Skocz do zawartości

Pozwolenie na budowe


Recommended Posts

Witam
Od około pół roku staram sie o wydanie warunkow zabudowy na swojej dzialce.
Kupiłem pole rolne R IVa ok 0,90h. Pole znajduje sie w parku krajobrazowym.
Na poczatku gdy chcialem zlozyc wniosek o budowe budynku gospodarczego o powierzchni 250m2.
Dowiedzialem sie w gminie ze bede musial zlozyc wniosek o warunki zabudowy srodowiskowe na ktore czeka sie nawet do 3 lat poniewaz dzialka przekracza jakias powierzchnie. Wiec podzielilem dzialke na pol ok 0,44h.
Zlozylem wniosek o zabudowe lecz odmowiono mi warunkow zabudowy poniewaz:

"Zgodnie z § 8 pkt. c) rozporządzenia Nr 13 Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia 19 kwietnia 2007 r. w sprawie ustanowienia planu ochrony dla Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich / Dz. Urz. Woj. Warm. ? Maz. Nr 59 poz. 963./ w Parku dopuszcza się nową zabudowę jedynie w strefie PIII, w granicach zwartej zabudowy wsi i ewentualne odtworzenia nieistniejących już siedlisk, po uzgodnieniu z Dyrektorem Parku. Z kolei zgodnie § 8 pkt. d) cytowanego rozporządzenia nowe siedliska należy tworzyć zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym tj. z zachowaniem przeciętnej ilości ha w danej gminie. "

Przecietna ilosc to 14ha wiec nie stac mnie na kupno takiej ilosci ziemi, aby utworzyc nowe siedlisko rolnicze.

Jest jeszcze rowniez napisane "w zwartej zabudowie wsi"
Na przeciwko mojej dzialki jest gospodarstwo(za droga) oraz obok tego gospodarstwa jest kolejny dom. Czy mozna to zaliczyc do zabudowy zwartej? Sa tam wszystkie media jest to oczywiscie na wsi.
Moze da sie to jakos inaczej obejsc?

Jesli by byla potrzebna mapka okolic dzialki moge ja rowniez wstawic

Prosze o odpowiedz
pozdrawiam Edytowano przez Prezes951 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Możliwość zabudowy zależy od ustaleń MPZP a przy jego braku od ogólnych i lokalnych przepisów na podstawie których wydawane są warunki zabudowy. Z opisu i przepisów ogólnych wynika, że działka nie może być przeznaczona na cele budowlane, gdyż jako rolna nie spełnia warunków tzw. zabudowy siedliskowej, a wykorzystanie jej na cele nierolnicze wymaga jej odrolnienia. Praktycznie do czasu opracowania MPZP dopuszczającego inną zabudowę niż rolnicza na działce tej nie można nic pobudować.
Link do komentarza
Cytat

Musiałbyś dowiedzieć się co rozumieją przez zwartą zabudowę wsi - wspomniałeś, że w okolicy są zabudowania. Tak na odległość ciężko pomóc, bo niestety samorządy mają różne przepisy prawa miejscowego. Na zmianę plany w najbliższym czasie nie możesz liczyć?


poki co sie nie zapowiada w najblizszym czasie na zmiany...
niestety wszystko przez ten park krajobrazowy...
mnie sie czepiaja o taki maly budynek a jeszcze blizej tych ich smiesznych wzgorz jest ferma indykow gdzie maja 5 budynkow po 500m2 i taka to sprawiedliwosc
rece opadaja z ta biurokracja.
wlasnie czekam na odpowiedz z gminy, gdyz bylem z zapytaniem czy nie mozna by bylo tego uznac jako zabudwe zwarta wkoncu sa tam 2 inne zabudowania i jest na przeciwko mojej dzialki prad woda i kanalizacja.
Link do komentarza
Ja tylko nieśmiało przypominam, że ta działka leży na terenie parku krajobrazowego.

I nie WZiZT, MPZP tylko plan ochrony tego parku (obszaru) jest decydujący.

Jeśli ta działka jest w określonym obszarze PIII, to możliwa jest nowa zabudowa, ale jeśli jest poza tym obszarem, to tylko zabudowa przewidziana dla rolników i na określonych zasadach.


Ps. Należy sprawdzić mapę parku z wytyczonymi obszarami ochronnymi.
Link do komentarza
Cytat

Ja tylko nieśmiało przypominam, że ta działka leży na terenie parku krajobrazowego.

I nie WZiZT, MPZP tylko plan ochrony tego parku (obszaru) jest decydujący.

Jeśli ta działka jest w określonym obszarze PIII, to możliwa jest nowa zabudowa, ale jeśli jest poza tym obszarem, to tylko zabudowa przewidziana dla rolników i na określonych zasadach.


Ps. Należy sprawdzić mapę parku z wytyczonymi obszarami ochronnymi.



dzialka lezy w strefie PIII
i w odmowie warunkow zabudowy bylo napisane tak jak wyzej napisalem czyli: odbudowa istniejacych siedlisk, utworzenie nowych siedlisk rolniczych lub w zwartej zabudowie wsi.
czyli ktorys z tych warunkow trzeba spelnic tak wynikala z tej odmowy.
utworzyc nowego siedliska nie moge bo trzeba posiadac 14h, nie stal tam zaden budynek na tej dzialce wiec odbudowa nie wchodzi w gre, wiec zostaje tylko "zwarta zabudowa wsi"
jak pisalem wyzej czekam na odpowiedz z gminy czy nie mozna do tego zaliczyc mojej dzialki
Link do komentarza
Problemem jest to, że nie ma obowiązującej definicji "zabudowa zwarta".

Często powołuje się na komentarz do ustawy Prawo ochrony środowiska:

Cytat

..... obszary o zwartej zabudowie występować będą wtedy, gdy takie ich przeznaczenie wyniknie z postanowień planu miejscowego, a w przypadku jego braku z intensywności zabudowy na danym terenie.



A wskaźnik intensywności zabudowy jest (powinien być) w gminie znany i raczej prosty do wyliczenia na danym obszarze.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...