad pół metrowe klocki drewna wrzucać no i kupił piecyk 35 kW icon_biggrin.gif
Co do wylotu spalin to , znając potrzebną moc wkładu wiemy jaki ma króciec i jaki jest wymagany minimalny przekrój komina.
Jesz ze co do wielkości paleniska kominka,co to Ci da że będzie wielkie jak drewno kominkowe jest podajże długie na 40 cm.
Naprawdę dalej nie rozumiem jaki tokiem idzie Twoje rozumowanie w wyborze wkładu kominkowego.



icon_biggrin.gif Piece CO i kominki wkładasz do jednego worka... niby do tego samego ostatecznie służą jednak zasady działania mają troszkę inne. Kominki służą bardziej do widoku ognia i ostatnią rzeczą przy wyborze kominka jest jego moc... w zależności od wykorzystania do dogrzewania i sposobu rozprowadzenia ciepła.
Wielkość paleniska (drzwiczki) wpływa na widok ognia a w mniejszym stopniu na moc. Większe drzwiczki wpływają ostatecznie na wielkość (przekrój) komina.
Przy wyborze komina decyduje przeznaczenie i wybór kominka... lepiej jest dopasować komin do kominka, można wtedy zrobić wszystko a nie odwrotnie... bo może się okazać że komin jest zbyt mały....
Link do komentarza
Cytat

icon_biggrin.gif Piece CO i kominki wkładasz do jednego worka... niby do tego samego ostatecznie służą jednak zasady działania mają troszkę inne. Kominki służą bardziej do widoku ognia i ostatnią rzeczą przy wyborze kominka jest jego moc... w zależności od wykorzystania do dogrzewania i sposobu rozprowadzenia ciepła.
Wielkość paleniska (drzwiczki) wpływa na widok ognia a w mniejszym stopniu na moc. Większe drzwiczki wpływają ostatecznie na wielkość (przekrój) komina.


Czytaj ze zrozumieniem, nie wkładam pieców c.o. do jednego worka z kominkami. Napisałem wyraźnie "Swoją wypowiedzią przypomniałeś mi szwagra co kupił piec do c.o. sugerując się wielkością paleniska bo może ponad pół metrowe klocki drewna wrzucać no i kupił piecyk 35 kW icon_biggrin.gif "
Wiesz co może ja jestem głupi w temacie kominków ale nie będzie mi nikt wciskał ,że moc ma drugorzędne znaczenie w wyborze kominka. A ozdobą główną to jest obudowa wkładu kominkowego.
Jeszcze raz napiszę wybiera się wkład pod konkretną powierzchnię do ogrzania (już o rodzaju nie będę wspominał aby nie zagmatwać wypowiedzi) czyli moc wkładu a potem pod kątem estetyki wyglądu i wystroju wnętrza.
Każdy wkład kominkowy danego rodzaju (porządnego , szanującego się producenta) występuje w kilku lub kilkunastu egzemplarzach o innej mocy, więc z wyborem nie widzę problemu jaki Ty widzisz.

Cytat

Przy wyborze komina decyduje przeznaczenie i wybór kominka... lepiej jest dopasować komin do kominka, można wtedy zrobić wszystko a nie odwrotnie... bo może się okazać że komin jest zbyt mały....


A co ja napisałem ? "Co do wylotu spalin to , znając potrzebną moc wkładu wiemy jaki ma króciec i jaki jest wymagany minimalny przekrój komina. "
Jeszcze jak mogę to o jakim przeznaczeniu kominka piszesz? chyba kominek ma jedno przeznaczenie icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Jeszcze jak mogę to o jakim przeznaczeniu kominka piszesz? chyba kominek ma jedno przeznaczenie icon_biggrin.gif


Niby tak, ale nie do końca icon_biggrin.gif
Patrz https://forum.budujemydom.pl/index.php?show...st&p=403398
Wszystkie one grzeją, ale każdy/każde robi to w inny sposób.
A występują jeszcze kominki węglowe.
A jak węgiel to zupełnie inny komin, o czym doskonale wiesz icon_wink.gif Edytowano przez Jani_63 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Niby tak, ale nie do końca icon_biggrin.gif
Patrz https://forum.budujemydom.pl/index.php?show...st&p=403398
Wszystkie one grzeją, ale każdy/każde robi to w inny sposób.
A występują jeszcze kominki węglowe.
A jak węgiel to zupełnie inny komin, o czym doskonale wiesz icon_wink.gif


Tak ,wiem icon_biggrin.gif i w swojej poprzedniej wypowiedzi napisałem "już o rodzaju nie będę wspominał aby nie zagmatwać wypowiedzi" a o kominki węglowe to nawet nie biorę pod uwagę, bynajmniej nie w tym temacie icon_biggrin.gif
O tym przeznaczeniu kominka co an-bud wspominał to chyba chodziło mu o to coś Ty Jani napisał w tym temacie wyżej - post nr 17.
Link do komentarza
Cytat

Czytaj ze zrozumieniem, nie wkładam pieców c.o. do jednego worka z kominkami. Napisałem wyraźnie "Swoją wypowiedzią przypomniałeś mi szwagra co kupił piec do c.o. sugerując się wielkością paleniska bo może ponad pół metrowe klocki drewna wrzucać no i kupił piecyk 35 kW icon_biggrin.gif "
Wiesz co może ja jestem głupi w temacie kominków ale nie będzie mi nikt wciskał ,że moc ma drugorzędne znaczenie w wyborze kominka. A ozdobą główną to jest obudowa wkładu kominkowego.
Jeszcze raz napiszę wybiera się wkład pod konkretną powierzchnię do ogrzania (już o rodzaju nie będę wspominał aby nie zagmatwać wypowiedzi) czyli moc wkładu a potem pod kątem estetyki wyglądu i wystroju wnętrza.
Każdy wkład kominkowy danego rodzaju (porządnego , szanującego się producenta) występuje w kilku lub kilkunastu egzemplarzach o innej mocy, więc z wyborem nie widzę problemu jaki Ty widzisz.


A co ja napisałem ? "Co do wylotu spalin to , znając potrzebną moc wkładu wiemy jaki ma króciec i jaki jest wymagany minimalny przekrój komina. "
Jeszcze jak mogę to o jakim przeznaczeniu kominka piszesz? chyba kominek ma jedno przeznaczenie icon_biggrin.gif


To po co porównujesz to do pieca CO??? Wielkie palenisko może mieć mniejszą moc od małego paleniska...
ale potrzebuje to większe większego przekroju komina, więc moc możesz sobie w d.... wsadzić tak???
Jak napisał bajbaga... nie może być jedynym źródłem ciepła.... więc po co moc??? Oczywiście można to obejść, ale czy o to chodzi... ogrzewałem dom tylko kominkiem.
Link do komentarza
Cytat

To po co porównujesz to do pieca CO??? Wielkie palenisko może mieć mniejszą moc od małego paleniska...
ale potrzebuje to większe większego przekroju komina, więc moc możesz sobie w d.... wsadzić tak???
Jak napisał bajbaga... nie może być jedynym źródłem ciepła.... więc po co moc??? Oczywiście można to obejść, ale czy o to chodzi... ogrzewałem dom tylko kominkiem.


icon_eek.gif Czy Ty czytasz czy jesteś czymś opętany! Przecież Ci napisałem, czytać nie umiesz! icon_evil.gif To licytowanie się na słowa z Tobą już mnie powoli męczy. Dałem jako przykład kupowania pieca c.o. przez mojego szwagra którego wyznacznikiem była wielkość paleniska.
Tak kup sobie wkład kominkowy przewymiarowany z dwa razy bo ma duże palenisko do domku 60 m2 i zrób z salonu kotłownię, powodzenia z oglądania ognia w kominku icon_smile.gif
bajbaga napisał dobrze i mądrze i w tych kilku zdaniach oddał to co chce Ci wytłumaczyć.
Link do komentarza
Cytat

icon_eek.gif Czy Ty czytasz czy jesteś czymś opętany! Przecież Ci napisałem, czytać nie umiesz! icon_evil.gif To licytowanie się na słowa z Tobą już mnie powoli męczy. Dałem jako przykład kupowania pieca c.o. przez mojego szwagra którego wyznacznikiem była wielkość paleniska.
Tak kup sobie wkład kominkowy przewymiarowany z dwa razy bo ma duże palenisko do domku 60 m2 i zrób z salonu kotłownię, powodzenia z oglądania ognia w kominku icon_smile.gif
bajbaga napisał dobrze i mądrze i w tych kilku zdaniach oddał to co chce Ci wytłumaczyć.



Myślałem że bajbaga odniósł te słowa do Ciebie icon_biggrin.gif (On może to wiedzieć) Teraz to Ty wyciągasz jakieś dziwne wnioski... gdzie ja to napisałem???
Cytat

przewymiarowany z dwa razy bo ma duże palenisko do domku 60 m2



napisałem zupełnie coś innym znaczeniu...
Cytat

Wielkie palenisko może mieć mniejszą moc od małego paleniska...
ale potrzebuje to większe większego przekroju komina, więc moc możesz sobie w d.... wsadzić tak???



Więc może Ty naucz się czytać ze zrozumieniem... jakie Masz doświadczenie z kominkami??? Bo ja troszkę mam...
Link do komentarza
Cytat

Myślałem że bajbaga odniósł te słowa do Ciebie icon_biggrin.gif (On może to wiedzieć) Teraz to Ty wyciągasz jakieś dziwne wnioski... gdzie ja to napisałem???


A czy ja napisałem,że to Twoje słowa?przewymiarowany z dwa razy bo ma duże palenisko do domku 60 m2
Bajbaga napisał co napisał i chwała mu za to.
Cytat

napisałem zupełnie coś innym znaczeniu...


To pokaż mi wkład kominkowy z dużym paleniskiem i inny sam z małym paleniskiem o takiej samej mocy.
Cytat

Więc może Ty naucz się czytać ze zrozumieniem... jakie Masz doświadczenie z kominkami??? Bo ja troszkę mam...


Widocznie masz trochę za małe, jeszcze.
I z czytaniem i zrozumieniem treści widocznie też jakoś u Ciebie na bakier. icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

To pokaż mi wkład kominkowy z dużym paleniskiem i inny sam z małym paleniskiem o takiej samej mocy.


Heniu to nie problem... są takie
Pierwsze dwa to wkłady z górnej półki kominkowej icon_smile.gif
[1]
DANE TECHNICZNE:
MOC NOMINALNA [KW] 14,5
SZEROKOŚĆ FASADY [MM] 1752
WYSOKOŚĆ FASADY [MM] 588
GŁĘBOKOŚĆ [MM] 625
TYP FASADY PRZEDNIEJ PŁASKA
WYKOŃCZENIE FASADY RAMA MONTAŻOWA CZARNA
CZYSTOŚĆ SZYBY KURTYNA GORĄCEGO POWIETRZA
ŚREDNICA KOMINA [MM] 298
POWIETRZE DO SPALANIA Z ZEWNĄTRZ - ∅ 124mm

[2]

DANE TECHNICZNE:
Moc nominalna: 10,4 kW
Średnica wylotu spalin: 250 mm


A te trzy bliższe kieszeni przeciętnego nabywcy icon_biggrin.gif
[3]
DANE TECHNICZNE:
Moc max 14 kW
Sprawność 71%
Zużycie drewna 4,5 [kg/h]
Szerokość fasady 670
Wysokość fasady 510
Szerokość całkowita 730
Głębokość całkowita 525
Średnica rury kominowej 180
[4]
DANE TECHNICZNE:
Moc cieplna: 14 KW
Wysokość ramy: 535 mm
Szerokość ramy: 670 mm
Wysokość całkowita: 770 mm
Głębokość: 460 mm
Otwór wsadowy: 540 x 380 mm
Powierzchnia grzewcza: do 140 m2
Średnica rury dymowej: 180 mm
[5]
DANE TECHNICZNE:
Model: PP 690 A
Moc: 14 KW
Sprawność cieplna: powyżej 70%
Typ: płaska szyba
Wymiary ramy: 69x52cm
Całkowite wymiary: 69x52x50cm
Wymiary paleniska: 62x39cm
Masa pieca: 120 kg
Zalecane paliwo: drewno, brykiet
Dopływ powietrza do spalania: z zewnątrz
Średnica króćca dymnego: fi 200mm

Wszystkie są dostępne na naszym rynku.
Przy paleniskach o mocy poniżej 11kW ten problem nie występuje.
Z tej prostej przyczyny, że kominków z fasadami >880mm nie produkuje się dla mocy 7-10kW icon_wink.gif
Link do komentarza
Cytat

Heniu to nie problem... są takie
Pierwsze dwa to wkłady z górnej półki kominkowej icon_smile.gif



Prawie... dobre przykłady..... ale że Ci się chciało icon_biggrin.gif .... trzeba było podać moc taką samą dla wszystkich palenisk, znaczy nominalną pierwsze dwa paleniska taką mają a następne.... maksymalną i jakieś dziwne określenie zwane w tym przypadku mocą wkładu ale tak już było i jest w przypadku producentów osiągalnych palenisk.

Przy wyborze paleniska powinno się zwracać uwagę na moc też icon_confused.gif są trzy główne... 1. minimalna 2. nominalna 3. maksymalna. Co nie zmienia faktu że dość łatwo takie znaleźć... większość palenisk "szamotowych" ma mniejszą moc nominalną...
Link do komentarza
Cytat

Heniu to nie problem... są takie
Pierwsze dwa to wkłady z górnej półki kominkowej icon_smile.gif


No, są podobne ,nie takie same icon_lol.gif
No dobra ,jest ok.
Ale to nie zmienia faktu ,że dobierając kominek zwraca się uwagę po pierwsze na moc, potem na względy estetyczne takie jak wielkość paleniska,wykończenie frontu ,sposób otwierania drzwiczek i inne tym podobne bajery.
Też się zgodzę z tym ,że kominek to w domu element dekoracyjny i dodatkowe źródło ciepła (ale znam domu gdzie kominek jest jedynym źródłem ciepła i daje rade) więc moc jego nie musi być bardzo rygorystycznie dobierana do powierzchni ale przecież nikt nie kupi jak wspomniałem wyżej do domku 60m2 ponad dwa razy większego wkładu kominkowego bo ma duże palenisko, acz kolwiek ja mu tego nie mogę zabronić icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

icon_question.gif icon_eek.gif
Pierwsze słyszę takie nowinki...



Zastanawiałem się czy Ci odpisać... kolejny raz. Ale na szczęście zginie mój post w śród wielu w necie więc mogę, mogę go jeszcze skasować icon_biggrin.gif

Przyczepiłeś się troszkę do mnie już w tym temacie a za chwilę poleciałeś za mną do innego tematu aby po moim wpisie dopieprzyć jeszcze bardziej jednemu gościowi... jakąś wizją po narkotykach icon_confused.gif Zastanawiam się kto był po tych narkotykach... icon_confused.gif

Masz rację ze muszę się dużo czuć.... całe życie człowiek się uczy i głupi umiera.... się niby uczę dopiero od pół wieku... a i tak głupi umrę. icon_biggrin.gif
Zrobiłem tylko... od uzgodnień, przez projekt do samodzielnego wykonania kila setek kominków i z setkę palenisk... a i tak dla wielu firm kominkowych jest to mizerne osiągnięcie... dla Ciebie z pewnością też...

Też mi jest ciężko coś przyjąć na wiarę.... ale może... jestem ateistą i się staram uczyć...

Pozdrawiam icon_biggrin.gif

ps. a Ty dalej swoje...
Link do komentarza
Cytat

Zastanawiałem się czy Ci odpisać... kolejny raz. Ale na szczęście zginie mój post w śród wielu w necie więc mogę, mogę go jeszcze skasować icon_biggrin.gif

Przyczepiłeś się troszkę do mnie już w tym temacie a za chwilę poleciałeś za mną do innego tematu aby po moim wpisie dopieprzyć jeszcze bardziej jednemu gościowi... jakąś wizją po narkotykach icon_confused.gif Zastanawiam się kto był po tych narkotykach... icon_confused.gif

Masz rację ze muszę się dużo czuć.... całe życie człowiek się uczy i głupi umiera.... się niby uczę dopiero od pół wieku... a i tak głupi umrę. icon_biggrin.gif
Zrobiłem tylko... od uzgodnień, przez projekt do samodzielnego wykonania kila setek kominków i z setkę palenisk... a i tak dla wielu firm kominkowych jest to mizerne osiągnięcie... dla Ciebie z pewnością też...

Też mi jest ciężko coś przyjąć na wiarę.... ale może... jestem ateistą i się staram uczyć...

Pozdrawiam icon_biggrin.gif

ps. a Ty dalej swoje...


icon_biggrin.gif Trochę śmieszy mnie Twoja dzisiejsza wypowiedź,bo nie odniosłem się do Twojej to Ty nie wytrzymałeś i musiałeś ripostę dać. Tak więc coś Nas do siebie przyciąga icon_lol.gif
Widzisz nie sztuka jest kogoś obrażać w sposób bezpodstawny, z Tobą jak z innymi prowadzę wymianę zdań i swoich spostrzeżeń. Pisząc w necie to jak sam napisałeś można skasować ale i można zostawić treść dla potomnych,więc pisząc coś trzeba pisać z rozwagą, a jeżeli ktoś popełni błąd to trzeba się tez umieć do niego przyznać.
Wspominasz już nie po raz pierwszy o projekcie a wg Ciebie to projekt co zawiera i jest robiony na oko? Projekt jeżeli robi ktoś kto się zna na rzeczy to nie wciśnie tak jak uparcie piszę o domku 60m2 do którego dano ponad dwa razy większy wkład kominkowy bo ma duże palenisko.
I jeszcze jedna moja mała uwaga wykonać coś na podstawie projektu to nie to co samo to zaprojektowanie. Bo dom murarz na podstawie projektu wybuduje ale domu już nie zaprojektuje.
Z ciekawości przejrzałem kilka stronek z wkładami kominowymi oraz z poradnikami w wyborze wkładu kominkowego i każdy producent jak i poradnik zaczyna wybór wkładu od określenia potrzebnej mocy ,a potem idą względy estetyczne.
Tak wiec Ty wybieraj sobie kominek wg wielkości paleniska a ja będę dobieraj wg potrzebnej mocy.
Amen
Link do komentarza
Cytat

Ale to nie zmienia faktu ,że dobierając kominek zwraca się uwagę po pierwsze na moc, potem na względy estetyczne takie jak wielkość paleniska,wykończenie frontu ,sposób otwierania drzwiczek i inne tym podobne bajery.



Jakoś u nas dobierają trochę inaczej.
Moc jest ostatnim kryterium i raczej patrzy się aby była najmniejsza z możliwych wybranych, jako ostatnie kryterium wyboru - chyba, że kominek ma być głównym "kotłem" grzewczym (ale w większości przypadków nie jest) bo wtedy dobiera się moc "kotła" a nie kominka jako takiego.

Już pomijam to, że istnieją kominki otwarte.


Ps. Zbyt często ulegamy marketingowi prowadzonemu przez producentów i zbyt czesto ten marketing przysłania zdroworozsądkowe myślenie.
Link do komentarza
Cytat

Jakoś u nas dobierają trochę inaczej.
Moc jest ostatnim kryterium i raczej patrzy się aby była najmniejsza z możliwych wybranych, jako ostatnie kryterium wyboru - chyba, że kominek ma być głównym "kotłem" grzewczym (ale w większości przypadków nie jest) bo wtedy dobiera się moc "kotła" a nie kominka jako takiego.

Już pomijam to, że istnieją kominki otwarte.


Ps. Zbyt często ulegamy marketingowi prowadzonemu przez producentów i zbyt czesto ten marketing przysłania zdroworozsądkowe myślenie.


I znowu masz racje poniekąd, ale powiedz sam,jeżeli moc ma być jak najmniejsza to spór o to nieszczęsne palenisko też nie jest wyrocznią w wyborze wkładu.
Piszesz, jeszcze że moc jest ostatnim kryterium wyboru ,a co będzie jak ,załóżmy że spodobał mi się taki wkład bo patrzę na estetykę wykonania,palenisko itd a potem dowiaduję się ,że moc ma za dużą dla moich potrzeb, i co? znowu szukam patrząc na estetyczne względy wkładu, a na moc na końcu? Toż to będzie błędne koło. Dlatego uważam,że znając moc jaka jest potrzebna mamy lepszy komfort w wyborze wkładu bo wybór jest już ograniczony do danej mocy, i zamiast wybierać w kilkudziesięciu modelach o wszystkich dostępnych mocach wkładów, mamy do wyboru kilkanaście w danym przedziale mocy jaka mnie interesuje.
No chyba ,że ja źle rozumuje, ale cóż tak to jest na starość icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Heniu, albo sztuka, albo komfort - to jest dylemat. icon_biggrin.gif

Jeśli kominek ma być sztuką, to jego moc nie ma znaczenia - jak mi się podoba jakaś "sztuka" to jej "moc" nie ma znaczenia (no "niemoc" może mieć icon_redface.gif )

Jak zaczniesz traktować kominek jako element wystroju, czy zrealizowania pragnień, to wszystko Ci się "rozjaśni", a priorytet mocy (i marketingu) nie będzie górował nad parytetem.

Niech moc będzie z Tobą (to jest priorytet) icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Cytat

Jak do kominka to po pierwsze musisz wiedzieć do jakiego paleniska będzie ten komin... zrobić projekt kominka...



Jedruś, bo napisałeś belejak icon_biggrin.gif
Trza było bardzo prosto - producent kominka określa minimalne wymiary przewodu komina spalinowego (niby to samo, ale jak genialnie sformułowane icon_cool.gif icon_mrgreen.gif )


poprawiłem: ewidentnego babola icon_redface.gif Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Heniu, albo sztuka, albo komfort - to jest dylemat. icon_biggrin.gif


Niech moc będzie z Tobą (to jest priorytet) icon_mrgreen.gif


Zawsze lubiłem Sztukę icon_biggrin.gif
A moc zawsze była ze mną i oby pozostała icon_mrgreen.gif

Cytat

...a chodziło o wpływ mocy paleniska na wybór komina...a nie wybór paleniska...


I nie sposób się z tym nie zgodzić icon_biggrin.gif trochę zboczyliśmy na boczny tor icon_lol.gif
Link do komentarza
Cytat

Prawie... dobre przykłady..... ale że Ci się chciało icon_biggrin.gif ....


Wiedziałem czego szukam... nie było tak źle icon_biggrin.gif


Cytat

Dlatego uważam,że znając moc jaka jest potrzebna mamy lepszy komfort w wyborze wkładu bo wybór jest już ograniczony do danej mocy, i zamiast wybierać w kilkudziesięciu modelach o wszystkich dostępnych mocach wkładów, mamy do wyboru kilkanaście w danym przedziale mocy jaka mnie interesuje.


A prawidłowo powinno być tak:
Cytat

Jakoś u nas dobierają trochę inaczej.
Moc jest ostatnim kryterium i raczej patrzy się aby była najmniejsza z możliwych wybranych, jako ostatnie kryterium wyboru - chyba, że kominek ma być głównym "kotłem" grzewczym (ale w większości przypadków nie jest) bo wtedy dobiera się moc "kotła" a nie kominka jako takiego.

Już pomijam to, że istnieją kominki otwarte.


Ps. Zbyt często ulegamy marketingowi prowadzonemu przez producentów i zbyt czesto ten marketing przysłania zdroworozsądkowe myślenie.


To marketing przekonuje/zachwala dany produkt jako zdolny ogrzać określoną powierzchnię tak jakoby był głuchy na zapis niedopuszczający "oficjalnie" kominka jako jedynego źródła ciepła.
A zdroworozsądkowe podejście do tego parametru wskazuje że poniżej tej powierzchni będzie następowało przegrzewanie pomieszczenia.
Jeszcze inną sprawą jest że obecnie budowane domy stają się coraz cieplejsze/lepiej izolowane, a czytając niektóre materiały reklamowe, tudzież słuchając dorad sprzedawców można odnieść wrażenie że dla nich czas się zatrzymał na zużyciu 120-160kWh/m2

PS
Zresztą chyba wszystko zostało już wyjaśnione i niepotrzebnie rozdrapuję jeszcze temat, ale


... ale mnie korciło icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

I dobrze że Cię korciło. icon_biggrin.gif

Polecam też lekturę tego : http://www.kominek.org.pl/technologie/arty...e-ogrzewac.html , bo uzupełnia to temat mocy kominka - może ktoś czytając zrozumie, że współczesny dom nie potrzebuje kominków dużych, że mały 6kW też sprawnie ogrzeje 150m2 dom - nawet jako jedyne źródło ogrzewania.



Tak... tylko ja zawsze muszę w rzeczywistości rzucić okiem, pomacać icon_biggrin.gif Często paleniska udają doprowadzenie powietrza zewnętrznego i trzeba jednak troszkę znać jego konstrukcję.... ale dla większości ważna jest cena.

Osobiście nie kupię żadnego... bo za drogie... bo większość jest do d... mogę przyczepić się do każdego icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Ale musisz przyznać, że to stwierdzenie:

Cytat

.....zadane przez klienta pytanie: "czy mamy kominek o mocy co najmniej 20 kW?". Stwierdziłem, że czas najwyższy napisać ten tekst, aby kolejne pytanie brzmiało: "czy mamy kominek o mocy max. 6 kW?".



jest ewenementem - zwłaszcza, że to sprzedawca pisze, a wiadomo im większa moc, tym wyższa cena (zazwyczaj).
Link do komentarza
Cytat

Ale musisz przyznać, że to stwierdzenie:



jest ewenementem - zwłaszcza, że to sprzedawca pisze, a wiadomo im większa moc, tym wyższa cena (zazwyczaj).



chyba że nastawiony na małe o małej mocy icon_biggrin.gif jakiś taki czepialski się chyba zrobiłem icon_confused.gif jakoś trudno uwierzyć że sprzedawca kit przestał wciskać... z pewnością to podstęp icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

I dobrze że Cię korciło. icon_biggrin.gif

Polecam też lekturę tego : http://www.kominek.org.pl/technologie/arty...e-ogrzewac.html , bo uzupełnia to temat mocy kominka - może ktoś czytając zrozumie, że współczesny dom nie potrzebuje kominków dużych, że mały 6kW też sprawnie ogrzeje 150m2 dom - nawet jako jedyne źródło ogrzewania.


przeczytalam. poszukalam w mojej okolicy sprzedawcow kominkow z plaszczem konwekcyjnym i na stronie internetowej mam informacje taka:

Ten rodzaj kominka jest zazwyczaj stosowany wtedy, gdy potrzebna jest wysoka średnia moc grzewcza > 4 kW, a więc w zdecydowanej większości w starszych budynkach i większych pomieszczeniach.

czyli nada sie takie ustrojstwo do mojego nowego, dobrze ocieplonego domu, czy nie? czy przegrzewanie pomieszczenia to efekt tylko za duzej mocy kominka, czy jeszcze na cos powinnam zwrocic uwage?

u mnie kominek bedzie usytuowany na scianie laczacej kuchnie z salonem i korytarzem, czyli przestrzen okolo 55 m2. Edytowano przez solange63 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Jak rozrzucisz/rozprowadzisz to ciepło po całej chałupie (DGP) jednocześnie ograniczając promieniowanie cieplne od szyby, to problemu nie będzie dla wkładu o małej mocy. Dodatkowo kominek nie musi "chodzić" na pełnym załadunku.
Ciepła obudowa lub nakładki akumulacyjne też mogą pomóc w niwelowaniu pików mocy.
Link do komentarza
Cytat

Jak rozrzucisz/rozprowadzisz to ciepło po całej chałupie (DGP) jednocześnie ograniczając promieniowanie cieplne od szyby, to problemu nie będzie dla wkładu o małej mocy.


no właśnie chodzi o to, że nie chcę bajerów w postaci DGP czy płaszcza wodnego, ale wydaje mi się, że mam tak zaprojektowany dom, że nie muszę w nie inwestować. Jak zabraknie prądu, gazu, wody i świat będzie się miał ku końcowi, to paląc w kominku, będę mieć ciepło w salonie, kuchni i korytarzu... od biedy chyba wystarczy icon_rolleyes.gif
Link do komentarza
Odpowiednio zaprojektowane DGP może działać także bez prądu, jako instalacja grawitacyjna/konwekcyjna.
Pomęcz icon_wink.gif an-buda... on już niejedną taką instalację dostarczającą ciepło nawet na spore odległości (8-10m w poziomie) popełnił.
O piętrze nie wspominam bo to tak jakoś naturalnie ciepło do góry leci. Trzeba mu tylko dziurę zrobić. icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Pytanie mam; jesli glupie to przepraszam, ale sie nie znam icon_redface.gif

W moim domu mam zaprojektowana wentylacje mechaniczna. Czy to oznacza, ze palac w kominku (rekreacyjnym, bez plaszcza i DGP) i nagrzewajac salon, rekuperator wymieniajac powietrze, bedzie wyrownywal temperature z innymi pomieszczeniami?

No i drugie pytanie; decydujac sie na DGP, musialabym miec 2 anemostaty w jednym pomieszczeniu (od reku i kominka)? jak sie je montuje wzgledem siebie (jak najdalej, po przekatnej?) ?
Link do komentarza
Cytat

Pytanie mam; jesli glupie to przepraszam, ale sie nie znam icon_redface.gif

W moim domu mam zaprojektowana wentylacje mechaniczna. Czy to oznacza, ze palac w kominku (rekreacyjnym, bez plaszcza i DGP) i nagrzewajac salon, rekuperator wymieniajac powietrze, bedzie wyrownywal temperature z innymi pomieszczeniami?

No i drugie pytanie; decydujac sie na DGP, musialabym miec 2 anemostaty w jednym pomieszczeniu (od reku i kominka)? jak sie je montuje wzgledem siebie (jak najdalej, po przekatnej?) ?



Teoretycznie częściowo odbierze część ciepła jeśli wyciąg od WM będzie przy/nad kominkiem ale i tak go dużo zostanie w salonie.
Dwa anemostaty od WM w salonie: jeden wywiewny od kominka i jeden nawiewny najlepiej jak najdalej... ale to trzeba rzucić okiem na projekt icon_confused.gif
Od kominka często wystarczy promieniowanie od szyby... i kratka w kominku...
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...