Skocz do zawartości

Pozwolenie na budowe


Recommended Posts

Witam
Od około pół roku staram sie o wydanie warunkow zabudowy na swojej dzialce.
Kupiłem pole rolne R IVa ok 0,90h. Pole znajduje sie w parku krajobrazowym.
Na poczatku gdy chcialem zlozyc wniosek o budowe budynku gospodarczego o powierzchni 250m2.
Dowiedzialem sie w gminie ze bede musial zlozyc wniosek o warunki zabudowy srodowiskowe na ktore czeka sie nawet do 3 lat poniewaz dzialka przekracza jakias powierzchnie. Wiec podzielilem dzialke na pol ok 0,44h.
Zlozylem wniosek o zabudowe lecz odmowiono mi warunkow zabudowy poniewaz:

"Zgodnie z § 8 pkt. c) rozporządzenia Nr 13 Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia 19 kwietnia 2007 r. w sprawie ustanowienia planu ochrony dla Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich / Dz. Urz. Woj. Warm. ? Maz. Nr 59 poz. 963./ w Parku dopuszcza się nową zabudowę jedynie w strefie PIII, w granicach zwartej zabudowy wsi i ewentualne odtworzenia nieistniejących już siedlisk, po uzgodnieniu z Dyrektorem Parku. Z kolei zgodnie § 8 pkt. d) cytowanego rozporządzenia nowe siedliska należy tworzyć zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym tj. z zachowaniem przeciętnej ilości ha w danej gminie. "

Przecietna ilosc to 14ha wiec nie stac mnie na kupno takiej ilosci ziemi, aby utworzyc nowe siedlisko rolnicze.

Jest jeszcze rowniez napisane "w zwartej zabudowie wsi"
Na przeciwko mojej dzialki jest gospodarstwo(za droga) oraz obok tego gospodarstwa jest kolejny dom. Czy mozna to zaliczyc do zabudowy zwartej? Sa tam wszystkie media jest to oczywiscie na wsi.
Moze da sie to jakos inaczej obejsc?

Jesli by byla potrzebna mapka okolic dzialki moge ja rowniez wstawic

Prosze o odpowiedz
pozdrawiam Edytowano przez Prezes951 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Możliwość zabudowy zależy od ustaleń MPZP a przy jego braku od ogólnych i lokalnych przepisów na podstawie których wydawane są warunki zabudowy. Z opisu i przepisów ogólnych wynika, że działka nie może być przeznaczona na cele budowlane, gdyż jako rolna nie spełnia warunków tzw. zabudowy siedliskowej, a wykorzystanie jej na cele nierolnicze wymaga jej odrolnienia. Praktycznie do czasu opracowania MPZP dopuszczającego inną zabudowę niż rolnicza na działce tej nie można nic pobudować.
Link do komentarza
Cytat

Musiałbyś dowiedzieć się co rozumieją przez zwartą zabudowę wsi - wspomniałeś, że w okolicy są zabudowania. Tak na odległość ciężko pomóc, bo niestety samorządy mają różne przepisy prawa miejscowego. Na zmianę plany w najbliższym czasie nie możesz liczyć?


poki co sie nie zapowiada w najblizszym czasie na zmiany...
niestety wszystko przez ten park krajobrazowy...
mnie sie czepiaja o taki maly budynek a jeszcze blizej tych ich smiesznych wzgorz jest ferma indykow gdzie maja 5 budynkow po 500m2 i taka to sprawiedliwosc
rece opadaja z ta biurokracja.
wlasnie czekam na odpowiedz z gminy, gdyz bylem z zapytaniem czy nie mozna by bylo tego uznac jako zabudwe zwarta wkoncu sa tam 2 inne zabudowania i jest na przeciwko mojej dzialki prad woda i kanalizacja.
Link do komentarza
Ja tylko nieśmiało przypominam, że ta działka leży na terenie parku krajobrazowego.

I nie WZiZT, MPZP tylko plan ochrony tego parku (obszaru) jest decydujący.

Jeśli ta działka jest w określonym obszarze PIII, to możliwa jest nowa zabudowa, ale jeśli jest poza tym obszarem, to tylko zabudowa przewidziana dla rolników i na określonych zasadach.


Ps. Należy sprawdzić mapę parku z wytyczonymi obszarami ochronnymi.
Link do komentarza
Cytat

Ja tylko nieśmiało przypominam, że ta działka leży na terenie parku krajobrazowego.

I nie WZiZT, MPZP tylko plan ochrony tego parku (obszaru) jest decydujący.

Jeśli ta działka jest w określonym obszarze PIII, to możliwa jest nowa zabudowa, ale jeśli jest poza tym obszarem, to tylko zabudowa przewidziana dla rolników i na określonych zasadach.


Ps. Należy sprawdzić mapę parku z wytyczonymi obszarami ochronnymi.



dzialka lezy w strefie PIII
i w odmowie warunkow zabudowy bylo napisane tak jak wyzej napisalem czyli: odbudowa istniejacych siedlisk, utworzenie nowych siedlisk rolniczych lub w zwartej zabudowie wsi.
czyli ktorys z tych warunkow trzeba spelnic tak wynikala z tej odmowy.
utworzyc nowego siedliska nie moge bo trzeba posiadac 14h, nie stal tam zaden budynek na tej dzialce wiec odbudowa nie wchodzi w gre, wiec zostaje tylko "zwarta zabudowa wsi"
jak pisalem wyzej czekam na odpowiedz z gminy czy nie mozna do tego zaliczyc mojej dzialki
Link do komentarza
Problemem jest to, że nie ma obowiązującej definicji "zabudowa zwarta".

Często powołuje się na komentarz do ustawy Prawo ochrony środowiska:

Cytat

..... obszary o zwartej zabudowie występować będą wtedy, gdy takie ich przeznaczenie wyniknie z postanowień planu miejscowego, a w przypadku jego braku z intensywności zabudowy na danym terenie.



A wskaźnik intensywności zabudowy jest (powinien być) w gminie znany i raczej prosty do wyliczenia na danym obszarze.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...